Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Megadó kutyából lehet domináns...

Megadó kutyából lehet domináns? Itt most ki a "főnök"?

Figyelt kérdés

Kezdem az elején.

Van egy barátom akivel nem rég költöztem össze. Van két kutyája, ami nagyon jó mert már jó ideje kutyátlan vagyok és most kiélhetem a kutyázási vágyaim :D Az egyik ivaros kan a másik ivartalan szuka. Már régóta járkáltam fel hozzá vagy jött ő és hozta a kutyákat is. Na most a kan nekem annyira nem szimpatikus, mert nagyon nyomulós, engem engem csak engem típusú, viszont a szuka olyan szelídíts meg ha tudsz típusú és nem adta könnyen magát. Már az elején belopta magát a szívembe, főleg miután sikerült közel férkőznöm hozzá, mert egy tündér, bújós, aranyos mindenféle jót tudnék még róla mondani kutya :) A kant általában figyelmen kívül hagyom, mert eléggé idegesítő, hogy ha rá figyelek akkor egyszerűen levakarhatatlan és direkt túrja ki a másik kutyát. A szukát tanítom új dolgokra, szeretgetem, őt felengedem magam mellé a kanapéra is.

Eddig a kan volt az úr köztük és a szuka teljes mértékben alá rendelte magát, de ez olyan szinten ment, hogy ha a kan odajött hozzám ő már fordult is el, evés közben a kan átjárkált az ő tálához és beleevett, de ő nem mehetett oda az övéhez, teljesen elnyomta. De mióta én kiemelten figyelek rá azóta mintha megjött volna az önbizalma. Nem engedi kitúrni magát, ha a kan beleeszik az ételébe ő is beleeszik az övébe, rámorog figyelmeztetésképpen olyan helyzetekben amikből régen kifordult volna szinte hason csúszva, sőt már hágni is szokta a kant és ezt még tűri is neki, pedig régen ettől sokkal kisebb dolgokért is nagyon keményen megrendszabályozta volna.Nem gondoltam, hogy ekkora hatással leszek majd a köztük lévő kapcsolatra. Lehetséges hogy lassan felcserélődnek a szerepek? Lehet olyan, hogy a teljesen omegából majd alfa lesz?


2014. febr. 25. 09:47
 1/10 anonim ***** válasza:
77%

Lehet, persze hogy lehet, viszont a sztori több ponton sántít:

1:Minek valakinek 2 kutya, ha ilyen szinten rájuk hagy mindent. Nálam mindkettő szépen megvárja, míg a másik befejezi a kajálást (mellesleg ahogy otthagyja, el is veszem előle).

2: Miért Te foglalkozol más kutyájával? (nyilván azért, mert ha ilyen problémákat nem tud kezelni, a kutyáival sem túl minőségien foglalkozik...)

3: Ha már a szukával ilyen jóban vagy, miért nem neveled meg a kant is?

Egy szó, mint száz, az egyik kutyát nem lehet kitüntetett figyelemmel kezelni, míg a másikat teljesen elhanyagolod. Gondolj bele neked hogy esne: A ranglétra tetején állsz, kiskirály vagy, aztán elköltöztök egy új helyre, ahol az alattad álló hirtelen minden figyelmet megkap, veled alig van foglalkozva, teljesen felcserélődnek a szerepek, stb.

Én odafigyelnék, nehogy a kanból emiatt hirtelen egy még problémásabb kutya legyen...

2014. febr. 25. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
79%

Persze, hogy lehet, ez egy dinamikus kapcsolat, bármikor megváltozhat az alá-fölérendeltség.


Aminek nem így kellene lennie, az az, hogy a kutyák irányítják a dolgok menetét nálatok, ti meg megfigyeltiket, hogyan néznek titeket hülyének. Nektek kellene eldönteni, ki kaphat simogatást, ki melyik tálból ehet és nektek kellene letiltani a kutyát a másik megmorgásáról, hágásáról, mert mindezzel azt fejezik ki, ők az urak a házban, nem pedig ti.

2014. febr. 25. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, de ez egyáltalán nem egy jó dolog!


Ha alapvetően, befolyás nélkül a kan a dominánsabb, az megmérgezi a kapcsolatot, és összezavarja a kutyákat, ha ez felborul, mert nincs alapja.

Nem lehet így szembe menni a természetes dolgok ellen, mindennek (nyomós) oka van, ha ezt figyelmen kívül hagyod, és a saját elképzeléseid vagy fantáziálgatásod után mész, az hamar megbosszulja magát!


Annyit kellett volna tenni, hogy a kant leállítani a dominancia túlzott(!) kinyilvánításáról.

Nem meggondolatlanul felborítani a falkasorrendet.

Ahogy egyébként a szuka valószínűleg teljesen jól érezte magát, az, hogy te emberként gondolsz a kapcsolatukra azzal ő nincs tisztában, egy kutyának ezerszer kényelmesebb követőnek lenni, mint irányítónak.


A dominanciát viszont egyszerű testbeszéddel is ki lehet fejezni, és ez természetes is, ha a kan ezen túlmenően láthatóan túlzásba viszi a dominanciát, egyszerűen le kell állítani. Ennyit kell tenni, nem többet!


Foglalkozni pedig mindkét kutyával EGYFORMÁN kell!!!

Az nem mentség, hogy a kan túl nyomulós!

Fegyelmezd, állítsd le!

Ugyanúgy kell fegyelmezni mindkettőt! A kant is, nem csak nézni, és elfogadni bármit csinál, meg a szukát is, attól, hogy ő az alárendeltebb, fegyelmezésre pont ugyanúgy szüksége van, mint a kannak!

AZ ő esetében pedig nem mentség, hogy ő az alárendeltebb, ezért sajnálatból(?) nem fegyelmezed.

Mint említettem, semmi baj az alárendelt szereppel, nem emberek.

Ilyet pl, hogy bármelyik párzást imitálva fejezze ki a dominanciáját, egyiknek se szabad hagyni!

2014. febr. 25. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
79%

Az alap kérdése a válasz pedig az, hogy a főnök jelenleg a szuka, (mert egy alattvalója uralkodóvá emelte) utána jön a kan.

A barátodról nem esett szó, ő milyen viszonyban van velük, de mivel ő az eredeti gazdájuk, valószínűleg ő következik a sorrendben, (vagy ő van az elején, bár akkor csinálhatná jobban is) a legvégén pedig te állsz.

2014. febr. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Már így is hosszú lett, de akkor bővítem még.

Csak a két kutya közötti alá-fölé rendeltsége volt a kérdésem.

A barátom ő úgy volt vele, hogy amíg nincs balhé addig nem szól bele a közös dolgukba, de mivel nem volt balhé soha, mert a szuka azonnal megadta magát így soha nem szólt bele. Ő a kant favorizálja, a szuka visszahúzódóbb volt és mivel nem követelte a foglalkozást a kan pedig igen, kevesebbet is kapott, a kan pedig élte kiskirályi életét, egészen eddig.

Amíg nem laktam velük addig azért nem akartam belekotnyeleskedni az ő kutyázásába, de mivel szeretem a kutyákat csak foglalkoztam velük és mivel a szuka lett a kiskedvencem inkább vele mint a nem szimpi kannal. Biztos másnál is van ilyen, hogy egyszerűen nem szimpatikus neki egy kutya, valamiért nem annyira kedveli. Lehet, hogy túlságosan felruházom emberi tényezőkkel, de emberek között is felidegesít az akarnok viselkedés.

A kutyák 4 évesek, 4 éve megy ami megy, én 1 hete költöztem ide. Az első pár napban megfigyeltem milyenek együtt anélkül, hogy bárki beleszólna, innen tudom, hogy a szuka már nem hagyja magát soha elnyomni, most már jobban belelátok az életükbe, de azért régebben is láttam jó pár dolgot és a barátom elmondásából is sok mindent tudok róluk.

A kant már egy ideje tiltom minden nem kívánt viselkedésről, régen is mindig rászóltam ha éppen ki akarta túrni a szukát, elküldtem a szukát pedig visszahívtam addig amíg rá nem jött, hogy ha cigánykereket vet is a háttérben a kan neki akkor sem kell elmenni, mert én most őt simogatom és pont. Etetésnél is már ott állok felettük és ha a kan el akar indulni már tiltom is. Rengeteg domináns viselkedést elhagyott magától, mert tudja már hogy nem egészen az van ami régen.

Valóban a szukát nem nagyon szoktam tiltani a kannal szemben, de ő nem is viszi túlzásba egyszerűen csak nem hagyja magát, kivétel a hágás és tudom jól, hogy az velem szemben is tiszteletlenség, de most még nem akarom letörni a szarvát, inkább örülök, hogy jön föl mint a talajvíz :P

Azt nem mondanám, hogy hülyére vesznek minket vagy olyan mélyen lennénk mint ahogy leírtátok, mert nincs velük semmi gond. Szépen sétálnak, behívhatóak, nem problémáznak más kutyákkal, nincs szeparációs stressz, nincs ételféltés, nincs semmi baj velük, engem egyedül az zavart hogy a kan követelőzött a foglalkozásért, valószínűleg mert ezt szokta meg, hogy ha megy a barátomhoz vagy bármilyen ismerőshöz akkor már ajnározva is van. Most az van, hogy ha vele foglalkozok akkor már nyugodtabb mint volt, néha néha túlzásokba esik még, de ha elküldöm akkor megy. A szuka viszont velem még soha nem volt követelőző,ő is ha hívom jön ha küldöm megy. Majd ha már stabilabb a pozíciója majd akkor letiltom a hágásról is.

A barátomnál maradt minden a régiben, ugyanúgy ha megy a kan akkor már el van halmozva minden figyelemmel, egyedül abban változott hogyha ő etet akkor ő is ott áll és tiltja a kant ha indulna, de már ezt is egyre kevesebbszer kell, legtöbbször már csak megáll nézi ahogy a szuka eszik, aztán eszik tovább aztán megint megáll és nézi és megint eszik tovább.

Valószínűleg soha nem fogok egyformán foglalkozni velük, mert a kan ezzel a viselkedésével elidegenített magától, nem fogom soha úgy szeretni mint a szukát és ha nem szívesen foglalkoznék vele akkor úgy minek. Külön örülök neki, hogy már kettőjük között sem ő a kiskirály. Természetesen sétálni együtt viszem őket, inkább csak az itthoni létre jellemző, hogy háttérben van nálam. De mivel a barátom úgyis továbbra is a kedvében fog járni még azt sem mondhatom, hogy összességében kevesebb figyelmet kap.

2014. febr. 25. 12:01
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

Ez csak megerősíti az eddig leírtakat.

Egyáltalán nem értesz a kutyákhoz, fogalmad nincs a falkasorrend jelenőségéről, és emberként bánsz velük.

Remélem mihamarabb ráncba szed a barátod, mielőtt elkezdenek előjönni a viselkedési problémák.

2014. febr. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem :) Szóval akkor hagyjam inkább hogy mindenki csináljon amit akar, legyen teljes mértékben elnyomva az egyik kutya és a másik ha rám ugrik örömmel ölelgessem meg, ha valamit csinálok és zavaró de jön akkor is simogassam meg és dicsérgessem és ne foglalkozzak a másik kutyával csakis vele és akkor úgy minden rendben lesz. Köszönöm ezt a hasznos tanácsot :)
2014. febr. 25. 12:26
 8/10 anonim ***** válasza:
50%

Ja, ilyen komoly gondok vannak a szövegértéseddel, bemásolom ide neked a fent írt válaszok lényegét, hátha így többszöri olvasásra eljut a tudatodig, és nem az ellentétét szűröd ki belőle, mint amit jelent:


"Ha már a szukával ilyen jóban vagy, miért nem neveled meg a kant is? "


"az egyik kutyát nem lehet kitüntetett figyelemmel kezelni, míg a másikat teljesen elhanyagolod. "


"ha a kan ezen túlmenően láthatóan túlzásba viszi a dominanciát, egyszerűen le kell állítani. "


"Foglalkozni pedig mindkét kutyával EGYFORMÁN kell!!! "


"Fegyelmezd, állítsd le! "


"A kant is, nem csak nézni, és elfogadni bármit csinál, meg a szukát is".


Ez azért elég égő lehet, hogy ilyen válaszokból ennyit szűrtél le...

Komolyan mondom, IQ limithez, meg tanfolyamhoz kéne kötni a kutyatartást.


"Annyit kellett volna tenni, hogy a kant leállítani a dominancia túlzott(!) kinyilvánításáról. "

2014. febr. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Szerintem felcserélődhetnek a szerepek, de én nem szeretem azt ha van kimondottan domináns-alárendelt kapcsolat. Nálam minden kutyával egyformán van foglalkozva és egyikőjük sem tör babérokra se nálam se egymás közt. Szerintem neked is inkább erre kellene törekedni, ez az igazi harmónia, nem az, hogy egyik kutya alázza a másikat.
2014. febr. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Elérted azt, hogy most a szuka a domináns, most ő kufircolja a kant, ami neked még tetszik is, még jobban meg akarod erősíteni a pozícióját. Nem értem, ez miért jobb annál, mintha a kan lenne a domináns, ahogy eddig is volt. Csak azért, mert a szukát jobban szereted, neki el van nézve?


Te legyél a domináns, az alattvalók meg legyenek szépen csendben, hagyják békén egymást.

2014. febr. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!