Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporítótól vagy tenyésztőtől...

Szaporítótól vagy tenyésztőtől kutya?

Figyelt kérdés
Eddig nem is halottam ilyenekről csak itt gyk-n , hogy van szaporító meg tenyésztő is. Annyi jött le az egészből , hogy pl. amit a Jófogáson vagy az OLX-en (nem tom h melyiken is árulnak) árulnak kutyát az legtöbb szaporítótól vannak. Meg , hogy általában ezek a kutyák nem olyan egészségesek. De ezt honnan veszik ? Bizonyították ezeket valahol ? És , honnan lehet tudni ,hogy valaki szaporító vagy tenyésztő? És tenyésztőt , hogy lehet találni ?

2016. júl. 7. 17:21
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
82%

"Ebből a mondatból pontosan látszik, mennyire érdekli a másik oldalt a kutyák sorsa."


Én nem másik oldal vagyok, én egy állatbarát kutyatartó vagyok. És az az érdekem, hogy ivartalanítsák a kutyákat, ne párba tartsák csak azért, hogy " a kajájukat kiáruljuk". Ezt a felfogást kellene végre megszüntetni! nem ok nélkül írtam, hogy inkább a menhelyekről válasszanak kutyát, ha nem tehetik meg, hogy 100-150 ezret adjanak egy kutyáért.


"Pénzről szól az egész ,a tenyésztők horror összegeket kérnek de kevesebb kutyát adnak el a szaporítók meg több kutyát adnak el alacsonyabb áron.Egyik sem különb a másikánál."


Pénzről IS szól! De a szaporítók többsége nem vesz 300-500 ezerért minőségi, jó vérvonalú tenyészkutyákat, hanem megveszi ő is az ismeretlen felmenőkkel rendelkező selejtet 20 ezerért, és azt szaporítja. És nem minőségi táppal eteti, hanem az oviból viszi haza vödörbe a maradékot, és állatorvos sem látja többségét. Vegyél a jófogáson 20 ezerért egy német juhászt, és hasonlítsd össze egy tenyésztőtől vásárolt német juhásszal! Nem is hasonlít rá, esetleg a színe.

Nekem amerikai bulldogom van, és sokan hülyének tartottak, hogy ivartalaníttattam, mert lett volna igény a pároztatásra a környéken, de én ebbe nem voltam partner, pedig súlyhúzó bajnok apától van, és tenyésztésre is alkalmas volt. A tenyésztés nagyon sok időt és pénzt igényel. Tenyészszemlékre, kiállításokra kell hordani, minél jobb minősítést kell elérni, minél több címet kell besöpörni, ahhoz, hogy drágán ellehessen adni a kutyákat. A szaporítóknál ilyen nincs. Én büntetném azokat, akik mindenféle papírok nélkül elárasztják az országot fölösleges szaporulatokkal.

2016. júl. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

Szaporítóból (az egyszerűség kedvéért nevezzük így őket továbbra is) többféle van.

1. A tudatlan, aki például azért elleti a kutyáját, mert "egyszer legalább szülnie kell" (nem igaz), mert "tök cukik a kiskutyák", mert "nem tagadhatom meg tőle az anyaságot" (a kutyáknál ez ösztön, nem okoz boldogságot, mint az embernél), vagy szimplán hagyja a tüzelő szukáját csavarogni, hozzá bejönni a kanokat, és "most mit csináljak, ha egyszer terhes lett?". Ez sem jó, egyik sem, de ezekkel van a kisebbik baj.

Ezek a kölykök aztán szerencsés esetben találnak gazdit, vagy rosszabb esetben agyonütik, vízbe fojtják őket, vagy menhelyen, sintértelepen, lánc végén kötnek ki.

A kölyköket sokszor már 5-6 hetesen odaadják, oltatlanul, chip nélkül, bolhásan, férgesen, sokszor betegen.

A full keverék (tehát nem fajtatisztának árult, fajtajellegű) kutyák egészségével általában nincs különösebb gond, legalábbis ami a genetikai eredetű betegségeket illeti.


2. A másik fajta, aki sok fajtatiszta (vagy annak tűnő) kutyát tart, és pénzgyártó automatának használja őket. Nem kutyához méltó körülmények között tartja őket, sokszor kis helyre bezárva, túl korán és túl gyakran elleti a szukákat. Nem érdekli a kutyák egészsége és mentális állapota, nem csináltat szűrővizsgálatot, hogy vajon milyen örökletes betegségeket örökítenek a kutyái. Nem érdekli, hogy összeillő kutyákat pároztat-e. Egy dolog érdekli: minél több kölyök, minél kevesebb költséggel (nincsenek szűrések, nincs minőségi kaja, nincsenek oltások, chip, féreghajtás stb.) Keress rá a neten, hány ilyen szaporítógyárat találtak már és számoltak fel, és milyen állapotban mentettek ki onnét kutyákat! Ezeket a kölyköket általában túl korán elszakítják az anyjától, oltatlanul, férgesen, bolhásan, sokszor betegen, szocializálatlanul adják el - mivel nekik sem kerültek szinte semmibe, ezért olcsóbban, mint a tenyésztők adják. Mivel ezek fajtajellegű kutyák, sokszor beltenyészet, hozzáértés nélkül, így náluk halmozottan fordulnak elő az örökletes betegségek.


A tenyésztő ezzel szemben onnét ismerhető fel, hogy:

- nem az anyagi haszonszerzés vezérli, hanem a fajta fenntartása, jobbá tétele (nyilván próbálja úgy csinálni, hogy ne legyen veszteséges, de ez érthető)

- tenyészkutyái az örökletes betegségekre szűrtek, tenyészszemlén megfeleltek

- nem csak úgy összeengedi egy kannal őket, hanem tudatosan választ a szukájához hozzáillő kant (vérvonalban, küllemben, viselkedésben)

- általában kiállításokra jár kutyáival, ill. ha olyan fajta, akkor dolgozik is velük

- szinte mindig van honlapja. Nincs rá szüksége, hogy apróhirdetéses oldalakon hirdessen, hiszen előjegyzés van általában a kölykökre, inkább várni kell rájuk. Ha mégis hirdet, akkor odaírja a kennelnevét, honlapcímét is.

- egy szukát életében max. 3-szor ellett, a harmadik tüzelés előtt nem, és csak minden harmadik vagy negyedik tüzeléskor fedezteti, nem zsákmányolja ki és teszi tönkre a szervezetét

- jó minőségű étellel eteti kutyáit, a kölyköket is, és a már hasznot nem hozó nyugdíjas kutyáit is, valamint normális tartást, életminőséget biztosít számukra.

- a kölyköket természetesen törzskönyvvel, 2 oltással, chippel, parazitamentesen, szerződéssel, garanciával adja el koruknak megfelelően szocializálva 8 hetes koruk után.

Mindezek rengeteg pénzbe kerülnek, ezért drágábbak ezek a valóban fajtatiszta kutyák.

Tenyésztőket pl. úgy lehet találni, ha beírod a google a fajta nevét és utána, hogy tenyésztők vagy kennelek.

Valamint kiállításokon is személyesen.

2016. júl. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
29%

nekem van egy tk-s és egy tk nélküli kutyám és még az elején leszögezném, hogy soha többet nem tervezek tk nélküli kutyát venni. (semmi baja nem volt a tk nélkülinek, csak nagyon sok dologból kimaradt emiatt pl nagyobb versenyek)


szerencsére eddig csak oltáson látta őket a doki(a tk nélküli már 8 éves), meg leszűrettük őket dp-re és kiivartalanítottuk egyszer(mentes lett :) )


a kutyások között szétnézve egyáltalán nem mondható el, hogy a neves, híres kennelekből származó kutyák full egészségesek lennének. Pedig most olyan kennelekről beszélek, akik nem csak kiállításokra járnak, hanem dolgoznak is a kutyával.

De a környezetembe szétnézve viszont nem is ismerek olyan kutyát, aki szapis és beteg lenne. Persze ez azért fordulhat elő, mert egy átlag ember ha kertesháza van a kutyát jó ha heti 1x megsétáltatja de aki napi rendszerességgel viszi el, az is csak andalog vele. Így egy dp jóval nehezebben fog kijönni, mint egy olyan kutyánál, akivel minden nap fél órát agilityznek, frizbiznek, trükköznek.


Még azt sem értem, hogy a kiállítási kutyákat miért dicsőítik annyira a gyk-n. El kell menni, meg kell nézni egyet és láthatjuk, hogy valaki a kutyát normálisan körbe se tudja vinni. És most nem arról beszélek, hogy hogy mozog a kutya, hanem arról, hogy ráugrál a gazdájára pl egy két éves komondor. Nekem ne mondja senki, hogy ha két évig minden nap 10 percet gyakorolták volna is így nézne ki... és felmerül a kérdés, hogy ha ezt a 10 percet kispórolták a kutyából, mennyit foglalkozhat vele a szegény lelkiismeretes tenyésztő. Mert hogy a napi egy óra sincs meg az biztos.

2016. júl. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
68%

"A tenyésztő ezzel szemben onnét ismerhető fel, hogy: "


Annyival kiegészíteném, hogy onnan is felismerhető, hogy nem itt pontozgatja le a nemtetsző válaszokat.

Talán le sem kell hogy ereszkedjen ide.

2016. júl. 7. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
47%
Én most nagyon le leszek pontozva szerintem, de leírom a két véglet közötti átmenetet. Nem voltam vele tisztában, hogy tenyésztő/szapi akármi. Neten beleszerettem egy kiskutyába (na jó, nem én a férjem). Elvitt, hogy nézzük meg. Akkor talán 7vagy 8 hetes lehetett. Ami megfogott benne, hogy rögtön a gazdihoz szaladt, mi nem is nagyon érdekeltük, viszont a kutya apjával játszottam, első látásra szerelem az apukával (szerintem ezért lett ez a kiskutya). Mindkét szülő tk-es, a tenyésztőkhöz adott elérhetőséget. Mindkettővel beszéltem is. Elmondta, hogy ő nem akart kiskutyát, csak mivel eddig ügyesebb volt, csak most jött össze. 1. alom, 1 db kutya. Oltásai rendben, mire 10 hetesen elvihettük már 2 kombi, mutatta milyen tápot kap, meg zöld kagylót, többször voltunk ott etetésnél, helye bármikor mentünk tiszta volt, nem volt bezárva, szülőkkel mászkált mindenhova. Igen, ő is szapi, de én benne megbíztam, remelem a későbbiekben sem lesz probléma a kutyusnál. Most sem vennék máshonnan. Legközelebb esetleg menhely, de az ismerősi körömben, a legtöbb probléma a tk-és kutyákkal van, ez nem a lelkiismeretes tenyésztők hibája, hanem akik kiváltottak egy kennelnevet azután hadd szóljon!
2016. júl. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
44%
Vannak fajták amelyek alaphangon betegesek.Ezeket bármennyire is tetszenek messziről el kell kerülni.Én nagyobb méretű kutyában vagyok érdekelt,elsősorban pásztorkutyában.Na milyen kutyát is vennék és honnan.Elsősorban, az nem érdekel milyen kiállítások bajnoka és világgyőztes szülőktől van!Nem érdekel hogy fajtán belül ő lesz a legnagyobb és neki lesz a legszebb bundája.Ami érdekel az az hogy jószágokkal és családtagokkal hogy viselkedik meg hogy idegenekkel szemben eléggé morcos-e.Olyan kutyát ami kennelben van szupi barfos tápokkal tartva messziről elkerülnék.Meg amelyiknek a szüleinek is gacsos a lába,bármilyen orvosi papírja is van róla hogy diszplázia mentes.Jó mokány,fogós,anyaszomorító kutya legyen :) Az hogy miféle kennel az sem érdekel,belenézek a gazda szemébe és úgyis látom ha sunyiskodik vagy nem egyenes ember.Röviden ennyi,lehet hogy rosszul gondolkodom és bennem van a hiba de amikor tenyészcélnak hülyeségek vannak kijelölve és évtizedeken át félretenyésztenek egy fajtát akkor érdemes elgondolkodni dolgokon.Régen úgy tanultuk hogy "jót a jobbal,legjobbat a legjobbal".Ez OK is amíg ugyanazok az elvárások mint ami miatt ki lett egy fajta tenyésztve vagy amire szelektáltak évszázadokon,évezredeken keresztül.
2016. júl. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!