Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tanítom meg a kutyámnak...

Hogyan tanítom meg a kutyámnak azt, hogy "tart"?

Figyelt kérdés
Szeretném, hogyha hosszabb ideig tartani valamit a szájában. Labda, kötél, bot, bármi. De az a gondom, hogy ő minden játéknak vesz, így nem tudom, hogy hogyan kellene kivitelezni. Amit adok a szájába, azt elkezdi dobálni, húzni és ilyesmi.
2016. jan. 19. 19:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Milyen módszerrel próbáltad eddig? Milyen módszerekkel szoktál tanítani? Klikkert használsz?
2016. jan. 19. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Hát először is egy alapengedelmességet kéne belerakni, hogy egyáltalán ismerje azt a szituációt, hogy most munka van, nem játék. Anélkül én nem is próbálkoznék vele, mert halálra van ítélve a dolog. Plusz jó lenne, ha megtanulná, hogy a játék sem öncélú káoszkodás, hanem azt is veled együttműködve csinálja, szabályok szerint. Magyarul eleve nem veheti ki a kezedből a játékot, amíg nem közlöd vele, hogy "fogd", és rögtön elereszti, ha azt mondod, hogy "ereszd". Visszaviszi, ha kéred. El tudod dobni, ő meg helyben marad, és csak parancsra megy utána.

Ha ezek megvannak, akkor fogsz majd tudni vele bármit kezdeni, addig csak nettó szenvedés lesz, mert lövése nem lesz róla, hogy mit akarsz, és neked se lesz fogalmad róla, hogyan érd el, vagy egyáltalán mit várhatsz el a kutyától.

2016. jan. 19. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Szépen visszahozza az eldobott labdát, botot. Megy az is, hogy leültetem, s marad, eldobom a labdát, s addig ott ül, amíg nem mondom, hogy mehet. Hogyha kérem a labdát, akkor lábhoz kérem a kutyát, leültetem, s úgy veszem el. Vagyis nem elveszem, mert lerakja rögtön a földre. Régebben úgy csinálta, hogy visszahozta a labdát, s rögtön a lábam elé - volt, hogy pár méterre - oda "köpte", így ez a mostani dolog már fejlődés.

Őszintén sehogy sem próbáltam a tartot tanítani, mert ötletem sincs. Hogyha lóbálom a szeme előtt a labdát, akkor vár, hogy eldobjam, nem nagyon kapkod utána, hogy erre így rámehessek valahogy.

Azért akarom a tartot megtanítani, mert utána talán könnyebben menne a "kezembe" parancs, hogy ne ledobja a labdát a földre, hanem adja a kezembe.

Klikkert jelenleg nem használunk, még nem sikerült megbarátkoznom vele, amiket tanultunk eddig, azt anélkül sikerült. Megy nagyjából a lábnál, ül, fekszik, marad, kérem, dől, gurul, pacsi, érint (tenyeremet érinti meg ilyenkor), illetve a le (itt a fejét lerakja, ha fekszik akkor a földre, hogyha előttem ül, akkor az ölembe) Lehet ezen a klikker téren kellene fejlesztenem magam, s úgy könnyebb lenne?

Szerintem nem nagyon érzi, hogy munka van. Fönt a lakásban kajára gyakorlunk, lent az utcán a kaja nem érdekli, ott a labda a minden, ott azzal szoktunk. Csak mindkettőnél olyan bolondos. Nem azért mert nem csinálja a dolgokat, csak nem érzem azt, hogy - nem tudom jól megfogalmazni -, talán ott lenne 100%-ban. Pedig ott van, csak bepörög talán. Vagy nem is tudom.

Szóval így elég tanácstalan vagyok. Pedig a fenti dolgok, amiket tanultunk azok egész jól mennek.

2016. jan. 21. 18:14
 4/11 anonim ***** válasza:

Akkor ne labdával kezdd. Ahhoz már társított egy viselkedést, ami nem az, hogy a szájába veszi és fogja. Kedzdd egy vadidegen, de kényelmes tárggyal :)


Amúgy kézbeadást madzagos labdával is lehet tanítani, sokkal kevesebb macera, mint megtanítani apportot tartani, és aztán összekötni a labdázással. Azzal ugye lehet huzakodósat is játszani visszahozás után, szóval ha egyszer megérti a kutya, hogy az tök jó, ha a te kezedbe kerül a vége, nem lesz ezzel több gond. Nem feltétlenül egy gyors folyamat, kutyája válogatja, de klikker nélkül én tutira így csinálnám.

2016. jan. 21. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Egy ideje madzagos labdát használok lent, de akkor meg húzósat akar játszani, amit nem hagyok neki. Azt próbálom, hogy a "szája" alá tartom a kezem, s úgy elereszti, s úgy mondom, hogy kezembe. Csak annyira ugrik bugri, hogyha nem ültetem le magam mellé, hogy hiába guggolok és várok,így szinte alá kell "ugranom", amikor ledobná a földre.

Próbáltam kivárással, hátha megunja a magának dobálja, rohangászik dolgot, de hát ez elég sikertelen próbálkozás volt.

A tart meg esélytelennek tűnik.

Más tárgy. Az a baj, hogy mindent játéknak fog fel. Próbáltam ilyen kartonból készült cuccot, ami belefér a szájába, azt vagy rágcsálni akarja, vagy inkább nem venné a szájába. Milyen más dolog lehetne még jó? Tollat nem akarja a szájába venni, még azt próbáltam. Nyakörv, póráz hülyeség lenne? Rászoktatnám azok rágcsálására?

2016. jan. 21. 19:01
 6/11 anonim ***** válasza:

De hát az a jó, ha húzósat akar játszani :D Eldobod, és hozza vissza, hogy játsszatok huzakodósat, ez a lényeg. Ha nem adja, hátralépsz és tartod a kezed. Addig lépegetsz így egyesével hátra, amíg véletlenül beleér a kötél a kezedbe, megfogod, és rögtön huzakodtok, miközben dicséred. Aztán elkéred, megint eldobod, és újrakezded. Rá fog jönni, csak türelmesen :) Aztán már nem fog kelleni huzakodni, útközben kapcsolsz hozzá egy vezényszót, amikor már stabilan megy, és akkor már lehet rögtön eresztetni, valószínűleg fogja is, ha rájön, akkor dobod el neki, ha már a kezedben van a labda. Csak figyelj, hogy egyértelmű legyen, hogy mikor mit kérsz, eleinte testbeszéd, később vezényszó szintjén is.


A rágós kutya apporttartása elég kemény hadművelet egyébként, én tessék-lássék tempóban fél évig szívtam a kutyával, mire képes volt rágás nélkül tartani. Úgy kezdtük, hogy leültettem, apportfát odaraktam a szája elé, amint ráfogott, klikk, erre kiköpte, és ment a kaja. Hónapokig csak ennyit csináltam, hogy egy pillanatra fogja meg, klikk-köpés-kaja. Ha rárágott, nem volt klikk. És egyszercsak felfogta, hogy simán csak fognia kell. De azt hittem, megőszülök, mire elértünk odáig.

2016. jan. 21. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ahham, így már értem. Megpróbáljuk így.

Gondolkodtam apport fán én is, hogy azt veszek, hátha nem akarja rágni, vagy ilyesmi, s akkor azt tartsa. Illetve tölthető dummyn gondolkodtam még, hogy lehet, hogy azt kellene beszerezni, bár az lent nem hiszem, hogy a kaja része fogja érdekelni belőle, de a lakásban élhető lehet esetleg.

Köszi a segítséget. Próbálkozunk akkor így. :)

2016. jan. 21. 19:36
 8/11 anonim ***** válasza:

Hajrá :))

Ha rágós, akkor amúgy az apportfát is rágni fogja. Az enyém is még rárág párat, miközben hozza vissza, profik is azt mondják, hogy folyamatosan próbálkozni kell ezt kiszedni belőle, de valószínűleg teljesen sosem fog menni (nem specifikusan az én kutyámnál, hanem úgy általában). Ha kölyökkortól úgy lett volna elkezdve, hogy vannak dolgok, amiket nem szabad rágni, csak fogni, akkor működhetne, de így már nem nagyon.

Meg az apportfánál vigyázni kell, hogy az ne legyen játék. Az feladat, ott nem eresztheti el magát, nem élvezheti agyatlanul. Mármint nyilván akkor, ha az ember akar vele kezdeni valamit, mert ha sose akarsz sportolni, akkor persze tökmindegy :) De azt szigorú szabályok szerint kell felvenni, cipelni, átadni. Ha lelazul a kutya, és átmegy a játék kategóriába az apport, akkor sosem lesz szép szabályos.

2016. jan. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Tartás tanítására rengeteg módszer van, plusz ezek vegyítése. Ebből az egyik a klikkerrel formálás, amit akumi írt. Utána formálni lehet a felvétellel kezdve, bár ez több hiba lehetőséget tartogat. Lehet fókusz tréninggel alapozni, ezt rágásnál is szokták használni. Lehet modellezéssel tanítani és még most is vannak munkakutyások, akik kényszerrel tanítják, ezeknek is több formája van. Jól csinálva mindegyik szép, jókedvű, felszabadult tartást, apportot eredményez.


Ha csak annyi a cél, hogy a kutya megtartson egy darab fát, amit a szájába adsz, akkor a klikkeres formálást vagy modellezést ajánlom. Ha komolyabb célok is vannak, akkor viszont kiképző segítsége lenne a legjobb.

2016. jan. 21. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Szilvi & Argos ***** válasza:

Ismerősöm kutyája szeret labdázni, azt rágcsálni...de kérésre oda is adja..viszont huzakodni egyenlőre nem akar a madzagos lasztival...

Egy rendezvényen gondoltam egyet, és a kis kosárkát a szájába raktam...simán száj kinyit, kosár bele, pofa összefog és gügyög, hogy oooookosügyeskutyafooooooooogd :D Majd ereszd és jutalom...ezt sokszor-sokszor csináltuk, míg a nap végére a pofikáját simogatva pár másodpercig már tartotta...

Következő rendezvényen pár héttel később ismét megpróbáltuk, már úgy is tartotta, hogy a kezeimet elvettem a fejétől...a lényeg, hogy legyél NAGYON NYUGODT, lassú mozdulatokkal, nyugtató, halk, lassú beszéddel dicsérd a kutyát AKKOR, amikor a szájában van a cucc...majd ereszd/kérem UTÁN vedd csak elő a jutalomfalatot és add oda neki...így nem is szokja meg a rágást.

Ja, a második alkalommal már ahogy nyújtottam, ráfogott...csak ahogy elengedtem, ő is :D úgyhogy ezt majd később lehet csak vele megcsinálni :D

2016. jan. 22. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!