Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Létezik olyan, hogy genetikail...

Létezik olyan, hogy genetikailag dagi egy kutya?

Figyelt kérdés

Két kutyám van, egy 12 éves tibeti spániel, meg egy 2 éves jack russel és fox terrier keverék. Mindkettő ivartalanított kan.


Gyakorlatilag ugyan azon az étrenden vannak, (nyersetetés féleség). A spáni világ életében kis vékonyka volt a maga 7 kilójával.

A jackie keverék pedig már baba korában is husibb volt a többi tesójához képest.


Rendszeres mozgatom mind a kettőt, a jackievel futni is szoktunk, heti 4 alkalommal kint van velem a munkahelyemen egy lovardában, ahol kb egész nap a kecskéket tereli.


Mégis olyan kis masszív kutya...10 kiló.


A száraztápot elraktuk előle mert eddig kint volt bár hetekig ott ült a kb egy bögrényi táp. A másik blöki soha életében nem szerette a száraz tápot, a jackie miatt vettük.

Nasi napközben nincs, max répa, mert azt imádja.


Orvoshoz is elvittem, hogy nehogy pajzsmirigyes legyen, kisebb aranyrögökért cserébe megállapították, hogy semmi baja.


Kaja terén az a legviccesebb, hogy nem is mindig eszi meg teljes adagját, felét, negyedét ott hagyja. Ilyenkor hagyom, hogy a másik megegye az ő maradékát. De van, hogy a spáninak sem kell, változó. Ő még diétás napot is szokott tartani.


A kajájukat úgy kell elképzelni per fő, hogy két csirekfej, két láb, 3-4-5 nyak, attól függ mekkora a nyak. Vagy ugyan ez a felállás csak nyak helyett egy fél-fél farhát.

Vagy néha vad nyesedék... Az adagot nem tudom grammra pontosan, az évek alatt a spánival ránézésre kigyakorlatoztuk a megfelelő adagot.

Vagy ha hal van, akkor fejenként 3-4-5 fejet esznek abból...ezt szeretik, a többi részével csak szórakoznak.

Ha olyan a husi, akkor főve kapják rizzsel. A spáni egyáltalán nem eszik zöldséget, a jackie pedig bármilyen zöldséget megeszik bármilyen állapotában.


Hízni nem hízik, de fogyni sem fogy. Már 8 hónapja beállt a 10 kilóra, és azt tartja.

Ennél többet nem tudom mozgatni, és az adagját sem tudom csökkenteni, mert akkor az már kimerítené az állatkínzás fogalmát.


2016. ápr. 7. 10:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy ember úgy állat sem lesz genetikailag dagadt... Viszont ahogy az embereknek úgy a kutyák táplálékigénye is eltérő.
2016. ápr. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Igen, ahogy láttad azt írtam is, másként esznek.
2016. ápr. 7. 11:20
 3/11 anonim ***** válasza:

Szerintem is a táplálékigénynél lesz a dolog elásva. Ami genetika lehet, az az egyedi anyagcsere: vagyis van két nemre, fajtára azonos kutya, akik ugyanannyit esznek, az egyik mégis hízik, a másik meg nem.

"Kaja terén az a legviccesebb, hogy nem is mindig eszi meg teljes adagját, felét, negyedét ott hagyja." Ezt írod, ez a jele annak, hogy sok neki az adag. Plusz amit adsz nekik, az nem "nyersetetés féle", lehet, hogy kapnak nyerset is, de a leírásodból kiderül, hogy eddig vegyesen kapott a jackie legalábbis tápot, és főttet is kapnak rizzsel. Na most a tápban lévő gabona és a rizs is hizlal. Akik simán nyerssel nem tudják beállítani a kutyájuk kondiját, túl sovány a kutya, azoknak, meg a nagyon aktív sportkutyáknak szokták tanácsolni, hogy kapjanak kis rizst is a benne lévő szénhidrát miatt.

A fentiek alapján én először is rizst, tápot többet nem adnék a jackie-nek.

Másodszor, az adagját a kívánatos testsúlyához mérten ellenőrizném. Mármint lemérném. Barf szerint az ideális testsúly 2-3%-a a napi adag, ezt biztosan tudod.

Harmadszor, a csirke bőrében sok a zsiradék. Ha rendszeresen kap csak csirkefej+csirkeláb+csirkenyak/farhát menüt, akkor ebben gyakorlatilag csak csontot és zsiradékot etetsz (a fejben lévő agy is eléggé zsírosnak számít), nagyon hiányzik innen a sovány husi. Én ezt átalakítanám, kevesebb ilyen csontosat kapna egy adagba és ehelyett sovány husit. Ha ez csirke, akkor le is bőrözném. Kicsit a húsos részek rovására a zöldséget is lehet emelni, de lehetőleg alacsony cukortartalmú zöldségekből (a répa nem ilyen).

2016. ápr. 7. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Hű, kicsit sok csontot és kevés húst kapnak így ez alapján, már ha ez a napi adagjuk.

Mellesleg a 24 kilós kutyámnak nem merek 3 csirkenyaknál többet adni, mert szorulása lesz (mondjuk ő öreg, fénykorában azt mondom, hogy 6-8-at megvett volna gond nélkül, de ismétlem, 24 kiló a kutya, és ez a teljes napi csontos adagja lett volna, fej meg láb meg miegymás nélkül, hússal, zöldséggel). Egy 10 kiló körüli kutyának két nyak, VAGY két láb, VAGY max. két fej bőven elég lenne, de ez együtt egyszerűen sok, és arányaiban meg baromira nem megfelelő, mert rengeteg csont és kevés husi.


Amúgy fotót tegyél fel róla, a kiló meg a tippelt keverékség semmit nem mond :)

Az adagját meg nyugodtan csökkentheted, ha meg se eszi és így is dagadt. Számold ki, ha mondjuk a versenysúlya 8 kiló lenne, akkor a napi adagja hússal, zöldséggel együtt 150-250 gramm körül kellene hogy legyen.

2016. ápr. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
akumival értek egyet, egyrészt kéne egy képa kutyáról, hogy lehessen látni, erős vagy kövér -e, másrészt az adag amit leírtál egy ekkora kutyának nekem bőven soknak tűnik. ha nem eszi meg, az meg pláne ezt jelzi, egészséges kutya nem hagy kaját a tányérjában.
2016. ápr. 7. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 elwera ***** válasza:

Mi egy ilyen jack russel csivava keveréket találtunk, ő sem volt vékony és tartja ezt a kis malacka súlyát. 2 éve találtuk, megszökött valahonnan, más etette, de ugyanilyen volt, mint most amikor én etetem:

[link]

2016. ápr. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

[link]


[link]


Egyébként a tápot már nem kapja, azt megvontuk. Kap ő husit is, amikor szarvas vagy a marha nyesedék nap van az csak hús meg zöldség, ez általában minden második vagy harmadik nap, aztán van egy rizses nap, mert az kell az öregnek, akkor van a farhátas menü, utána a nyers csirkealkatrészek, és így tovább. Nyáron kevesebb főtt kaját eszik az öreg is, ilyenkor jobban szereti mind a kettő a fagyos husikat cuppogtatni. Télen a jackie több meleg, főtt ételt kapott, mert nem nagyon akart a házban tartózkodni. Szóval nem csak csirkealkatrészeket esznek. De az öreg kutty pl a csontos menüt preferálja, főleg a nyers nyakat meg a csirke és halfejeket ha tehetné egész nap ezeket enné.


Ha valamelyiknek nem olyan a kakija, mint kellene, akkor annak arányában változtatom a hús-csont arányát. A spánival ezt már kikísérleteztem.

A jackienek meg azért adok nagyobb adagot, mert iszonyat sokat mozog, mint írtam futunk, heti négyszer a lovardában kecskéket terel, nyáron nem lehet kirobbantani a Dunából, még otthon a kertben is eljátszik egyedül. Rombolni nem rombol, csak focizik, futkározik a plüssjátékaival és egész éjjel aktívan őrzi a házat. Télen a hidegben mindent megevett, akkor nagyobb igénye volt az energiára.


A kölyökkora nem tudom mennyire befolyásoló tényező, de 6 hetes korától, fél éves koráig gyakorlatilag alig evett és ha evett is, akkor csak háztartási maradékokat. Volt, hogy hetekig csak párolt zöldség jutott neki meg néha táp. Amikor tudtam, akkor titokban próbáltam rendes ételt adni neki, de a főnőkeim nem hagyták. Azt mondták, hogy azért kutya, hogy elpucolja a maradékot...majd amikor a gyerekeik rá untak, a szüleik le akarták lőni. De szerencsére hagyták, hogy haza küldjem anyukámnak. 9 hónaposan 2,5 kilós volt. És mindent meg akart enni amit talált. Hosszú hetekig kapta 2-3 óránként kis adagokban az ételt, és 1,5 éves korára hagyta abba a habzsolást, most szép nyugodtan eszik, nem nyeli be egybe a falatokat.


Ennyi a története. Tényleg csak attól félek, hogy ennyi mozgás mellett a kevesebb kaja nem lenne egészséges.


Ha az ott hagyott adagját nem etetném fel a spánival, hanem később ott hagynám, az nem lenne jó? Most jút eszembe, hogy nem lehet, hogy a fáradságtól nem eszik meg mindent? Mert egy bő óra múlva szimatolja a tányért...

2016. ápr. 7. 15:07
 8/11 anonim ***** válasza:

sajnálom, de kövérnek néz ki a képeken. bár elég rossz szögből vannak, de van hasa és háta elég.

egy kutyának annyi kaját kell kapnia, amennyit fel is használ. nem többet. annyit nem mozog szerintem a kutyád, hogy extra kaja kelljen neki, az a sport és munkakutyáknak kell akik megerőltető fizikai aktivitást végeznek (napi szintű terelés, agility, akármi). ha annyit kapna enni, amennyit tényleg kell, kétlem, hogy így nézne ki, ha amúgy egészséges.

nem, ne kapja meg mégegyszer. egy nap egyszer megkapja az adagot, ha nem eszi meg ennyi volt, majd megeszi holnap. ha két adagban etetsz, akkor ugye elosztod a napi adagot kétfelé, ha mondjuk reggel nem eszi meg én este nem adnék neki ennyivel többet, akkor is csak féladagot kapna. mondom, egészséges kutya nem hagy meg tápot, csak ha nagyon túl van etetve. az enyém sportol, ha kétszer ennyit adnék neki azt is bezabálná, de nála aztán tényleg létfontosság, hogy egy deka felesleg ne legyen rajta.

egy kutya akkor jó, ha felülről nézve könnyen kivehető a dereka, a bordái könnyen kitapinthatóak, ha végigsimítasz az oldalán, látszik a horpasza. it van pár kép segítségnek:

[link]

[link]

ha kevés lenne a kajája a mozgás mellé, akkor először is lefogyna és nem kicsit, hanem nagyon és egy idő után nem lenne energiája. ha most nagyon elfárad mozgás után, az max azért van, mert felesleggel mozog és megterhelő neki. sajnos mint látszik annyit nem mozog, hogy lemozogja azt a sok kaját, a legegyszerűbben pedig úgy lehet fogyni, ha kevesebbet kap enni. sosem kell egy kutyát degeszre tömni, legyen csak éhes, úgyis mindig az.

2016. ápr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat utolsó, nem kekeckedek, de akkor mégis mi a sok mozgás neked?

Napi 9-10 órát van a lovardában, ott a fél délelőttje kecskék után rohangálással telik, az masszív 4 óra. Utána végig kísér egész nap engem meg a lovasaimat, ha ügetünk tartja a tempót, ha vágta van azt is próbálja tartani, és ez megy 6 órán keresztűl. Pihenni addig pihen ha pihen amíg ebédelek, vagy a lovasaim nyergelnek.

Ez négy nap a hétből.

És van két futós napunk, ami egyik nap 8-9 kilométer, a másik nap laza nap, olyankor csak 5-6 kilométert megyünk 6 perc/kilométer tempóval. Ezen felül még elkísér az öreg blöki napi sétájára is.


Szóval szerintem sokat mozog.


A kajára oda figyelek jobban, mert nekem sem tetszik, hogy felül nézetből úgy néz ki szegény mint egy szódás üveg. De azt senki ne mondja,hogy nem mozog annyit, mert pontosan annyit és úgy mozog, dolgozik, mint a lovarda bármelyik munkakutyája.

2016. ápr. 8. 12:23
 10/11 anonim ***** válasza:

azért nem tartom ezt olyan soknak mert ezt bármelyik átlag családi kutya lenyomja, ez lenne a normális. vesd össze ezt pl. egy rendes terelőkutyával aki a hét minden napján kint van a birkákkal és nem rohangál, hanem kontroláltan mozog - ami mindig megterhelőbb. az agilitys kutyák heti x edzésen nem csak futnak, hanem ugranak, fordulnak, ha úgy vesszük természetellenes mozgásformákat csinálnak. a szánhúzók ennek a sokszorosát futják le súllyal, a súlyhúzós pitekről nem is beszélek. sorolhatnám még a többi sportot is. ez az ami a különbség, hogy a egy munka vagy sportkutya máshogy használja az izmait, megerőltetőbben, gondolkodósabban, nem tudom így hirtelen jobb szavakkal kifejezni. máshogy feszül, érted?

továbbra is tartom, hogy nem mozog annyit, amennyi extra kaját, kap, mert akkor biztosan nem így nézne ki. lehet hogy extra lassú anyagcseréje van és minden morzsát felhasznál, ezért tud raktározni. én biztos úgy kezdeném, hogy rögtön a felét kapná csak, elég radikálisan, és figyelni mi lesz. ha lefogy akkor már jó, minden mehet tovább. ha nem kezd el vagy csal alig-alig akkor elkezdenék aggódni. akkor elvinném még egy kivizsgálásra és biztosan máshova, sajnos láttam már olyan esetet, hogy irdatlan mennyiségű pénzért két orvos nem tudta megállapítani mi a baj, a harmadik talált valamit csak...

2016. ápr. 9. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!