Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya nevelés: a lakásban egy...

Kutya nevelés: a lakásban egy angyal, az udvaron bevadul. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy 40 kilós 2,5 éves boxer keverék kutya nevelésével akadtam el.


Kertes házunk van, de a kutyát a legkisebb gyerekünknek tekintjük, így a lakás nagy részébe bejárása van. Szófogadó (a házban), idegenekkel bár kicsit bizalmatlan, két odaszagolás után elballag aludni. Vagy lefekszik mellém, míg beszélgetek valakivel. Szóval semmi gond vele, nem nőtt a fejünkre, tudja a helyét és a lakásban a szabályokat, hova mehet be és hova nem. A konyhában simán otthagyhatod az ételt is, nem veszi el, a játékain kívül nem rág meg semmit. "Fekszik", "ül", "marad", "lábhoz", "hozzám", ezek az alapok simán megvannak nála.


De nem az udvaron.


Most tekintsünk el attól, hogy a kerítés mellett elmenőket eszméletlenül megugatja, de a postás simán bejön mellette. Egészen a kertkapuig acsarkodik, aztán mire odaér a postás a bejárati ajtóhoz, már ott ül mellette, és "vigyorog".


De az utóbbi időben felvett egy rossz szokást. Kijött a jó idő, most van az az időszak, amikor több időt töltenénk a kertben, de a kutya ezt nehezen viseli.


Teljesen vadul ugat rám.


Ilyenkor nem használ a lecseszés, mert csak odébbugrik, és folytatja.


Ha magamhoz hívom, persze egyből odajön, megsimogatom, nyugtatólag beszélek hozzá, abbahagyja, de ez kb 10 másodperc, mert kezdi elölről.


Próbáltam jutalomfalattal magam mellett tartani, de ez is kb mint a simogatás, 10 másodperc, és megint csahol egy 40 kilós kutyához méltó hangerővel.


Már gondoltam arra is, hogy ilyenkor valamit nagyon "mutatni" akar, de nem vezet ilyenkor sehova, csak félremegy előlem.


Ami még fontos, hogy míg a lakásban a játékait lehet neki "dobálni", azaz hallgat az "ereszd"-re, addig ez kint nem megy, a tipikus irigy kutya megtestesítője, elbújik vele, vagy csak hergel vele, odajön vele, de nem ereszti, sőt, el sem tudod ilynkor érni, mert elugrik.


Gondoltam arra is, hogy nem tekint főnöknek, de ez szerintem nem igaz. Nem ugrál fel, és elég csak a hagszínem használatával megszidni (a lakásban így működik). Egyáltalán nem szoktam verni vagy máshogy fizikailag bántani (hiszen szófogadó, és amúgy sem hiszek benne).


Próbáltam azt is, hogy megtanítom, hogy vezényszóra ugasson, mert akkor meg lehetne tanítani a hallgatásra is, de ezt nem sikerült. Magától simán ugat, de vezényszóra inkább nem akar. :)


Jobb ötletem nincs, mint folytassam a jutalomfalatos magam mellé fektetést. De ennek mikor lesz hatása? Nem vagyok türelmetlen, de hetek óta próbálkozunk, pár naponta, hogy ne unja meg a tanulást, de csak minimális előrelépést érzékelek, vagy lehet, hogy csak képzelem a változást is...


Kinek van ötlete? Vagy mit csinálok rosszul?


Köszi a választ!



2016. jún. 3. 17:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Ivarosodik
2016. jún. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

azért nekem még nincs meg teljesen a szituáció. Alapvetően bent van és veletek együtt megy ki, vagy ő azért kint van, és te mész ki hozzá? Mikor ugat? Mikor kilépsz? Kiléptek együtt? Csak úgy a "semmibe"?

Ettől (talán) függetlenül arra figyelj, hogy a jutifalizásal mellé is lehet lőni. Az egy dolog, hogy te esetleg elvonni akarod a figyelmét vele, de fordítva is elsülhetett. Ha rájött, hogy ha ugat kaját kap, szerinted abba fogja hagyni? Ami célravezetőnek tűnhet, az a figyelmen kívül hagyás. Amikor ugat próbálj nem figyelni rá (mintha levegő lenne). Ha elhallgat és rád figyel akkor jöhet simi, játék, esetleg jutifali, bár itt lehet hogy nem kell túlzásba vinni.

2016. jún. 3. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


#1 Ivarosodna, ha nem lenne ivartalanítva, de tény, hogy mostanság válik felnőtté. Lehet, hogy emiatt van?


#2 Általában úgy néz ki, hogy mostanság ahogy jó idő lett, szívesen tölti kint is az időt. Vagy már kint van, vagy együtt megyünk ki, szerintem ez nem annyira fontos, mert nem azonnal kezd el megugatni. Ülök/állok kint, és ő meg egyszercsak elkezd nagy körökben futkározni, hogy a kör szélével elszaladjon előttem is. Aztán egyszercsak szembefordul, és olyan 3-4 méterről kezdi az ugatást, és aztán jön egyre közelebb ahogyan felbátorodik, és aztán már szinte az arcomba ugat. Ami elég zavaró. A látványos hátatfordítást is próbáltam, meg tüntetőleg a macskát is elkezdtem egyszer-kétszer simogatni, de ezek csak olaj a tűzre. Bár kipróbálom, hogy hosszabban figyelmen kívül hagyom.


A jutalomfalatos "szelidítést" azért csinálom pár naponta, hogy ne érezze, hogy az ugatásért kapja a falatot, szóval elméletileg ezt próbálom elkerülni.

2016. jún. 3. 22:23
 4/7 Szilvi & Argos ***** válasza:
Mennyit és hogyan sétáltatjátok, fárasztjátok napi szinten?
2016. jún. 3. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#4 Hát, őszinte leszek, én nagyon lusta vagyok. Azért minden nap játszom vele (jutalomfalattal gyakoroljuk a parancsszavakat, vagy eldugok jutalomfalatot, és azt keressük meg), de a sétáltatás sokkal ritkább, mert akármerre indulunk el a háztól, mindenfelé kutyák ugatnak minket a kapuk mögül, ami mindekettőnket frusztrál. Már ez egyre jobban megy, de még nem az igazi.


A kutyus is elég lusta, míg a számítógép mellett dolgozom, odafekszik mellém, én meg fél kézzel simogatom. Erre órákon át képesek vagyunk.


Ja, azt nem írtam, hogy otthonrol dolgozunk a párommal, úgyhogy a kutya elég ritkán van egyedül. Ha elmegyünk vásárolni vagy ilyesmi, addig kint van az udvaron, vagy ha nem töltjük otthon az éjszakát, akkor mindig kutyapanzióba visszük.

2016. jún. 4. 13:11
 6/7 Szilvi & Argos ***** válasza:

Nekem úgy tűnik leírás alapján, hogy figyelmet és mozgást akar, unatkozik...ezért akar bevonni titeket a játékba :)

Próbáljátok ki a napi sétát-futtatást kerten kívül, hátha csökken az energiája

2016. jún. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
#6 Köszi, megpróbáljuk.
2016. jún. 6. 07:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!