Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit csináljak, ha éppen el...

Mit csináljak, ha éppen el akar durranni az agyam a kutyáimtól?

Figyelt kérdés

Van 2 kutyám, 2 németjuhász. Mindkettő szuka, az egyik 3, a másik 4 éves. Én 17 vagyok. Nem sokat tanítgattam őket és csak időnként vittem el őket sétálni, bár nagyon szeretem őket, de sosem volt elég türelmem és időm rájuk.

Így nyáron döntöttem úgy, hogy megtanítom őket mindenféle trükkre, az egyik úgy is hiperaktív.

Elolvastam egy rakat szakkönyvet és trükkös könyvet, így ma neki is álltam foglalkozni velük szépen sorjában.

Na most, az első kutya, a 4 éves elég gyorsan felfogta általában mit akarok az alap dolgoknál, majd mikor jutalmazni akartam, olyan erővel kapott a jutalomfalat után, hogy azt hittem, leharapja az ujjam. Erőteljesen szóltam érte, hogy ne így, lassan nyújtottam oda a falatot, majd mikor negyedszerre úgy sikerült érte nyúlni, hogy félig átharapta az ujjam és dőlt belőle a vér, úgy döntöttem, hogy ehhez nekem nincs türelmem. Elbőgtem magam, pedig nem szokásom. Tudom, hogy nem akart ő rosszat, de az iszonyúan idegesít, hogy nem fogja fel, hogy nem kell leharapnia a kezem, sem ujjastul elvenni a falatot.

Aztán jött a másik kutya, a hiperaktív, akiről azt kell tudni, hogy kevés ilyen eszetlen kutya van a földön, aki ugyanakkor eddig nagyon intelligensnek bizonyult, gyorsan tanult. Kajamániás és ahogy meglátta a jutalomfalatos tasit a derekamon, elkezdte a szokásos műsort. Felugrált rám (nem hagytam, sosem hagyom), totálisan bekattant, nem bírt magával, felé sem lehet nyúlni, össze-vissza nyal, tekergőzik ide-oda. Vártam kicsit, valamennyire lenyugodott, de persze hiába csináltam mindent úgy, ahogy le van írva a könyvben, baromira nem érdekelte, hogy mit is kellene csinálnia, csak a kaja érdekelte. Nem tudtam leültetni normálisan és pont vele szembe állni, mert abban a pillanatban helyzetet váltott és a jutalomfalatos táska felé fordult és leült előtte, a derekammal szemben, az oldalamnál. Ezt játszottuk 20 percig, hogy próbáltam velem szemben tartani. Persze csak a jutalom érdekelte, és hiába próbáltam neki tanítani akármit is, teljesen eredménytelen volt. Akkor bőgtem el magam másodszorra 3 év alatt, ebben a kemény 1 órában kétszer.

Most teljesen kivagyok, hogy gyakorlatilag nem tudom kezelni egyik kutyát sem.

Voltatok már ti is így?


2014. jún. 30. 16:02
 1/6 anonim ***** válasza:
78%
Most ez lehet, hogy elcsépelten hangzik, de tényleg ez a megoldás. Kutyasuli!
2014. jún. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sippara ***** válasza:
94%
Úgy kéne kezdeni, hogy normálisan lefárasztod mindkét kutyát egy-egy hosszú sétával, labdázással, más kutyákkal játékkal, teszed mindezt napokon át rendszeresen napi kétszer, közben figyelsz a kutyákra, egymáshoz szoktok, megismeritek egymást, és amikor már ÉRDEKLI bármelyik kutyát, hogy mit akarsz tőlük, akkor lehet nekiállni a trükközésnek - ugyanis ez a kutyázás legkönnyebbik vége, csak az a baj vele, hogy minden másnak rendben kell lennie hozzá.
2014. jún. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát elég szar könyvekkel kezdtél.


Ez kb olyan, mint ha egy diáknak elkezdenél exponenciális egyenleteket tanítani, azelőtt, hogy a tudtára adtad volna, hogy ő a diák, te meg a tanár.


Mondom a sorrendet.

Alapvető kutya tartási szabályok:

Lemozgatni testileg, levezetni a fizikai energia fölöslegét.

Szabályok betartatása, korlátok felállítása, következetes, szigorú betartása. (Ez még mind vezényszavak nélkül)

Követhető napirend betartása, napi szintű szocializáció (séta) és fegyelmezés.


Mindezektől kialakul egy egészsége falkasorrend, amitől a kutya megbízik benned, és tisztel.

(Jelen esetben az utóbbi dolog hiányzik teljes mértékben)


Amikor ezzel megvagy, (nem 20 perc, nem 1 óra, hanem kölyök/serdülő kortól élete végéig) akkor ezután, illetve ha ez már jól megy, akkor ezzel párhuzamosan jöhetnek a trükkök.

Enélkül totál értelmetlen belekezdeni.


Ezerszer fontosabb, hogy a bizalomtól és a tisztelettől egy kiegyensúlyozott kutyád legyen, aki esetleg egyetlen trükköt se tud, mint hogy legyen egy cirkuszi bohócod aki nagyívben szarik a fejedre, de tud 3féle trükköt.


Ha nincs hozzájuk türelmed, vagy időd rájuk, akkor fölösleges folytatnod ezt, ezzel úgyse mész semmire.


Ha rászánod magad, hogy életmódot változtatsz, és komolyan elkezdesz foglalkozni velük, akkor mondjuk ezzel a könyvvel kéne kezdeni:

[link]

2014. jún. 30. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Valahogy úgy, ahogy a harmadik is írja. Először a nevelés és utána a tanítás!
2014. jún. 30. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Ezért sírni? :O Bocsi, de ha 4 éve lecarod a kutyákat, akkor ne várj csodát 20 perc alatt :)

Ne csak hirtelen fellángolás legyen részedről a kutyázás.

Vagy kezdd el az elejétől és FOLYAMATOSAN, ÉVEKEN ÁT foglalkozz velük, vagy hagyd a fenébe. Ugyanis ha most nyáron érzik a törődést, a foglalkozást, sétát, stb-t, majd ősztől a sulid miatt ismét hanyagolod őket jövő nyárig, akkor azt nagyon meg fogják szenvedni :(

2014. jún. 30. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hahaha, ez vicces, éveken át le voltak tojva a kutyák még séta szintjén is, most meg sírsz? :D


Soha nem tanítottak meg téged űrhajót vezetni, de valaki ki van akadva rajta, ha 1 óra alatt nem tanulod meg. Na, kb. ugyanez amit a kutyáiddal csináltál :D


Napi szinten rendszeres séta kell nekik és egy kis játék. UTÁNA taníthatod trükkökre. De a sétát is meg kell előbb tanítani, remélem tudod. Hogy ne húzzon nyakörvben, ne rágja a pórázt...


Nézz a neten kutyaneveléses videókat, rengeteg hasznosat találsz majd köztük.

2014. szept. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!