Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Húz a kutya mit az isten...

Húz a kutya mit az isten nyila. Milyen lehetőségeim vannak még?

Figyelt kérdés

6 napja befogadtunk egy nagytestű labrador keverék 5-6 éves kutyát. Egy csiszolatlan gyémánt, nagyon sok dolgot hamar megtanult, de a pórázon való sétálást nagyon nem tudja összerakni. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy a múltjából fakadóan 6 nap alatt nem is lehet csodát elvárni, de a javulás legkisebb jelét sem mutatja. Rendszer van a sétában (nem percre pontosan, de azért kb. fel órás intervallum), mégis olyan mintha minden sétánál azt hinné ez az utolsó. Próbálkoztunk a pörgéssel forgással, megállással, jutalomfalattal, vezetőpórázzal, hirtelen zajjal, de az igazi baj a túl izgatottsága amiből nem tudjuk kizökkenteni. Lila köd van rajta és az össz amit el tudtunk vele érni, hogy egy markánsabb rántásra (vagy satufékre), visszajön, de már szalad is tovább, de ez sem igazi eredmény, hiszen továbbra is teljesen izgatott. Napi szinten 10 km-ert sétálunk/futunk vele (tele energiával lévő kutyával nem lehet dolgozni). Gondolkodunk a fojtónyakörvön, de a kutya nagyon, hogy úgy mondjam "sensitive", nagyon rosszul reagál a erős (akár szóbeli) büntetésre is és félek "összetöröm", a mimóza lelkét egy alapvetően durva eszközzel. Elektromos nyakörv szerintem itt nem jelenthet megoldást, mert pont a lényegen nem segíteni a pórázas sétáláson.


Bárkinek tanács aki volt hasonló helyzetben? Esetleg valami alternatíva?



2016. szept. 7. 09:44
1 2
 1/12 anonim válasza:
84%
10 km-t futsz vele és nem fárad el teljesen :O Próbálj MÉG többet mozogni és próbáld meg mentálisan is lefárassztani lehet hogy könnyeb lesz. Vidd új helyekre adj neki feladatokat !! :D
2016. szept. 7. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
72%

Olvasva a kiegészítést, látok pár fogalomzavart.


"sok dolgot hamar megtanult, de a pórázon való sétálást nagyon nem tudja összerakni."

Nem nem tudja, hanem nem akarja, mivel a fenti 2 dolog nem függ össze.

Ne keverd a tanítást a neveléssel.

Tanítással sokmindent meg lehet tanítani, vezényszavakat, kézjeleket, stb. A sétát pont nem.

Ezért olyan fontos a séta, összekovácsolja a falkát, megerősíti a falkasorrendet. Ez nem az intelligenciáról, mert munkakedvtől függ, ez a tiszteletről szól. Amíg azt nem vívod ki, húzni fog, mint az isten nyila, tudhat 300 trükköt is.


"Próbálkoztunk a pörgéssel forgással, megállással, jutalomfalattal, vezetőpórázzal, hirtelen zajjal, de az igazi baj a túl izgatottsága amiből nem tudjuk kizökkenteni."

Mert ezekre mozdulatsorként tekintesz, amit ha elégszer csinálsz, azt hiszed, jön a csoda.

Pedig nem így működik.

A megfordulást pl ezért találták ki, hogy érzékeltessék a gazdával azt a domináns lelkiállapotot, ami ellentmondást nem tűrő, hogy amint kicsit is másképp alakulnak a dolgok, fordítsa visszájára a dolgokat, hogy az ő akarata érvényesüljön.


Tehát a megfordulás nem arról szól, hogy megfordulsz, amivel jól kicselezed a kutyát, és utána te leszel elől.

Egy kutyával nem lehet ilyen hátulról jövősen kommunikálni.

A megfordulás arról szól, hogy ha húz, visszarántod kb úgy, épphogy ne szakadjon le a feje, és repüljön utánad a kutya. Ha nem érzi kemény fegyelmezésnek (és nem büntetésnek!!!) , akkor a büdös életben le nem esik neki, hogy amit csinál, az fegyelmezetlenség.


"nem tudjuk kizökkenteni." "egy markánsabb rántásra (vagy satufékre), visszajön,"


Tehát nem igaz, hogy nem tudod kizökkenteni.

Ha egy kutya bizonyos mértékben izgatott, tökmindegy, fejen is állhatsz, ha kisebb intenzitású inger éri, mint az izgatottságának az intenzitása, akkor olyan, mint ha meg se történt volna, illetve rosszabb, mert a kutya annyit ért belőle, hogy gyenge vagy.


Ha elég intenzív az inger, ahogy látod, működik a kizökkentés.

A folytatással van baj, és itt vissza is lehet kanyarodni az elejére, a domináns viselkedésre.

Az a baj, hogy megállsz ott, hogy kizökken a kutya, és tétlenül nézed, hogy újrakezdi.

Ez nem tanítás, ahol egy mozdulatsort kell jutalmazni.

Ez nevelés, ahol a megfelelő lelkiállapotot kell jutalmazni.


Attól, hogy abbahagyta a húzást, még ugyanolyan izgatott, tehát attól, hogy a teste megállt, a fegyelmezés nem érhet véget, mert az elméje még pörög!

Az elő, és legfontosabb lépés, hogy te magad nyugodt legyél, mert kizárólag a saját nyugalmadat tudod megosztani vele.

Idegesen, türelmetlenül, frusztrálva, kudarctól félve nem lehet eredményt elérni.

Figyelj a nyugodt légzésedre, és addig állítsd meg a kutyát, amíg ő is ugyanúgy lélegzik.

Áll meg, ültesd le, fektesd le, ülj le egy padra, és ha lefeküdt, láthatóan megváltozott a lelkiállapota, akkor felállsz, elindulsz, és magad után hívod.

Ha felállsz, és elindul magától, nyugodtan csapd nyakon, a legnagyobb lelki nyugalommal, ülj vissza a padra, és várd meg, míg újra megnyugszik.

Ha fél órába kerül, akkor annyiba. Ha 2-be, akkor annyiba.


"Gondolkodunk a fojtónyakörvön, de a kutya nagyon, hogy úgy mondjam "sensitive", nagyon rosszul reagál a erős (akár szóbeli) büntetésre is és félek "összetöröm", a mimóza lelkét egy alapvetően durva eszközzel."


Na itt van a legnagyobb katyvasz.

1.Minél szenzitívebb, annál inkább indokolt a fojtó, mondjuk nem tudom, miért így hívják, mert nem a fojtogatás a cél. Ha szépen sétál, pont a fojtó az, amit legkevésbé vesz észre, mert azonnal old, és olyan, mint ha semmi nem lenne rajta. Ha fegyelmezni kell, azzal a legközvetlenebb, legkisebb ingerre várható jó visszajelzés. Csak nem szabad hagyni, hogy húzzon, a fojtónak nem az a lényege, hogy ha húz, fojtogassa magát.

A fegyelmezést nem lehet ellustálkodni.


" rosszul reagál a erős (akár szóbeli) büntetésre "

Ez NEM!!! büntetés!!! A büntetés a falkából való kizárás, az ételmegvonás, stb.

Ez fegyelmezés!!!

A kutya egy falkaállat. A legdominánsabb a vezér, és a természet úgy rakta össze a falkát, hogy mindig biztosítva legyen, hogy a legrátermettebb a vezért, ezért a vezért sokszor próbára teszik, hogy valóban alkalmas e még a szerepére.

Egy alárendelt kutya kizárólag akkor tud "hátradőlni" kiegyensúlyozott boldog, nyugodt életet élni, ha biztosítva látja, hogy valóban erős jellem a vezetője.

Ezt napi szintű fegyelmezéssel, korlátok bevezetésével, határok, birtokok kijelölésével lehet elérni!


A kutya ezt nem hogy nem büntetésnek veszi, de hálás lesz az iránymutatásért, és hogy végre valaki az ő "nyelvén beszél" vele.


Ebben a legfontosabb, hogy ezt te se büntetésnek fogd fel, mert ha emiatt bűntudatod lesz, az megmérgezi az egész dolgot.

Ez egy folyamatos tanítás.

Mint a gyerekeknél. Ne piszkáld a tesód! Ne menj messzire! Ne hangoskodj! Moss kezet! Írd meg a leckéd!

A gyerekedet is szereted, jó a hangulat köztetek, tanító szándékkal tereled jó útra.


A cél ugyanaz, csak a kommunikáció másabb

"akár szóbeli"

Akár?!

Szerintem az egyik legdurvább. Láttál már domináns kutyát "rászólni" a másikra?

Mert 10-ből 9-szer inkább előbb odakap, mint hogy ugatni kezdjen!

A fizikai kontaktus sokkal természetesebb, egyértelműbb, közvetlenebb kommunikáció.

A hangokból maximum a hangszínből tud némi következtetést levonni, de az lehet túlzó is, vagy gyenge. Vagy késve jön, mert nagy a reakció idő, vagy túl sokáig tart, pl több mondaton keresztül.

Egy "odakapás" (pl egy fricska az oldalára, ahol a lovakat is sarkantyúzzák) pillanatnyi kizökkentés, gondolkodás nélkül, azonnal lereagálva a nem kívánt viselkedést.

2016. szept. 7. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%

"múltjából fakadóan 6 nap alatt nem is lehet csodát elvárni, "


Szintén fontos dolog!!!

A kutya ezerrel túllépne a múltján, te nem tudsz túllépni rajta ""összetöröm", a mimóza lelkét "

amivel már elő is idézted a nem kívánt viselkedést, mert simán bevonzod.

Nem, tényleg nem lehet csodát várni. Nem lehet 3 perc alatt megtanítani sétálni.

Valószínűleg kell hozzá egy teljes délelőtt.

Csak vonatkoztass el a múltjától, legyél domináns és nyugodt, és kezeld helyesen a pórázt.

2016. szept. 7. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#1: Mentálisan az erdő szaglászása fárasztja le a legjobban, miközben áthaladunk rajta, ennél nincs jobb.


#2: "Ne keverd a tanítást a neveléssel. " Ilyet nem is írtam. Lehet csámcsogni a szavakon, a lényeg hamar megértette, hogy a kanapé a hálószoba tabu, lehet félreérthető voltam, nem az ül/fekszik-re gondoltam.


"Mert ezekre mozdulatsorként tekintesz, amit ha elégszer csinálsz, azt hiszed, jön a csoda. " Ezek mozdulatsorok, de ezt is túlmisztifikálhatod a lényegen nem változtat a kutyánál segíthet annak a megértésében, hogy nem az van amit ő akar. Nem utolsó sorban szó sincs türelmetlenségről, egyszerűen a kutya képtelen kizökkenni. Ha sikerül is neki egy pillanatra, ahogy megindulunk visszakapcsol, jelen helyzetben ez úgy néz ki, hogy fel méterenként megállunk (irányt váltunk), mert amint elindulunk 130%-ra begőzöl. Mint egy kapcsoló ami vagy be vagy ki van kapcsolva, nincs köztes állapot.


"Tehát nem igaz, hogy nem tudod kizökkenteni." Nem, nincs kizökkentve. Mivel nem rám figyel, nem a helyzetre, nem az elvárásra csak a satu/húzásra reagál, mert neki tök mindegy merre megy szagolni, mivel most éli meg talán életében először úgy igazán. Az nem kizökkenés, hogy "nekem mindegy erre is jó", az sem ha visszajön, mert ez teljesen robot megoldás nála, nem pedig belátás/megértés. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint egy durvább pánikroham az embernél, teljesen irracionálisan viselkedik, nem érdekli (nem is érzékeli a környezetet) a helyzete, csak el akarja érni a célját (pl. kijutni egy szűk helyiségből). Az embernél segíthet egy saller, hogy kizökkentség, de ott sem mindig működik. A kutyánál ez annyiban más, hogy nincs eszköz a kezemben, amivel ezt a kizökkentést elérhetném, mert SEMMI NEM SZÁMÍT NEKI, csak hogy a szagokat, élményt minél gyorsabban és nagy mennyiségben begyűjthesse.


Csak példának hoztam, hogy már a büntetésre is elég sensitive-en reagál, de ez neki nem is lehet büntetés, hisz egész ez előtti életében így sétáltatták a menhelyen, számára ez megszokott, viszont a fojtónyakörvvel kárt okozhat magában, mert nem érdekli a lényeg hogy felszippantsa a világot. A fojtó nyakörv is egy lehetőség, de előtte szeretnék tudakozódni más módszerekről, ötletekről, megoldásokról.


"Szerintem az egyik legdurvább. Láttál már domináns kutyát "rászólni" a másikra? " Menhelyen dolgozom, sok mindent láttam már. Ebben is tévedsz, nem kapnak oda az már egy új szintje az egésznek. Először testbeszéd van, ha az nem segít morgás (vagy morgás nélkül megeshet, hogy felkapja és arrébb megy vele), ez után jön a odakapás és ha ez sem segít akkor lehet fizikai kontaktus, ami el is durvulhat. Baromi nagyot tévedsz, ha azt hiszed az állatvilágban pazarolják a drága energiájukat acsarkodásra feleslegesen.


Függetlenül ettől köszönöm a kioktató Wall of Textet, nem volt rá szükség. Ha esetleg módszered van a probléma kezelésére azt szívesen fogadom.


#3: Itt nem továbblépésről vagy a múltjáról van szó, hanem arról, hogy a kutya életében nem csinálta (vagy ha igen soha senki nem tanította neki), de jelen helyzetben nem is érdekli. Nem lehet elvárni egy kutyától valamit amit nem tud, viszont nem is tudom neki tanítani (nevelni, ha jobban tetszik, mert megint betalál valami Kazinczy), mert nem jutok el az agyáig. Mikor a sült májat is teljesen ignore-ra pakolja, így nehéz még elindulni is, hogy megértessem vele, mi az elvárás. Sehol nem írtam, hogy 3 percet áldoznék erre az időmből, napi közel 10 km-ert járkálok/futok fel alá vele (meg a másik kutyámmal, vele nincs gondom) az elég necces lenne 3 perc alatt.

2016. szept. 7. 12:07
 5/12 anonim ***** válasza:
21%

Ja, hát akkor semmi probléma, ha ennyire vágod a kutyák viselkedését, akkor minden a legnagyobb rendben.

Ettől még kettőn közül én pár óra alatt megértetném vele mit akarok, és el is érném azt.

Bocsánat hogy beleszóltam, többet egész biztos nem fog előfordulni.

2016. szept. 7. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
27%

És nem tudom, milyen 3 percről beszélsz, be vagy rúgva, vagy csak tényleg ennyire lassú vagy, de pont azt mondom, hogy a 3 perc lenne a csoda.

A reális viszont mondjuk 3 óra.

De úgy sejtem, erre az infóra már nem voltál kíváncsi, mert nem esik egybe a tudásoddal. :)

2016. szept. 7. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Kétség kívül, te vagy a helyi Jani, aki aztán tudja mi a dörgés. Volt már sokféle kutyával dolgom ehhez hasonlóval is, de ennyire durván istálló gőzben szenvedővel még nem. Mindig tanulok új dolgokat, nem számít honnan és kitől, javaslom ezt a mentalitás felszedését neked is.


Amúgy meg, már bocs, de honnak veszed, hogy te akkora spíler vagy? Imádom mikor valaki látatlanban hülyének néz másokat, pláne az után, hogy jó pár hatalmas baromságot hord össze és még ő van megsértődve.


Ha igazán nagy játékos lennél aranyapám, tudnád nem minden módszer jó minden kutyára. Volt dolgom olyan kutyával aki rángatásra harapással válaszolt, ha meg sallert is osztasz neki feltépi a torkod mivel verték. Ott is biztos jöttel volna a fene nagy tudásoddal...


Nem beleszólni kell, hanem ha tudsz értelmes választ adni, ha nem akkor megnézni hátha tudsz segíteni a "Leégett a fazék mivel tudom kitakarítani" topicban.

2016. szept. 7. 12:25
 8/12 A kérdező kommentje:
Viszont kérdezem, szerinted ha sikerül túllépnie a múltján akkor hirtelen megvilágosodik a kutya és amit előtte nem tudott tudni fogja? Döbbenet, hogy ez eddig nekem miért nem esett le.
2016. szept. 7. 12:29
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

Helyi jani??? Aranyapám???

Én nem vagyok megsértődve kisfiam, te vagy elszállva a nem létező tudásodtól, ha meg valaki szembesít ezzel, akkor csak beszólogatni tudsz.

Nem ahhoz nem vagy elég intelligens, hogy a továbbiakban érdemben hozzád szóljak, de egyre inkább azt látom, ahhoz se, hogy kezelni tudj egy problémás kutyát.

Csak félremagyarázgatni tudsz, meg magyarázni a hülyeségeidet.

Közben meg az élet engem igazol, egyelőre nem én teszek fel ilyen kérdéseket, hogy jaj, húz a kutya, meg nem is igen fogok. :)

2016. szept. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2016. szept. 7. 12:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!