Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A diszplázia csak örökletes...

A diszplázia csak örökletes úton terjed vagy helytelen tartás miatt is kialakulhat?

Figyelt kérdés

Próbáltam a Google-n ráleresni, de nagyon orvosi nyelven van, és erre a kérdésre nemigen találtam választ.

Van egy nagytestű kutyám, amikor vettem őt, még semmit sem tudtam a tenyésztő-szaporító közti különbségről, nevezzük hát szapis kutyának. Egyébként nem volt rossz választás, nagyon egészséges és értelmes, szülei nem diszpláziások, legalábbis nem jött ki rajtuk.

Tehát szeretném tudni: hogyha dp szűrve vannak a szülők, és nem dp-sek, akkor tuti hogy a kölykeik sem lesznek azok? Vagy valahogy máshogy is kialakulhat ez, és ezt is tovább lehet örökíteni?

Ha pedig a szapis szülők tuti egészségesek (nincs bizonyíték rá, de tegyük fel hogy azok, és ebbe most ne kössetek bele), akkor a kölykük sem lesz az? Vagy még lehet?

A kérdés azért merült fel bennem, mert ahogy hallottam, szapis kutyák közt sok a dp-s, és ha ekkora a ráció, akkor elvitetném szűrésre. Ha van valami gyógymódja, jobb minél előbb elkezdeni, nem? Nehogy pár év múlva derüljön ki, amikor már késő.



2014. nov. 5. 13:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Két formája van a diszpláziának, az örökletes és a szerzett. Ha a szülők dp mentesek és ez szűréesekkel igazolva van, akkor a kölykeik jó eséllyel indulnak, de a szerzett még mindig kialakulhatnak náluk.

Ez főként a fiatal(fejlődő)kori túlterhelésből származhat.

2014. nov. 5. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%
A szurt szulok meg nem jelentenek garanciat. Minel tobb mentes ose van, annal kisebb az eselye a diszplazianak, de kizarni soha nem lehet. Ugyanis tobb gen hibaja felelos a betegsegert, legyen ez mondjuk 30. Az egyik szulonek 15 dp-ert felelos genje van meg, a masiknak is ennyi. Ok nem lesznek betegek, de a kolykok igen. Raadasul a dp legenyhebb fokozataval meg tenyeszthetoek a kutyak, egeszen a C fokozatig. Viszont C-s kutyat nem jo masik C-ssel fedeztetni. A tartas miatt is kialakulhat, nem megfejlelo taplalas, elhizas, nem megfelelo terheles miatt.
2014. nov. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 sippara ***** válasza:
84%

Szintén van egy szapisom, ráadásul DP-vel erősen terhelt fajta, úgyhogy eléggé beleástam magam:

Az van, hogy a dokik sem totál biztosak benne, hogy a DP öröklődő lenne. Igen, szar csípőjű/könyökű kutyának statisztikailag nagyobb eséllyel lesznek ugyanilyen kölykei, de ha veszel egy alomnyi kutyát ilyen helyről, aztán mindet különös odafigyeléssel (gondolok itt etetésre, kiegészítőkre, mozgatásra) felneveled, komoly esélyed van rá, hogy nagyon kevesen legyenek dpsek.


A szerzett dp megint egy másik dolog, túl hirtelen növés, kalciumkiegészítés a porcosodás időszakában, rossz (irányú/mennyiségű) ízületi terhelés is okozhatja.


Szerintem mindenképpen érdemes szűretni, mi is megcsináltattuk az ivartalanítással egyidőben.

2014. nov. 5. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Mennyibe kerül egy szűrés? Ha dp-s a kutyus, azt már most lehet tudni, vagy ez felnőtt korban alakul ki? Most 10 hónapos. Eddig semmilyen rendellenességet nem látok a mozgásában.

De amúgy köszi , nagyon sokat segítettetek. Hiába olvastam utána, olyan szaknyelven van, hogy semmit se értek.

És ha tegyük fel, nem dp-s, akkor mit (ne) tegyek hogy később se legyen az?

Ha pedig kiderül hogy dp-s, akkor mit kell csinálni?

2014. nov. 5. 14:00
 5/16 sippara ***** válasza:
100%

Elvileg egy éves kor körül érdemes leghamarabb csináltatni, nekünk is valahogy úgy volt, majd 3 éves kora körül lesz egy kontroll rtg biztos ami biztos alapon. DP-vel terhelt kutyáknál szerintem fontos a megfelelő mozgatás (nem túl gyors iramban szépen fel kell izmolni a kutya hátulját-elejét, ha megfelelő az izomzat, az még egy enyhe dps kutyán is sokat segít, mert támasztja, tartja az ízületet), növekedési időszak végéig valamilyen ízületes táplálékkiegészítő (ez nálunk a zöldkagyló kivonat), és persze figyelni kell, hogy az ízületeket ne érje "rossz" (túl kemény felületen futás pl tipikusan ilyen), vagy túl nagy terhelés.

Nekünk tízezer alatt volt a szűrés, de ugye csak a röntgent, meg a kiértékelést fizettük, miután a kutya így is úgy is altatva volt. Ha dps, a doki el fogja mondani, mit lehet tenni - ez nagyrészt vagy "semmi" (terápiás mozgatás, táplálékkiegészítő, imádkozás), vagy műtét (lábanként/oldalanként száz-százötvenezer körül).

2014. nov. 5. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
80%
Sippara válasza teljes mértékben fedi a valóságot.Talán annyit füznék hozzá,hogy a DP-között is van különbség.Ha kis mértékü,és 6-8 hónapos korában a kellő vitaminok,ásványi anyagok bevitelével lehet korigálni.Ugyan soha nem lesz DP-mentes de idősebb korára is talpon tud maradni.Sajnos a sok szaporitó,számára a pénz számit,viszont nem akarok nagyképü lenni de aki mégis azt válassza,a későbiek során rájön,hogy az a bizonyos "olcsó" kutya mennyire drága.
2014. nov. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Gyerekek, nem mindenkinek van ám pénze tenyésztett kutyára. Még mindig inkább szapis, mint keverék, szerintem aki két külön fajtát pároztat, inkább az rohaggyon meg.

Na szerintem legközelebb ha megyünk, úgyis be kell még oltani veszettség ellen, majd megkérdezem mennyibe kerül. Amúgy mi is úgy voltunk vele hogy inkább kölyök korában megvesszük a minőségi tápot csak később ne legyen baja.

2014. nov. 5. 14:24
 8/16 anonim ***** válasza:
64%
Kedves Kérdező! Én nem az ön pénztárcáját fitorgatom!Az igaz ,hogy nem mindenki teheti meg ,hogy 100-ezres nagyságrendbe vásároljon kutyát.Azok számára aki nem teheti meg,ott a menhely!!Ott is szeretetre éhes kutyák vannak,én is onnan hoztam,és már nyolc éve ,hogy hüséges társam!
2014. nov. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
53%
Mindenki rohadjon meg, aki hozzaertes nelkul paroztat ket kutyat, maradjunk ennyiben. Mellesleg a jatszoteri keverekek sokkal szivosabbak, mint egy szapis fajtajellegu keverek.
2014. nov. 5. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 sippara ***** válasza:
54%
Na, na, na. Nem mindenkinek van pénze "drága" kutyára, ahogy egy autó, egy tv, egy telefonra sem, erre találták ki a GYŰJTÉST. Elteszel havonta egy tízest, és egy év múlva megvan a kutya ára.
2014. nov. 5. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!