Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen teszttel vagy módszerre...

Milyen teszttel vagy módszerrel lehet kideríteni egy 7 hónapos (kan) pásztorkutyafajtáról, hogy bátor, (de óvatos) vagy félénk lesz nagyobb korában?

Figyelt kérdés
Most kitámad kerítésre az arra menőkre elég sokszor. A postásra keményen...de az arra jövő autóktól tart....pláne ha megállnak előttünk.Az idegeneket morogja, ugatja, ha bejönnek velünk, de biztos távolból (pár méter).Mi az a kor amikor egyértelműen kivehető, hogy bátor, bár óvatos,... vagy félénk típus lesz belőle? Gondolom, még agyilag kölyök, bár már 40 kg és 69 cm magas.A hangja már elég kemény, pláne ha morog is hozzá...

2014. nov. 6. 23:44
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"Ezek szerint a legrosszabb esetben lesz egy antiszociális házőrzőnk nagy korában."

Nem, legrosszabb esetben lesz egy olyan házőrzőtök, aki bennetek se bízik, meg a világban se, ezért nem is hallgat senkire, aztán majd rájön, hogy emberek riogatásával meg támadgatással távol tud magától tartani minden olyan dolgot, amitől fél, akkor majd mehettek szájkosárban sírva több hónapos rehabilitációra és szocializációra. Jobb lenne ezt még azelőtt elkapni, hogy idáig eljutnátok. Az ilyen kutyák nagyon jók, ha magabiztosak és kiegyensúlyozottak, viszont baromi veszélyesek, ha nem. Arról nem is beszélve, hogy neki se jó bizonytalanságban meg stresszben leélnie az életét, utóbbi könnyen egészségügyi problémákhoz is vezethet, szóval sehogy se jó, tényleg.

2014. nov. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Bennünk miért ne bízna..szeret mindenkit a családban és tőlem tart is ha rosszat csinál vagy ha keményen rászólok!

Akkor ezek szerint vigyem ki a "mélyvízbe" emberek közelébe (de ne engedjem simogatni csak hadd közeledjenek hozzá) és tartsam vagy sétáljak vele a járművek közelében, amennyire megengedi, ha stresszeli ha nem?!

2014. nov. 7. 20:19
 13/20 anonim ***** válasza:

A bizalom nem egyenlő a szeretettel. Ha a kutya nem érzi, hogy biztonságban van, mert te megvéded, akkor nincs bizalom. Ha meg van bizalom, akkor nem retteg (meg nyilván ezek között is vannak fokozatok). A bizalom félős kutyánál pont azzal épül a legjobban, ha segítesz neki feloldani a félelmeit. De nehéz ám. El kell vinni sétálni, igen, és aztán megfelelően viselkedni vele, megmutatni neki, hogy nincs mitől tartani, de nem ám úgy, mint egy kisgyereknek, beszélgetéssel meg tutujgatással, hanem jó példával, magabiztos fellépéssel, és rendezett falkasorrenddel, ugye. De kéne szakmai segítség, tényleg, mert könnyen ronthatsz a helyzeten, ha valamit nem jól értelmezel, túlhúzod a kutyát, vagy pont nem eléggé viszed bele a szituációkba, illetve ha valamire egyszerűen rosszul reagálsz.

Nyugodtan simogathatják amúgy, nem lesz attól puhább a kutya, sőt. Ha megismeri az embereket, mer velük testi kontaktusba kerülni, akkor nem fog betojni élesben se. Elég ciki, ha egy hatvan kilós kutya másfél méterről ugatja a betörőt, mert sose ért még hozzá idegenhez.

2014. nov. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Én semlegesen viselkedtem vele, ha megijedt, de volt hogy sajnos rángatni, húzogatni kellett, mert meg se moccant a földhöz lapulva, igaz nehéz volt nyugodtnak maradni...Ez tényleg rohadt nehéz, de erre miért nem készítik fel a tenyésztők az új gazdát, hogy problémás esetekben hogy és mennyire reagáljon a tulaj!!! A helyzetet kéne látnia egy szakértőnek, mert az mégiscsak ciki, hogy egy kiképzővel menjek sétáltatni egy kamasz kutyát.

Nem tudom lehet e ebből a kutyából még normális szocializált kutya, mert már a korai korszakán rég túl vagyunk és valószínűleg akkor se vitték ingerek közé (3.5 hónapos koráig, amikor elhoztuk)!!!

Talán megkérdezek egy fajta egyesületet, mit tehetek...mert a leírtak alapján elég elkeserítő és reménytelen a helyzetem!

Emellett azért nem értem anno és manapság is hogy állják meg a helyüket vagy milyen szocializáltságúak a vidéki tanyákon ridegen vagy minimális kontaktussal juhászok által kint tartott nagytestű pásztor kutyák, akiket nem visznek se emberek se kutyák közé, mivel olyan az életvitelük!!!

2014. nov. 7. 23:59
 15/20 anonim ***** válasza:

"A helyzetet kéne látnia egy szakértőnek, mert az mégiscsak ciki, hogy egy kiképzővel menjek sétáltatni egy kamasz kutyát. "

Ezt nem értem. Tényleg látnia kéne kiképzőnek, de ez miért ciki?

A tenyésztők meg amúgy azért nem készítik fel erre a gazdákat, mert

a) nem adnak ki szocializálatlan kölyköt

b) kiadnak, mert szarnak bele, ahogy abba is, hogy neked hogy fog szuperálni a kutya.


Viszont nagyjából bármilyen korú kutyát lehet szocializálni, menhelyen dolgoztam, hidd el, tudom, hogy ez nem korfüggő. Minél fiatalabb a kutya, annál könnyebben veszi be az agya a változást, de sosem reménytelen.

2014. nov. 8. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 sippara ***** válasza:

"Én semlegesen viselkedtem vele, ha megijedt, de volt hogy sajnos rángatni, húzogatni kellett, mert meg se moccant a földhöz lapulva, igaz nehéz volt nyugodtnak maradni..."


Ez a semleges, meg a jó viselkedéstől is marha távol van, pláne úgy, hogy erről aztán a kutya tényleg nem tehet, nem ő tojt rá, hogy sétálni vigye magát három és fél hónapig.


"Ez tényleg rohadt nehéz, de erre miért nem készítik fel a tenyésztők az új gazdát, hogy problémás esetekben hogy és mennyire reagáljon a tulaj!!!"


Mert a tenyésztő a kölykök anyjának tulaja, nem a kölykök tulajainak anyukája, aki fogja a kezüket a vásárlástól 15-20 évig. Persze, nyilván ad(hat) tanácsokat neveléssel, etetéssel, akármivel kapcsolatban, de ha valaki vásárol egy kuvaszt, arról feltételezem, hogy nem életében másodjára lát kutyát, és képes legalább normálisan szocializálni és nevelni - az pedig egy normális kuvasznak elég.


"A helyzetet kéne látnia egy szakértőnek, mert az mégiscsak ciki, hogy egy kiképzővel menjek sétáltatni egy kamasz kutyát."


Tudod, mi a ciki? Amikor Bodri lerángatja (jó esetben a ruhát, rossz esetben a végtagokat) egy ismerősről/családtagról, mert valamitől "végre" eléggé megijed ahhoz, hogy kitámadjon.


"Nem tudom lehet e ebből a kutyából még normális szocializált kutya, mert már a korai korszakán rég túl vagyunk és valószínűleg akkor se vitték ingerek közé (3.5 hónapos koráig, amikor elhoztuk)!!!"


Nagyon próbálod arra fogni, hogy hat héttel később hoztátok el, de igazából ez nem sokat jelent, amikor hozzátok került, még bőves bőven javítani lehetett volna a szocializációján, csak hát ugye nem történt vele se séta, se célzott szoci, se semmi.


"Talán megkérdezek egy fajta egyesületet, mit tehetek...mert a leírtak alapján elég elkeserítő és reménytelen a helyzetem!"


Nem. Te csak nagyon szeretnéd bemagyarázni, hogy menthetetlen, hogy lepasszolhasd a kutyát, és hozhass egy másikat, mert ez "rossz", aztán azt is, aztán a következőt is, meg a következőt is - miközben a gazda-kutya páros másik tényezője "rossz".


"Emellett azért nem értem anno és manapság is hogy állják meg a helyüket vagy milyen szocializáltságúak a vidéki tanyákon ridegen vagy minimális kontaktussal juhászok által kint tartott nagytestű pásztor kutyák, akiket nem visznek se emberek se kutyák közé, mivel olyan az életvitelük!!!"


Van mellettük egy nagyon jó juhász, aki képes őket irányítani, és úgy önmagában is olyan személyiség, aki képes ösztönösen tiszteletet kivívni a kutyák szemében - hogy máshogy is járhattak volna ki több komoly kutyával egyedül a pusztába :) a mai leszart nagytestű pásztorok túlnyomó része egyszerűen őrjöng (egyik felük reflexből szétkap mindenkit, aki a közelébe kerül, másik felük egyszerűen retteg mindentől - egyiknek sincs köze a házőrzéshez), plusz van köztük pár olyan ösztönkészletű, agyú egyed, akiket egyszerűen lehetetlen elcseszni (le is tojják a gazdáikat nagy ívben, puszta jófejségből élhet még ott családostul).


Egy szó mint száz: jó házhoz járó kiképző és/vagy kutyaiskola.

2014. nov. 10. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Élből szeretném leállítani az ilyesfajta megnyílvánulásokat egy segélykérő párbeszédek miatt létrehozott oldalon!!

Mint közöltem, nem volt lehetőségünk nagyjából 6 hónapos koráig rendszeresen kivinni szocializálni vagy e célból javítani a kutya viselkedésén.Nem holmi lustaságból vagy renyheségből!!!

SENKI ne akarja bemagyarázni és kioktatni nekem, hogy mit és miért csináltam, netán nem tettem meg, amikor nem is ismeri a helyzetemet és a kutyát sem, ami egyébként egy 10 fős alomból származik és úgy néztem, valószínűleg a rangsor alján lehetett valahol...Ezekből és a 6 hetes kihagyásból,illetve a mi szerencsétlenül kialakult szocializációra nem fordított késésünkből összegyúródott helyzetre kértem szakszerű(nek legalább tűnő) válaszokat, lehetőleg szakmabeli hozzáértőktől, és nem felülről oktatgató vagy kötözködésre hajlamos feltétlenül válaszolási ingertől fűtött hozzászólóktól!

Én is tisztában vagyok vele, milyen fontosak a minél koraibb (min.7-9 hetes) szocializációs rögzülések és szokások egy kiskutya életében, de a akkori helyzetünk nem tette lehetővé a heti vagy napi séták feltétlen megtartását, mert sajnos sokkal fontosabb ház körüli gondokon kellett túl lennünk! Ezekből kifolyólag én is mindent megteszek a fennmaradó időben az utcákon szoktatva és erre minél több időt szánva vagy ha lesz időm hétvégén beugrani , kutyaiskolába (ez ugyan csak heti 1 alkalom !)!

Ezek fényében további kritikát nem fogadok el!

Azoknak köszönöm a hozzászólásokat, akik hozzáértő, és támogató válaszokkal segítettek!

Egyébként a másik nagy testű magyar pásztorkutyáról van szó!

2014. nov. 10. 19:59
 18/20 A kérdező kommentje:

JAaaaaaaaa!! És semmi áron nem szándékozom megválni Tőle (a kutyától), se most se később!!!Ezt nem tudom mire vélni! Sötét logikai gondolkodást takarhat vagy szélsőséges helyzetben ezek szerint magából indul ki az ilyet feltételező (persze szakavatott) Nagyokos Kommentelő!!!

A pásztorok módszereiről meg jobb ha nem nyitunk vitát, mert köztudottan nem hasonlítható össze a mai kor kutyanevelési és -tartási szokásaival!

2014. nov. 10. 20:08
 19/20 anonim ***** válasza:

Végigolvastam ezt a topicot. Szerintem egy dolgot kell tenned. Vinni minél többet ide-oda és szocializálni. Mivel még kölyök és a pásztorkutyák későn érnek, ráadásul rendkívül intelligensek, szerintem nem lesz gond. Ha van ismerősöd, aki szívesen megy veled és a esetleg még kutyája is van, az lenne a legjobb.

Én szívesen segítenék, mind a két kutyám remekül szocializált és segítenének a tiednek is ebben, de nem tudom merre laktok.

2014. nov. 11. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 ödi2 ***** válasza:

Kedves kérdező!

A legfontosabb a szocializáció kérdése most. Emberek,kutyák,járművek,zajok szóval az alapok kellenek most a kutyádnak. Nem kritika,tény.

16 hónapos az én két pásztorkutyám,de még mindig formálom őket,mert családtagok,annak ellenére,h öv feladatot látnak el már most is.

A leírt hozzászólásaidból ítélve még Neked is lenne mit tanulnod a pásztorkutyákról,ha igényled,szívesen válaszolok privátban is a kérdéseidre.

Azt mindenképp tudnod kell,h nincs sok időd korrigálni, mert egy jó vérvonalú pásztorkutya,max 1 éves korában már önnálló döntéseket hoz,élni kezdenek az ösztönök és az bizony nem a mai elvárásoknak megfelelő viselkedés egy kutyától,lakott környezetben...

Szocializálni kell,amivel felülírod az ösztönt,félelmet,bizonytalanságot és bizony az agressziót is. Csak kontrollált kutya lehet az ember mellett,függetlenül a fajtától.

Ha meglesz a manapság divatosan falkavezérnek nevezett státuszod,akkor majd lehet a kérdéseden gondolkodnod,mert bizony most csak egy labilis kutyád van...


Remélem sikerül több időt szakítanod az oktatásra,nevelésre,mert itt bizony minden nap számít.


Üdv. Ödi

2014. dec. 4. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!