Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » BARF - avagy a táp sz*r?

BARF - avagy a táp sz*r?

Figyelt kérdés

Régebben elég sokat válaszolgattam ezen az oldalon és itt hallottam először a BARF-ról. Nagyon szimpatikus volt számomra a gondolat, hogy bár prémium tápot evett a kutyám, de barfolva mégis csak tudom, hogy pontosan mit, abból mennyit eszik a kutya, az igényeinek megfelelően tudom változtatni az összetételt és még olcsóbb is.

A párom magára vállalta az etetést, meg a szakirodalmat és beléptünk a Facebook csoportba is, amit napiszinten követtünk.


Egy idő után kezdett feltűnni, hogy bizonyos dolgokról igencsak megoszlanak a vélemények. Van, aki adja, van, aki szerint káros, a mértékeken folyó eszmefuttatásokba ne is menjünk bele. A leginkább azonban három dolog bántotta a szemem és szeretnélek megkérdezni titeket, hogy mit gondoltok erről, avagy én vagyok-e a nemnormális:


- a tagok túlnyomó többsége azt hiszi, hogy a barf-tól lesz izmos a kutyája, illetve a barfos kutya = szikár kutya. Pont.

- egy adott posztban tulajdonképpen senki nem tudta az elvárható magabiztosággal, érvekkel alátámasztva elmondani, hogy bizonyos dolgokat MIÉRT etet

- kibukott az, amitől mindig is féltem, mert kezdtem már magam úgy érezni, mint egy vallási közösségben, mégpedig: A TÁP SZ*R.


Na, itt léptem ki.

Valakinek valami gondolata akad a fentiekkel kapcsolatban?


2015. okt. 6. 17:35
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

Utolso ha egy kutya fogy a barftol,akkor emelni kell az adagot, alap a 2% amellett nekem is fogytak,bar az egyiknel nem is volt baj.Sokan 3-4% al etetnek. Persze figyelni kell,hogy valtozatosan kapjon mindent,vitaminok rendben legyenek.Aki jol csinalja annak egeszsegesek a kutyai.

Felesleges fikazni a masikat! Mindenki azzal etet ami neki es a kutyajanak is megfelel.Viszont teny,hogy Barfal is el lehet rontani a kutyat ha nem kapja meg megfelelo aranyban a dolgokat,vitamin,asvanyianyag es stbt.


Sokan azt ajanljak aki nem biztos ebben az etetesben az pl kolyok kutyat ne etessen igy,mert annak tobb kara lehet mint haszna.


Oda kell figyelni nagyon!!

2015. okt. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
Nem is arról szólt volna a kérdés, hogy melyik a jobb, hanem hogy én óriásit csalódtam az ottani barfosok szűklátókörűsége miatt, mert azt gondoltam, hogy ahhoz eleve kell némi nyitottság, hogy egy Mo-on viszonylag újfajta etetési módot válasszon az ember ahelyett, hogy bemegy a boltba és megveszi azt a tápot, aminek a legnagyobb a plakátja és kíváncsi voltam, hogy járt-e már így más is, vagy esetleg velem van a baj, hogy nem csak elhiszek dolgokat, de érteni is szeretem őket.
2015. okt. 6. 21:16
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a közösségi oldalon szereplő barf csoportban van egy-két harapós gazdi. Valóban kissé idegesek és "okosok" is néha. De attól, hogy egy adott csoportban erősebben reagálnak dolgokra, még messze nem azt jelenti, hogy nem jó dolog a barf vagy nem egészséges ez az etetési mód.

Abban a csoportban rengeteg főleg a régi tagok közül a staffit vagy pitbullt tartó gazdi. Ezekhez a kutyákhoz nagyon jól illik a súlyhúzás mint sport és becsülendő, hogy nagyon sokat csinálják is a kutyáikkal. Ezért nem róható fel, hogy náluk a 90% izom kutya felépítés a szép és a divat. Az emberek körében is megoszlik, hogy tetszetős/egészséges-e a konditeremben élek és akkora vagyok az izomtól mint egy két ajtós szekrény....Tetszik vagy nem. Mindenki döntse el maga. De az is tény, hogy a mai világban sok a kövér gazdi és sajnos még több a kövér, hordó kutya. Sírni tudnék amikor a gazdi bevontatja maga mögött húzva az állatorvoshoz a 12 kg-os tacskót és a mérlegre állítva ráüvölt, hogy te dög megint híztál...

Az érveket a tudósoktól és az állatorvosoktól kell várni. A csoportban egyébként nem egy állatorvos hallgató és állatorvos asszisztens is van. Ne felejtsük el azonban, hogy az állatorvosi rendelőbe belépve a fizetett és erősen nyomott reklámok egész hadával állunk szemben a különböző tápok, gyógyszerek, féreghajtók, nyakörvek stb. kategóriában. Ahogy a tv-ben röhögök a reklámokon, az állatorvosnál miért kellene komolyabban vennem az óriás posztert? Az én dokim megmondta, hogy a reklámban/ váróban plakátolt fogkőtisztító sz.rt sem ér, nehogy vegyünk belőle, de nasinak mindig ad a kutyáknak egy-egy darabot, amikor megszúrja őket. Szerény és cseppet sem szakmai véleményem az, hogy szívesebben adok olyan kaját amiről pontosan tudom, hogy mi (természetesen már ezekben a húsokban is van vegyszer), és ez az etetés sokkal közelebb áll a természeteshez (egészségeshez) mint a táp. Magunknak sem veszek csak minimális mértékben kész kajákat, fagyasztót kaját, gyors kaját, kész szószokat, 1000 vitaminnal dúsított müzlit és nem hiszek a csoda kakaóban (több 10 féle ásványianyag, nyomelem, vitamin és még ki tudja milyen kincs van benne). Pedig mindre ezt írják, erre esküdöznek, fizetett emberek bizonygatják, hogy szuperek de jobban szeretem a saját készítésű krumplipürét mint a porból készültet, pedig az papíron sokkal egészségesebb mert telerakják minden jóval.

Amikor tenyészetből vettünk kölyök kutyák hónapokig böngésztem a tápok zacskóját, olvastam az összetételeket, kutattam mi mit jelent, miből mi a jó, mit a kamu, mire figyeljek. Az én kutatásom (semmi állatorvosi diploma csak saját kutatás és utánajárás) alapján azt mondom az itthon kapható tápok 80% sz.r. Tele vannak haskitöltő fölösleges nem kutyának való anyagokkal, ízfokozó, színezék aztán baromira kell egy kutyának, mert fontos, hogy zöld és piros és barna kockák is legyenek a tápok között... A maradék 20% között lehet vadászni elmegy és nem rossz darabokat, de ezek méreg drágák és a "sarki boltban" tuti nem árulják őket, mert az átlag hazai gazdi az olcsót keresi elsősorban.


Egyébként nem kötelező, még csak nem is "ajánlott" barf vagy prey szerint etetni, csupán egy lehetőség és hála az internetnek és annak a bizonyos csoportnak utána járható, hogy akarja-e a kedves gazdi vagy nem. Mindenki maga döntse el, mit tart a legjobbnak, mit akar megoldani és mit tud nyújtani a kutyájának és etesse aszerint.

2015. okt. 6. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
Most visszaolvasva látom mennyi elírás és hiba van a fenti írásomban, ezért elnézést kérek, már késő van és folyik össze a betű a szemem előtt (meg siettem is).
2015. okt. 6. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
69%

Attól, hogy valaki valamilyen elvet követ, még nem biztos, hogy átlátja annak összefüggéseit is. Nézd meg az "életmódváltó" fórumokat, dettó ugyanez van: a paleó/ketogén/vegán táplálkozás jó, minden más instant halál, de miért is? Hát mert az interneten írták. De példálózhattam volna vallással is (inkább nem, mert darázsfészekbe nyúlnék).

Ennek a fajta életvitelnek a nagyobb része hit, nem tudás.

Alapvetően nincs ezzel baj, mert attól, hogy nem tudod levezetni egyenletekkel a belsőégésű motorok termodinamikáját, még lehetsz príma sofőr, csak akkor maradj a kaptafánál és a motor buherálását bízd másra. A gond akkor van, amikor azt hiszed, hogy értesz hozzá, és elkezdesz leugatni mindenki mást, mert ez könnyen elmegy személyeskedés irányába. A vitának van értelme, a veszekedésnek nincs.

2015. okt. 7. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
48%
Hús, vagy táp? Szerintem a normális az lenne, ha törekednénk az arany középútra és kapna a kutya mindent. A változatos ételektől nem lenne se allergiás, se bélbeteg. Legalábbis az én kutyáim egészségesek és izmosak. Lehet kéne nyitnom egy szektát, amiben azt vallom, hogy a kutyát nem egyoldalúan kéne etetni.
2015. okt. 7. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

A kérdésfelvetőnek van némi igaza.


Jómagam olyan ember vagyok aki folyton olvas de eszem ágában nem lenne beállni valahova és "osztani" az észt még úgy sem, hogy nagyrészben egyetértek, mert az a szektásodás első jele, ha a "mást" leszólom és az az egy út amit én követek.


A BARF valóban üdvös dolog. Én már nekifutottam 2x de jelenleg visszatértem az Acanához.


Az egyik gazdi írt az kutyájáról hosszan, tul.képpen nálunk is nagyrészt ez az eset áll fönn. A kutyám folyton fogköves pedig nem kap "papit" kacsanyakat rendszeresen hetente 2x is még is olyan fogkövei vannak, hogy elképesztő.

A másik az évenkénti 2-3 x bélgyulladás.

2015. okt. 7. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Annyi az egész, hogy én szeretem érteni, hogy mit miért csinálok, képtelen vagyok elhinni, hogy ez vagy az jobb.

A jó táp számomra teljesértékűbb és biztonságosabb, nem tudom elrontani, max ha az adott kutyának nem jó valamiért, akkor keresek másikat.

De ez, hogy "a táp" szar, meg hogy a nyerstől fog jól kinézni a kutya, meg hogy igazából megmagyarázni sem tudják, de kizárnak minden mást, ez engem felbosszantott, pedig a gyakorin edződtem pár évet. :)

Mindenesetre örvendek, hogy van még, aki így gondolja és egyáltalán felfogja, hogy miről beszélek, legyen akár barfos, akár tápos. :)


Egyébként én nem szeretek állati dolgokban turkálni, egyszerűen nem nekem való (és NEM a kutyámért sem fogom megtenni, mert tápon is pont úgy elvolt, mint nyersen, szóval nem látom értelmét - ha látnám, akkor nyilván meghoznám ezt az áldozatot érte), szóval ha nem lenne, aki etetné a kutyámat, akkor én bizony visszaváltanék a tápra.

2015. okt. 7. 16:09
 19/27 anonim ***** válasza:
100%

Az én gondolataim: a legtöbb táp nem jó. Négy kutyát tartottam eddig, ebből kettő tápos, mindkettő autoimmun beteg lett. Az első kutyámnak még főztem, ő makk egészséges volt 12 évig, majd öregségi problémákkal 14,5 éves kort élt meg. A második (tápos) 6 évesen lebetegedett, 9,5 éves kort élt meg a betegségekkel küzdve. A harmadik, aki táppal kezdte, 1,5 évesen lett autimmun bőrbeteg, nála átálltam Barfra, idén szebb a bőre, mint tavaly. A negyediket már Barfon neveltem.

Röviden: nekem táppal csak rossz tapasztalatom van. És nem szemét tápokkal etettem, hanem amit az állatorvos ill. tenyésztő ajánlott. Mind a négy kutya azonos fajtájú és nemű.

A harmadikon látom, hogy valóban szikárabb lett, és kicsit csökkent a súlya, de még nem sovány. A szőre is nagyon szép lett. A fogkövesedésére sajnos nem használt a Barf. Egészen pontosan el tudom mondani nála, hogy mit miért etetek vele (minthogy főleg ő kap kiegészítőket), de ezt a másiknál is meg tudom tenni, bár ő nagyobb részt kap csak húst/csontos húst.


A táppal kapcsolatban még: vannak nyilván jobb tápok, de aminek az alapja növényi nagy részben, az a kutya számára nem lehet igazán megfelelő, mivel nem növény/mindenevésre alakult ki az emésztőrendszere. Mi emberek evolúciósan mindenevők vagyunk, ezért talán nehéz megbarátkoznunk azzal a gondolattal, hogy ami nekünk jó, az nem feltétlenül jó a kutyánknak. Tény, hogy a tápgyártás inkább szolgálja a kényelmes etetést, semmint amit hangoztat, hogy a kutya "minden tápanyagot megkapjon". A tápgyártók valóban minden egyes összetevőt meg tudnak indokolni a GAZDINAK, hogy az miért hasznos a kutyájának, miért etesse?

2015. okt. 7. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
58%

A mi családunkban mindig is a táp mellett volt a voks. Sose volt fogköves, emésztő rendszeri problémákkal küszködő kutyánk. E mellé kaptak heti 1x csontot, és házikosztot, néha gyümölcsöt, zöldséget, főt húst. Én azt mondom a táp nem szar, de nem is tökéletes megoldás, ahogy a BARF sem az. Egy kutya függő, hogy melyiknek mi illik legjobban a szervezetéhez, életmódjához. Mindenki tapasztalja meg, melyik a jobb a kedvencének.

De ne felejtsük, hogy a valószínűleg a hús is tápon nevelkedett, antibiotikumokkal kezelt, állatoktól származik, tehát ez sem tökéletes megoldás. Ahogy a zöldség és gyümölcs valószínűleg is, permetezett, növényvédő szerekkel kezelt termesztésből származik. Tehát így is úgy sajnos bejutnak a kutyus szervezetébe mesterséges anyagok.

2015. okt. 7. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!