Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem vagyok jó gazda? Hogyan...

Nem vagyok jó gazda? Hogyan neveljem?

Figyelt kérdés

Sokáig fontolgattam magamban, hogy kiírjam-e ezt a kérdést, vagy ne, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.


Adott egy lassan 5 hónapos kutya (cocker spániel, kan). Munkámból kifolyólag szinte egész nap itthon vagyok vele (lakás, nincs kert) mióta megvan. Alapvetően jó természetű kutya, nem ugat, nem rágott szét (szinte) semmit, elvan a saját rágókáival. Naponta megkapja a 6(régebben 8-10) sétáját, összesen nagyjából 3 órát. Más kutyákkal nem agresszív, emberekkel se, mindenkivel játékos, szobatisztaság rendben. Otthon szépen behívható, leül, meg a többit is tanulgatjuk, enni csak ha engedélyt kap stb.


Viszont lent elég "bohókás", mivel egyelőre (MÉG, hamarosan váltok fixre) flexivel sétálunk nem várhatom el, hogy mellettem jöjjön, nincs is ezzel baj. Viszont mindent (azaz MINDENT) feleszik, hiába veszem el, hiába szólok rá, felzabál mindent. Ma pedig eljutottunk oda, hogy a negyedik szemetet (talán egy rohadó szendvicsdarab) amikor ki akartam venni a szájából jól megmorgott (és mondjuk, hogy oda is billentett a fejével, az odakap az erős túlzás lenne).


Szégyen, nem szégyen, lekevertem neki egy pofont. És a kérdésem erre irányul. Nem szeretem (sőt, kifejezetten ellenzem) a kutya bántását, de a rám irányuló morgás esetén azonnal elönti az agyam a lila köd és olyankor (csak olyankor) megkapja a maga nyaklevesét. (erre ha jól emlékszem összesen négyszer volt példa). Természetesen a kutya termetéhez mért pofonról van szó, nem ütlegelésről.


Rossz gazda vagyok? Egész másképp kellene ehhez hozzáállnom? Normális dolog az, hogy megmorog? (tudom, tudom, hierarchia gond, de őszintén szólva nem hiszem, hogy erről lenne szó, semmi más jele nincs). Nagyon nagy hibát követtem el a pofonnal? Mit kellene tennem a morgolódás ellen, illetőleg hogy szoktassam le arról hogy mindent felzabáljon?


Tudom, hogy hosszú, köszönöm annak, aki elolvassa és válaszol. Egy dolgot kérnék: a radikális állatvédők és a kutyaiskola fanatikus most kíméljenek.


Köszönöm!


2015. jan. 14. 15:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy vagy rossz gazda! Sőt, nyugodtan keverj le neki egy jó nagy tockos ilyenkor, akkorát, hogy egy életre elmenjen a kedve a visszamorgástól. Természetesen a kutyát nem veréssel, bántalmazással neveljük, de ha olyat tesz, akkor kell a büntetés is! Egyre figyelj, hogy utána old ki a büntiből a kutyát, ne maradjon benne az a stressz és pláne ne saját magát oldja ki.
2015. jan. 14. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Természetesen mások véleménye is érdekel :)


Illetőleg ha a sorozatos felevésre van valakinek ötlete, azt is nagyon szívesen meghallgatnám.

2015. jan. 14. 16:09
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagy rossz gazda, de meg kellene előzni, hogy bármit is felegyen, nem az a megoldás, hogy lekeverek neki egyet, ha megmorog.

Normális dolog, hogy megmorog, hiszen védi azt, ami nála van, ezért is kellene megakadályozni, hogy bármit felegyen, azt, hogy egyáltalán odáig eljussatok, hogy megmoroghasson. A morgolódással ennyi dolgod van. A felevésre meg ezer meg egy technika van, a leghatásosabb az, ha még a felevés pillanata előtt letiltod (erre is ezer meg egy módszer van). Van, akinek elég, ha ráordít a kutyájára (még mielőtt felvenné azt a valamit!), míg másnak oda kell menni és összeszorítva a kutya száját, kiköpetni vele... szóval ez azért nem egy olyan kérdés, amire egyértelmű választ lehetne adni.


Nézd meg ezt, hátha tanulsz belőle valamit:


[link]


Egyébként, hogy a kérdésre is válaszoljak. Nem vagy rossz gazda, egy-egy jó időben kiosztott pofon/grabancrázás belefér, egyes fajtáknál/egyedeknél kell is! Az én rotimnak is kijár néha egy... :)

2015. jan. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi!


Igen, ez elméletileg maximálisan stimmel (beleértve a linken olvasottakat is), gyakorlatban sajnos nem olyan egyszerű. Elnézve a többi kölyökkutyát a környéken, leginkább az enyém sajátságos sétálási szokásai miatt.


Nála a séta ugyanis nem áll másból, mint hogy orral a földet kotorja, igazi vadászkutya, nincs más, mint a szimat. Így pedig kiszúrni azt, hogy mikor KÉSZÜL felenni valamit, nagyjából lehetetlen, ez ugyanis a másodperc tört része alatt megtörténik, ráadásul úgy, hogy közben semmit nem változik a viselkedése (tehát nem áll meg, nem szagolgatja körbe ötször mielőtt felzabálja, simán csak felporszívózza menet közben). Ezt figyelni nagyjából lehetetlen (pedig én figyelem, elhiheted.)


Kiköpetni pedig (a mai napig) ki tudtam, kivenni a szájából is, sőt a tiltás - elhúzás is működik ha időben észreveszem mit csinál... egészen a következő számára ehetőnek tűnő szemétig.

2015. jan. 14. 18:35
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem 7 hónapos német juhászom van, de ő is lógó orral megy állandóan, nem győzöm figyelni, mit talál. Bizony, volt, hogy kutyagumit kotortam ki a szájából, alig vártam, hogy hazaérjek és kezet moshassak(: Viszont annyi "jó van" benne, hogy megszokta, hogy a szájába nyúlok, így bármikor belenyúlhatok, ha esetleg valamit felszed (bár már lassan elég, ha rászólók:) De aminek örülök, soha nem morgott még rám, sőt, viszonylag hamar le tudtam szoktatni a harapásról is. Pici korától, ha játék közben harapott, kicsit emelt hangon rászólta, hogy NEM, és abbahagytam a játékot. Ma már nyugodtan a szájába tehetem a kezemet, meg se karcolja. Szerintem következetes szigorral le fogod tudni szoktatni a rossz szokásokról. (Nekünk még a laza pórázos séta nem megy(: de rajta vagyunk az ügyön.
2015. jan. 14. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Hovarju ***** válasza:

Szerintem nem vagy rossz gazda. Egy jó időben adott pofon hatásos tud lenni.


Én először otthon tanítanám meg neki, hogy a földről nem ehet fel semmit. Ha ez már megy, akkor megkérnék egy barátot, hogy segítsen.

Megbeszélném vele, hogy egy előre megbeszélt helyre a téren tegyen le egy pár falatot (úgy, hogy a kutya ne lássa, csak te tudd merre van). Szándékosan arra sétálnék laza pórázon (nem flexin) és amikor bekapná a falatot azonnal rászólnék: "nem", "fújj", vagy amit használsz. Ezt megcsinálnám vele többszőr, több helyen, először csak pórázon, aztán szabadon is.


Fiatal kutya, meg fogja tanulni. :-)

2015. jan. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszi!


Ez utóbbi jó ötletnek tűnik, kipróbáljuk.


21:15-ös: nálunk sincs kézrágás, harapdálás :) Morgás pedig négyszer volt, egyszer el akartam venni a cupákot tőle (akkor kapott először, nem volt okos húzás, hogy el akartam szedni tőle), egyszer a kajája miatt, mert belenyúltam a táljába, egyszer a kedvenc játéka miatt, ma pedig mert a szájában turkáltam. Mindannyiszor erélyesen elvettem a kedvét attól, hogy megmorogjon (de amúgy természetesen sosem bántom, ilyenkor is a szívem szakad meg férfi létemre, de ami jár az jár és azt már akkor végigviszem)

2015. jan. 14. 22:33
 8/11 anonim ***** válasza:

El kell keserítsek mindenkit aki máshogy gondolja - a saját kutyámtól teljesen elfogadhatatlan hogy megmorog vagy odakap (komolyan, nem játékból). És sajnos ez egyértelműen sorrend probléma. Ez az egész arról szól, hogy kinek az akarata szerint vannak a dolgok. Lehet, hogy más szituban nem jön ki, mert akkor épp úgy vannak a dolgok ahogy ő szeretné, vagy csak nem veszed észre. Hallottam már azt a (nyilván kisarkított) példát is előadáson, hogy: ha a kutya nem szereti ha felébresztik, morog/támad miatta, akkor inkább nem megyek dolgozni, csak hogy szegényt nehogy felébresszem?

Ha akarom zokszó nélkül el kell tudjam venni a kajáját is előle, nem lehet belőle morgás.

És, kedves kérdező, könyörgöm fejezd be ezt a problémázást: megütöttem a kutyát, jajj, most mi lesz? Mi a jó ég lenne? Legalább kicsit megérez az erőviszonyokból. Más egy gyerek megpofozásán nem szorong ennyit (most nyilván ezt is kisarkítom). Meg lehet ütni, nem lesz semmi baja (fizikailag pláne) csak ez nem azt jelenti, hogy az A módszer.

Kell hogy legyen ráhatásod a kutyára. Érd el. Próbáld ki pl. hogy valami finom kajával leülsz a földre, hogy megeszed, és ő nem jöhet egy képzeletbeli vonalnál közelebb. De nem ám fizikailag tesszük ki, hanem rászólással. Védd be te a te kajádat, ne ő az övét. (ez a gyakorlat elég komolyan teszteli a kapcsolatot rangsor szempontból)

A felevésre meg már elhangzott a válasz: alakíts ki te olyan szituációt amiben van a földön felehető kaja - akkor már tudod hogy ott van és időben tudsz szólni. Tegyél le a földre egy kis kupac kaját, majd képzeld azt hogy méreg. olyan erővel szólj rá, hogy mindenképpen meg kell akadályoznod, hogy megegye.

2015. jan. 15. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem keserítesz el, nyilván nekem is megfordult ez a fejemben. Ami miatt kételkedek abban, hogy ez a probléma valódi oka, az az, hogy ahhoz kicsit túl sok az egyéb helyzet, hogy véletlenül mindig minden úgy legyen ahogy ő akarja :)


Nem, nincs úgy ahogy ő akarja. Gyakorlatilag soha. A kajához akkor sem nyúl oda amíg nem engedem, ha már patakokban folyik a nyála. Ugyanakkor úgy vélem még egy kicsit kicsi ahhoz, hogy sorrendprobléma miatt. Mindenesetre természetesen ezt is számításba veszem :)

2015. jan. 15. 12:59
 10/11 A kérdező kommentje:
Kipróbáltam a kedvencével (trappista sajt): leültem a földre és élvezettel elmajszoltam szép lassan. Pár kósza kísérletet tett, hogy közel jöjjön, de az ott maradsz! megtette a hatását :)
2015. jan. 15. 13:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!