Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyafuttató pótolhatja a...

A kutyafuttató pótolhatja a sétát?

Figyelt kérdés
Mit gondoltok, lefárasztja a kutyát a futtatóban való játék más kutyákkal, vagy a gazdival, úgy mint egy séta?

2013. aug. 2. 22:55
1 2 3 4
 21/31 Szilvi & Argos ***** válasza:

Szerintem a vadászatot nem takarja pontosan a kutyával végzett bármilyen séta sem, történjen az erdőn-mezőn, vagy a városi forgatagban. Ugyanis a kutya és gazdi semmit nem ejt el, semmire nem vadászik. Cesar módszerében sem értem, miért mondja, hogy a "vadászat", vagyis a séta eredménye az otthoni kaja és a séta elég feladat ahhoz, hogy a kutya jutalomnak vegye a kaját.

Én úgy fogalmaznék, hogy a séta, a játék, a feladatok a gazda által szabályozott közös élmények, melyek egy csapattá kovácsolják gazdát és kutyáját. Gazdi még jobban megismeri a kutyáját, kutyája pedig még inkább elismeri vezetőjének, megbízható emberének a gazdáját.

A kaja akkor jutalom, ha pont előtte vmi feladatot kap a kutya. Például nyomkövetés során és a végén a tálból kapja a kutya az egész vacsit, vagy engedelmes meló után azonnal kapja.

Én azt szoktam csinálni, hogy a táp egy részét megkapja sétán pár feladatért, első szóra való fekvésért, domináns kanról való lefordulásért, stb.

Itthon lerakom a tálját a földre a hússal, és a táppal, ha nem akarok gyakorolni. Ilyenkor még szoktam várakoztatni 5-10 percig, de ha belemerülök a dolgaimba, akkor néha 30-60 percig is, és a kutya NEM NYÚL hozzá. Aztán kimegyek, kérek tőle egy feladatot és mehet enni.

Ha gyakorolni akarok, akkor ugyanúgy lerakom a tálat, csak a tápot nem rakom bele, azt kézből kapja feladatért. És a legvégső feladat után mehet enni.


Pórázos vs. szabad séta.

A fene sem tudja, hogy a kutya mit minek gondol :D De az TAPASZTALAT, hogy mikor a sötét őszi-téli estéken városi sétákra mentünk, és az elején egy 10-15 percig pórázon láb mellett sétált, majd pár percig mehetett pórázon dolgára, aztán ismét láb mellé vettem, akkor az általános fegyelmes SOKAT JAVULT a kutyámnak. Ezeken a sétákon is volt labdás lemozgatás és szabadon való séta, sőőőőőt...a pórázos rész volt a séta legkisebb hányada.

Ha haladunk pl ügyintézés és vásárlás közben, akkor a forgalmas részeken a tömegben pórázon van, mert így egyszerűbb mindkettőnknek: nekem nem kell annyit utasítgatni, a kutyának CSAK lábnál kell jönni, nem kell annyira figyelnie, mintha szabadon kacsázna az emberek közt.

A szabadon való séta nagyon jól lefárasztja a kutyát, mert két helyre figyel: egyrészt a szagokra, a környezetére, másrészt a gazdája hang-, kéz-, és testjeleire: ne tévedjen el, álljon meg az út szélén, ne menjen ide-oda, maradjon, menjen lábhoz, stb-stb. És ez szerintem élvezet a kutyának, mert itt tényleg FELADATA van. Argos pl imád a városban új helyekre menni, közben boldog pofával röhög :) A Duna partot sokszor már ő is unja sztem...

Mondjuk így nyáron nem is viszem magammal a városba, ha nem kimondottan miatta megyek...este irány a Duna 2-3 órára, úszik-fut-labdázik...a rendezvényeknek köszönhetően azért városban is járunk, tehát a fegyelem sem lanyhul.


Na, most jó sok mindent összehordtam, valszeg az egésznek se füle, se farka...de remélem érthető :)

2013. aug. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
28%
Jó kis ország lehet az, ahol nem kötelező a póráz... :/
2013. aug. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
Az egy dolog, h mi kötelező és mi nem, az meg egy másik, h betartja-e az ember v sem. Nálunk nincs futtató, így nem sok választást hagynak.
2013. aug. 3. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:
Nálunk sincs kutyafuttató, de ha tömegbe megyek akkor mégsem engedem el a kutyáim, mert nem csak nehezebb is de felesleges, úgysem tudnak mit csinálni.
2013. aug. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:

KÖSZÖNÖM 19. VÁLASZOLÓ! VÉGRE VALAKI NEM KÖTEKEDIK, HANEM ÉP ÉSSZEL FELFOGTA, HOGY MIÉRT ÍRTAM, AMIT ÍRTAM.


Én is el tudom engedni a kutyámat amúgy, eddig szerencsére az összes eddigi kutyámat el lehetett engedni. De attól még az egész világnak nem tudom megmondani, hogy én XY, most erre jövök a kutyámmal és most senki ne dobáljon meg, ne ugráljon körülöttünk, ne zavarjanak meg a sétáltatásban.

Ne vicceljetek már, néhány hozzáállás már nevetséges. :) Nem szándékoztam és most sem szándékozok kötekedni de gondolkodjatok már, mások is vannak az utcán, nem csak ti.


Itt a környéken pl. van egy srác, aki baromira fél a kutyáktól és amikor az enyém pórázon van, akkor is kb. 20 méterről, hozzám kiabálva kérdezi meg, hogy nem bánt-e a kutya, és légyszi fogjam már meg még jobban mert ő FÉL! Pedig pórázon van a kutyusom.


Bár fogadok ebbe is le leszek szólva, hogy ennek most mi köze az egészhez, ugye? :)

2013. aug. 3. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:

És amúgy milyen ország az, ahol nem kötelező a póráz? Lehet ezen a téren tudatlan vagyok, de én speciel ilyenről még nem hallottam.

Maximum a nagyon elmaradott országokról tudom ezt, hogy nem kötelező a póráz.

2013. aug. 3. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
Azért vadászat a vadászat, mert farkaséknál is a legtöbb ilyen portya eredménytelenül végződik, de attól még a célja egy megfelelő préda felkutatása és elejtése. A kutya szemében legalábbis más értelme nagyon nincs, ők nem mennek ki a vadonba csak azért, hogy menjenek, úgyhogy nyilván magukban azonosítják valamivel ezt a séta-dolgot, és akkor már a vadászat áll a legközelebb hozzá. Legalábbis én így látom :)
2013. aug. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:

igen, akumi nagyon jól leírta. valaki felhozta cesart. ő pontosan ugyanezen a gondolatmeneten keresztül amit akumi írt mondja vadászatnak. mellesleg azért gondoljunk már egy kicsit jobban bele. egy kutyának minél szabadabb a séta annál jobban hozza ezt a feelinget. aki városban is és valahol máshol is tud lenni a kutyájával az pontosan tudja hogy a kutya mennyire más lesz full zöldövezetben mint a városrészen. szaglászik, menetel nagyon jól hozza a kutya számára ezt az érzést. én annyira megszoktam már ezt, hogyha a kutyával a városrészen kell sétálnunk akkor az már nem is séta az én nézetemben. inkább rötyögés, vagy tudom is én mi. egy full zöldövezetben totál felszabadul a kutya. mellesleg éppen cesar az aki legjobban mutatja be ezt. a rehab központja is nem viccből van kietlen helyen.


namármost. itt ha valaki pórázt tesz a kutyájára az nem azért teszi mert kötelező, hanem mert tisztában van vele hogy a kutyáját nem tudja ahhoz megfelelően irányítani hogy ne szaladjon ki az útra mondjuk.


mellesleg kutyás balesetet nemigen hallasz. sőt én még konkrétat nem hallottam, nem tapasztaltam.


itt nem vezetnek úgy mint magyarországon. tehát már eleve ezzel is minimalizálódik a balesetek száma. itt nincsen boldog boldogtalannak kutyája. egyrészt lakásban nemigen vállalnak kutyát. a másik hogy a kutya költségeire is figyelnek, tehát ha nem fér bele akkor nem vesznek. a harmadik hogy fajta tiszta kutyára sem költ boldog boldogtalan emiatt nem is nagyon vannak szaporítók ha vannak. még mindig jóval több a keverék itt mint a fajtatiszta kutya. és nagyon jól elvannak vele. aki pedig fajtatisztát akar az megfizeti az árát és már csak ebből is kiindulva megbecsüli a kutyáját. van mégegy nagyon nagy különbség az itteniek és magyarország között, az a bizonyos primitív réteg éppen a költségek miatt be sem vállal egy kutyát. főleg nem piteket vagy ehhez hasonló kutyákat -vicces mert ők félnek a legjobban ezektől- akikről tudják hogy se nem pénzük nincsen rá se nem tudnák megfelelően nevelni. szóval itt nincsen boldog boldogtalannak kutyája így például nincs is úgy telibrunyálva a város sem hogy lépni nem tudsz tőle. vannak a vidékies felfogásúak. ők rendszeresen önsétáltatják a kutyáikat, tehát egyszerűen kiengedik az utcára kora reggel vagy késő este. a mellettünk lévő kissebb városban például ez nagyon megy. éppen emiatt -mert mozognak- a kutyák eleve kiegyensúlyozottabbak, nem támadnak senkire, értenek a szóból. ott a parton estefele már nagyon sokszor találkoztunk ilyen kutyákkal és soha nem volt az ég világon semmi baj velük. ha már tanyasi részen vagy ott pedig a kutyák full ősi életet élnek. mindenféle állatok között, birkákkal szabadon . kutyatársnak őket kedvelem a legjobban mert ők a legesleg kiegyensúlyozattabbak. eszméletlen jó a kommunikácójuk és nagyon egyszerű.

az emberek nem tolakodóak. tiszteletben tartják a kutyákat, nem várják azt el hogy a kutya legyen őértük.

pl. ha a kutya agresszívvá válik mert félti a kajáját azt egyszerűen letudják azzal hogy olyankor nem mennek a közelébe aztán csókolom. mások idegen kutyáit akár pórázon van akár nem, kérés/engedély nélkül nem zaklatják. a kóbor/önsétáltató kutyákat nem zaklatják, simán elmennek mellettük aztán csókolom.


ugyanakkor természetesen van modernebb réteg is. a nagytestűekkel a lehető legtöbbet mozognak. az egyetlen baj hogy nem értik a kutyák kommunikácóját és ezért nem is igen engedik egymáshoz őket. meg hát ugye a fajtatiszta ebet nyilván féltik ha már fizettek érte. az egyetlen ami itt ugyanúgy megvan mint magyaro-gon az a kistestűek nyilvánvaló téves nevelése. még nem láttam olyan kistestűt amelyik ne tepert volna a gazdi előtt, ne lett volna antiszoc stb. vannak pl. a horgászok keverékei, azok is csudanormális kutyák. rajtunk kívül a parton egyedül az ő kutyái vannak szabadon mert ha nem is a tükörmódszer vagy cesar oktatásai szerint de tökéletesen tudják azok a kutyák is mit szabad, mit nem. tudnák a többieké is, de mivel nem ismerik a kutyáikat ezért pont hogy nem fogják megkockáztatni a bajt ezért pórázon tartják őket. tehát itt nem úgy megy mint magyarországon hogy van egy neveletlen kutyám, mégis szabadon ezzel rengeteg problémát okozva a környezetemnek.

érdekes hogy nemrégen mesélte a párom hogy az egyik ismerősének német dogja volt. nemrég vett egy újat, kéket. tudni kell hogy az az illető full a város belsejében él lakásban. gondolom nem kell magyarázni hogy a kutyát rendszeresen viszi megfelelő helyekre, zöldövezetbe! nem ám a háztömböt kerülgeti vele mert az hú de normális a kutyának. vagy az embertömegbe lófrál vele. nem is divat. ha ilyet látsz akkor a kutya a gazdájával tart valahova. pl. kávézóba vagy ilyesmi. hála az égnek nagyon nyitottak sok helyen a kutyára. este bárba simán be tudsz ülni nagyon sok helyre kutyával. étterembe is szeretettel fogadnak a kutyáddal együtt nagyon sok helyen. főleg így nyáron hogy nem is bent ülsz le hanem kint. a partok pedig úgy gondolom ezek után már nem is kérdésesek. nem úgy mint magyarországon a szerencsétlen kutyások sehova nem tudnak menni a kutyáikkal de még úgy sem hogy a parton legyen velük a kutyájuk mégha nem is fürödhet. én főleg azért is örülök ennek mert így a kutyának lehetősége van minél több ingerrel megbarátkozni. pl. hogy egy étteremben maradjon nyugodtan a szaladgáló emberek, pici gyerekek -akik az asztalodról akarják csórni a sültkrumplit :D- vagy épp a pincérek ellenére is.


érdekes ugyanakkor még az is, hogy abban a városban ahol a kutyámat megvettem rendesen mumusnak számított egy kutya vagy épp undi dolognak tudom is én. no ott meg még ennél is kevesebb volt a kutyapopuláció, mert nem volt boldog boldogtalannak kutyája pontosan azért mert nem akartak. itt argoszon elég sokmindenkinek van ahhoz képest és nyitottabbak is a kutyákra, de eddig az egyetlen full negatív tapasztalatom főleg a kistermetű kutyákkal volt.


szóval vannak azért itt is negatív esetek -főleg a kistestű kutyások-, de nem túlnyomó többségben. és pontosan emiatt is nem kötelező a póráz. mert mindenkii elvan békességben. a párom üzlete a város központjában van. szokta látni ahogy az emberek a kutyáikkal -velük tartanak- mennek a kávézóba vagy épp az étterembe kajálni. szokott látni staffokat is, és még egyszer nem mondta hogy lett volna bármilyen probléma egyik kutyával is. a sajtó sincsen tele mindenféle kutyatámadásokkal. sőt. mióta itt élek -3 éve- egyszer nem láttam a híradóban kutyatámadásról szóló akármit is. szememmel sem láttam eddig még sose. pedig van már sajátom is...

ha itt pórázra fogják a kutyákat akkor vagy azért mert nem bíznak abban hogy a kutya esetleg ne szaladna az útra vagy a kevesebb réteg -mint mi is pl.- azért mert nem szeretném feleslegesen zaklatni embertársaimat. szájkosaras kutyát még egyszer nem láttam pl.! de nem is az az x alkalom az ami a sétát(vadászatot) kimeríti amíg elsétálunk és beülünk pl. egy étterembe a kutyával. hanem megyünk mindenfele. partra, a párom nagypapájához ki a tanyasi kutyákhoz, ott is van jó nagy tér , zöldövezet. tegnapelőtt pl. úgy mentünk hogy a kiskölyök is velünk tartott, tök jó volt., vagy fel a hegyre stb stb.


persze mindezt a déli országrész tapasztalati alapján írom. athénban nem voltam túl sokat, de lemerem fogadni hogy ott főleg a város belsejében tuti hogy csak nagyon elvétve van kutya. a közvetlen környezetemben pl. senki nem tartott ott kutyát, éppen azért mert nem tudnák a megfelelő életet biztosítani a számára -bár a kistársasági kutyákról a tévedés itt is dívik azt ne felejtsük el- . északabb részen mint pl. asprovalta, vrasna stb. szintén az a tapasztalatom -így visszagondolván- hogy nemigen tartanak kutyát, ha nem tudják megfelelően biztosítani a kutya számára a jó életet. az egész ott töltött időm alatt, egyszer láttam kertes házban németeknek vizslát, és egy itteninek volt egy német jucija. póráz, minden nélkül simán beültek a bárba. sőt a kutya az ajtóba feküdt le és senkit nem zavart. volt aki megkérdezte bejöhet e (mert tök olyan volt mint akit őrzésre fektettek oda-, de ezen kívül tényleg senkit nem érdekelt a kutya.

nagyon feltűnő hogy sokkal nyugodtabbak a kutyák, nem gyenge idegrendszerűek. egyrészt az életmódjuknak köszönhetően másrészt pedig hogy nincsenek agyonszaporított -és ezzel nyomorított- fajta kutyák. illetve van a másik jó kis réteg a keverékek akik szintén nem hordozzák magukban az idegbajosságot.


volt idő amikor nem értettem egyet korom gábor kampányának miszerint nem jó ha pórázra ítélik a kutyákat. de minél jobban elgondolkodom, minél jobban megfigyelem körülöttem mások kutyáit annál jobban rájövök hogy a póráz tényleg nem természetes a kutya számára. legjobb példa a partra kijáró horgászok kutyája. legtöbbjének még nyakörve sincs nemhogy póráza. és annyira nyugodtak ők is. simán követik a horgász gazdijukat néha néha lemaradnak szimatolnak. tökre elvannak a kis világukban.


szóval belegondolva, tény lehet elmaradottnak nevezni itt a dolgokat. de pontosan emiatt nincsenek is problémák. téves elgondolás azt hinni hogy itt a kutyák telibrunyálnak mindent, vagy mindent és mindenkit megtámadnak -főleg ha nincs is kutya hátán kutya-. sőt a legtöbbjének semmilyen különös vizsgája nincsen mégis elvan a maga kis egyszerű póráz nélküli világában, mert nem kell ahhoz tudja az ül parancsot vagy tudjon pacsit adni hogy megtanulja hogy a horgász gazdit engedély nélkül nem hagyjuk el pl.


de eleve az emberek sem olyan mentalitásuak mint magyarországon. a gyik-on pl. azt tapasztalom hogy lépten nyomon mindenki beleköt a kutyásokba. tiszta degbetegek az emberek egymásra. emlékszem amikor a nyilvánosabb tengerpartra mentünk a kutyával. nem mertem még fürdeni se bemenni, folyamatosan azt figyeltem mikor kötnek már belénk akármi miatt. póráz, kutya fajtája, mit keres a vízben, miért vakkant, féltjük a gyerekeinket stb stb. közbe meg semmi. egyszer nem szóltak be semmiért.

a másik parton már simán elhittem magamnak hogy ha mi leszünk ott előbb az emberek nem fognak a környékünkre jönni, közbe meg simán körénk gyűltek öregek gyerekek, mindenki, holott a kutya teljesen szabadon volt -oké, nyilván kontroll alatt, tehát nem zavarta a fürdőzőket- . míg magyarországon meg minden létezőbe belekötnek, vagy épp van a másik réteg, full neveletlen a kutyája mégis vígan megy vele póráz nélkül. illetve még a másik, mindenhova budiztatják a kutyáikat -tisztelet ugye a kivételeknek- és még fel sem szedik. és elég sokaknak van kutyája akiknek nem is lehetne. sokan még a vajas kenyérre valót sem tudják megkeresni, miközben a belüket kidolgozzák így még a kutyáikra sincsen idejük, nemhogy magukra. totál stresszes mindenki, sokan -mint pl. a kérdésben- a kutyákat a futtatóba viszik csak aztán tső az a jó kutyaélet, és meg vannak lepődve hogy a kutyáik nem kiegyensúlyozottak, illetve simán bevállalják a kutyát anélkül hogy valóban jó életet biztosítanak nekik...


ilyenek itt nincsenek. így mégha elmaradottabb is a kutyatartás sokkal jobb itt az élet mint magyarországon.

ha itt is elkezdenek majd úgy gondolkodni mint magyarországon, bevállalják a kutyát a város közepén, szapis kutyákat vesznek, nincs is idejük rá de akarnak, vagy azt hiszik hogy a neveletlen kutyáikkal vaktában szaladgálhatnak póráz nélkül így zavarva a környezetüket, boldog boldogtalan összeteszi a két kutyáját hogy kicsik születhessenek amit boldog boldogtalanak odaadogatnak stb stb stb. akkor minden bizonnyal itt is kötelező lesz a póráz használata. érdekes az is hogy itt nem ajándékozgatnak a gyerekeknek sem csak úgy kutyákat. de főleg nem nagytestűeket. nagyon maxi kistestű társasági kutyákat. és valljuk be ők is alaposan növelik a negatívumokat.


nah jó hosszú voltam szokásomhoz híven, de ezt muszáj volt leírnom.

2013. aug. 3. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:

Jaja itt ez a baj, ahogy előttem írták: boldog-boldogtalannak van kutyája.

Ma is sétáltunk pórázon a kutyával, megálltunk ezt-azt átvenni, séta tovább. Elértünk egy zöld övezetet, nem volt kutya, sem járókelő így elengedtem. Szaglászott, pisilt, kakilt, szaglászott tovább, persze közben jött utánam. Aztán megint pórázra tettem, mert jött két kutya, és mi nálunk pont azokat a kutyákat szokták elengedni, akik agresszívak. Ja, és kedves gazdik meg vannak róla győződve, hogy csodálatos a kutyájuk és pórázt sem visznek magukkal! Nos megfogtam az enyémet, aztán láttam, hogy ezen normális kutyák és gazdák, szóval szaglászták kicsit egymást majd ment mindenki tovább.


Szerintem semmi baja nem volt a kutyámnak attól, hogy nem volt az egész séta alatt szabadon... el is volt engedve, gyakoroltunk is, kutyázott is, pórázon is jött. No de az nonszensz, hogy állandóan póráz nélkül sétáltassam, mert jaj de okos...

2013. aug. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
Nem pótolja a sétát, szerintem. Mindkettő nagyon fontos. De ha leviszed futtatóba, ott játszik , elvan, utána sokkal jobb lesz a séta is. :)
2013. szept. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!