Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Honna is származik egy némely...

Honna is származik egy némely magyar kutyafajta? Mennyire is ősi fajták? Ez igaz?

Figyelt kérdés

Badiny Jós Ferenc tanulmányaiból értesültünk, hogy az angol régész, R:C: Thompson Jarmó (Irak) ásatásánál talált egy napon szárított, ékírásos agyagtáblát, amelyre a puli neve, így: puli és alakja van bevésve. A sumer ékírásos táblácskákon a komondor és a kuvasz nevei kumundor és ku-assa alakban kerültek elő. A sumérek a kutyát kudda-nak nevezték. Mások ezt nem látják igazoltnak. Ha azonban valósnak bizonyulnának, abból arra lehetne következtetni, hogy e kutyafajták a kárpát-medencei őstelepes nép szolgálatában állottak már a korai ezredekben. Ez azonban nem zárja ki, hogy az avarok és Árpád népe is használta őket. A sumer nyelvben számos olyan szó van, amely e kutyák munkakörével, azaz a pásztorélettel kapcsolatos, és ma is érthető, bár nem minden esetben pontos megfelelőik a mai értelmüknek, de azonos fogalomkörbe tartoznak. Például:

A juhászlegény vászonból készült bő-gada-t (len, gatya, Bobula) visel, s miután magára teríti meleg suba-a-ját (díszes, suba, Bobula), fütyörészve tere-el-geti (uralkodik, terel, Dudás. R.) ugadu (düh, Kis D. A dühös kutya ugat) kudda-jával (kutya, Orbán) a jámbor bar-rin-na-ait (bárány, Bobula), miközben ustur-ával (ostor,Dudás R.) nagyokat csördít.

A puli, kuvasz és komondor neve ötezer éves cserepeken, írásos alakban megtalálható


2009. nov. 24. 21:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Hol lehet megtekinteni ezeket a cserepeket?
2009. nov. 25. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Árkosi József Magyar pásztorkutyák c. könyvében azt írja, hogy ő utánanézett ezeknek az állítólagos forrásoknak és sehol nem találhatóak, senki nem tud róluk. Szerintem csalás az egész, valaki nem találta elég "menőnek" a finnugor rokonságot és kitalált helyette másikat.
2009. nov. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%

Ezért kérdeztem, hogy hol vannak ezek a bizonyítékok? :)

Ez meg mega LOL:

"ékírásos agyagtábla"..."a puli neve, így: puli" arab betűkkel, persze... Néha úgy sajnálom ezeket a mai "ősmagyar" vallású embereket.

2009. nov. 25. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%
Bocs, latin betveket akartam írni...
2009. nov. 25. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha csak azt nézed, hogy a "Feheru varu rea mene hodu utu rea." mondatot ma mennyivel máshogy mondanád, és ez egy későbbi magyar mondat mint az állítólagos sumer, akkor nem hinnél benne. Úgyértem nézd meg ez mennyit változott, és mennyit a puli, kumondor, ku-assa.
2009. nov. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

2. vagyok. A kuvasz neve türk vagy török eredetű.

Azt sem hiszem, hogy a juhászlegény meleg subát hordott, mert "a Közel-Kelet éghajlata a felszíni formáknak megfelelően jobbára forró és száraz sivatagi, noha a Földközi-tenger mellékén mediterrán hatás is érvényesül". (Wikipédia)

"miközben ustur-ával (ostor,Dudás R.) nagyokat csördít" Aki már látott bárányokat terelgető juhászt, felmerül a kérdés, hogy a sumér pásztor miért használt ostort. Ma nem használnak, a csikósok használják.

2009. nov. 26. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
*felmerül benne a kérdés
2009. nov. 26. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Te sem gondoltat komolyan,hogy latin betűkel volt az ékírás között a puli szó,ugye??
2009. nov. 27. 10:01
 9/11 A kérdező kommentje:

Én nem tudom mi az igazság.

Felmerült a magyar-sumér roknság.

Nem az a baj,hogy nem igaz hanem ,hogy nem is vizsgáljukmeg hanm nyélből elvetjük!!!Áhhh az kizárt.


Nekem erről az eredetfeltevésről elöször német oldalon kellett értesülnöm amikr kíváncsiságból az olvastam,hogy mások mit írnak a mi fajtáinkról.


Lehet,hogy nem ősi kutyák és szlovákoktól loptuk a kuvaszt, a komondor meg itt alakul ki mindenfél keverékből hietünk eben is.

Engem az zavar,hogy nem vizsgáljuk meg.Ill. az,hogy mindennem zet igyekszik jobbnak,szebbenek,ősibbnek feltűntetni a fajtáit és ezt hangsúlyozza is.

Mi meg elvetjük azonnal. MIért???


Egyébként aneten valahol megtaláltam az a szobrocsákt ami állítólag a pulit ábrázolja. Rá lehet mondnai.


MIért vetjük el azonnal az ősiségüket.

Az is tény,hogy élt a Kakukázus vidékén a Csuvas nép akikel kapcsolatba kerültünk.

Lehet,hog akkor a kuvasz csuvacs és a szlovákoknál marad fennt eredetibb változatban.

Engem az zavar,hogy leragadtunk annál amit a szánkba adtak .

2009. nov. 27. 10:13
 10/11 anonim ***** válasza:

2. vagyok. Részben szerintem igazad van. Pl. mudiról azt tartják, ez van a hivatalos standardban is, hogy a 19. században alakult ki. Ehhez képest a horvát juhászkutya eredetét a 15. századig visszavezetik! A két fajta szinte semmiben nem különbözik, az egyetlen jelentős különbség, hogy a horvát juhász csak feketében létezik, a mudi meg több színben is. Az is elgondolkodtató, hogy a pumi és mudi almokban még a 20. században is születtek mudira megszólalásig hasonlító kutyát, míg a mudinál soha nem fordult elő, hogy visszaütött állítólagos őseire, a pumira és a pulira. Gondolj bele abba is, hogy melyik az ősibb típus, a farkasszerű kutya, vagy az, amelyiknek akkora szőre van, mint a pulinak és lóg a füle?

Viszont az is igaz, hogy attól, hogy a külföldiek megpróbálják magukat és a kutyáikat minél ősibbnek feltüntetni, nekünk nem feltétlenül kell beszállnunk ebbe. Az igazság előbbrevaló a "legősibb nép/fajta" típusú melldöngetésnél. Miért jobb a régi, ősi, mint az új, fiatal? A német juhász vagy a dobermann is csak a 19. században alakult ki és mégis az legnépszerűbb fajták közé tartoznak, mindenki isteníti őket! Az sem igaz, hogy nem néztek utána ezeknek a dolgoknak, olvasd el Árkosi könyvét, részletesen leírja, hol nézett utána ezeknek a dolgoknak, te is rákérdezhetsz ugyanott.

2009. dec. 1. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!