Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A behívás tényleg kizárólag...

A behívás tényleg kizárólag tekintély-alapú?

Figyelt kérdés

A nem megfelelő életmód nem ronthat a dolgon? Ha mondjuk adott kutya nincs eleget szabadon, a kevés mozgás miatt nem lehet, hogy még inkább bekapcsolnak az ösztönei és jobban elviszik a környezet zavaró ingerei, mikor végre lekerül a póráz? (szagok, madarak, macskák, akármi)

Biztos vagyok benne, hogy alapvetően tekintély-alapú a dolog, de semmi más nem játszik közre benne?



2013. júl. 29. 22:18
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
A behívás a fegyelem alapja. Egy kutya akkor vezethető, ha behívható bármely szituációban.Lehet tekintélynek mondani. ma ez a divatosabb kifejezés.
2013. júl. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Hááát, ez érdekes kérdés. Az én fejemben például a falkavezér feladatai közé tartozik az is, hogy biztosítsa a kutyának a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy normálisan működhessen, tehát például le legyen mozgatva eléggé annyira, hogy ne okozzon neki különösebb erőfeszítést halgatni rád, ne kelljen magával meg az ösztöneivel küzdenie ehhez, vagy legalábbis ne túl sokat (ehhez amúgy nem kell elengedni, vannak pórázon is végezhető fárasztó gyakorlatok, a hosszú pórázról nem is beszélve, ami sokkal több mozgásteret ad, mint egy átlagos rövid póráz). Nem várhatod el egy kutyától sem, hogy ha tele van energiával, mert két napja nem voltatok nagyot sétálni, akkor ne fusson két kört, mielőtt elkezd rád figyelni; pontosabban elvárhatod, és fontos is ezt a szituációt is megtanulni kontrollálni, csak feleslegesen nincs értelme csakazértis behívogatni meg leállítani ilyenkor, mert szüksége van rá a kutyának és kész. Na meg át kell jutni a kutya fejében kialakuló "ködön", amihez gyakorlás kell, meg valami elég átütő inger, és nagyobb tekintély, nagyobb akaratérvényesítő képesség, hogy kontroll alatt maradjon a kutya és behívható legyen. Ha a gazda bepánikol, mert mondjuk autók között rohangál a kutya, vagy csak nem közli elég egyértelműen az akaratát, akkor bukta. Illetve számítanak például a közös élmények is, hogy egy igazán veszélyesnek ítélt szituációban is megbízik-e benned a kutya annyira, hogy hallgasson rád, vagy akkor már elkezd kételkedni.

Szóval tekintély, gyakorlás, tapasztalatok, meg a kutya és a gazda általános állapota számít nagyjából. De egy átlagos séta átlagos szituációjában leginkább az első és az utolsó, a többi csak extrémebb helyzetekben játszik közre.

2013. júl. 29. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek! Akumi, neked különösen köszi a hosszú válaszért!

Igazából egy konkrét mai esemény miatt gondolkodtam el ezen. Az egyértelmű számomra, hogy még bőven van mit dolgoznom rangsor-ügyben a kutyával, de a mai sétán horror módon tűnt el. Séta nem maradt ki, de elengedve nem volt pár napig, mert ott, ahol el tudom engedni folyamatosan kaszáltak meg gépek dolgoztak. Ma pedig oké volt egy darabig, bár csak hosszú pórázzal mentünk, pont a korábbi behívásos kellemetlenségek ledolgozására, de szuperül figyelt az utóbbi időkhöz képest. Aztán fél pillanatra elnéztem és a drágám elhúzott egy madár után, de olyan szinten, hogy a madzagra lépni sem volt esélyem, tiltással is bőven lekéstem. Itt igencsak nagy a tér, de azért idővel el lehet jutni az úttest közvetlen közelébe, ami neki sikerült is, ami azért nem tett jót az idegrendszeremnek. Ha már nem látott, visszaszaladt pár métert, amint észrevett, ment megint elfele. Azt is elszúrtam párszor már, hogy mikor végre visszajött, hazaindultunk, gondolom, ezt is megjegyezte magának. Egy idő után már nem bírtam a mindig-elfele-menj elvet betartani, mert elért az úttestig, de közelebb se akartam menni hozzá, mert akkor tuti az autók közé szalad. Végül is nem hívtam többet, hanem indultam haza (legalábbis úgy csináltam, mintha) és erre jutott eszébe csatlakozni... Na túlrészleteztem, bocsi. Szóval onnan merült fel bennem, hogy elhanyagoltam a mozgásigényét (is, amellett, hogy semmibe vesz újabban), hogy olyan nagy vágtát rendezett, hogy hazafele -pár méterrel később- összeesett. Nem lefeküdt vagy ilyesmi, effektíve eldőlt, pedig fiatal és energikus kutyáról van szó, az a típus, akit más kutyákkal való aktív játék közben sem láttam soha kifulladni (hiába volt kora reggel, meleg volt, gondolom ez nem jó kombináció ezzel a tempójú futással). Mintha kidobott volna magából valami feszültséget, lehet, hogy még mindig alábecsülöm az igényeit:S Persze aludt kicsit otthon, aztán újra százon pörögve kergette már a kertünkben a madarakat, legyeket, lepkéket, mindent, amit repül. Folyamatosan szigorítani próbálok, de valamit tutira félrekommunikálok neki, mert ilyenkor nem úgy tűnik, mintha át tudnék hatolni a "ködön".

2013. júl. 29. 23:58
 4/19 A kérdező kommentje:
Amíg minden nap bent ültem az egyetemen és csak a reggeli sétán és este foglalkoztam a kutyával, addig alig fordult elő, hogy ne jött volna vissza, ha hívtam. Mióta sokkal többet vagyok itthon, nem működik a dolog, lehet, hogy sokat babusgatom?! Ennyit számítana ez?
2013. júl. 30. 00:11
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Tiszteletalapú. Te tiszteled a kutyádat és az igényeit (mozgatod eleget, megfelelően neveled), ezáltal ő tisztelni fog téged, magyarul behívható lesz.
2013. júl. 30. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem pár nap kihagyás nem elég ok arra, hogy a kutya ne legyen behívható. Nálunk általánosságban mindennapos az elengedés, de vannak olyan időszakok amikor ez csak hetente egyszer jön össze,de akkor is ugyanúgy behívható, a felgyűlt energia abban mutatkozik meg, hogy a futásba minden erejét beleadja, kicsit durvábban játszik más kutyákkal, nem nagyon áll meg, pörög ezerrel. Mindig van egy bizonyos távolság amit nem lép át, nem kell hozzá rászólni, viszont lehet, hogy nálunk az is közrejátszik, hogy teljesen nyugodt vagyok, nem izgulok azon, hogy elszalad vagy azon, hogy jajj ugyan hallgatni fog-e rám. Szerintem a tisztelet és tekintély mellett ugyanolyan fontos a lelkiállapot, a kutya felé irányuló gondolatok milyensége.
2013. júl. 30. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Abszolút igazatok van, köszi a válaszokat! Most megpróbálom nulláról kezdeni ezt az egész történetet, ha már egyszer volt jó behívásunk, valahogy újra lesz...
2013. júl. 30. 08:47
 8/19 mokkagyerek.blogspot ***** válasza:

Mennyi idős a kutyád?

Az jutott eszembe, ha amúgy nem szoktad, hogy mielőtt elmentek sétálni, otthon meg kéne mozgatni, kicsit fárasztani agyilag meg fizikailag is, és csak akkor elindulni, ha viszonylag nyugodt a kutya.

Nálunk is volt eset vendégkutyával, akivel a sajátunk mellett nem volt elég idő foglalkozni, hogy egyszerűen meglógott, és sétált egyet, mert 2 napja nem volt annyit sétáltatva, mint amennyit megszokott, pedig egy jól nevelt kutya alapjáraton.

2013. júl. 30. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Egy éves múlt. Még ezt megpróbálhatom, hogy elengedés előtt kicsit többet fárasztom. (Elég közelre járunk ki, odáig pórázon van, de miután pórázon nagyon szépen jön és pár perc az út, ezért attól nyilván nem fárad picit sem.)

2013. júl. 30. 09:00
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Ki kell alakítanod a ragaszkodást. A legeghszerűbb módszer erre a bújócska. Próbálj meg egy bekerített területen elbújni előle. Szólsz neki, és mivel nem lát keresni fog. Vagy amit az OMSE suliban tanultunk: Béla bácsi megfogta a kutyám nyakörvét, a kutya ült mellette, és elfutottam tőle. A kutya kétségbe esett, hogy ott hagyom ezért amikor hívtam, ezerrel rohant felém. Mielött odaért volna a kutya hozzám, hátráltam tőle, így a kutya agyában csak az járt hogy minél elöbb utol érjen, és megpaskoljam az oldalát. Tulajdon képpen be kell csapni a kutyát. :-D
2013. júl. 30. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!