Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyás 'etikett' szerint...

Kutyás 'etikett' szerint meddig engedhető a dominancia?

Figyelt kérdés
Szuka kutyám szereti megmutatn, hogy ki a főnök kisebb testű, visszahúzódóbb kutyáknak. Soha nem bántja őket, nem morog, csak borzol, kihúzza magát, füle-farka fenn, esetleg a mancsát felrakja a másik kutya hátára. Mivel nagyon jó megfigyelő, így olyan kutyákkal sosem csinálja, akik ezt nem tűrnék, így a másfél év alatt még egy balhéban sem volt benne. Viszont ma egy gazdi kicsit megsértődött, mert a szukám ezt csinálta a szukájával, aki ezt tűrte. Elgondolkodtam, hogy tényleg le kellett volna állítani a kutyámat: de mikor? Mert konkrétan semmi olyat nem csinált, 'csak' föléállt borzolva, és a mancsát rárakta, ami játék kezdetének is felfogható. Ilyen esetekben mi a helyes magatartás?

2013. szept. 9. 17:54
 1/7 sippara ***** válasza:
87%
Személy szerint én addig engedem, amíg engem sem zavarna, illetve addig, amíg látom a másik kutyán, hogy NEKI nem gáz a dolog. Nevezzetek bunkónak, de a másik gazdit pont le szoktam tojni. Hágás, morgás nyilván nem oké, "csak úgy" dominanciát mutogatva odaállást a másik kutyától függően engedem, vagy tiltom (ugye az enyém hajlamos nagyobb-erősebb ebzetekbe belekötni :D), a mancsolás - megint csak szerintem - nem akkora bunkóság, HA a másik kutya nem pörög rá ész nélkül a szitura.
2013. szept. 9. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a másik kutya reakcióját nézd. Ha látod, hogy nagyon kellemetlen neki a helyzet, akkor tiltsd le a kutyád.
2013. szept. 9. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is a másik kutya reakcióját figyeld,mert a másik kutya mivel visszahúzódó így nem mer lépni egy nála erősebb kutyával szemben.

Az én kistestű kutyámat is leszokták dominálni, néha oda is kapnak neki.De gazdik csak néznek és ámulnak az én kutyám meg már farok behúzva közlekedik.

Egyszer egy gazdi észre vette,hogy az én kutyám nem érzi jól magát és elhívta a kutyáját.Jó lenne ha többen figyelnék a másik kutya reakcióját.Oké,hogy a tiéd nem támadna vagy ilyesmi,de a visszahúzódobb kutyának nem kellemes ez.


Nem akarom emberi tulajdonságokkal felruházni a kutyákat vagy ilyesmi,de talán ez olyan lehet mint egy nagyszájú gyerek beszólógat, piszkálja a nála félénkebb gyerekeket.Ha a tanár vagy vki nem állítja le őket akkor megverhetik a félénkebb gyereket,mert mi az,hogy nem szól vissza stb a nagyszájú erősebb gyereknek.Én ezt a szitut így látom.

2013. szept. 9. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha már fölé áll,nem hagynám.Ha ez egy játékos hancur közben van,aztán loholnak tovább akkor nem gond,ameddig a másik kutyát ez nem gátolja le.
2013. szept. 9. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, jobban fogok figyelni, talán kicsit elkényelmesedtem, mert tudom, hogy az enyém tuti nem balhézna. Csak sokszor a másik kutyának valójában semmi baja nem lenne, csak a gazdi teszi bele a félelmet a féltő viselkedésével.
2013. szept. 9. 20:21
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Meddig engedhető? Hát semeddig.

Amikor egyik kutya úgy indul meg a másik fel hogy dominálni akar, akkor már eleve le kell tiltani és oda sem szabad engedni, mert nem kizárt hogy balhé lesz.

Egy kutya a gazda jelenlétében ne domináljon ilyen látványosan.

Eleve úgy kéne ezt csinálni hogy nem engedjük csak úgy a vakvilágba a kutyákat, ha hozzánk is odajön valami eb, én zavarom el nem a kutya hogyha neveletlenül tolakszik szaglászni. Azt kifejezetten nem szeretem amikor a bamba béla meg csak néz hogy mit csinál a kutyája a másikkal.

Főleg amikor a kutyának meg a gazdájának is kínos már az elengedett kutya tolakodása, de még akkor is áll,sétál azt még jobb esetben is csak gyengén hívogatná vissza.

Az ilyeneket azért nem kedvelem, mert még az emberi metakommunikációt sem értik, látványosan elkezdek grimaszolni hogy hívja már vissza a kutyáját, mert elegem van hogy látja hogy próbálom tartani a sajátomat hogy ne hogy megkapja a másikat, az övét meg el hessegetni erre gügyög neki tovább.

Régen még így csináltam, most már úgy vagyok vele hogy ha megkapja akkor így járt, majd abból tanulni fog mind a kutya mind a gazda.

De persze azzal kezdem mindig hogy hangosak rászólok a másikra hogy NEM!, meg lökdösöm a térdemmel, ha a gazda tojik rám, akkor én is rá, és engedem a kutyát saját hatáskörben cselekedni. Ez persze nem azt jelenti hogy megfogja kapni, mert türelmes, de egy ponton tudom hogy odafog kapni, én is oda kapnék.


Úgy ahogy azt sem engedjük hogy a játszótéren egyik gyerek alázza a másikat, ugyan így a kutyákat sem hagyjuk.

Eleve amúgy egy kutyának nem lenne szabad önön hatáskörében a többi kutyára csak úgy reagálni.

Én úgy alakítottam ki hogy a kutya tudja hogy én majd megvédem, és amióta erre rájött, domináns kutyákra agresszív létére is eltűr dolgokat az átlag kutyának amíg én ott vagyok mellette.

Ha nem lennék, valószínűleg simán neki menne, de hát az már más kérdés.

2013. szept. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon szitu függő.. van olyan eset amikor azt is hagyom hogy morogjon van hogy azt se hogy kihúzza magát..


Két példa.


Voltunk két hete lovardába versenyen kutyástól. Az ottani vizsla 10percenként oda jött hogy megmutassa ki a tökös csávó és beleált morogva az enyém arcába töbször.. ott voltunk vagy fél napot, végig morgolódás volt... végül egymásnak is mentek de úgy voltam vele hogy nem érdekelt. Az enyém nem fogja megölni a vizslát próbált rászólni felált neki morgott. Egy idő után megunta és neki ment, utána a vizsi többet nem jött olyan közel.


Több másik eset is történt.. Általában ha kissebb kutyával jön gazdi aki kivételenes magabiztos és oda meri engedni a kutyáját.. aki viszont már annyira nem magabiztos :D akkor sokszor bele is fektetem az ismerkedésbe szerencsémre értelmes kutyám van velük nem próbálkozik a legtöbször amikor meg igen akkor én állítom le.


Ha a kiskutyának van nagy szája akkor van hogy rá is küldöm az enyém hogy intézze..(ez többnyire a másik kutyánk miatt van aki már annyira nem toleráns az ugató kis görcsökkel :D) és ilyenkor a kisebb rosszat választom.


Nekem Diesellel amúgy azért van erre szükség hogy azt a csöpnyi önállóságát növeljem egy picit.. mert dominancia rengeteg van benne csak az önállóságot elhagyta valahol.


Amúgy a másik kutyán kívűl amit figyelek az a másik gazda.. Diesel ambull révén nem túl bizalomgerjesztő néha és ha el kezd morogni egy két gazdiban megáll az ütő, ha látom hogy zavarja akkor szólok ha nem akkor mért tenném? Én úgy vettem észre hogy a játék is felszabadultabb ha előre le vannak osztva a lapok.

2013. szept. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!