Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért kell a kutyákat betörni?

Miért kell a kutyákat betörni?

Figyelt kérdés
Dominancia téma, mint olyan sokszor... csak elgondolkodtam, hogy minden egyes oktatásos vagy falkavezéres kérdésben eljutunk odáig, hogy a kutyát feltétlenül be kell törni, ha nem fogad szót mindig - és néha a kifejtésben olyan válaszok jönnek, hogy a kutya tulajdonképpen normális, nincs vele semmi baj, csak mondjuk nem eszik meg ezt-azt, vagy néha nem tud nyugton maradni. És ezért akarják betörni (nem azért, mert meg akarja harapni a postást) - szóval szerintetek nem lehet semmi egyéniséget hagyni a kutyának? Mondjuk hogy bevállaljuk, hogy az egyik tápot jobban szereti, mint a másikat, és az egyiket jobban megeszi, mint a másikat (és nem az a megoldás, hogy koplaltatjuk, amíg megeszi azt is, amit utál...) vagy hogy egy adott időpontban nincs kedve 8 ül-fekszik parancsot végrehajtani? Sokszor úgy érzem, hogy egyes kutyások sem tisztelik annyira a kutyát, hogy maradjon némi személyisége, választási lehetősége, mert akkor rögtön az jön, hogy biztos nem te vagy a falkavezér.
2010. ápr. 21. 11:43
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Szerintem erre gondolt, de ha van több is, rakjátok ide, mert engem is érdekel...

[link]

2010. ápr. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

igen, erre és ezeknek az angol megfelelőire (mert azokat olvastam még)

még az jutott eszembe, hogy pl. vegyük a behívást... miért is kell ma, a XXI. században behívhatónak lennie egy kutyának? Elsősorban azért, mert ez a törvény (kutya nem lehet szabadon, csak pórázon) illetve azért, mert sok az autó és elüthetik. Egy természetesebb világban (úgy kb. a XVIII. századig) erre semmi szükég nem volt. A gazda szólt egyet, hogy kutya, gyere, aztán a kutya jött, szaglászott, nyulat kergetett, bandukolt valahol a gazda 50 méteres körzetében, és ebből nem volt semmi baj... másrészt nyilván azért védjük ennyire a kutyát, mert sok pénzbe került és nem akarjuk, hogy baja legyen... de ha ösztönökről meg fejlődésről beszélünk, akkor az a kutya érdeke és döntése volt, hogy az ember mellé szegődött (így volt neki kaja, nem kergették el, ha engedelmeskedett, akkor nyugiban éldegélhetett) de ez manapság a tudatosan kutyázók részéről kezd kicsit átfordulni, mivel nem hagyhatjuk, hogy a kutya azt csinálja, amit akar, ezért mi keresünk neki feladatokat, hogy elfoglaljuk, ha már szabadon nem bóklászhat, kóborolhat. Mondhatjuk, hogy ez a szükséges, ezt kívánja meg a környezet, de azt ne mondja nekem senki, hogy ez a természetes. A természetes az lenne, hogy a kutya napközben ki tudja, hol van, estére hazajön vacsorázni, aztán ha akar, a gazda mellett van, ha nem akar, akkor elmegy körbejárni a területét... max. tudja, hogy ha este sötétedés után jön haza, akkor a gazda nem engedi be a házba, hanem kint kell aludnia, ezért érdemes sötétedés előtt hazajönni...

2010. ápr. 21. 16:58
 23/32 Akiteki ***** válasza:
100%

Ilyen alapon az is természetellenes, hogy ülsz a gépnél és kérdéseket írogatsz, ahelyett hogy mennél vadászni, vagy kezdenél tüzet rakni, mert sötétedik.

A kutya velünk fejlődik, alkalmazkodik a környezetéhez. Ebben a folyamatban nekünk kell segíteni, mert mi okozzuk a változó körülményeket.

(Csak úgy mellékesen: nem azért vigyázunk a kutyára, hogy ne üsse el az autó, mer sok pénzbe került, hanem mert nem szeretnénk fájdalmat okozni neki.)

2010. ápr. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
Szerintem a hiba ott van hogy a kutyának nem a másik táptól és aparancsmegtagadástól lesz egyénisége. Az én kutyáim mindig szót fogadnak és maximálisan alám rendelik magukat, mégis nagy arcok. :) Tudod, mi van ha épp akkor nincs kedve végrehajtani a 8. ül fekszik parancsot amikor épp jön egy kocsi aztán elüti, de te legalább örülhetsz mert hagytál neki egyéniséget? :) Semmi baja nem lesz attól a kutyának hogy megeszi amit adunk neki és szót fogad. Választási lehetősége van elég. De választási lehetőség nem egyenlő egyéniséggel. Ez egy annyira elterjed és buta tévhit. :)
2010. ápr. 21. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
100%

21:28 vagyok megint. És azt megmondanád, hogy a kutya honnan tudja hogy pl 6 féle tápig válogathat de a színhúsig már nem? Hogy fogod megállítani és megmagyarázni hogy "fiam keretek között válogathatsz". Arról nem is beszélve, hogy ezzel a kutya egészségének is ártasz! A kutya egy féle ételhet van hozzástokva, azt emészti a gyomra, ha mást adsz neki folyton akkor hasmenése lesz és más baja is amit nem látsz!

Mit gondolsz majd a gyereked is eldöntheti hogy főzeléket vagy nyalókát akar enni? Szerinted melyiket választaná és melyik a jobb neki? A kutya egy 2-3 éves gyerek szintjén van akinek bizony mi irányírjuk az életét és mi tudjuk mi a jó neki! Ettől még van egyénisége!

El tudja dönteni mi a jó neki? Szerinted pl amikor egy gyerek képes megenni egy zacskó cukrot mert úgy dönt akkor az jó neki? Szerintem nem, mégis megeszi. Ennyit erről...

2010. ápr. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:
hát, velem pl. a szüleim nem etették meg a spenótot, mert tudták, hogy utálom, mégis felnőttem... meg egy tápnál is ki lehet tapasztalni, hogy a bárányos-rizses ízlik neki jobban, vagy a lazacos, mondjuk. Na mindegy... tulajdonképpen csak érdekelt mások véleménye, és azt megkaptam, köszi. Valószínűleg a gyerekeinket sem egyformán neveljük ;)
2010. ápr. 21. 22:59
 27/32 anonim ***** válasza:

De itt nem csak a spenótról van szó. nem tudom, te biztos tökéletes gyerek vagy de én a kedvenc főttételem helyett is ettem volna inkább édességet. Arról nem is beszélve hogy a kutya nem élvezetből eszik így tök mindegy hogy milyen ízű a táp, csak megfelelő legyen neki, ne legyen tőle baja. Te honnan állapítod meg hogy a kutyád utálja a csirke ízű tápot vagy csak épp bepróbálkozott?

Ez egyáltalán nem betörés, ez kell ahhoz hogy békében éljünk. Az én kutyáimnak így is van egyénisége. Nem tudom te miben méred, de én nem cm-ben hogy az egyik kutyának kisebb mert korlátozzák, a másiknak meg nagyobb, ez nem így van, tök mindegy mit tesznek a kutyával, attól még van egyénisége.

2010. ápr. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
100%

Elolvastam az említett cikket, de abban nem találtam olyat, hogy megdőlt volna a falkavezér elmélet. Ott is írnak az alfa párról és azokról az elvekről, amelyek a mai modern kutyanevelést jellemzik. Az más kérdés, hogy nagyon sok kutyakiképző (és gazdi) valóban félreértelmezi ezt és a falkavezéri poziciót agresszióval és keménykedéssel próbálja kivívni, holott ezt szelíden, apró jelekkel símán le lehet kommunikálni a kutyának. A kutya pedig megérti, és olyan változások állnak be a viselkedésében, amiről a gazdi álmodni sem mert volna addig.

"A farkasoknál a falkán belüli "hatalom" - ami egy magasabb szociális rangot jelent - nem testi erőszakkal, erővel, agresszivitással, brutalitással, terrorral elért pozíció. A falkavezérség a tudás, a tapasztalat, a közös együttélés és túlélés értelméből fakad."

Erről beszélünk. De ehhez a gazdinak úgy kell viselkednie, hogy ezt a kutyája el is higgye róla! :)

2010. ápr. 21. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
100%

Én még az önálló döntések létjogosultságához szeretnék két dolgot hozzáfűzni.

- A farkasfalkában sem döntenek önállóan a falkatagok, ugyanis mindenről az alfa ill. az alfa pár dönt, a többi pedig alárendeli magát az ő akaratuknak. Ergo önálló döntése, akarata csak az alfa párnak lehet. Ettől a többiek nem érzik rosszul magukat, ellenkezőleg, mivel a legtapasztaltabb egyedek a falka vezetői, követésük, döntéseik elfogadása a többi falkatagnak biztonságérzetet nyújt, szívesen, önszántukból "engedelmeskednek" a alfáknak.

- Nem értek egyet a régi századok beli elveiddel és te magad is rácáfoltál, hiszt írtad, ha engedelmes volt, maradhatott... Egyébként is gondolj bele, kutyatámadások régen is voltak. Az ilyen kutyákat akkoriban kíméletlenül azonnal megölték, véletlen sem kaphattak még egy esélyt! Másfelől nem kergethették csak úgy a nyulakat sem. Mégis milyen lett volna, ha a kutya önállósítja magát és egy gazda összes jószágát szórakozásból zavarászni vagy gyilkolni kezd? Szintén az ilyen kutyát azonnal megölték! Vagy a vadászatok. Mi lett volna, ha mondjuk egy vadászaton, mindegy, hogy sok száz évvel ezelőtt nyíllal vagy csak közelmúltban puskával vadásztak, a kutya előrerohan a vadak közé parancs nélkül és véletlen a vadász a kutyáját öli meg a vad helyett? Régen (és ma is) egy jó vadász kutya kincset ér, komoly kiképzésen esnek át, a kutyáknak pedig minden helyzetben engedelmeskedni kell, mert a vadászat ilyen szempontból (is) balesetveszélyes lehet. Elvárnak a kutyától bizonyos fajta önállóságot (pl. tudjon űzni, ugrasztani, a kotorékban önállóan megküzdeni - ez adott fajtától függ), de alapvetően mindig engedelmeskednie kell a vadászat irányítójának, vagyis a vadásznak. Onnantól kezdve, hogy megkapja a parancsot, jöhet az önállóság, ami addig tart, míg a vadász vissza nem hívja!

A behívás mindig is fontos volt. De mivel régen nem úgy éltek a kutyák, mint ma, hogy van, aki egész életét pórázon éli le, a kutyának is sokkal természetesebb volt a szabadság, vissza is ment, ha hívta a gazdája. Ettől függetlenül több, mint biztos vagyok benne, hogy akkoriban is tanítottak ilyet a kutyáknak. És nem csak az autóktól kell félteni a kutyát, nem csak emiatt kell behívhatónak lennie! Gondolj csak bele, a vadászatos példához visszatérve. Mi van, ha a kutya meglát egy vaddisznó kocát a kölykeivel és úgy gondolja, odamegy megnézni, megszaglászni őket, netán rájuk ront vagy játszani akar? És ha ilyenkor nem jön vissza első szóra? Tudod milyen a vaddisznó, ha a kölykei közelébe mennek? Az a kutya kő kövön nem maradt volna, a koca megölte volna! Szóval a behívásnak onnantól kezdve van létjogosultsága, mióta a FARKAS az ember mellé szegődött és kutyává változott...

2010. ápr. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 A kérdező kommentje:
utolsó, nem értek egyet. nagyszüleim falun laktak, amikor nagypapám még gyerek volt, együtt mentek ki a szőlőbe a kutyával, ami a falu végén volt. semmi póráz, nyakörv, semmi. amíg a papa metszette a szőlőt, addig a kutya ott szaglászott, figyelte a papát, stb. este meg szépen együtt hazabandukoltak. Soha se tanított neki semmit, természetes volt, hogy ha a kutya odament papához, akkor ő megvakargatta a füle tövét. Amikor ettek, akkor leült, mert tudta, hogy akkor kap a kajából, ha ül... nyilván, ha mondjuk odapofátlankodott, akkor elhessegette a papa, hogy mész már innen! ebből a kutya megtanulta, hogy akkor kap kaját, ha szépen ül. ennyi. A másik nagyapám erdész volt, na neki volt egy német vizslája, együtt járták az erdőt. És abban az erdőben csak az vadászhatott, akinek endegélye volt, akkor, amikor ki volt adva az engedély, és eszébe nem volt senkinek kutyára lövöldözni. Az a kutya be volt tanítva vadászatra, de ő is póráz nélkül ment a normális napokon az erdőben, amikor nem volt vadászat. És ez nem olyan régen volt, csak mondjuk a 60-as években. Az is biztos, hogy sokkal több kutyát ért baleset, de cserébe sokkal szabadabbak voltak a kutyák.
2010. ápr. 22. 11:49
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!