Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terápiás kutya?

Terápiás kutya?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kicsit hosszú lesz a szöveg, de aki rászánja magát az kérem írjon nekem választ :)

Van egy 3 éves kutyám. Kicsi kora óta tanítva, képezve van, nagyon okos, intelligens, és jól nevelt kutya.

Iszonyat jól alkalmazkodik minden helyzethez, mivel tökmag kora óta hordom magammal mindenhova, nincs olyan tényező utcán, ami megijesztené, szinte mindenre semlegesen reagál, ha új dologgal találkozik érdeklődő, forgatja bőszen a fejét, illetve kíváncsian szagolgat, de sose tolakodó. Egyetlen dolog, amitől fél, és ebben én is hibás vagyok az a petárda, illetve tűzijáték, mert kölyökként szilveszterkor amikor direkt kint gyakoroltunk, a közvetlen szomszéd fellőtt tűzijátékot, tőlünk kb 10 méterről, és akkor úgy megijedt a kutya, hogy azóta is fél. Sajnos a szomszéd nem szólt, hogy ilyen tervei vannak, így engem is váratlanul ért akkor a dolog, és azóta sajnos ettől fél a kutya, de pl ha vihar van, és égzengés, attól nem fél, sőt beteges fétise az esőbe kiállni, és csak állni, és nézni, hogy esik az eső..:)

Emberekkel a kutya viszonylag távolságtartó, értem ezalatt, hogy ha elengedem bárhol is nem megy oda idegenekhez simogatásért, nem mászik bele senki aurájába, és ha pl utazunk, és megkérnek, hogy had simogassák meg, akkor se ugrál örömében, ahogy sok kutyánál látom, kétszer csóvál egyet, megszagolja az illetőt, és onnantól nem érdekli.A gyerekeket nagyon szereti, tök aranyosan eltud velük játszani, sok gyerek fogócskázik vele, vagy nyaggatják a trükkök miatt. Ő is ha gyereket lát pl amikor sétálunk, és el van engedve, akkor oda megy a gyerek mellé, és mellette sétál, meg látszik rajta, hogy valamiért a gyerekeket nagyon csípi. Bemutatóknál is amikor vége a bemutatónknak, és oda jönnek az emberek tök jó fej, bárkinek megcsinál bármit, amit kérnek tőle, persze idegeneknek inkább csak a kajáért...:) Kutyákkal barátságos, soha nem volt balhéja, és ha más kutyák balhéznak mellette is csak nézi, hogy ezek meg mit csinálnak. Ami sokak szerint negatív tulajdonsága, engem meg tökre nem érdekel, hogy fajtájából adódóan(husky) egy nagydumás kis pitsa, mindenhez van mondanivalója, amikor más kutyákkal játszik morog, hörög, borzol (borzolni nagyon sokszor szokott, játék közben végig, de igen ellentétesen kommunikál ezáltal, mert bepucsítva hívja játékra a másik kutyák, közben meg égnek merednek a szőrei....nála ez sztem egy hülye szokás, mint agresszív kommunikáció) Amikor velem birkózik is rengetegszer ugyan azt a hangot hallatja, mint a kutyákkal való játék közben,de ismerem, tudom, hogy ez csak játék, és csak mondja a magáét...ha birkózunk "morog" amikor meg elszalad vonyít, hogy aztán visszaszaladjon mellém morogni :) olyannyira megbízok benne, hogy tűzbe tenném érte a kezem, hogy ez a kutya soha semmilyen körülmények között nem támadna ki, és nem harapna meg embert,se kutyát.


Ezt a kis ismertetős azért szerettem volna leírni, hogy nagyjából képet fessek, hogy milyen kutyáról is van szó, negatív, pozitívokkal együtt...


Na már most én annak fényében, hogy ismerem a kutyám, tudom a határait, tudom, hogy mikre hogy reagál, eljátszottam a gondolattal, hogy terápiáznék vele.

El is mentem egy ismerőssel még nyár elején egy terápiás tesztre. Ismerősről csak annyit, hogy a kutyája rengetegszer van egyedül, a gazdi kényelme miatt, mivel máshol laknak, mint ahol a kutyát tartják, ilyenkor az ő kutyáját én etetem, én tartom, ami a téli hónapokban azt jelenti, hogy a kutya volt, hogy egy hónapig nem látta a gazdáját...amikor berágtam, hogy nem látogatja a kutyát, nem segít be nekem az etetésbe, akkor egy ideig nem hozta a kutyát, ami meg annyit jelentett, hogy egy másik szomszéd dobott be neki kaját a kerítésen, és a kutya 0-24-ben egyedül volt egy két hétig. Ilyenkor végig nyüszít és sír, aminek az a vége, hogy megsajnálom, és áthozom magamhoz. Ezeket a hosszabb időszakokat megszakítja egy fél napos látogatással, aztán megint nem jön sokáig. Nyáron itt laknak ők is, akkor van a kutyával foglalkozva viszonylag, szóval el van víve néha sétálni, de legalább nincs egyedül. egy neveletlen kiszámíthatatlan kutya. Mosta nyáron a gazdáját 3x harapta/kapta meg, mert az megakarta büntetni, és ez a kutyának nem tetszett. A srác már fél a saját kutyájától. Viszont alap helyzetben meg egy szerethető kutya, akit lehet nyúzni, tépázni, mert amúgy elég sok mindent tűr, elfekszik, és hagyja, hogy a gazdája a lábánál fogva húzza( tudom, hogy beteges, de szavaim süket fülekre találnak rendszerint) hagyja, hogy görgessék, hogy a szőrét húzzák, meg tényleg nagyon sok mindent. Ez ilyen kedv kérdése nála...

Na ugyebár mi elmentünk együtt erre a tesztre, én és a kutyám minden egyes tesztfeladatot sikeresen teljesítettünk, ismerősék kevesebb sikerrel. És az utolsó teszt volt az, amin mi elbuktunk ők viszont átmentek, és őszintén szólva ez engem felettébb frusztrál, mivel én időt én energiát áldoztam a kutyámba, ő meg csak szerencsés volt.


Az utolsó feladat az volt, hogy egy random nagydarab idegen férfi odajött, és megpróbálta lenyomni a kutyát. Ismerős kutyája megijedt, fül,farok be, és azonnal elfeküdt. Az én kutyám viszont akárhogy próbálkozott a fószer az istennek nem akarta hagyni, hogy lenyomják, még csak leültetni se tudta, annyira ellenállt az enyém... kb 5 perc viaskodás után mondta az emberke, hogy az én kutyám túl domináns, nem jó a kutya gazda kapcsolat, ( ezt azért, mert egy pórázon tartott nyúllal játszott egy kislány tőlünk pár méterre, és az én kutyám igencsak nagy vadász, és le se vette a szemét a nyúlról) és hogy el kéne érnem a kutyámnál azt, hogy bárkinek elfeküdjön....illetve meg lett jegyezve, hogy a kutyámban túl sok a farkas ( ezt azóta is próbálom fejtegetni, hogy mire értette, de lassan felhagyok vele) mondott még pár dolgot, és viszlát... ismerőst meg nagyon nagy örömködés közepette fogadták, hogy mennyire fantasztikus a kutyája ( a teszt óta is kapta már meg a gazdáját, mert olyan helyen fogta meg ahol a kutyának nem tetszett, sőt azóta engem is kapott már meg)

Ő azért akar terápiázni, mert tőlem hallotta, egy héttel a teszt előtt, hogy megyünk, és olvasta, hogy ha terápiás a kutyád, akkor kapsz ingyen 2db k9 hámot segítőkutya felirattal, és ingyen utazhat bárhol a kutya. Én azért szerettem volna terápiázni, mert ez is egy új dolog, amit kipróbálhatunk, a kutyám gyerekszeretete végett szerintem ő is élvezné, ha gyerekek közt dolgozhatna, és mondták, hogy ha bekerülünk, akkor én is rengeteg dolgot tanulhatok még a kutyázás ezen részéről, a terápiás kutya képzésről, és sorolhatnám.


A nagyon hosszúra nyúlt bevezető után a kérdésem azokhoz szólna inkább, akik tapasztaltabbak terápiázás terén is, meg a kutyázás terén is.

Szerintetek az, hogy az én kutyám nem hagyta, hogy lenyomják, valóban kizáró ok a terápiázásból?

A kutyám nem mutatott agresszív jelet ( annyi, hogy amikor látta a többi kutyát, meg a nyulat szokásához híven borzolta a hátán a szőrt, de emellett két lábon állva pattog hogy játszani szeretne)

Én őszintén szólva nem hagytam fel ezzel a célommal, hogy terápiázzak vele, de így egy kicsit elment a kedvem a dologtól, mert azért "megtörni" a kutyámat nem áll szándékomban, hogy egy idegen fószer kedvére nyomkodhassa a földre...Ismerem, és megbízok benne.

Meg lehet, hogy a sértettség beszél belőlem, de nem gondolom annyira komolynak az olyan szervezetet, aki egy félős ( mert egyértelműen félelemből feküdt el a másik kutya) kutyát csak azért, mert letudták nyomni alkalmasnak talál a terápiázásra, figyelmen kívül hagyva azt, hogy pl 5 percig kiabált a gyerek, amikor elment a kutyája mellőle, hogy visszamenjen hozzá, illetve figyelmen kívül hagyva a félelmi agresszió lehetőségét is...

Szerintetek megérné egy másik szervezetnél újra próbálni, vagy inkább hagyjak fel ezzel a dologgal, mivel ez a "túl dominánsság" valóban kizáró ok?



2015. júl. 22. 10:15
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
Kedves "akumi" (előző vagyok) én az elmúlt néhány évben külföldön gyógypedagógusként tanultam illetve vettem részt állatasszisztált terápiában. Elég rég óta olvasom a Magyar szabályokat is, és nem tudom milyen elvárásról beszélsz ami ésszerű és életszerű, sem a mostani sem a korábbi nyilvánosan elérhető szabályzatokban ilyet nem láttam. Ezek mind arról szólnak, hogy a kutya egy gép, a gyerek akit fejlesztünk szintén gép. Ahol utoljára egy évet dolgoztam ott volt doromboló plüss cicánk, farkát csóváló távirányítós plüss kutya (vakkantani, meg a csóválni tudott távirányítóval). Na a mostani vizsgaszabályzat pont ilyen, hogy a kutyából ahol ki tudnám használni azt, hogy a kutya érez és vannak önálló gondolatai ki van kapcsolva. Azok a kutyák akikkel a legjobb eredményeket értünk el pl. súlyosan sérült gyerekeknél, súlyos ADHD-s gyereknél (nála egy hiperaktív közép uszkár vállt be) soha nem vizsgázott volna le sem a korábbi sem a mostani szabályzat alapján. Nekem nem egy gépre van szükségem a foglálkozáson hanem egy olyan kutyára amelyiket ismeri a felvezetője, akivel meg tudom beszélni, hogy melyik legyen a fejlesztésen az a kb. 10 perc amikor bejönnek (mert néha csak 10 percre van rá szükségem) és akkor megcsinálják azt a 2-3 feladatot amihez kellenek. Én kint 6 kutyából tudtam választani annak megfelelően, hogy milyen foglalkozást tervezek és a 6 kutya eltérő tudású habitusú és jellemű volt. Én csak rendőrnek, macsónak, nagypapának, nagymamának, professzornak és szigorú apukának hívtam őket mert ez volt a jelleműk. A mostani szabályzat ezt kizárja legyen mindegyik egyforma.
2017. ápr. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
Nem egészen értem, hogy mi a problémád. Nyilván egy szabályzatban csak szabályozható dolgokat lehet meghatározni, mást nem. De senki nem mondja, hogy ott a vége mindennek.
2017. ápr. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
Olvastad a vizsgaszabályzatot? Szerencsére rám már nem vonatkozik, mert még 3 hétig lakom Magyarországon. De én abbahagytam a terápiás felkészülést a kutyámmal. Mert ez így életszerűtlen. És aki védi az sem a kutyához sem a gyógypedagógiához nem ért (én igazán ez utóbbihoz értek). Ezt a szabályzatot gyógypedagógus véleményezte?
2017. ápr. 11. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

Ez a szabályzat nem a gyógypedagógiai fejlesztő kutyákra vonatkozik. Ezek csak "simogathatós" kutyák, akik jó eséllyel semmiért nem fognak harapni (elvileg), és ennyit tudnak. Ne keverd a kettőt.

Ettől függetlenül értelmetlen a vizsga, legfőképpen azért, mert akkor is át lehet menni rajta, ha a kutya a háta közepére kívánja az egészet, és full alkalmatlan. Szabadon követés pórázon, meg simogatás lefogva, persze. De hát amíg emberek fizetnek érte (mármint a gazdák a képzésért), addig sajnos ez van.

2017. ápr. 11. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
Szerintem nem ugyanazt a szabályzatot olvassuk. Mikor olvastad utoljára? Ez alapján pont a legjobb kutyák nem fognak átmenni. Akikben van némi önállóság, és "kutyák" és nem gépek.
2017. ápr. 11. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
Illetve még egy kérdés, te láttál már kutyát közelről? Kedves akumi. Láttál-e már élő gyógypedagógust? Esetleg gyógypedagógiai foglalkozást? Esetleg a kettőt kombinálva ahol volt gyerek is gyópedagógus is, kutyás is és kutya is? Esetleg mindezt lóval? Vagy a mindent tudó kollégád (aki lassan olyan mint Colombo felesége) kimosta az agyadat? Hány terápiás kutyát láttál már közelről és nem fényképről esetleg munka közben?
2017. ápr. 11. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
Kajakra kezdem nem érteni, hogy miről beszélsz, és megmondom őszintén, annyira nem is izgat a téma, hogy megpróbáljam kideríteni :) Túl lett ez beszélve. A vizsgaszabályzat szar, ebben egyetértünk, maradjon is így.
2017. ápr. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Tisztelt Akumi Úr! Én arra próbáltam rávezetni, és egyre inkább látom, hogy jó uton járok, hogy Ön életében nem látott még se terápiás kutyát, se gyógypedagógust, és a kettőt egyidőben egy helyen végleg. Egyedül az álítólagos kollégája (mint Colombo felesége) az aki látott ilyet. Itt csak az észt osztja mindenféle tapasztalat nélkül. Ha ennyire értene hozzá mint ahogy itt mutatja akkor lenne egy halom terápiás kutyája és nem 300 db. lenne összesen az országban. Szerintem a helyett, hogy itt osztaná az észt fogjon meg egy kutyát és vizsgázzon le vele, hiszen Ön szerint a "vizsga komolytalan".
2017. ápr. 18. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!