Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elméleti kérdés a falkavezérsé...

Elméleti kérdés a falkavezérségről?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

A kérdésem csak elmélet,tegnap gondolkodtam ezen, és kíváncsi vagyok mások véleményére is.

szóval,tegyük fel, hogy van egy gazdi, és neki két kutyája.

Ők legyenek "A" meg "B" kutya.

Az "A" kutya kutyákkal szemben nagyon domináns, sose hagyja hogy más kutya ledominálja, vagy bármi más módon felülkerekedjen rajta. Azonban emberekkel szemben nagyon megadó.

"B" kutya viszont minden téren domináns,emberekkel, kutyákkal, mindennel.

Tegyük fel, hogy "B" kutya előbb volt meg a gazdájának, és a gazdi sehogy se tudná elérni hogy ő legyen a falkavezér.

Később csatlakozna a falkához "A" kutya aki egyértelműen a "B" kutya felett helyezkedne a hierarchiai sorrendben,azonban az emberekkel szembeni viselkedése miatt rögtön behódolna a gazdinak, és egyértelműen elfogadná őt falkavezérnek.

Ebben az esetben, "B" kutya is automatikusan elfogadná az embert vezetőnek?( tegyük fel hogy azt elfogadja,hogy "A" kutya erősebb meg dominánsabb,mint ő)

Elvégre, ő "A" kutya alatt van, "A" kutya meg egyértelműen középre helyezte magát a listán.

Vagy, "B" kutya annak ellenére,hogy alfából omega lett, a jelleméből adódóan ugyan úgy az ember fölé helyezné magát,ezzel felborítva az elméleti sorrendet?

Ebből adódóan "A" és "B" kutya viszonya hogy alakulna , ha "A" sose maradna alul és mindig "B" előtt lenne a sorrendben,de "B" mindig az alfa(gazdi) elé akarná magát helyezni, ezzel átvéve az alfa pozíciót,így "A" kutya felé is helyezné magát amit "A" nem hagyna.


Lehet,hogy fura kérdés igazából tegnap ezen gondolkoztam vagy fél napig, és nem tudtam egyértelmű döntést hozni.

Szerintem "A" kutya miatt "B" kénytelen lenne elfogadni helyét omegaként, de vannak ehhez hasonló tapasztalataim kutyasuliból ahol egy kutya annyira domináns volt emberekkel szemben, hogy ez kétséget ejt bennem a kérdés megválaszolását illetően.

Szerintetek?



#alfavezér
2014. jan. 21. 11:05
 1/6 anonim ***** válasza:

nem ilyen bonyolult a dolog.. B kutya az ember elé helyezné magát, tehát az emberrel ugyanolyan pofátlanul viselkedne mint eddig, viszont az A kutyának megadná a tiszteletet.


Attól hogy A alárendeli magát az embernek, a másik kutya fölé, még nem fog rászólni B-re hogy te ne húzd már az embert mikor pórázon vagyok stb.


Nem azt fogja nézni hogy a B meg a te viszonyod milyen, hanem hogy az ő és B viszonya rendben legyen

2014. jan. 21. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A rangsorban a tagok nem egyenes sorrendben követik egymást, hanem keresztbe-kasul. Tehát lehet A kutya B kutya felett, a gazdi pedig az A felett, de a B alatt.

Minden kutyával külön-külön kell lejátszani a lejátszanivalót.

2014. jan. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem pedig a kutyák nem ilyen végtelenül primitív matematikai modellek mentén működnek. Sok olyan tényező szerepet játszik a viselkedésükben amit itt nem vettetek figyelembe (környezet, emberek, konkrét szituációk, stb...). Úgy gondolom, hogy ezen kár agyalni, csak a gyakorlatban derülne ki, hogy mit tud belőlük kihozni a gazdi.
2014. jan. 21. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

igazatok lehet. Csak én abból indultam ki ,hogy pl farkasoknál az omega mindenkinél omega, mindegyik elzavarja pl evésnél és ő eszik utoljára, de nem csak ebben nyilvánul meg az, hogy ő omega.

Ott az omegának eszébe se jutna rögtön az alfával pofátlankodni hanem azon van hogy ne utolsó legyen (tán a Barátságban a farkasokkal című dokuban láttam).

tehát az én elméletemben az "A" kutyánál próbálkozna be, és nem a gazdinál.

Azonban erre a keresztbe kasulra nem gondoltam, de ha tényleg így van akkor nem igazán beszélhetünk hiearchiai sorrendről mert ott nem sorrend van.

Amúgy, azért írtam ily primitív módon, hogy egyértelmű legyen amire gondolok.

2014. jan. 21. 11:52
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
A kutya már régen nem farkas. És a kutya szituációtól függően is képes dominancia váltásra.
2014. jan. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

a farkasoknál se azért omega az omega mert az alfa maga alá rendelte.. hanem azért omega mert mindenki maga alárendelte, mindegyik lejátszotta vele a rangsori problémát.


a farkasoknál viszont azért más a helyzet, mert ott ha C-t megveri B, majd C látja hogy B-t leveri az A akkor nyilván nem fog neki menni mert látta hogy egy nála erősebbet levert. Viszont az ember-kutya kapcsolatban ez már nem áll fent, mert nem mérik össze fizikai erejüket, hanem a kutya szimplán behódol a gazdának.

2014. jan. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!