Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jó kutyaiskolák léteznek?...

Jó kutyaiskolák léteznek? Mitől jó szerintetek egyik vagy másik?

Figyelt kérdés

2014. febr. 14. 09:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

A kutyaiskola attól "jó", hogy nem kutya, hanem gazdaiskola, még pontosabban falkavezér-iskola.


Ha a kutya az iskolában más falkába áll a gazda+kutyája falkából, pl. az engedelmessége, követési hajlandósága rovására (jellemző), akkor önképzés+egyéni munka révén sokkal jobb eredmények érhetők el, és kutyaiskolára legfeljebb egyes begyakorolt feladatok, mások és más kutyák jelenlétével nehezítéséhez van szükség.


Ne sértődj meg, de, ha azt nem tudod, hogy mitől jó vagy nem egy kutyaiskola, akkor nyilvánvalóan fogalmad sincs a kutyáról és viselkedéséről, mint állatfajról, márpedig ahhoz, hogy engedelmes, értelmes kutyád lehessen, neked kell alkalmazkodni a sajátosságaihoz, korlátaihoz, ehhez viszont azokat ismerni kell, nem pedig azt várni, hogy elviszed valahova, és ez kikerülhető, megspórolható.

2014. febr. 14. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Hogyne léteznének jó kutyaiskolák. Attól lesz jó az egyik és rossz a másik, hogy mennyire elégíti ki az adott gazdi-kutya páros igényeit, milyen módszereket használnak.

Egyébként szerintem az, hogy jó-e a suli, attól függ, megfelel-e a kutyád tanulási igényeinek. Ha rossz módszerrel nyúlnak egy kutyához, el tudják rontani nagyon.

Én pl. utáltam, mikor az egyik kutyaiskolában megpróbálta folyton kikapkodni a fazon a pórázt a kezemből, mert majd ő tudja. Oké, hogy tudja, de ha elmondja, majd én is tudni fogom.

Mi legutóbb olyan helyre jártunk, ahol az edző/kiképző mindent saját v. problémás kutyán mutatott be az osztály előtt és csak akkor szót (de nem nyúlt) bele, ha a gazdi rontott. Akkor sem vette el a kutyát, viszont beállt a gazdi mellé és megmutatta a helyes testtartást, stb.

Mostmár csak ÖV-zni járunk hozzájuk, heti 2x, magánórákra, viszont én azzal is meg vagyok elégedve.

Valószínű az alap engedelmesség-vizsgát az új kölyökkel szintén náluk fogom csinálni.

2014. febr. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszi, Emese! :) Az első válaszolónak, aki lenyomta a legbugyutább szabványválaszt, annyit tudnék mondani, hogy a kérdés nem tartalmazza azt, hogy fogalmam sincs róla, ahogy azt sem, hogy hibbant vagyok, és nem láttam még kutyát. A kérdés az emberek véleményének megismerését célozta, és nyilván számítottam ilyen okostojásokra is, de szerencsére vannak Emesék is :)
2014. febr. 14. 10:37
 4/18 anonim ***** válasza:

Szerintem sem lehet általánosan kinevezni jó kutyaiskolákat. Ha az adott képzés az adott kutya-gazda párosnak kielégíti az igényeit, akkor az a kutyaiskola nekik jó. Másoknak meg nem feltétlenül.

Persze szerencsés az, aki tud válogatni, mert nem mindenhol van erre lehetőség. Ill. van, hogy az ember nem tudja magától felmérni, hogy az adott kutyaiskola esetleg mégsem vált be (mert mondjuk ott kezdte az első kutyájával az ovit, és érzelmileg kötődik az iskolához).


Erről eszembe jutott egyetlen dolog, ami mégiscsak általános jellemzője egy jó kutyaiskolának: a szakmai felelősségtudat. Tehát, ha egy suliban felismeri az oktató, hogy ő adott kutya-gazda páros fejlődéséhez nem tud hozzájárulni a továbbiakban, de a páros vergődik egy vagy több probléma miatt, akkor ne a vállát vonogassa, hanem ajánljon egy másik helyet.



Emese: melyik suli volt ez?

2014. febr. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Nekem az a legfontosabb, hogy póráz nélkül dolgozzunk. Pórázon bárki tudja irányítani a kutyáját, aki erősebb nála, nekem ebben sosem volt szükségem segítségre, ezért is nem mentem sokáig suliba a problémás kutyámmal. Mert nem azzal volt a bajom, hogy pórázon hogy élünk, hanem el szerettem volna engedni.
2014. febr. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Debrecenben a Zoring team.

Én személy szerint nem vagyok erősebb a kutyámnál. Ha akarná, feltörölné velem az utcát és oda mennénk, ahova ő akar. Amúgy én hallottam már panaszt a Zoringos fiúkra, bár mikor először mentünk, engem nagyon megfogott a mentalitásuk. Meg az, hogy nem piszkálnak be. Nagyon problémás ivaros kan NJ-m volt, aki úgy bevédett a lehulló falevéltől is már fél évesen, hogy csak néztem körbe-körbe. Meg akkor még nagytestű kutyákkal sem volt tapasztalatom. Nekünk beváltak, majd tavasszal tesztelem őket dobermannra, bár náluk is van minden, a staffitól a berniig, tehát annak ellenére, hogy NJ show és munkavonallal is foglalkoznak, nem mondanám őket egykutyás sulinak.

2014. febr. 14. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Még annyit hozzá, hogy szerintem az emberek iskolaválasztáskor nem különösebben tudják felmérni, melyiket válasszák, illetve aki igen, annak érdekelnek a szempontjai. Ez a póráz nélküliség is egy szempont. Én személy szerint azt gondolom, hogy az már egy bizonyos szint. Azonnal nem lehet képzetlen kutyák bármilyen halmazát összeereszteni egy kupacba, mert az nem kutyasuli lesz, hanem harci iskola :)
2014. febr. 14. 11:17
 8/18 anonim ***** válasza:

Amelyik nem csoportba illeszthető, az menjen szocializációs foglalkozásra, hogy csoportba illeszthető legyen. És de, van pár iskola, ahol úgy kezdik, hogy összeengednek egy kupac kutyát, és nincs harc.

Nem az a cél, hogy a kutya jól irányított rántásokkal működtethető legyen, hanem az, hogy legyen együttműködés kutya és ember között, és kialakuljon a kapcsolat. A legtöbb embernek nem a pórázos sétával van gondja, hanem nem tud normális kereteket adni a kutyával való együttélésnek. És ennek a nagyrészét póráz nélkül tesszük.


Nekem ez a pórázos ülfekszikmaradlábhoz típusú sulizás full értelmetlen, nem oldja meg a valódi problémákat. Mármint munkakutyáknál más a helyzett, ott értem, hogy ennek is van helye, de a munkakutyások szoktak bírni a kutyájukkal úgy amúgy is.

De aki problémát megoldani megy suliba, annak gyakorlatilag életmódváltoztatásra lesz szüksége, nem pórázos rángatós fegyelmező munkára.

2014. febr. 14. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Nálam az ÖV és az alap engedelmesség vont a szempont, mondjuk én a kutya igényeihez kerestem sulit. Fontos volt, hogy kezelhető és fegyelmezett legyen a kutya, pont a mérete miatt, viszont fajtájából adódóan végezze a feladatát, ha kell, és csak akkor. Ezek mellett fontos volt, hogy kapcsolatépítő jellegű legyen és adjon teret az önálló problémamegoldásnak. Hogy ne az erőszakos iránytáson legyen a hangsúly. Hogy tudjanak bánni a nehezebb kutyákkal is, és hogy legyen póráz nélküli foglalkozás is.

Ami nekem a legjobban tetszik az a 2féle foglalkozás közti 15 perces, irányított, csoportos játék.

2014. febr. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Minnél többen járnak egy kutyaiskolára annál többen panaszkodnak rájuk.

Alapból az a baj hogy az emberek egy jó része azt várja el a kutyaiskolától hogy odaviszi és javuljon meg. Van olyan iskola ahol ebben segítenek. Odajár rendszeresen és a kutya jó lesz mert megkapja a heti ösztönkezelést és kézbentartást az oktatóktól. (valakinek ez a jó iskola)


Vannak iskolák ahol a gazdáknak segítenek. A gazda kezébe adnak eszközöket hogy hogyan kéne megoldani problémákat. És több kevesebb sikerrel ezek a gazdák meg is oldják problémájuk egy jó részét idővel. (van akinek ez)


Van aki azt szeretné hogy a kutyája pórázon engedelmes feladatokat végezzen és van aki azt szeretné hogy a kutyája szabadon rohangáljon.

Van aki vadítani szeretné őv-n a kutyáját, van aki egyéb célokból (energialevezetés, ösztönkielégítés)


Sok sok ilyen kis különbség van iskolák között. Érdemes nézelődni hogy melyik milyen, melyik felel meg a te igényeidnek.


Nekem a tüköriskolák tökéletesen megfeleltek pl, de van aki utálja, van aki a cerbit szereti mások az alphára esküsznek .. a kisseb iskolákról ne is beszéljünk. Sok sok iskola közül lehet választani... és azt hogy egy közülük jó vagy rossz csak te tudod eldönteni. mert mindenkinek változó a célja a kutyájával.

2014. febr. 14. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!