Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A bearded collie milyen fajta?

A bearded collie milyen fajta?

Figyelt kérdés

Vélemények és tapasztalatok érdekelnek. Most előre kérem, hogy ne linkeljetek be kutya.hu-wikipédia-katya-tár-stb. cikkeket, olvastam őket, utánajártam az interneten a dolognak.

Elsősorban a következő kérdések érdekelnének:

1.)Hogyan viselkedik a bearded collie a családján belül? Szereti a gyerekeket? A környékünkön élő collie-k egyáltalán nem barátkoznak gyerekekkel.

2.)Mennyire tanítható, képezhető, nevelhető a fajta? Lehet e vele kutyasuliba járni? Hajlamos a domináns magatartásra?

3.)Milyen az alaptermészete? A mi utcánkban is van egy bearded collie, az is, és a másik, szintén környéken élő beardie is félős. Ez mennyire jellemző a fajtára?

4.)Jó házőrző? Vagy ha nem, de legalább jelzőkutya?

5.)Mekkora a tér-mozgás-elfoglaltság igénye? Mennyit kell vele foglalkozni ahhoz, hogy kiegyensúlyozott kutyává fejlődjön?

6.)Mennyi ápolást igényel a szőrzete? Igényel valamiféle speciális kozmetikai eszközt?

7.)Hajlamos a betegségek összeszedésére? Nem leszek állandó látogatója az állatorvosi rendelőnek? Melyek az örökletes betegségei?

8.)Melyik tenyészetet javasoljátok? Ti honnan vettétek/fogjátok venni a bearded collie-tokat?

Köszi a segítséget előre is!


2010. jan. 29. 20:14
 1/5 anonim ***** válasza:
23%

1: Elég kiszámíthatatlan fajta, ezért nem ajánlatos gyerek közelébe és nem is igazán szereti a gyerekeket.

2: Tanítható kutya, lehet vele kutyaiskolába menni, de ha ez a cél, akkor más fajta ajánlott.

3: Nem mondanám, hogy félős fajta, ez neveltetéstől is és sérelmektől függ.

4: Ez is tanítástól függ, ha erre neveled kiskorától akkor házőrző lesz,de ha ez a cél szintén mást ajánlanék.

5: Mivel nem kis méretű kutya nagy mozgásigénye van, kertbe ajánlott, fussál vele, játssz vele, foglalkozz vele, mint minden kutyával.

6: Fésülgetheted, de különösebben nem igényel nagyfokú tudást, szimpla ápolás szükséges.

7: Az örökletes betegségeit sajnos nem tudom, de nem hiszem,hogy annyira sokat járnál vele orvoshoz.

8: Erre szintén nem tudok választani, mert én nem venném ezt a fajtát :)

Remélem azért tudtam segíteni.

2010. jan. 29. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
62%
Mindegyik kérdésre megtudhatnád a választ egy kutya.hu-wikipédia stb. cikkből. Azokban is ugyanúgy a tapasztalataikat mondják el kutyatartók, mint itt, csak éppen biztos lehetsz benne, hogy hozzáértők írták, ellentétben az itt olvasható válaszokkal.
2010. jan. 29. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

1) Ez szoktatás kérdése, de nem szokott gondot okozni nekik a gyerekekkel való helyes viselkedés. Végtelenül szelíd, barátságos, bohókás kutyák.

2) Minden kutyás sportra: agilityre, obediencere, dogdancingre, frisbere alkalmas. Könnyen tanítható, szívesen engedelmeskedik, sőt nagy szükség van rá, hogy lekössék az energiáit.

3) Szocializáció kérdése. Elvileg egy jól szocializált beardienek nem szabadna félősnek lennie. Barátságos, energikus, értelmes kutya.

4) Jelzi az idegeneket, de nem mondanám túl jó őrző-védőnek.

5) A mozgásigénye elég nagy, napi több km sétát igényel. Nagyon emberközpontú kutyák ezért a legjobb az nekik, ha bent lakhatnak a házban a gazdikkal. Nem csak testileg, de szellemileg is le kell fárasztani, különben máshogy foglalja el magát.

6) Elég sok szőrzetápolásra van szükség, ha azt szeretnénk, hogy beardienk teljes pompában ragyogjon. A szakállára különös gondot kell fordítanunk, mert ápolás hiányában hamar összegubancolódik és bebarnul, ami nem túl szép látvány. Sokan használnak egy Coat King nevű fésűt, amivel vedléskor könnyen ki lehet szedni az elhalt szőrszálakat.

7) Mivel még nem túl népszerű fajta, ezért kevésbé fenyegetett az örökletes betegségek terén. Ha tenyésztőtől veszed, kevés az esély rá, hogy örökletes betegsége lesz a kutyádnak. Nem árt ha a tenyésztő fel tud mutatni szűrést csípőízületi diszpláziáról és CEA-ról. Az egyéb betegségekre ugyanolyan esélye van, mint a többi kutyának.

8) Én a Scottie Cameron kennelből ( [link] ) vennék kutyát. Már személyesen is találkoztam a tenyésztőkkel és a kutyákkal kiállításon és nagyon rendesek, barátságosak. Nem utolsó sorban nagyon korrekt tenyésztők és számtalan győztes kutya került már ki a kezeik közül, pl a tavalyi európakiállításon a fajtagyőztes beardie). Bár nem tudom, te szeretnéd-e kiállítani.

2010. jan. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A bearded igenis gyerekszerető fajta.

Rettentően okos, egyesek szerint a legokosabb fajta a világon.

Rengeteg a dog-dancing-es beardie, ha megnézed.

Agility-re is kiváló.

Jó jelzőkutya, de nem agresszív.

Szerintem napi 2x másfél óra, plusz az eü. séták kellenek neki, hogy megfelelően le legyen mozgatva.

A szőrzete legalább heti 1 alapos fésülést igényel, de semmi különleges igénye nincs, hacsak nem kiállításra akarsz járni vele.Természetesen gyakrabban kell fürdetni, mint egy rövidszőrűt, de nem úgy értsd, hogy hetente.

Amennyiben megbízható, jó helyről veszed a kutyust, szerintem a dokit csak oltások alkalmával kell látogatnotok majd.

Nézd meg a netboar fórumon a brit pásztorkutyás topic-ot, érdeklődj ott, ők biztosan tudnak neked segíteni tenyésztőt találni, sőt, mivel sok tenésztő is fórumozik, esetleg kiskutyust is találsz.

[link]

Üdv.

2010. jan. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

1.válaszoló: ne vedd bántásnak, de te véletlenül nem a border collie-ról írtál? Több olyan szófordulat is van a szövegben, amiből a bordert ismerem meg.

2.válaszoló: igazad van, újra körül nézek a kutya.hu-wikipédia stb. oldalakon, hátha jobban megértem a dolgokat.

3.válaszoló: köszi szépen, sokat segítettél :)

4.válaszoló: neked is nagyon szépen köszönöm, nemcsak a szöveget, hanem a linket is. :)

2010. jan. 30. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!