Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kinek van szaporítótól kutyája?

Kinek van szaporítótól kutyája?

Figyelt kérdés
Kinek van szaporítótól kutyája? Nekem csak volt. Ugyanolyan jó mint a mostani kutyám akit tenyésztőtől vettem. Nem értem miért ellenzik a szaporítást néhányan.

2013. júl. 4. 12:28
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az a baj, hogy laikusként nem is gondolná az ember mennyi különbség van. Ott van egy kiskutya a neten, az is aranyos, ami a tenyésztőnél van az is aranyos és akkor már jó is.

De... Ha kicsit a dolgok mögé nézünk.. Talán kicsit ez magyarázatot ad.

Egy tenyésztőnek nagyon sok munkája van egy adott fajtában, de ha tegyük fel egy szaporitó is teljes ellátást ad a kutyáknak, még akkor is van különbség. Tudod mi? A szakértelem. Sokáig én sem értettem a különbséget, szóval megtudom érteni az ellentábort is mint te. De ahogy belecsöppentem ebbe a világba, mert egyre jobban érdekelt az a fajta amit tartok nagyon felvilágosult a látásom ebben a témában.

Vagyis magyarázat. Van egy adott fajta, amit az illető bizonyára szeret, ha már olyan kutyát akar, tetszik neki..

A tenyésztő gondosan rak össze egy párositást, átnézve az adott kutyákat és azok törzskönyvét, hogy illenek e egymáshoz! És itt van elásva a dolog, mert nem elég az, hogy két kutyát összeraksz, akár van törzskönyve akár nincs, mert bizony nem minden kutya illik egymáshoz. Tegyük fel van egy kutyád és értesz is s standardjéhez, hogy hogyan is kell kinéznie. Tudod, hogy pl gyengébb a hátsó szögellése, vagy kicsit durvább a pofija mint kellene, nem elég a stopja és sorolhatnánk ilyen apróbb küllemi hibákat, akkor úgy kell nézned, hogy az akit párnak választasz neki ezeket a dolgokat javitja!! Szóval a kan amit hozzáválasztasz, az egyértelműen javitja a te kutyád tulajdonságait. Ez az amit egy szaporitó nem néz és ezáltal csak rontja a fajtát, mert olyan kutyákat tesz össze akiknek azonos a gyenge pontjuk és igy nem javitja az állományt, hanem rontja.. Arról nem is bezsélve milyen fontosak az egészségügyi szűrések, amit szintén sok szaporitó nem csináltat meg, és aztán lehet az utódokon kijön valami genetikai hiba, megint rontotta a fajtát és még beteg kiskutyát is kaptál, ugyanigy fontos a viselkedés, belső tulajdonság, hogy az legyen, ami arra a fajtára jellemző. Elég összetett dolog, ezért mondják azt sokszor, hogy nem elég az, hogy összetesz valaki két törzskönyves kutyát.

Lehet, hogy te ugyanolyannak látod azt a kutyust akit szaporitótól vettél, mint akit tenyésztőtől, de hidd el, ha többet foglalkoznál a fajtával és annak a tulajdonságaival rájönnél utólag, hogy mennyire nem igy van. Én is igy voltam vele.:) Persze lehet szerencséd van és egészséges lesz, meg nem lesz idegrendszeri gond vele, sőt még akár küllemben is megfelelhet, de sajnos ez, hogy minden stimmel egy szaporitónál nem sűrűn fordul elő..:(

És ha már szeretünk egy fajtát, akkor illene nem azt támogatni, aki csak szakértelem nélkül összetesz két kutyát és lesz, ami lesz, mert hiába szereti a kutyáját evvel is csak árt, mert azok a kiskutyák sem felelnek meg az adott fajtának. Képzelj csak abba bele, hogy mindenki igy tenne, és gondold most el, hogy akkor hány most létező gyönyörű fajta maradna meg? Nem sok... A tenyésztőknek is egyszerűbb lenne nem ennyit beleáldozni ebbe az egészbe, de mégsem teszik, mert szeretik azt a fajtát és szeretnék megőrizni olyannak amilyen. Persze nem azt mondom, itt is megkell nézni hogy kitől veszel, mert mindenhol vannak csalók.. De egy igazi tenyésztő aszerint dolgozik, ahogy leirtam és csak a fajtaszeretet miatt.

Én is majd tenyésztő szeretnék lenni, annyira megszerettem a kedvenc fajtámat, meg annyira érdekel minden velük kapcsolatos dolog, hogy boldog lennék ha komolyabban is foglalkozhatnék velük.

Remélem valamennyire rátudtam világitani a dolog lényegére.

2013. júl. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Még annyit hozzátennék, hogy sajnos rengeteg olyan szaporitó is van, aki kinok között tartja az állatokat, apró ketrecekben, állandóan ellenek, moslékon élve, de ez már tényleg a legalja. Fentebb meg leirtam, mi a különbség a ,,normális,, szaporitó között, aki még talán jóhiszeműen is jár el, és a tenyésztő között.
2013. júl. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
21%

Nekem is szaporítótól van kutyám, és imádom. 4 éves, nincs vele semmi bajom. Sőt! Már 2 babéziát is túlélt szegénykém, ami azért nem a gyengeségről árulkodik...

De! Valószínűleg legközelebb menhelyről hozok, mert azok is sokszor ugyanúgy szaporítótól kerültek be, csak akkor nem őket támogatom anyagilag.

De tenyésztőtől nem vennék, mert csak hobbi célra, házőrzésre kell, ezért nem adnék ki annyi pénzt egy kutyáért, inkább azt ráköltöm egy keverékre.

Ez egy örök vita, szerintem egy tenyésztett kutya is lehet beteg, vagy ellophatják...

És a szaporítók között is különbség van, mert van akinek van 2 fajtajellegű kutyája, és 1x párosodnak, jól vannak tartva, szeretik, gondozzák őket, de van olyan is valóban, amelyeket ketrecben tartanak, és évente 2x elletnek.

Szóval szaporító és szaporító között is van különbség.

És azért ellenzik néhányan, mert a pénz miatt sokan nem törődve a kutya egészségével, csak az almokra (és a bevételre) koncentrálva szaporítanak.

2013. júl. 4. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Akkor szerintem 15 évvel ezelőtt tenyésztőtől lett véve a kutyus, valószínűleg. Köszi a részletes tájékoztatást!


Azt azért nem értem, hogy miért lett lehúzva a hozzászólásom...

2013. júl. 4. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
84%

Mert mind a pènzt látja benne. Nem érdeklik oket a fajta sztenderd....nem baj ha 8 kg-val több, husz centivel hosszabb, de legalább a színe olyan amilyennek papiron kell lennie.



Teles mertekben felhaborodtam! Vasarnap mentunk allatorvoshoz es egy faliujsagra kirakva hirdetés: ELADÓ Yorki kiskutyák. Tk-s apátol és mini anyától! Itt szögezném le,hogy nem létezik "mini" yorki. A Yorkinak is megvan a saját fajta sztenderje,ugyan ugy mint egy bernáthegyinek. Ha a yorki csak 1-1,5 kg-s a 3 helyett az szimplán nyomorék, besült,genetikailag selejt és nem dupla áron értékesitendő csoda áru! Nem hiszem,hogy itt bárki is venne egy olyan bernáthegyit aminek apja/anyja 15kg-s 5 évesen.....mini bernát,mi? XD



Tehát kiakadtam eme értelmiségi hirdetésen.

A tenyésztő csak az adott fajta legszebb,legjobb fizikumú,szelemileg legjobb példányokat tenyészti hogy ezáltal egy mégszebb,még okososabb, még egészségesebb társat hozzon létre. A szaporito pedig mint irták már sokan a GYIK történetèben, össze rak két hasonlot oszt.jol van. Nem baj,hogy az egyiknek a felmenőjében volt németjuhász, miért lenne baj, senki nem tartja számon...persze egyszerubb es gyorsabb ha tesóval/faterral hágatja meg a szukát mert az kéznél van, még telefonálni sem kell egy hasonlo kutya után.


Az utodok pedig beltenyésztettek lesznek (embereknélezt vérfertőzésnek hivják) , emereknél issulyos mentális zavarokat okoz, az állatok sem.kivételek. Betegesek,ingerlékenyek,rossz az emésztésük,allergiások,diszpláziások,izomsorvodásosak is lehetnek...utobbiak vérfertozés nélkül is lehetnek...hisz nem válogatja meg hogy csak a legjobb,legszebb,legokosabb legyen.

2013. júl. 4. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

ma 13:24

Olvasd el amit irtam 11-es választ... Nem csak az a baj a szaporitókkal, hogy sokan irtózatosan rossz körülmények között csinálják a dolgokat, hanem azokkal is akik jóhiszeműen, és leirtam ott hogy miért. Csak ismételni tudom önmagam, ha mindenki igy csinálná, szakértelem nélkül, hogy összetesz két kutyát és lesz ami lesz belőle, a standardet figyelmen kivűl hagyva és nem törődve avval, hogy illenek e egymáshoz a kutyák, JAVITJÁK e az állományt, akkor hány jelenleg meglévő fajta maradna meg a mostani pompájában?? Hiába tartja jól a kutyákat, ha ezekkel nem törődik, már pedig nem törődik, ugyanúgy rontja a fajta állományt...

2013. júl. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

nekem az első kutyám volt szaporított (telephelyi őrkutyák kölyke), súlyos diszpláziás volt, és egy öröklött betegség miatt műteni kellett a szemét. miután elment már csak tenyésztőtől való kutyáim voltak, ők szerencsére mind egészségesek.

viszont a rossz példa - és minden lebeszélésem - ellenére két rokonom is beszerzett azóta szaporítós kutyát, az egyik "csak" allergiás mindenre, illetve távolról sem hasonlít arra a fajtára, aminek vették, a másik két évesen pusztult el egy nagyobb epilepsziás rohamban.

2013. júl. 4. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

Kedves tenyésztőpártiak!

Miért van az, hogy általában a keverékek ellenállóbbak, szívósabbak, mint a válogatott (túl)tenyésztett kutyák???

2013. júl. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Itt most nem keverék kontra fajtatiszta, hanem tenyésztő kontra szaporító kérdés volt, tehát csak arról beszélt mindenki, hogy a bizonyos küllembeli jegyeket hordozó kutyák közül a tenyésztett, vagy a szaporított egészségesebb-e.


Hozzáteszem, hogy én úgy látom, hogy a keverékek is ugyanúgy hordozzák a tipikus betegségeket, így például a kistestű keverékek gyakran patella ficamosak, a nagytestűek gyakran diszpláziásak, a fehérek süketek vagy allergiásak. Tehát azért arra sem lehet mérget venni, hogy szívósabbak.

Ismerek olyan kutyát, hogy annál keverékebb evolúció által szelektáltabb nem is lehetne, mégis beteges és romokban vannak a térdei.

2013. júl. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

ma 13:01

Kedves válaszoló!

Akkor miért van az, hogy a keverék kutyánk epilepsziás, meg fullad? A fajtatisztáknak meg semmi baja?? Evvel az erővel.:) Ez, hogy keverék szivósabb, akkora hülyeség...

2013. júl. 5. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!