Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » KÁJ jelleme miben különbözik...

KÁJ jelleme miben különbözik a magyar pásztorkutyák jellemétől?

Figyelt kérdés
Mekkora eltérés van pl. egy Kuvasz és egy KÁJ között viselkedésre? Komondort tudom, hogy nagyon családközpontú. Miért mondják, hogy a KÁJ a legkeményebb, legkezelhetetlenebb kutya? Valóban így van? Gazdájához, családjához hogy áll hozzá? Egygazdás, vagy esetleg több emberre is hallgat? Elképzelhető, hogy a családdal is dominánsan viselkedik?

2016. ápr. 8. 10:47
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

7-es ebben tokeletesen igazad van szerintem de remelem a kerdezo nem "varosi" kutyanak akarja a KAJ-t. Kis "szerencsevel" kuvaszbol is talalhat nagyon ontorvenyu dominans egyedet vagy forditva KAJ-bol kezesbaranyt.

Viszont ha "varosi" kutyat akarsz vagy olyant aki vonakodas nelkul teljesit minden parancsot,nem probalkozik be neha,hogy atvegye a falkavezerseget, nem akar minden kutyat megolni aki nem hodol be neki,akivel lehet sokat jatszani,labdazni,tutujgatni,kenyeztetni akkor inkabb Kuvasz,igaz sokat nem tudok a kuvaszrol de azt tudom,hogy a KAJ nem erre valo.

2016. ápr. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Rudy, én arra reagáltam, hogy melyik a könnyebben kezelhető. Ennyiről és nem többről szólt az írásom.
2016. ápr. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
Szóval nem írtam, hogy melyik a jobb, vagy melyiket kéne a kérdezőnek tartania. Mellesleg átestél a ló túlsó oldalára. A kuvasz sem az a kutya, akit tutujgatni lehet, meg nem próbálja átvenni az irányítást, meg órákig labdázik és első szóra engedelmeskedik. Az a mudi, amire te gondolsz. :) A kuvasz pásztorkutya, csak valamivel könnyebben kezelhető, mint a káj, ennyi
2016. ápr. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Nem estem en sehova :) irtam is,hogy nem sokat tudok a kuvaszrol,soot semmit azon kivul,hogy szep es hogy pasztorkutya.

Na de igen ne felejtsuk el,hogy o is pasztorkutya... Nem konkretan azt mondtam,hogy vele jatszani meg labdazni lehet csak annyit mondtam hatarozottan,hogy erre a KAJ nem valo,most mar tiszta,hogy a kuvasz sem.

2016. ápr. 8. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Manka68 ***** válasza:

Szia!

Nekem kuvaszom van, és amit eddig a KÁJ-ról írtatok, az bizony rá is érvényes. Eddig nem látok különbséget. :-)

2016. ápr. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

A jellemük, használhatóságuk (amire kitenyésztették őket), hasonló.

A KÁJ tényleg keményebb, mint egy kuvasz, legalábbis általánosságban, de azért mindkettő karakán, kemény, adott esetben veszélyes kutya.

Kisgyerek mellett KÁJ-t semmiképpen nem mernék tartani, bár a kuvaszt is sokszor átgondolnám.

Domináns viselkedés igen, elképzelhető mindkettőnél.

Nagyon határozott gazda kell hozzájuk, de nem szabad velük durván sem bánni, sem láncon, sem kennelben tartani. Nagy a területigényük, amit ösztönösen védenek.

Csibészelni (azaz őrző-védőzni) valóban tilos velük!

2016. ápr. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Legutobbi valaszolo te lattal mar eletedben KAJt vagy Kuvaszt?!

Mert azt nem is felteteleznem,hogy volt vagy van neked barmelyik is a ketto kozul.

"Kisgyerek melle nem ajanlanam"

Hat akkor mit ajanlanal gyerek melle? Kaut? Vagy rotit? Vagy netan nemetjuhaszt?!

Miert jon ide okoskodni akinek fogalma sincs a temarol? Ha mar nem lattal eloben KAJT akkor legalabb olvass utana mielott baromsagokat osszehordassz itten.

2016. ápr. 8. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

RudyV, nem kell felkapni a vizet. Olyan témához nem szoktam hozzászólni, amiről fingom sincs.

Láttam természetesen mindkettőt, többet is ismertem.

Gyerekkorunkban otthon kuvaszunk volt. Vele a családban nem volt probléma, minket soha nem bántott volna, ami 4 embert jelentett. Mindenki mást harapott volna. Állatorvos is csak bekötött szájjal tudta vizsgálni. (Mármint, nem a doki szája volt bekötve, hanem a kutyáé :)

KÁJ-t is ismerek néhányat ismerősi, baráti körben. Az egyik konkrétan több helyen megharapta a család gyerekét (6 éves volt akkor a gyerek, a kutya felnőtt), több helyen varrták a kórházban (karja, hasa). Mindezt azért, mert átlépett a fekvő kutya felett. Na ezért írtam, hogy én személy szerint nem tartanék gyerek mellett. A kutya normálisan volt tartva egyébként, mégis életveszélyes lett. Az egész utca rettegett tőle, hogy mikor szabadul ki véletlenül és tép szét valakit.

Tudomásul kéne venni, hogy ezek a kutyák nem családi üntyürpüntyür kutyák, és olyannak kellene tartania, aki ért is hozzá, és arra használja, amire való.

A helyi kutyasuliba is járnak kuvaszokkal. Feleslegesen, hozzátenném, hiszen soha nem fogja azt elérni nála a gazdájuk, mint pl. egy német juhásznál. Mert nem arra valók! Csak ezt nem mindenki veszi figyelembe, vagy hülye hozzá.


Igen, előbb javasolnék gyerek mellé rotit vagy német juhászt. De őket is csak hozzáértőnek.

Első kutyásnak, meg családi kutyának inkább valami szettert, labradort, berni pásztort ajánlanék, akinek csak annyi a célja, hogy legyen egy kedves családi kutyája.

2016. ápr. 9. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Hat nehezen tudom elkepzelni,hogy egy KAJ megharap egy 6 eves gyereket. Ott valoszinu valami gond lehetett vagy beteg volt a kutya,fajt valahol neki es a gyerek pont ralepett vagy nem tudom. Mindenesetre kiveteles eset.

Azert a rotit ne ajanljad gyerek melle es a nemetjuhaszt meg fokent ne. Megbizhatatlan zakkant kutyak es ok a pasztorkutyakkal ellentetben "emberre" voltak kitenyesztve.

Soha nem hallottam,lattam vagy olvastam olyanrol,hogy KAJ csaladtagot vagy gyereket tamadott volna meg de roti es nemetjuhasz esetekkel tele van a media...

2016. ápr. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Nem akarok veled vitatkozni, de én sajnos pont az ellenkezőjét tapasztalom.

Sógornőméknél pl. 2 roti van, kisgyerekek között nőttek fel. A gyerekek ülhetnek a hátukon, rájuk ugrálhatnak, akármit csinálhatnak velük, fel sem merül, hogy agresszívak legyenek. Maximum arrébb mennek, ha már elegük van.

Persze, nyilván nagyon nem mindegy az sem, hogy milyen a kutya öröklött idegrendszere, valamint, hogy milyen nevelést kap kiskorától.

Tőlük nem messze lakik az a család, ahol a KÁJ megharapta a gyereket, saját szememmel láttam, mikor hazahozták a kórházból, miután összevarrták, ellátták.

Az a kutya még mindig megvan, azóta láncon, ha kint vannak a gyerekek az udvaron, vagy bárki megy hozzájuk.

Nekem amúgy dobermannjaim voltak régebben, imádom azt a fajtát. Emberekkel, gyerekekkel kivétel nélkül jámbor volt mindegyik (pedig az őrző-védőn jól teljesítettek, de nem agresszióra, hanem zsákmányszerzésre épülő, sport őv.-ra jártunk). Na kutyákkal már nem annyira voltak normálisak :)


De nyilván van olyan is, ahol a német juhász tép szét valakit, meg olyan is, ahol a KÁJ vagy kau, vagy kuvasz. Jó idegrendszer, nevelés kérdése nagyjából az egész, csak a nagytestű pásztorok önállóbbak, ösztönösebbek (persze, ilyennek is kell lenniük), mint pl. egy könnyen "idomítható" német juhász. Ezért én tartok tőlük egy kicsit. Igazából csak tőlük tartok a kutyák világában. :)

2016. ápr. 9. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!