Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tükörmódszer vagy hagyományos?

Tükörmódszer vagy hagyományos?

Figyelt kérdés

Nyilván 97szer le lett már ez itt játszva, de nagy örömmel venném, hogyha a "szakértől" vagy avatottak, érintettem elmondanák nekem a véleményüket pro és kontra a nevelési, tanítási rendszerekről. Akár ellenzője, akár híve. Csak az lenne a kérésem, hogy ne egymásnak mondják, belekalkulálva, hogy a másik már tudja, hogy miről beszél, mert én, aki a kérdést feltettem, nem biztos, hogy tudom, miről beszélnek, mire utalnak.


Én voltam az, aki póráz ügyben pár napja éles vitákat hoztam létre, és azóta nyomozgattam sokat a tükörmódszerről, a hagyományos módszerekről, és mind a kettőben látok pozitívumot, de fenntartásaim is vannak. Mindkettővel. Hogy ezek mik, azokat azért nem ismertetem, mert akkor arról fog menni a vita, holott én le szeretném szűrni a hallottakból, hogy kb mi lehet az igazság. A kutyám növekszik, nemsokára iskolába vinném, és döntenem kell. A kutyám alkalmankénti "személyi edzője", aki egyébként nagyon jó, tükörmúdszeres, ezért egyfelől ezt vele nem vitathatom meg, másfelől a kutyám kapcsán nem tükörmódszeres iksolába járunk más gazdák és kutyák közé, hanem testreszabva az én kutyámmal foglalkozik, nem követ semmi tantervet. Tehát ebből nem tudom leszűrni, hogy milyen a valóságban a tükőrmódszer. Nekem tetszik, amiket mond róla, de azért vannak fenntartásaim. Elgondolkodtam és szeretném hallani a véleményeteket. Az is lehet, hogy más més kutyának más-más szisztéma kell. Az én kutyám egy nyugodt, de erősen "vizsla" keverék, viselkedésben is vizslás, csak kissé nyugodtabb, imád tanulni, okos és - állítólag - érződik benne erőteljesen a munkakutya vér. Hogy ez pontosan mit jelent, azt még csak kapizsgálom, de neki keresnék megfelelő oktatási módszert. Szóval várom a beszélgetést (vagy vitát) Köszönettel!


2015. febr. 7. 11:44
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Erre én is kíváncsi lennék, mert mi most fogjuk hónap végén elkezdeni a tükörsulit a párommal és a kutyájával. Én nézőként leszek ott, mert a következő kutyámmal én is szeretném végigcsinálni. Ha elkezdték, tudok majd tapasztalatokat mondani :)
2015. febr. 7. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Az én tapasztalatom az, hogy egy átlag, nem viselkedési problémás kutyából jó kutyát tudnak kihozni. Segítő voltam egy tükrös suliban, voltak olyan esetek, ahol nagyon nagy fejlődés volt, de sok esetben egyáltalán nem, és nem csak a gazdik hibájából. Ha annyira szereted a kiképződet, nem lenne mód, hogy az ő csoportjába kerülj? Bár nem tudom, ez etikus-e, mert lehet, hogy veletek kicsit jobban foglalkozna akaratlanul is. Egyébként milyen suli lenne a másik lehetőség? Az sem mindegy. Egyébként szerintem látogass el többször is a sulijukra kutya nélkül, aztán meglátod, hogy neked mennyire jön be.
2015. febr. 7. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
89%

Én az első kutyám hagyományos módszerrel nevelte, a többit viszont már nem. Igaz nem pont tükörmódszernek mondanám, de a különbség egyértelmű.

Hagyományos alatt azt értem, hogy lenyomtam a fenekét, megrántottam a pórázt stb, szóval semmi hatalmas brutalitásra nem kell gondolni.

Nos az első kutyám az, akinek a legmegbízhatóbb tudása van. Ha ő neki mondok valamit, tuti biztos, hogy megcsinálja, úgy marad stb. Le kell szögeznem, hogy mindegyik kutyám szófogadó és jólnevelt, de a különbség akkor is egyértelmű. Egyszerűen sokkal stabilabb a tudása. Viszont lassabbnak hat a fejlődés, vannak dolgok amiket így nem lehet megtanítani, és értelemszerűen tanulásban nem olyan kreatív, ez a fajta módszer annyira nem fejleszti. Ugyanakkor az életben sokkal magabiztosabb. Problémákat (behajtott ajtó az útjában stb) sokkal könnyebben megold, mint a másik kettő.

A másik kettő, akit nem hagyományos módszerrel tanítottam, ők sokkal vidámabbak, próbálkoznak, stb, de pont emiatt sokszor nem olyan biztos a tudásuk, mert nem olyan egyértemű nekik a dolog, mintha fogom és lenyomom a feneküket.

Ma már igazán nem érdekel semmilyen módszer azon túl, hogy elolvasom, azt csinálom, ami működik.

2015. febr. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Húha, hát nem lesz egyszerű megfejtenem ezt a dolgot:) Remélem, minél többen írnak
2015. febr. 7. 14:41
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem egyértelmű döntést nem nem lehet így hozni, hogy tükör vagy hagyományos. Sokkal fontosabb, hogy milyen a konkrét iskola, vagyis az oktatók személye. Tehát például az én városomban ha javasolnom kellene valakinek, akkor mivel ismerem az itteni hagyományos iskolákat, ezért azokról inkább lebeszélném őt, de ettől még más városban lehet, hogy van jobb hagyományos iskola is. Tehát menj el, nézd meg a foglalkozásokat és beszélgess a gazdikkal és oktatókkal!
2015. febr. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én a kevertre esküszöm; sajnos kevés az ilyen suli, de van.

A tükrös és hasonló modern elvű sulikban az a jó, hogy a kutya-gazda kapcsolatra is nagy hangsúlyt fektetnek, tehát magára az alapozásra, meg a gazda felelősségére, nem csak a technikai megoldásokat nyomják, a hagyományosokban meg azt szeretem, hogy van némi kényszer, nem opció a kutyának az, hogy nem dolgozik, meg nem a jutalomfalatra épül minden. Az árnyoldalaikat most inkább hagyjuk, a lényeg, hogy a kettőből együtt isteni kutyát lehet csinálni, úgy lesz tényleg engedelmes, kiegyensúlyozott, örömmel ÉS megbízhatóan működő kutyája az embernek.

De ugye ez függ a sulitól, az oktatóktól, a gazdától, a céltól, ezer dologtól (és legritkább esetben a kutyától :)). Ha ezek között lehetne csak választani, én elküldenék minden tükröst hagyományos suliba is, és fordítva, hogy teljesebb képet kapjanak az egészséges kutyázásról.

2015. febr. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt gondolom,be kell menni a szóba jöhető sulikba és megnézni néhány órát,meg beszélgetni az oktatókkal..Nem az elméletek a fontosak,hanem,hogy amit látsz,az neked szimpatikus vagy sem.Nekem a hagyományos képzés egyáltalán nem jött be,mert amit láttam,az teljesen személytelen képzés volt,ahol a kutya egy munkadarab.Így hosszas keresés után jött a tükör suli,ahol szerencsére az oktatók is képben voltak,illetve a gazdiknak is voltak elméleti órák.
2015. febr. 7. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!