Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyák között unokatesok...

Kutyák között unokatesok pároztatása?

Figyelt kérdés
Kinéztem magamnak egy kennelből egy almot, ahonnan szeretnék kiskutyát. Jó párosításnak tűnik, jó kennel. Viszont megnéztem most jobban az anya törzskönyvét és most látom, hogy az anya kutya szülei unokatesok. Ez nem beltenyésztés? Ha ebből az alomból veszek kutyát, nem lesz beteges a kiskutya? Ilyen szintű beltenyésztés még elfogadott? Egyébként az anya kutya egészséges, szűrt.

2013. júl. 2. 23:36
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
A vonaltenyésztés meg a beltenyésztés között elég nagy különbség van. Szabad rokonokat pároztatni, de ésszel. És mivel mi egyszerű halandók kevésbé értünk a kutyák genetikájához, itt jön be a bizalom kérdése: vagy elhiszed a tenyésztőnek, hogy jó az úgy, vagy nem. Illetve persze utánajárhatsz, véres verítékkel megszerezheted azt a tudást, ami alapján el tudod dönteni, hogy gázos-e vagy sem, de igazából jobb a tenyésztőre hallgatni, ha amúgy minden stimmel vele. Ennyi rokonság miatt mindenesetre biztos nem lesz hirtelen degenerált a kölyköd, pláne ha az apának semmi köze a vonalhoz.
2013. júl. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
49%
feltételezem az anya vonaltenyésztett, és gondolom most jött el az az idő, amikor a tenyésztő ugy itálte meg, hogy idegen vonalat kell behoznia. Semmi baj nincs ezzel. ő sem arra törekszik, hogy ocska silány állománya legyen, hanem minél jobb.
2013. júl. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
46%
Én a helyedben nem vennék ilyen kiskutyát. Rokontenyésztésnél nem csak a jó tulajdonságok öröklődhetnek, hanem a rosszak is, és később bármikor előjöhetnek az addig lappangó betegségek. Persze minden tenyésztő azt állítja, hogy ért ahhoz amit csinál, de ebben te soha nem lehetsz 100%-ig biztos. Nem véletlenül van annyi betegség, és korai halál a fajtatiszta kiskutyáknál.
2013. júl. 3. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Létezik ilyen, igen. Egyes esetekben még akár az anyát is bepároztatják a fiával. De ehhez tényleg nagyon nagy tudás, és hozzáértés kell. Évek tapasztalata. Na meg olyan kutyák, akik csaknem tökéletesek; mind külsőre, mind szellemileg.

Két lehetőséged van: megbízol a tenyésztőben, és elhiszed hogy ért hozzá, vagy inkább nem kockáztatsz, és nem veszel tőle kutyát.

2013. júl. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Pedig a vonaltenyésztés sokkal kiszámithatóbb, mint az össze vissza párositás. csak tudni kell, és baromira ismerni a vonalakat. és időben frissiteni.
2013. júl. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
66%
Van egy ilyen százalék (coefficent of inbreeding), ami megmutatja, hogy mennyire közeli rokonok a kutya ősei lényegében. A te esetedben az anya kutyáé kb. 6,25% (feltéve, hogy 4 generáción visszamenőleg nincsen ugyan az a kutya kétszer) A leendő kutyádé még kisebb lesz, ha a kan nem rokon. Ez egyáltalán nem magas, nem kell félni.
2013. júl. 3. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
49%
Az én kölyköm anyja és apja pedig féltestvérek. Nincs ebben semmi rossz, a vonaltenyésztésnél van ilyen, ellentétben más "tenyésztőkkel", akik összetesznek két tk-s kutyát és lesz ami lesz...
2013. júl. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Azért ijedtem meg, mert általában negatívan ítélik meg azokat az embereket, akik rokon kutyákat pároztatnak, mert úgy nagyobb az esély a betegségekre.

Sajnos nem igazán vagyok képben tenyésztésben, nem is tudom mi a különbség a vonaltenyésztés és a beltenyésztés között. Ezt szívesen meghallgatnám, ha valakinek van kedve elmagyarázni. Én nem is tenyésztésre veszek kutyát, csak hobbira, ki is ivartalaníttatom majd, csak azért a legfontosabb az egészség.

Tehát akkor ezek szerint a szaporítókkal nem is az a baj, hogy akár rokonokat is pároztatnak, hanem hogy össze-vissza rakják a kutyákat egymásra, gondolkodás nélkül?

2013. júl. 3. 18:17
 9/9 anonim ***** válasza:
75%

Igen, ők össze-vissza és folyamatosan közeli rokonokat kereszteznek. Olyan, mintha egy pár gyerekei és azok gyerekei is végig egymást közt házasodnának, több generáción keresztül. Ráadásul azok a kutyák nincsenek szűrve, nincsenek szelektálva.

Azzal viszont nincs gond, ha szaktudással kereszteznek néha rokon kutyákat, így lehet egy értékes tulajdonságot megőrizni és ez az alapja az új fajták kitenyésztésének is.

2013. júl. 3. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!