Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyám megtépi a többit....

A kutyám megtépi a többit. Hozzáértők segítségét szeretném kérni?

Figyelt kérdés

Már megkerestem a Cerberos kutyaiskolától az egyik kiképzőt, jövő héten házhoz jön, hogy segítsen nekem. De addig is le kellene mozgatnom a kutyát, és félek, csak rontok a helyzeten. Szeretném nem elrontani még jobban, így ki ért hozzá legyen kedves segíteni pár tanáccsal!


1) 1 éves ivartalanított kan kutya, 12 kilós, egészen kicsi kora óta kissé agresszív volt, de eddig azt hittem jól kezelem a dolgot. 1 hete durvult el a helyzet.


2) Azt hiszem rendben van a falkasorrend, mert: Betartjuk a cerberos oldalán megfogalmazott szabályokat, abszolút engedelmes, behívható, játékra és ételre felnőttekkel szemben egyáltalán nem agresszív.


3) Az utóbbi 1 hónapban észrevettem, hogy bár eddig semmi baja nem volt, megutálta a gyerekeket és a kiskutyákat is. Egy kislányra rámorgott fél hete, ez volt az első ilyen emberrel szemben.


4) Kutyák közül először csak a kölykökre mordult rá rondán ha odamentek megszagolni őt, de mostmár minden, vele egy méretű vagy nála kisebb kutyával szemben agresszív, hiába tiltom már amikor látom, hogy rosszul áll a szeme. És egyre egyre agresszívabb. Ez alatt azt értem, hogy a probléma jelentkezésekor odacsattintott a fogával a kölyköknek, de most már oda jutottunk, hogy totális dühből ugrik neki, tépi, szaggatja és csak akkor hagyja abba ha (azonnal) a tarkójánál fogva megfogom és kiemelem. Soha nem volt komolyan gond, mert azt hiszem olyan nagyon erősen mégsem harap, de teljesen hülye lett.


5) Amikor ilyet csinál, akkor megragadom a garabancát, felemelem, odébb viszem és leszorítom a földre amíg teljesen meg nem adja magát. Amikor elengedem nem is kelhet fel, ameddig nem kap rá engedélyt. Ilyenkor nem szokott kapálózni és soha nem harap meg.


6) Legutóbb a kutyafuttatóban minden kutyának nekiment, akikkel azelőtt teljesen normálisan játszott. Nem értem egyszerűen, hogy mi a franc történt vele.


7) Ha az utcán vagyunk és összeszagol egy másik kutyával, akkor kb 5mp dermedés után kb 50-50 eséllyel ugyanúgy nekimegy a másiknak.


8) Mostanában elkezdett rettegni a nagy autóktól, troliktól, látom hogy bizonytalan és stresszes. A futtatóban is. Érdekes, hogy amikor nincs egy helyen egyszerre annyi kutya (pl. Margit-sziget) akkor abszolút semmi agresszivitást nem tapasztaltam


Bízom benne, hogy a Cerberosos fickó tud majd ezeken segíteni, viszont amit most nem tudok: mi a fenét csináljak vele addig? A Margit-szigetre nem tudom naponta 2x kivinni, a pórázas séta pedig semmit nem ér. Félek, hogy ha hagyom egész nap unatkozni, az csak rontja a dolgot. Vettem egy szájkosarat, hogy azzal beviszem a többiek közé, hogy biztonsággal tudjon szocializálódni, de nem tudom, ezzel jót teszek-e vagy éppen fordítva? Hogyan tudok nem rontani a helyzeten amíg megérkezik a segítség?


Egyébként egy másik tényező, hogy azóta vannak viselkedési gondjai, mióta egy hónapra el kellett mennünk bizonyos okokból egy ismerőshöz lakni. Én akkor napi 14 órában elfoglalt voltam, így egész nap egy vele egykorú golden kutyussal játszott. Sajnos időnként ezzel a kutyával is összeverekszik.


((Kis kiegészítés: a goldennel a legutóbbi összetűzésének szemtanúja voltam. A goldi feküdt a földön, az ég világon semmit nem csinált.Az enyém odament, nekiállt piszkálni a száját aztán egyik pillanatban egész egyszerűen nekiesett és belemart a pofájába. SEMMI nem történt, ami ezt indokolja.))


Nagyon félek, hogy a kutyám lesz azon kivételek egyike, amikor egyszerűen ideggyenge és idióta az állat. :( Pedig Európa egyik legjobb tenyésztőjétől vettem, 250ezer forintért (nem ez számít, csak jelzem, hogy nem szaporítótól van). A szülei genetikailag és jellemre is kifogástalanok.


2014. márc. 12. 16:25
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

-Hogyan folyik az etetés?


A talkajaval leguggolok vele egy szintre es hangosan csamcsogva evest imitalok. Olyankor ul es csak a szeme sarkabol pillantgat oda. Aztan leteszem a talkat a foldre es amig nem engedem nem kezd enni. "TIED" a jelszo.


-Hogyan indultok sétálni?

-Mit reagál munkába távozáskor, hazaérkezéskor?

-Veled hogyan, mivel, milyen rendszerességgel játszik, morog/durvul-e közben?

-A kutyákkal szembeni agresszión kívül tudod-e csak hanggal tiltani?

2014. márc. 12. 17:12
 12/18 A kérdező kommentje:

Veletlen elkuldtem elobb..


-Hogyan indultok sétálni?

Leultetem az ajtoban es utoljara jon ki. Rateszem a porazt es go.


-Mit reagál munkába távozáskor, hazaérkezéskor?

Tavozaskor semmit, es soha semmit se tett tonkre itthon. Alszik egesz nap. Ha megjovunk iszonyuan boldog de nem simogatom amig ugral.


-Veled hogyan, mivel, milyen rendszerességgel játszik, morog/durvul-e közben?

Naponta, soha nem morog es nem durvul. Nem engedem hogy engem harapjon, egy hangos "na" eleg hogy lealljon. A jatekait "kerem" jelszora leteszi.


-A kutyákkal szembeni agresszión kívül tudod-e csak hanggal tiltani?

Igen, amugy o egy tokeletes kutya.. :(

2014. márc. 12. 17:16
 13/18 A kérdező kommentje:
Most eszembe jutott az is, hogy ha hozzam jon oda egy kutya hizelegni arra korabban is agressziv volt tiltas ellenere. Illetve mikor a goldi ram ugrales ellokom magamtol rendszeresen nekiall rendezkedni, tamadni. Egyfelol dominancia gondnaknez ki, masfelol nem hiszem h hibaznek eteren.
2014. márc. 12. 17:20
 14/18 sippara ***** válasza:

Nem kell ám feltétlenül semmit rosszul csinálnod ahhoz, hogy a kutyának ne legyen elég :) minden kutya különböző, lehet, hogy te pont egy "bunkóbbat" fogtál ki :)


Kérdezek még, mert abszolút hülyeséget véletlenül sem akarom mondani/tanácsolni :)


"egészen kicsi kora óta kissé agresszív volt"


Ez miben nyilvánult meg?


" Kutyák közül először csak a kölykökre mordult rá rondán ha odamentek megszagolni őt"


Erre eleinte mit reagáltál?


"Amikor ilyet csinál, akkor megragadom a garabancát, felemelem, odébb viszem és leszorítom a földre amíg teljesen meg nem adja magát. Amikor elengedem nem is kelhet fel, ameddig nem kap rá engedélyt."


...és aztán? Visszaviszed-e újra a problémás kutyához, kioldod-e a szituból, a másikkal újra sínre rakod-e a kapcsolatát? Ezek nagyon fontos fázisok, amik segítenek a kutyának pozitív felhanggal lezárni az incidenst, ha ezek kimaradnak, az okozhatja a probléma fokozódását.


"Legutóbb a kutyafuttatóban minden kutyának nekiment, akikkel azelőtt teljesen normálisan játszott."


Ezt leírnád kisit részletesebben? Hogyan, milyen szituban ment nekik, mióta voltatok ott, te, a kutya és a másik kutya/kutyák hogyan helyezkedtetek el,

volt-e bármilyen - akár apró (összeszaglászás, morgás, feszülés, borzolás) - előzménye a dolognak?


"Ha az utcán vagyunk és összeszagol egy másik kutyával, akkor kb 5mp dermedés után kb 50-50 eséllyel ugyanúgy nekimegy a másiknak."


Ilyenkor mit csinálsz? Abban az 5 másodpercben dől el minden, ennyi időd van, hogy kizökkentsd a kutyát akár azzal, hogy magadra vonod a figyelmét, akár érintéssel/hanggal, amivel a tudtára adod, hogy sok, amit csinál (megpróbálkoznék itt is a "na" hanggal, mert azt már köti a "leállással").


"Mostanában elkezdett rettegni a nagy autóktól, troliktól, látom hogy bizonytalan és stresszes. A futtatóban is."


Pontosan hogyan viselkedik ilyenkor, mit csinál pórázon, mit csinál szabadon?


"Leultetem az ajtoban es utoljara jon ki."


Ez nagyon apróság, de nagyon gyakori hiba is. Az, hogy az ajtón én megyek ki, privilégium, amit a kutyának automatikusan, kérés/kérdés/szó nélkül meg KELL adnia. Ha ilyenkor leülteted a kutyát, sima feladattá válik a dolog, ültetés-helybenmaradás-behívás sémával, ami nem gond, viszont a falkavezérségeden nem erősít, hiszen gyakorlatilag nem vívtál ki magadnak semmit. Optimális esetben kinyitod az ajtót, kilépsz, kihívod magad után a kutyát. Ha a hívás előtt akarna kijönni, szó nélkül belépsz elé.


"Most eszembe jutott az is, hogy ha hozzam jon oda egy kutya hizelegni arra korabban is agressziv volt tiltas ellenere."


Na ez viszont nem jó. Ilyenkor pontosan hogyan tiltod?


Ami még eszembe jutott:

Bármilyen helyzetben megadja neked a személyes teret, tehát nem mászik a pofádba kéretlenül?

Játékot ki kezdeményez, ki fejezi be?



OFF: Csapooooooooos hát hiányoztál! Mi van, újra géphez engedtek az ápolók? :)

2014. márc. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Azt hiszem itt a viselkedési zavarra senki sem tud Neked használható választ adni, mert az alapján, amit leírtál mindent jól csinálsz. Nekem az első gondolatom az volt, hogy agyvérzés, vagy valami baleset érte, de ott akkor lennének más tünetek is. Aztán átolvastam még egyszer, és megakadt a szemem ezen: "egészen kicsi kora óta kissé agresszív volt, de eddig azt hittem jól kezelem a dolgot. 1 hete durvult el a helyzet." Tehát eddig sem volt minden teljesen rendben, de most rosszabbra fordult. A kiképzőnek rá van állva erre a szeme, biztosan meglátja, hogy mi az, ami kiváltotta ezt nála.

A szájkosarat szerintem csak akkor használd, ha egyébként már hozzá van szokva, nem zavarja. Ellenkező esetben pórázas séta, és agyilag lefárasztás-ahogy az egyik válaszoló írta.

2014. márc. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

A kiképző biztosan többet fog neked tudni segíteni, mint mi.


A mozgatással kapcsolatban az jutott eszembe, hogy kerékpárral nem tudnád lefárasztani? Vagy futni nem szoktál járni? Amikor már rendesen kifáradt a kutya és legszívesebben lefeküdne, szájkosárral odaengedhetnéd a többihez. Amíg így viselkedik, addig anélkül amúgy sem lenne etikus.

2014. márc. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy sötétben tapogatózok, de én állatorvoshoz is elvinném a helyedben. Hirtelen viselkedésváltozás, ráadásul úgy, hogy szerinted letiltható (meg leírás alapján normálisnak tűnsz), ráadásul, stresszel, fél. Nem lehet, hogy fájdalmai vannak? Látása, hallása?
2014. márc. 12. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Megkérdezhetem, hogy milyen fajta?
2014. márc. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!