Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nyalogatja a kutyám a...

Miért nyalogatja a kutyám a szöveteket és játékokat?

Figyelt kérdés
Sokszor van, hogy a kutyám nyalogatja vagy az ágynemüt, a kanapét, a ruhámat, vagy a labdát játékokat! Miért csinálja ezt? Valami vitamin hiány lehet vagy mi? 5kutyánk van de senki más nem csinálja ezt! Köszönöm előre a válaszokat! ☺
2016. jún. 10. 10:50
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Szia!

Én még nem találkoztam ilyennel, de beírtam a googleba, és találtam egy jó cikket róla angolul, amit egy állatorvos írt, itt van:

[link]

Ha esetleg nem tudsz angolul, kigyűjtöttem a lényegét, remélem tudtam segíteni!:)

Szóval:

-nehéz az okát meghatározni

-ártalmatlannak tűnhet, esetleg bosszantó

-életveszélyes lehet, ha szőrt és rostokat is benyalnak


Megfigyelendő, hogy

-mi indítja el a viselkedést?

-meg lehet szakítani?

-ha nehezen, akkor valószínűbb, hogy valami betegség áll a háttérben

-ha utána egyből visszatér a nyaláshoz, akkor valószínűbb, hogy kényszerbetegség


Okai lehetnek:

-hányinger (esetleg egy új gyógyszertől)

-esetleg valami betegség, pl májbetegség, exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség, gyulladásos bélbetegség, meg valamiféle "intestinal lymphosarcoma", ami bélnyirokcsomó rák, de lehet, hogy nem így hívják magyarul (és lehet, a többinek sem ez a pontos neve)

-fog vagy garatfájdalom/rossz érzés

-mellékvese betegségek

-megnőtt éhségérzet (megtanulja, hogy pl kisgyerek után lepotyog a földre a kaja, aztán hozzászokik a nyalogatáshoz)

-központi idegrendszeri zavarok

-figyelemfelkeltés (akkor is csinálja-e, ha a gazda nem látja? ehhez videokamerát lehet beszerelni, és ignorálni kell ha elkezd nyalni, és akkor leszokik róla)

-szorongás (pl. büntetéstől való félelem, ilyenkor nem szabad többet büntetni, csak jutalmazni)

-konfliktus vagy frusztráció okozta helyettesítő viselkedés (pl. új kisbaba/állat)

-kényszerbetegség (ehhez is az ignorálást javasolja, mert még a véletlen jutalmazás is hozzájárul a viselkedés kialakulásához (itt szerintem arra gondol, hogy pl. kap egy simogatást, ha abbahagyja a nyalást))

-kognitív diszfunkció (idősebb kutyáknál valószínű, aminek egyéb tünetei vannak, pl. megváltozik a kapcsolata a vele együtt élő emberekkel és állatokkal, zavart alvásrutin, parancsok elfelejtése)


Szó van még itt a kivizsgálásról, tényezőkről, pl kor, fajta (valamelyik fajta hajlamos rá), megjelenése a problémának (ha már régóta csinálja, akkor az egészségügyi ok kevésbé valószínű), utána pedig gyógyszeres kezeléseket sorol fel.

A konklúzió pedig az, hogy a legvalószínűbb a hányinger, de lehet az eredménye szorongásnak, kényszerbetegségnek, de a pontos diagnózis felállításához sok megfigyelés, türelem szükséges.

2016. jún. 10. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!