Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jutalomfalattal elkövethető...

Jutalomfalattal elkövethető hibák. Írnátok tipikus hibákat? Elsősorban a hozzáértőkre gondolok. Ahogy elnéztem, akad itt pár rutinos kutyás!

Figyelt kérdés
Arra gondolok, amik jellemző hibák. Nyilván nem arra, hogy valaki akkor azt jutalmazza, amikor a kutya épp egy másikat készül megtámadni, hanem amiről azért a gazdi azt képzeli, hogy most épp tanítja valamire a kutyát, de nem... :)

2014. febr. 2. 21:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%

Én alapjáraton nem vagyok a folyamatos jutalomfalatozás mellett.Értem ez alatt,hogy nem arra szoktattam egyik kutyámat se,hogy azért csináljon meg valamit,vagy épp ne csináljon meg,mert cserébe jutalmat kap,hanem mert tekintélyem van felette.

Persze,nem mondom,hogy soha nem használtam,például kölyökkorban hamarabb megtanulni ülni,feküdni stb.

De nagyon ritkán használom és csak nagyon célzottan próbálom 1-1 nagyon elkapott pillanatban ezzel jutalmazni.


Mondjuk én nem tanítok neki trükköket,mert nincs rá igényem,hogy bohóckodjon.Az alapokat tudja (ül,fekszik,marad,behívás,tiltás) és ezen felül csak jól érezzük magunkat,sokat járunk kutyás társaságba és kirándulni.


Szerintem a legnagyobb elkövethető hiba,hogy kölyökkortól kezdve állandó felszerelésünk része a jutalomfalat,és mindenre azzal vesszük rá.

2014. febr. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Amikor etetőautomatává válsz, az például elég tipikus hiba. Hogy azt hiszed, hogy a kutyád még mindig tanulási fázisban van, holott egy fenét, pontosan tudja, hogy mit akarsz, csak cseszik megcsinálni, amíg úgy nem érzi, hogy kap érte kaját. Szóval amikor már fél éve a behívással szenvedsz és reflexből nyúlsz a falatért, ha beérkezik a kutya, meg eleve el se indulsz otthonról fél kiló jutalomfalat nélkül akkor se, ha amúgy egy ültetést sem akarsz vele célzottan csináltatni, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy ki nevel kit :) A jutifalat csak arra való, hogy egyértelművé tedd a kutyának, hogy melyik viselkedés a kívánatos (és hogy az mennyire kívánatos :D), de tartós motivációnak nem az igazi.
2014. febr. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Ja, meg hát anyósom a kedvencem, a kutyának jár vacsi után a keksz, ha szépen megette a kajáját, ugye desszert csak annak jár, aki megette a spenótot... De a vacsi nem ám száraztáp, hanem főtt hús meg fincsi maradékok, szalonnabőr meg ilyenek, amiből amúgy simán meghagyja a kutya a párizsit, a csirkenyakat, akármit, ha olyanja van... Szóval amikor bemagyarázod, hogy jutalmazod a kutyát egy jó viselkedésért, holott nem, csak szereted zabáltatni, a kutyának meg lövése sincs, miért kapja a kekszet, mert kint eszik, keksz meg beengedés után két perccel van, hát az sem egy előremutató jutalmazás :D
2014. febr. 2. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%
Off: Akumi, anyósodon utólagos engedelmeddel, de nagyon nevetek :D
2014. febr. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"amiről azért a gazdi azt képzeli, hogy most épp tanítja valamire a kutyát, de nem..." - Ilyen helyzet szerintem elég ritka. A kutya mindig tanul valamit, legfeljebb nem azt, amit a gazdi gondol. :D

Pl, mikor a kutya nem csinálja meg a már ismert feladatot, gazdi pedig erre előveszi a falatot, és így kéri ismét, akkor a kutya megtanulja, hogy nem kell falat nélkül dolgoznia. Ez szerintem a leggyakoribb hiba.

Ill. kevésbé tipikus hiba az, amikor a gazda nem ismeri fel, hogy a kutyának "túl jó" a falat. Pl az én egyik kutyámnál van, hogy úgy beindul a párizsira is, hogy ilyen megvezetéses feladatnál fel se tűnik neki, hogy csinálunk valamit, az egész agyát betölti a falat. Ha ezt az ember nem veszi észre, nah akkor tényleg egy olyan helyzet alakul ki, hogy a kutya valójában nem tanul semmit. xD

2014. febr. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

#4: nyugodtan, én a szemébe is szoktam, ő meg vonogatja a vállát, hogy érti, de szerinte ez akkor is jó, jár a desszert és kész... :D


#5: Na ez is igaz, nálunk a labdáról kellett kicsit lekattintani a kutyát, hogy képes legyen gondolkodni is, ha meglátja, ne csak zombulni. Kajára is meg lehet csinálni, bár tény, hogy praktikusabb olyankor a minőségből is visszavenni. Mert ha az ember áthúzza a kutyát pl. egy akadály fölött, és közben már rágatja a kutyával a falatot, úgy baromi nehéz lesz megértetni vele, hogy ugrania kell ahhoz, hogy megkapja. Jól kell időzíteni, előbb teljesítés, utána kaja, vagy legalábbis elég hamar el kell kezdeni elhagyni ezt a durva vezetést. Gyorsan megérti a kutya, hogy a kaját tartó kezet érdemes követni, de közben azért nem árt, ha tud a lába elé is nézni, különben csak azt tanulja meg, hogy a kajára rá kell tapadni, mint a pióca ahhoz, hogy megszerezze, pedig ugye nem az a cél.

De van az ellenpélda is, amikor a gazda mindig veszi elő a jobbnál jobb jutalomfalatot, mert azt hiszi, hogy nem elég jó, pedig egyszerűen csak nem motiválható eléggé kajával a kutya. Az idősebb kutyám pl. pont ugyanúgy dolgozik száraztápra, mint frolicra vagy sajtra, és ha ő úgy érzi, hogy most leszarja a falatot, akkor elveszi és megeszi, de semmi pluszt nem ad neki a dolog, megcsinálja, amit kell, de csak azért, hogy hagyjuk már abba minél előbb. Mondjuk ő nehéz eset, nem is labdás, meg hiába örülök neki meg akarom agyonsimizni, elfordul és megy a dolgára, egyedül a klikker hat rá, de az viszont durván.


Ez meg tuti, hogy nem tipikus hiba, de elmesélem :D Öreg néni - makacs kutya kombó, kutya nem akar menni az utcán, ezért a néni méterenként dobálja elé a falatokat, csak hogy sétáljon... A végeredmény egy rémesen hordó kutya, aki egyre kevésbé akar mozogni. Elég extrém példa, de sajnos létezik ilyen is.

2014. febr. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

akumi,mesélj,hogy vezetted be ezt a klikkerezést?milyen klikker kell hozzá?mit olvassak? mesélj el egy ilyen szitut.


az én kutyám sem motiválható eddig semmivel,idősebb,és az ül-fekszik-marad lenne a cél:-)

2014. febr. 2. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy akármilyen klikker, és ugyanúgy csinálod, ahogy bármelyik másik kutyával csinálnád, kajával, meg én szóban is rá szoktam dicsérni, bár az lehet, hogy hülyeség :) Bármelyik klikkeres könyvbe/weboldalba belenézel és úgy csinálod, ahogy írják, jó lesz. Illetve sok helyen napokig meg hetekig kattintgattatnának, hogy megszokja a kutya, hogy klikk=kaja, de ezt pont egy nem kajás kutyánál nem szabad, mert beleun, elég 2x2 percig csinálni, és harmadjára már lehet feladatoztatni, valami lényegtelent, hogy ne legyen nagy a nyomás, pl. pacsi, az gyorsan szokott menni és sikerélmény mindkét félnek.

Szerintem annyi a titok amúgy, hogy élvezi az egyértelmű kommunikációt, hogy gondolkodhat, tényleg megoldozik azért a falatkáért, meg ugye ezt is otthon kezdtem el, amikor unatkozott, úgyhogy örült, hogy csinálunk végre valamit. A hagyományos ül-fekszik amúgy is uncsi volt neki, gondolom azért sem volt túl motivált, így meg olyanokra tanítottam meg, hogy hozza be a papucsomat, vagy egyforintost nyaljon fel a parkettáról, meg ilyenekre, amiket élvezett. Nem lesz soha az az igazi klikkeres kutya, mert alapvetően hagyományosan képeztem, kaja nélkül ugye, mert az nem érdekelte, szóval a vezényszót most is várja, meg hamar feladja a kísérletezést, de legalább élvezi a dolgot :)

De amúgy az ül-fekszik-marad az fegyelemből is kell hogy menjen egy szál pórázzal meg buksisimivel. Gondolom nem munkakutya lesz, akkor meg nem életbevágó, hogy lelkesen hasravágja magát azonnal, elég, ha akárhogy lefekszik, nem? :)

2014. febr. 2. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
73%
Én sem vagyok falatozós. Ideiglenes kutyáimnak is csak első 2-3 hétben jár falat, aztán fokozatosan hagyom el. Jelenlegi ideiglenes husky, igazi domináns, önfejű szuka úgy döntött, leteszteli a behívást, hogy mennyire fontos is hívásra odajönni. Ő úgy gondolta nem az, mert sz-rt zabálni érdemesebb, én azt, hogy jobb lenne, ha odajönne. Ahelyett, hogy elkezdeném jutalomfalattal tömni, még azt a keveset, amit kapni szokott is csökkentem, és csak baromi nagy dolgokra adok neki, mert nem azért nem jött oda, mert nem elég jó a kaja, hanem tekintélyügyileg még van hova nőnöm. És ezt nem a virslikével, kolbászkával, isten tudja mivel érem el, hanem következetes, határozott magatartással.
2014. febr. 2. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Elég elgondolkodtatók. Amúgy amikor már épp arra gondoltam, hogy száradjon le a kezem, ha jutalomfalatot adok a kutyának, bejött akumi a klikkerrel. Én eddig pont azt nehezményeztem a klikkeres tanításban, hogy (amellett, hogy zajos :D) alkalmanként elszórnak a kutyának egy zsák tápot. Legalábbis azokban a videokban, amit eddig néztem. Kicsit durvának tűnt, hogy az ülve maradást úgy tanítom, hogy leül és ha nem áll föl, másodpercenként adagolom bele a kaját.


Ami a parancs megtagadását illeti, legnehezebb azt eldöntenem, hogy az ülést azért csinálja nehezen, mert fázik őkegyelmének a hátsója vagy mert a "kis köcsög" épp azt teszteli, hogy van-e még bennem kellő határozottság, hogy végrehajtassam vele. Ez éppen egy makacs staff.

2014. febr. 3. 07:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!