Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen a skót juhászkutya?

Milyen a skót juhászkutya?

Figyelt kérdés

Sokan azt mondják, hogy ez a fajta nagyon illik hozzám. Amikor azt kérdezem, miért, mindig azt válaszolják, hogy a karaktere olyan, ami az én életvitelemnek megfelelő és ami az én személyiségemhez hasonló (visszafogott, csendes, arisztokratikus, kiegyensúlyozott természetű, szófogadó, könnyen kezelhető). Ez tényleg mind igaz erre a fajtára? Meg nekem azért más elvárásaim is vannak a kutyával kapcsolatban. Nekem a kutya elsősorban társ! Ha a collie olyan, amilyennek elmondják, tehát amilyennek leírtam, akkor ezzel nincs gond. De nekem olyan kutya kell, amelyik szükség esetén védelmezésre kész. Nem muszály, hogy őrző-védő legyen, mert azt tudom, hogy bármilyen kutyát el lehet tenni láb alól, de az olyan jó érzés lehet (én még nem tudom, milyen), amikor mondjuk az utcán egy idegen neked akar menni, és a kutyád védelmezően eléd áll, és távol tartja az idegent. A jelenlegi kutyám erre nem képes, és nem is várom el tőle, mert nem olyan, de ha lehet, én egy ilyen kutyát szeretnék. Az sem baj, ha egyébként abszolót barátságos az emberekkel, de azért jó lenne, ha számíthatnék rá a bajban, és nem gyáván megfutamodna, mint a mostani kutyám. A collie erre jó? És ezeken kívül milyen ez a fajta? Milyen a szociális viselkedése? Mkora a mozgás-terület-foglalkozásigénye? Mennyit eszik? Mekkorára nő meg? Van még terelőösztöne? Bátor? Ugatós? Lehet vele valamit sportolni (engedelmességi kiképzés, őrző-védő kiképzés, agility, flyball, obedience, dog dancing, terelés, frizbee, stb...)? Ha van ilyen kutyátok, mesélnétek róla valami kedves, feledhetetlen történetet?

Nagyon megköszönöm a segítségnyújtó válaszokat!!!


2010. márc. 12. 17:56
 1/9 anonim ***** válasza:
29%
Nekem a pulikutyám ilyen. Amikor poénből ütöget a húgom, akkor mind odajön, és megvéd. (Ugat, csipked)
2010. márc. 12. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
36%
első vagyok, a mind nem tartozik a szövegbe XD
2010. márc. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

Nekem most két colliem van, és az öreg 2 éve halt meg. Az első nagyon nyugis kutya volt, igazi elegáns, büszke, nem ugatott feleslegesen, de idegen nem jöhetett be.

Mostani kettő testvérek (különböző korú alomból), de teljesen eltérő személyiségek. A 3 éves igazi energiabonba, egész nap fut, ugat minden biciklit, autót, imád sétálni, és apportírozást játszani. Domináns, de nem agresszív, ahogy felé viszonyul a másik kutya, úgy ő is, tehát ha támadják akkor visszatámad, de ha játékosan közelednek, akkor ő is az. Nagyon elegáns, mindig kihúzza magát.

A 2 éves nagyon nyugodt, nem ugat feleslegesen, inkább éjszaka mozog. Szeret játszani, apportos, de sokkal lassabb mint a tesó. Úszni nagyon szeret. Más kutyákkal elvan, inkább közömbös, nem birkózik, csak együtt szimatol velük. Kisállatokra, vadakra rákap(na, ha hagynám), tesó viszont nem.

Mindkettő szereti a hosszú túrákat. Kozmetikázást jól tűrik. Macskáimat szeretik. Jól alkalmazkodnak, könnyű velük utazni vonaton, buszon, ha bejönnek a lakásba kicsit, akkor lefekszenek a konvektor elé, nem ugrálnak odabent.

Idegenekkel a séták közben barátságosak, idősebb inkább semleges, fiatal bújósabb. De ha kint vagyunk a városból, akkor csipkedésre hajlamosak. Sötétben már nem barátkoznak, idegenekre, zajokra morognak, részegeket meg is ugatják. Szerintem ha engem valaki megtámadna, akkor megvédenének. Az udvarba sem jöhet idegen, a postást is már majdnem megharapták, szerencsés volt, hogy kirohantam.

Általánosságban nagyon jó fajta, könnyen tanítható, de köztük is mind külön egyéniség.

Van az országban terápiás collie, van agility-s, és van IPO vizsgával rendelkező kutyus is.

Én bátran ajánlom neked, ha gondolod segítek kennelt választani is.

Enyémekről képek itt: [link]

2010. márc. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
64%

Kedves első: Minden kutya ilyen! Nekem van egy pincsim (meg egy német juhászom) és a pincsi ugyanúgy ugat és meg neki öcsémnek ha poénból elkezd ütögetni. Utcán is bármikor megvéd csak nem veszik komolyan :D


Kedves kérdező: Viszonylag nagyra nőnek 56-61 centi a marmagasságuk, súlyuk 25-28 kiló. Nagyon szép kutya. A skót juhászok nagyon kiegyensúlyozott, intelligens kutyák. Könnyen képezhetők. Viszonylag nagy a mozgás igényük is. Tehát nem csak agyilag, de testileg is le kell fárasztani minden nap! Barátságos kutyák, szeretik a gyerekeket nagyon család centrikusak. Nagyon jó választás! Ha tudod biztosítani a kellő mozgást és nevelést, szocializálást akkor nem lesz vele baj. Biztos, hogy megvédene ha bajban lennél. Engedelmességi feladatokra is lehet tanítani mivel mint írtam nagyon intelligens kutyák. Mivel elég könnyű a súlyuk szerintem agility-ben is helyt állna. Dog-dancinghez is van agya.


Feledhetetlen történetem nincs, mivel nincs ilyen kutyám. De nagyon tetszik a fajta. Ha teheted vegyél egyet nem fogsz benne csalódni!


Remélem segítettem!

2010. márc. 12. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát a mai colliekra sajnos inkább az ijedősség a jellemző mint a bátor kiállás támadóval szemben. Rendszeres olvasója vagyok egy collies fórumnak, ahol nevetve mesélik mitől ijedt meg a díjnyertes kutyájuk, sokan írnak oda. Egy fura kalapos ember szembejön az utcán és a kutya már menekül, nemhogy megvédene ha támadna rád.
2010. márc. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én írtam a hosszút. Az enyémek is kiállításra járó kutyák, de emellett nem hanyagoltam el azt, hogy jól szocializáltak legyenek. Sokat számíthat ez is. Igaz ismerem a kutyám szüleit, hát nem mernék bemenni, ha nem jön ki a tenyésztőjük :)
2010. márc. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Van karakterteszt is, most rendezik 15.-én. Ott is sok kutya szépen teljesített. Pont azt szűrik meg, hogy idegenekkel, vagy váratlan helyzetekben miként viselkedik a kutya.

De szerintem enyémek jól felismerik, mikor van szükség a fellépésükre, és mikor jobb odébbállni: ma séta közben a fiatalabbat meg akarta simogatni egy kicsit ittas bácsi, de semmi rossz szándék nem volt bent, tőle elhúzódott a kutyám, nem kedvelte, pár perc múlva, egy távoli rokonom akarta simizni, neki szépen hagyta magát. Ma voltam oltáson is, ott is jól viselkedett, meg sem rezzent a bökésnél, jobban érdekelték a kutyatápok. Viszont nemrég éjszaka sétáltam, és egy csapat nem túl bizalomgerjesztő részeg banda jött hangoskodva felénk, akkor morgott, ugatott, és nem kis erő kellett a visszafogásához.

Kiállításokon sok kutyával találkozok személyesen is, eddig mindegyiken azt láttam, hogy jó idegrendszerük van, inkább a szaporított törzskönyv nélkülieken látom, hogy félénkek.

De lehet, én szerencsés vagyok eddigi kutyáimmal :)

2010. márc. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
nekem volt egy gyönyörű szukám, valóban természetes intelligenciával rendelkezett, nagyon egyszerűen kezelhető volt, szinte ösztönösen tudta, mi a jó és rossz viselkedés.Könnyű bánni a gyönyörű szőrével, csak rendszeres fésülést igényel öntisztuló.Imádott minket, a gyerekem a szőrébe kapaszkodva tanult meg járni, sosem rántotta el.Imádtuk.A mienk barátságos volt, de sok olyat hallok, hogy nagyon harciasak is tudnak lenni. Nem fogod megbánni, ha skótit veszel.Csak legyen időd, helyed megfuttatni.
2010. márc. 13. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekem is egy gyönyörű skót juhászom van. rengeteg előnye van és természetesen van egy két hátránya is de azok amolyan apróságok amiket el lehet nézni. Hogy válaszoljak kérdésedre mindjárt ijedős de területét védi és maximálisan kiáll melletted. hogy mondjak is egy példát mi gyakran kimegyünk a kutyussal a hegyre. mindig élénk futkározik össze- vissza. mikor utoljára voltunk kint össze futottunk egy rókával. és én nagyon megijedtem mindjárt szóltam is neki h jöjjön oda mellém (ugye nehogy baja legyen) kapásból odafutott mellém mikor elment a róka nem futott el mellőlem (pedig mindig messze ellőttem sétál) hanem ott ment mellettem végig folyamatosan figyelt fület és mindig rám nézett. (persze be lehet tudni annak hogy ő ijedt meg de ez hülyeség szerintem, engem féltett) amúgy ha kicsi kora óta sokat foglalkozol vele akkor nagyon igényes lesz a későbbiekbe is arra h törődj vele. ha arra neveled h versenyekre járjon + tanítod akkor menni fog mert nagyon okos és intelligens kutya. és nem tudom h ez minden skót juhásznál így van e de az enyém borzasztóan érzékeny is. pont olyan mint a gazdája. (amúgy maximálisan hasonlít rám: mint említettem érzékeny de van olyan is h borzasztóan bemakacsolja magát, de egy kis szeretgetéssel meg lehet lágyítani a szívét.)nem ugatós abszolút nyugodt. 56cm körül van. és kicsi korába zabál minta a rosseb de utána alig eszik.és maximálisan jó társnak nekem ő a szívem csücske és a TÁRSAM!♥♥♥

2011. jan. 31. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!