Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Engem miért nem rajong körbe?

Engem miért nem rajong körbe?

Figyelt kérdés
Párommal közösen örökbefogadtunk egy keverék kutyust. Mivel neki már volt több kutyája (rotweiler, dobermanok) teljesen más elven neveljük a kutyát. Én szeretgetem,simogatom, jutalomfalatokat adok neki...stb. Ha kell fegyelmezni általában határozott hangon rászólok, szót is fogad mindig.Azonban ha rosszat csinál párom általában fegyelmezi, megfogja a grabancát,amit én nem szeretek mert sajnálom a kutyuskám. Ezek ellenére ahogy hazaérkezünk a kutya a páromat ugrálja körbe, vagy 10 percig rajta lóg, mindenhova őt követi. Ha beengedjük a lakásba és pl párom elmegy wcre addig ott várja, míg ki nem jön, hozzám meg oda se jön...persze ha rosszat csinál és a párom rászól máris hozzám fut oda, elbújik mögém... mi a véleményetek, rosszul csinálok valamit?

2015. febr. 24. 16:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A párodat tekinti falkavezérnek, te meg csak falkatárs vagy.
2015. febr. 24. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
A párod határozottabban bánik vele, ezért ő a falkavezér.
2015. febr. 24. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Ezek szerint az ő nevelési elve a jobb?
2015. febr. 24. 17:12
 4/13 bollocks ***** válasza:
Miért rajongana körbe? A kutyák nem szeretgetést, simogatást meg jutalomfalatot igényelnek, hanem egy falkavezért, ez pedig az írásod alapján nem más, mint a párod.
2015. febr. 24. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 bollocks ***** válasza:

"Ezek szerint az ő nevelési elve a jobb?"


Igen, egyértelműen.

2015. febr. 24. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Értem...eddig nem hittem hogy az a jó ha "kikap" néha a kutya...mindig azt mondtam a páromnak hogy egy kis keverék kutya más nevelést igényel mint azok a kutyák amikhez ő hozzászokott, de ezek szerint én tévedtem...bollocks nevű felhasználónak: egyébként ha magam megyek haza akkor körbeugrál és nekem mindig szót fogad míg a párom elől sokszor elsunnyog, jobban feszegeti nála a határokat
2015. febr. 24. 17:32
 7/13 anonim ***** válasza:

"Kikapással" nem lehet nevelni, ez nem tekintélyt parancsoló.

De keményen, és leginkább következetesen, soha, egy kicsit sem engedve az alapból tiltott dolgokat, mindenképpen hasznos.

A "grabanc elkapást" soha nem tudtam értelmezni, ez számomra megfejthetetlen kifejezés, mindenesetre nem a fizikai bántalmazás a lényeg, hanem hogy az következetességből ered e.


A kutyák méretének semmi köze a pszichéjükhöz. Tökmindegy, mekkora. A kutya, az kutya.

A fajtajelleghez lehet köze, hogy mekkora intenzitást igényel a fegyelmezés. Még az adott egyedhez is. Ez menet közben látszik, hogy mennyire érzékeny. De a mérethez nincs köze.


"Én szeretgetem,simogatom, jutalomfalatokat adok neki...stb"

Ezek azok a dolgok, amikre leginkább az embereknek van szüksége, és nem a kutyának!

Ezért tartunk állatot, ezért visszük a gyerekünket állatsimogatóba, ezért gyógyítanak a terápiás állatok. Ezek a dolgok sokkal inkább az embernek esnek jól, és csak másodsorban az állatnak.


Ami viszont szükséges a kutyának, az az a biztonság, amit kizárólag csak egy határozott, és megfelelően szigorú, következetes falkavezér tud biztosítani.

Mivel az ő agyába nem építették be a demokrácia fogalmát, kizárólag a hierarchiát érti. Ha más nem vállalja a főnök szerepét, akkor neki kell, ami óriási felelősség.


Jelenleg a párodnak köszönheti, hogy nem az övé ez a felelősség, hogy ő irányít, ő tart rendet, fegyelmet, kiszámíthatóságot, tervezhetőséget az életében.

Ezekből a dolgokból 1 napot is jobban értékel, és tisztel, mint akár egy életen át tartó simogatást.

2015. febr. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"sokszor elsunnyog, jobban feszegeti nála a határokat"


Az elsunnyogás határozottan tiszteletlen magatartás, ezúton is üzenem a párodnak, ilyenkor menjen utána, vigye vissza oda, ahol eredetileg fegyelmezni akarta, szóljon rá, várja meg, míg a kutya láthatóan megadja magát a helyzetnek, és nem elkerüli azt.

Ha megadó magatartást vesz fel, akkor otthagyhatja a párod, és aztán a kutya is elmehet.


Ami a határok feszegetését illeti, több oka is lehet.

Egyrészt ugyanaz, mint az előbb, a tiszteletlenség.


Viszont egy olyan jelenség is létezik, amit a börtönökhöz tudnék hasonlítani, ott is a legkeményebbet kell kiütni, hogy letedd a névjegyed. :)


Konkrétan az előző válaszomra térnék vissza, hogy egy kutya csak egy erős kezű, mentálisan stabil, következetes falkavezér mellett lehet nyugodt, "dőlhet hátra", csak egy ilyet tisztelhet, csak ilyenben bízhat, és csak ilyenre bízhatja a falka sorsát.


Így aztán mindenféle kutyafélébe ez alapból be van kódolva, hogy mindig a legrátermettebb legyen a vezér, ezért a vezért időnként bizony letesztelik. Néha keményen.

Néha csak az idegein táncolnak, pszichésen fárasztják, néha fizikailag.

Attól, hogy nem más kutyákkal él, hanem ember a falkavezér, ez nála ugyanúgy működik. Csak egy egészséges ember-kutya kapcsolatban az ilyen hétköznapi határ feszegetések 1-2 másodperc alatt tisztázódnak, az ember javára.

2015. febr. 24. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"hozzám fut oda, elbújik mögém."


...és azzal együtt, hogy a férjed utána megy, te pedig határozottan kitolhatod magad mögül.

Nektek kettőtöknek kell lenni a vezérnek, és ha a párod a csúcsgógé, akkor neked az ő helyzetét kell megerősíteni!


Ez olyan, mint a gyereknevelés.

Ha a párod megtiltja, hogy a lányotok q-vának öltözve elmenjen a diszkóba, neked, legalább a lányotok előtt szintén meg kell tiltani, még ha négyszemközt meg is győzöd, arról, hogy most ez a divat.

Kölcsönösen erősítenetek kell egymás tekintélyét, valamint hosszútávon kiegyensúlyozottabbá tesz minden kapcsolatot, ha egy harmadik egyetértést lát.


A kutyának is meg kell értenie, hogy a párod nem bántani akarja, és hogy ha rosszat tesz, akkor túl kell esnie egy szidáson. Nem dugdoshatod a falkavezér elől, és aláásod a tekintélyét, ha mondjuk lebeszéled a fegyelmezésről (kivéve, ha az túlzó), vagy közvetlenül utána elkezded babusgatni, vigasztalni.

2015. febr. 24. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
tegnap 20:01-es válaszoló: elkapja a grabancát azt jelenti hogy megfogja a ktyát hátul a nykrésznél és picit felhúzza...ez nem fáj neki mert az anyja is így fogja meg, így viszi...stb... én ezt értem "kikapás" alatt mielőtt még megköveznének
2015. febr. 25. 11:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!