Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kiskutya nevelési kérdések....

Kiskutya nevelési kérdések. Hogyan tiltsam ki innen-onnan?

Figyelt kérdés

Lenne pár kérdésem tapasztalt kutyásokhoz. Most 10 hetes a kutyám, menhelyről jött kb egy hete. (Közepes testű sarki vegyes, játszótéri korcs és kisvizsla keverék:) Teljesen kiszámíthatatlan a jövendőbeli jelleme. Hazaérkezéskor hamar feloldódott, nem volt depresszió. Elkezdtük egyből a szobakennelre való szoktatást, elég jól ment, jól megy, este 11 től reggel 6-ig alszik a kennelben, 3 körül kicsit nyekereg, de csak benyúlok, megsímogatom és visszaalszik. Ez már pár napja így van, nem kell éjszaka pisilni vinni, ma 6:10 kor ébredt, lemenvén azonnal pisi-kaki, éjjel semmi, úgyhogy ez jól halad. A szóbában vannak balesetek, de alig alig pisil már rossz helyre, ha pisil is, akkor 6 esetből 4 ben a pelenkára. A kennelbe szoktatáshoz használtunk klikkert, crate gameket (valamelyik kolléga ajánlotta itt, ezúttal is köszönöm), és a rázárás szoktatás is jól megy, naponta 4-5x van rázárva, elcsendesedéskor klikk és jutalom. Kezd egyre jobban harapdálni, nyilvén a fogzás első fázisa, és egyre bátrabb, gyorsabb, magabiztosabb.


Van viszont pár dolog, amiben semmilyen fejlődést nem látok. Beszéltem egy trainerrel, volt is nálunk, és két alapvető hely van, ami nem szeparálható, de ki akarom onnan tiltani a kutyát. Az egyik a konyha, ahova ez előző kutyánknak bejárása volt és elég kellemetlen és veszélyes volt sokször főzéskor. A trainer azt ajánlotta, - és úgy a szakirodalom általában - hogy erélyesen kitenni onnan rendszeresen, fínoman kilökni vagy megfogni a grabancát, akárhányszor próbálkozik, és meg fogja tanulni, hogy az a helyiség nem az övé, oda nem jöhet. De ezt nem tudjuk elérni, hiába rakjuk ki, vagy állítjuk meg az ajtóban azonnal fél órás szenvedés után is azonnal visszajön. Gyakorlatilag ott megszűnünk számára, nem tudunk kommunikálni, mert a (gondolom) a konyha szaga, a kihívás megszűnteti azt, hogy a legkisebb mértékben is figyeljen ránk. Az egyetlen lehetőség a kizárás, de akkor kaparja az ajtót. Én értem, hogy kajaszag meg minden, de valahogy el kéne érnünk, hogy oda magától ne jöjjön be. Erre várnék javaslatokat, vagy ötletet, hogy mit csinálok rosszul, mit kéne máshogy, vagy lehet e ilyen egyáltalán. Tudom, hogy még nagyon pici és ilyenkor nem nagyon történik csoda, csak az aggaszt, hogy semmi fejlődést nem látok, míg pld a kenellbe szoktatás nagyon jól ment. Itt is azt kéne, hogy konyhaajtóban gyakorlatok naponta párszór, hogyha nem jön be akkor klikk és jutalom? (Ezt egyébként próbáltuk, de már a gyakorlatra sem figyelt oda, azonnal ment be szaglászni. Ezért is adtuk fel ezt.

A másik pedig az én kis házi stúdióm kábelrendszere, ami az egyik szoba sarkában van, azt nem tudom elszeparálni. Ez a kis sarok egy szőnyeggel is van borítva. Azt szeretném elérni, hogy ezt a 3-4 négyzetméteres területet az asztallal, alatta lévő kábelekkel (főleg nem elektromosak, azokat eldugtam, de van, amit nem tudok) ne közelítse meg. Úgyszintén a nappaliban a TV, DVD, Házimozi álvány környéke, amit szertenék tabu területnek tartani. Itt is azt ajánlották, hogy álljak elé, erélyesen szóljak rá, ha közeledik vagy ott rágcsál, ha kell, a kis grabancánál fogva tegyem odább vagy geyngén taszítsam el onnan, amit konzekvensen csinálunk is, de semmi fejlődés ezügyben. Minden tanácsot és ötletet örömmel fogadok.


Mindezeket mellett igen okos, nem ugatós (egylőre), mérhetetlenül kiegyensúlyozott az elevensége ellenére.


2014. okt. 17. 07:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Egyrészt 10 hetes kutyánál még nagyon gyors hatást ne várj. Van hogy 40x kell valamit tiltani neki és 41x is megcsinálja. Ehhez náluk idő kell. De az eredmény meglesz. Kb 3-4 hónapos korukban már kezdik kapisgálni a dolgokat.


Én azt gondolom, hogy ha van olyan helység ahová soha nem szabad majd bemennie, akkor onnan nyugodtan határozottan és erélyesen kitilthatod a kicsit is. A mamakutya se kíméletes csak azért mert pici, odaszól rendesen ha kell.


Szóval a későbbiekben majd kapuszabályként alkalmazott módszert ajánlom. Belépsz a konyhába, kutya utánad megy. Amikor átlépi a küszöböt, vagy határvonalat határozottan felé lépsz 'NEM' és a mellkasánál vissza lököd kívülre. Akár toppanthatsz is. A lökés inkább egy határozott mozdulat legyen, mint tolás. Persze figyelemmel kell lenni a méreteire, de legyen határozott és gyors. Ha jól csinálod meg kell szeppennie egy picit.

Persze a kora miatt ezt lehet 10x el kell majd játszani. De elvileg ha egyszer leesett neki, akkor utána már könnyebb lesz.

Ugyanígy a kábelsaroknál is. Határozott, erélyes mozdulat és 'NEM'. Az erélyesség és a 'NEM' hangerejét mérd oda, hogy a kutya vegye az adást. (Van olyan egyed akinél üvölteni kell, másnál egy pisszentés is elég)

2014. okt. 17. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Én amikor látom, hogy az ajtónál toporognak, be akarnak jönni a másik szobába, ahova nincs bejárásuk, akkor morgok egyet mély hangon, és így nem mernek bejönni. De ha nem vagyok otthon akkor becsukom az ajtót, mert különben kíváncsiak és bemennek.
2014. okt. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!