Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jól vettem észre, hogy a...

Jól vettem észre, hogy a közép-ázsiai juhászkutya elpuhult?

Figyelt kérdés

Én a múltjából fakadóan keménynek képzeltem el a fajtát, de a róla alkotott képem kezd összeomlani. Ha ránézünk ma egy KÁJ-ra, nagyon félelmetes a külseje, de ha jobban belegondolunk, rájövünk, hogy a mai formája nem a teljesítményszelekció eredménye, hanem a szépségkiállítási irányzatoké.


[link]


Valóban nagyon látványos, de egy ilyen hatalmas, masszív, leginkább a masztiffokra emlékeztető kutya hogyan bírná az iramot a nyáj mellett? Ezen kívül a rettenthetetlenség terén sem a régi már. Az ázsiai, napjainkig is juhászkutyaként dolgozó KÁJ igen, de amiket a kiállításokon felvezetnek...


[link]


Hogy a hozzáértő szavait idézzem:


"Ellátogattam néhány kiállításra is, de ott nem tudtunk labdába rúgni a divatos típusú kutyák mellett. Előfordult olyan eset is, amikor az én szikár, csupa izom, egész életét mozgással, munkával töltő kutyámra azt mondta a bíró, hogy véleménye szerint nem elég tömeges, és szerinte ezen a problémán mozgatással lehetne segíteni. Ugyanakkor a ringben eredményesen szereplő kutyák felépítésén, viselkedésén rögtön láttam, hogy a pusztában nem sokáig állnák meg a helyüket. Ezek a tapasztalatok a kiállításokat számomra érdektelenné tették, de kutyáim használhatósága, semmilyen, általam eddig ismert fajtával össze nem hasonlítható jelleme, és nem utolsó sorban, a hozzáférhető pásztorkutyás szakirodalom meggyőztek, hogy jó úton járok."


"Amikor kölyköt akartam venni, gyanús lett, hogy nem szűrik diszpláziára a tenyész-kutyákat. Jó a mozgása, minek szűrjem - mondták a tenyésztők. Ez az én fülemnek teljesen nonszensz volt. Így aztán egy 9 hónapos eladó szukát leszűrettem, és minthogy véletlenül rendben volt (talán máig az egyetlen normál szuka az FDB honlapján) megvettem. Nem volt különösen szép, és különösen jó sem, de egészséges volt. Vele akartam tenyészteni. De nem ment. Nem találtam hozzá igazoltan jó csípőjű kant. Kockáztattam, de belebuktam. Közben 4-5 menő és kevésbé menő kanról tudtam meg közvetlenül, vagy közvetve, hogy diszpláziások. Aztán kezdtek feltünedezni a kiállításokon félős vagy bizonytalanságból agresszív kutyák. Az után pedig túl nehéz, laza felépítésű, tunya, idegen fajták génjeit sejtető egyedek.

A helyzet kritikussá vált számomra. Két lehetőség volt. Vagy rezignáltan végignézni, ahogy újból tönkrecivilizálnak egy ősrégi fajtát, vagy megpróbálni tenni valamit. Ráadásul magyar lévén úgy éreztem, itt Európában mi tartozunk a legnagyobb felelőséggel mindazért, ami Közép-Ázsiából származott ide."


Azt nem mondom, hogy nem lennének a mai napig jól dolgozó kutyák a kiállítási egyedek között, de állítólag a többség nem ilyen.


Ezen nincs mit elemezni, látszik ami látszik.

http://www.youtube.com/watch?v=Fo5wgNH3ku8


Ez a kutya nem akar fogni, csak beáll a segéd elé és ugat.

http://www.youtube.com/watch?v=77GjNFJFskY&feature=related


Ez a kutya már majdnem jó, csak sokkal nagyobb lendülettel kéne támadnia.

v=oGLTLdHnLOU&feature=related


Ez sem akar fogni, de legalább odakap.

http://www.youtube.com/watch?v=VxlH1e1aF70&feature=related


Ti mit gondoltok? Tényleg sikerült tönkrecivilizálni a megélhetése showbiznisz tenyésztőknek ezt a fajtát is. A közép-ázsiai is megy a KAU után a süllyesztőbe? Elkeserítő.


2010. ápr. 11. 16:52
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
49%
a 17.08-as:) szerintem.
2010. ápr. 12. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
45%
Akkor nem te voltál de ezer ilyen kérdés van! Nem én vagyok a hülye mert unom! Mielőtt kiírsz egyet, keress rá, hátha van már belőle! Jaj szegény kutya már nem olyan kemény, jaj szegény alkalmazkodott a MAI világhoz...
2010. ápr. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Bocsi, ez eddig eszembe sem jutott. Köszi a tippet, tényleg van egy halommal ilyen kérdés.
2010. ápr. 13. 18:43
 14/16 anonim ***** válasza:

Helló!

http://www.youtube.com/watch?v=77GjNFJFskY&feature=related

Ezt a kutyát személyesen ismerem és hidd el ha nem lenne láncon széttépné főleg ha a területét háborgatnák! Amúgy se értem miért kell minden kutyának ilyen örjöngző vadnak lennie. Láncon amúgy meg nem sok esélye lenne,hogy megtámadja mivel nincs nagy területe lendületből felugrik és visszarántja.

2010. szept. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

1: nagy a beltenyészet, akár csak a német juhászkutyánál, akiknek gyakorlatilag kinyírták az idegrendszerét.

2: sokan nem úgy foglalkoznak a kutyájukkal, ahogy azt a fajta megkívánná.

3: én pont egy olyan helyen lakom, ahol nem nagyon tudok úgy kilépni az utcára, hogy belém ne kössenek (tudjuk kik/mik), úgyhogy szerintem igen is szükség van arra, hogy egy kutya támadjon és megvédjen, ha arról van szó, beszélhetünk akármilyen munkakutyáról. DE mindennek az alapja az, hogy hogyan neveled a kutyádat. Lehet nekem egy XY fajtájú munka/őrző-védő kutyám, ha le se szarom, nem foglalkozom vele és nem nevelem arra, amire szükségem van, amiért tartom. Egyes fajtákban ez alapvetően megtalálható (a terület és a test őrzés) és nem kell, vagy nem is szabad vele kimondottan foglalkozni. És vannak olyan fajták, amelyekben valahol szintén megtalálható a hajlam, de tanítani kell rá.


Egyébként részben igaz, amit kérdezel. De én úgy gondolom, hogy ezt majdnem minden munkakutyáról el lehet mondani. Ahogy azt az elején is írtam, a német juhászkutya is egyre labilisabb idegrendszerű.

Véleményem szerint az ember okozza mindezt. Nagyon kevés a lelkiismeretes tenyésztő és még kevesebb a lelkiismeretes állattartó, legyen szó bármilyen fajtáról és bármilyen állatról.

2012. máj. 26. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Aziz válasza:
szerintem szó sincs arról, hogy elpuhúlt volna, amelyiket egyedül tartsák házőrzésre sose fog úgy viselkendi, mint az amelyik a nyájat őrzi, nekem is van egy,kezesbárány, hobby kutya, a testvére kint van a juhok mellett és 8 KÁJ és 8 KAU között van, egy titán a kutya. Ha a természetes környezetében falkában nőfel, nincs az az ember vagy állat, ami oda merészkedik.
2013. márc. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!