Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tehetnék? 14/L

Mit tehetnék? 14/L

Figyelt kérdés

13 voltam amikor megérkezett hozzám a kutyám, egy kan shih tzu. A fajta (és ezért ő is...) borzasztóan makacs, de azt tanácsolták a kutya nevelő könyvet amiket elolvastam, hogyha hamar elkezdjük a nevelését, akkor nem lehet nagy gond. Én őszintén megpróbáltam; 5 hónapos korában már szobatiszta lett, megtanulta, hogy nem megyünk fel a kanapéra, és néhány alapparancsot is (ülj, marad, fekszik, ugrás, forgás, hozd vissza a labdát, indulás).

Nincs testvérem, a szüleimmel pedig úgy egyeztünk meg, hogy közösen neveljük, de végülis én vagyok a "gazda". Úgy volt, hogy hétköznap én, hétvégén pedig ők viszik le reggel, délután meg este elosztva; ebből az lett, hogy este fél 11 kor is én viszem le, még lomtalanításkor is (belvárosban lakunk, szóval nem a legbiztonságosabb), januárban mikor egy hétig beteg voltam, begyulladt torokkal is, amikor hajnalig tanultam fizika TZ-re, vagy csupán szombat reggel amikor az ő ideje lenne, szóval minden túlzás nélkül állíthatom, hogy mindig. Ha szóvá teszem ezt megkapom, hogy "te vagy a gazda...", "ne legyél lusta", "ne bujj ki a felelősség alól..," stb.

Nagyon megnehezíti a dolgomat Anya mert azokat a szabályokat amiket én felállítottam (mikor vacsorázom a főtt ételből nem kap a kutya akár nyöszörög akár nem, a kanapéra nem megy fel) ő sorjában áthágja; azt mondja "ne legyek kegyetlen adjak neki egy kis falatkát..." majd amikor másnap mérges lesz amiért a kutya folyton kunyerál konkrétan rám parancsol, hogy "szidjam le, helyette". Mivel Anya van vele napközben, ez elés sokat számít, mert csak délután érek haza. Ő napközben nem szokta levinni, csak néha-néha, a nagymamámra kerül a sor (velünk lakik) aki bár nagyon sportos és fit, de mégis 71 éves...

De a cérna néhány hete szakadt el. Mivel sokat játszom, meg simogatom (lehet, egy kicsit el is kényesztetem, de azért figyelek, hogy ne annyira) hozzám kötődik a legjobban és az én szavamra hallgat; anyáéra nem, de azt hiszem ezért nem a kutya a hibás. Anya levitte sétálni de rosszul rakta rá a pórázt és elszaladt, nem törődve Anya kiabálására. Anya elvileg kereste, de nem találta; mikor hazaértem és megtudtam a dolgot, több óra hossza kutatás után ráleltem, pár sarokra egy kisállat bolt kereskedésben, ahol a fickó észrevette a kis tekergőt és bevitte az üzletébe, amiért nagyon hálás voltam.

Tudtam, hogy Anya nem rossz szándékból tette, de azért haragudtam rá; elég flegmán megjegyeztem, hogy "gratulálok hozzá" de akkor dühös voltam, mert a kocsik miatt a kutya életébe is kerülhetett volna ez az atrakciója (ja és fél óra keresés után közölte, hogy ő megtett mindent és hazament!)

Mikor hazaértünk az öröm után Anya leszidott, hogy miért nem neveltem meg jobban, mert ő bár megpróbált utána szólni a kutya nem hallgatott rá...oké, talán elkezdhettem volna hamarabb a nevelést, de basszus 13 voltam és egyedül nehezen ment. Én győzködtem, hogy de rám igenis hallgat (mert hallgat) meg, hogy segíthetett volna stb., de Anya még hevesebben reagált erre. Tiszta ideg voltam mert 1) totál igazságtalanság volt az egész, és 2) mert szerencsétlen kutya veszekedésbe ért haza... bevágtam magam mögött az ajtót, ami miatt 2 hét netnélküliséget kaptam.

Anya beszélt pár napja egy kiképzővel aki (bár nem látta még soha a kutyát) de úgy ítélte meg, hogy el van kényesztetve. Azután pár napig betartotta a szabályokat, de most megint kezdődik minden előlről...szeretném ha a kutyám nem lenne összezavarodva a szabályok kapcsán, és, hogy Anya következetesebb legyen, illetve, hogy kicsit jobban segítsen. Hogyan győzhetném meg? Beszélni rengetegszer beszéltem, de nem vett komolyan. Apa papucs, mindig Anya pártját fogja, szóval ő kizárt, hogy segítsen és nincs is ideje reggel levinni néha a kutyát.



2016. márc. 25. 21:54
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

"Aztán jó lenne, ha rendeznéd a viszonyodat anyukáddal, mert ez az állandó súrlódás senkinek sem jó.

Van egy olyan mondás, hogy a bocsánatkérés nem arról szól, hogy te tévedtél és a másiknak van igaza. Hanem arról, hogy nagyobbra értékeled a kapcsolatotokat, mint az egódat. Ezt jó ilyenkor mantrázni :) Pl. elnézést kérhetsz, amiért hevesebben reagáltál, amikor meglógott a kutya, vagy valami ilyesmi. Sokszor kell egy ilyen felütés ahhoz, hogy le tudjatok ülni nyugodtan beszélgetni"

Értem amit mondani akarsz, de én ezzel úgy vagyok, hogy mind elvekben nagyon szép gondolat menet, de a gyakorlatban nem megy ilyen könnyen mindez.

Ha az anyád konkértan majdnem hagyta meghalni/elveszni magára hagyni Sorsával azt a szerencsétlen kutyát akit te őrülten és a legjobban szeretsz az egész családból és utána idegesnek lenni vele, lehet nem voltam szent a történetben, de szerintem nem normális ha én megyek oda hozzá és kérek bocsánatot, azért amit egyébként teljesen jogosnak tartok. Mosolyogva öleljem meg vagy legyek hálás amiért folytonosan cserben hagyj engem és a kutyám, majd rám hárítja a felelősséget?

A kapcsolaltunkat valóban alatta tartom mint az egóm, de ez nem az egóm nagysága miatt van (mert hidd el önbizalmam az állandó kritizálás miatt pont nincsen), hanem mert a nincs fokozatánál is alatta van a kapcsolatunk. Volt olyan amikor helyre akartam hozni, számtalanszor beszélgettünk már, de abból mindig ugyanaz lett a vége; én gyerek vagyok, ő meg a felnőtt.

Mostmár nem akarok jó kapcsolatot ápolni vele, mert nem tudom neki elnézni mindazt a sok hülyeségét amit az elmúlt években és ma is csinál. Nem akarom ezt részletezni, de nem vagyok hajlandó bocsánatot kérni amiért nem nyelek le mindent. Legközelebb megpróbálok kicsit higgadtabb lenni, de az a baj, hogy én tipikusan az a "sokáig tűrök majd egyszer kitörök" típus vagyok :( De azt hiszem ahhoz, hogy Anya meghalljon muszáj ilyen határozottan fellépnem, különben nem hallja meg.

2016. márc. 26. 12:33
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen megértelek, én ugyanezt élem át, de szerencsére talán nem ennyire "nemtörődöm" a családom.

A kutya rám hallgat mindenben, első szóra visszajön. Egyszer szüleim pont csukták volna be a kaput, mire a kutya kirohant mellettük (én nem voltam itthon, így azóta se tudom, hogy mi után ment ki), persze kiabáltak neki, de nem is figyelt, majd utánaszaladtak, de így nyilván nem fog visszajönni. Ezután megkaptam, hogy milyen kis szeleburdi ez a kutya, nem hallgat a hívásra sem, felugrál rájuk. Nyilván, hiszen minden hazaérkezéskor lebegtetik a feje fölött a kaját, hogy fel tud-e érte ugrani, már nem is kommentálom...

Össze-vissza etetnék őt, én miért csak tápot adok neki, amikor maradt még a tejbegrízből, tehát ha nem a saját fülével hallja valaki, el se hinné:D

Ennek a kétfelé húzó nevelésnek az az eredménye, hogy rám figyel a kutya, komolyan vesz, mert nem gügyögök neki, amikor éppen a nyakamig felugrik (bár ilyet már nem csinál velem), hanem ami nem tetszik azt nem hagyom, amiben ügyes, arra rádicsérek, így a mi kapcsolatunk szinte tökéletes:)

Nálunk azért nem annyira drasztikus a helyzet, mint nálatok, de amikor már nagyon elegem van a hülyeségekből, és miután hallom, hogy de hát ők éltek 30 évig kutyák között (Ja, falun, ahol a kutya azt a 10-15 évet leélte kennelben, száraz kenyéren), akkor mondom nekik, hogy ugyan kérdezzenek meg egy szakembert/egy kutyás ismerősüket, mert természetesen másokra hallgatnak. Ez ideig-óráig működik is, de pár hetente elfelejtik a dolgokat.

Annyit tudsz tenni -az én tapasztalatom szerint-, hogy külső segítséget kérsz, mert az idegenekre jobban hallgatnak. Esetleg a nagymamádat megkéred a napközbeni eü. sétára, hogy azért mégse kelljen fél napokat mennie vele. Kitartást és sok sikert!

2016. márc. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Szilvi & Argos ***** válasza:

Már mindent leírtak előttem, így csak röviden:

Kérdező, LE A KALAPPAL ELŐTTED!!! :)

2016. márc. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
Köszönöm. Ez jól esik. :)
2016. márc. 26. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Szia!

Én is hasonló cipőben jártam kb fél évvel ezelőtt. 9 évesen kaptam meg a kutyám (eredetileg családi kutya volt, később -mivel csak én foglalkoztam vele- az ényém lett), akkor még semmit sem tudtam a kutyákról csak Ceasar Milan műsorát néztem, és a könyveit olvastam. A kutya valamiért mégis engem választott ki gazdájának, nem Anyát, Apát, vagy a 3 évvel idősebb nővéremet.(puli, tehát 1 gazdát választ ki magának, szinte csak rá hallgat). Igaz, hogy rám hallgatott, de így is kezelhetetlen volt. Októberben elvittem kutyasuliba ( 2. kerületi) elvégeztem az Alapfokot, majd Középfokot. Az eredmény egy jól kezelhető, de nem "robot" kutya lett. Közben nekem is voltak a szüleimmel problémáim, szinte ugyanazok mint neked. Mostanában (újra :D) előjött egy rossz viselkedése: az utcán megfogta az emerek nadrágszárát. Én rászóltam, erre Anya engem szidott le, mert "kiabáltam" a kutyával. Tudni kell, ha nem szólok rá, és megharapja a járókelőt szintén lecsesz, hogy neveljem meg a "dögömet". Én már nem is foglalkozok vele ;D. A kutyakiképzőt hívd fel, menjen el hozzátok és beszéljen a szüleiddel. Nálam bevált, miután az oktatóm beszélt velük sokkal megértőbbek lettek. Most 13 éves vagyok, és fél év alatt az enyhén agresszív, antiszociális kutyámból kiegyensúlyozott boldog kutya lett.

Sok sikert! :)

2016. ápr. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!