Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért van mindenki (tisztelet...

Miért van mindenki (tisztelet a kivételnek) a keverékek tenyésztése ellen?

Figyelt kérdés
Ha belegondolunk sok népszerű kutyafajta pl pitbull, yorki, de a ritkábbak is, mint a mudi, pumi, staffbull stb. mind különböző fajták keresztezésével jött létre és milyen remek kutyák lettek! Sokszor elődeiket is felülmúlják (gyakran a rendőrség is malinois-németjuhász keverékeket használ, nem ok nélkül). Példa kedvéért a staffordshire bullterrier: a bulldog higgadtsága, ereje és a terrierek temperamentuma, intelligenciája "keveredik" benne. De ott a már említett yorki is, manapság az egyik legnépszerűbb kutya, mégis ki tudja hány terrierféle van még benne a skye terrieren kívül. Szóval azért nem kéne elítélni ennyire, aki szándékosan keverék kölyköket szeretne a szukájától. Persze egy új fajta kitenyésztése rengeteg idő, de ha elődeink sosem foglalkoztak volna ezzel, akkor mostan elég kevés fajta lenne a világon, szóval sok munka meg minden, de aki ezt betudja vállalni, miért is ne?

2016. szept. 21. 17:45
1 2
 1/15 Platypus ***** válasza:
100%
Mert mondjuk kb. 10 évente keletkezik világszinten egy új fajta, miközben minden évben 10ezer körüli keverék kutyát altatnak el a sintértelepeken csak Magyarországon, és még legalább ugyanennyit lőnek ki az erdőkben. A valóságban pár millió halott kutya keletkezik az ötletedből, és nem új fajták.
2016. szept. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
egy új fajta kitenyésztése nagyon sok munka és sok pénz is. nem arról szól hogy 2 kutyát összeraksz oszt jóvan lesz ami lesz.... a többiek majd részletesen leírják
2016. szept. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
13%

Azert mert vannak onjelolt allatvedok akik azt hiszik hogy joguk van belepofazni abba hogy masok milyen kutyat tenyesztenek olyan alapon hogy vannak kutyak akiket el kell altatni.


Es persze vannak felelotlen allattartok is, ezert az allatvedok ugy gondoljak hogy buntetesbol senki ne tenyszthessen keverek kutyat.

2016. szept. 21. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
a tenyésztés a fajtatiszta kutyákra vonatkozik. a keverékeket szaporítják.... és most azt mondod hogy Bözsi néni meg Józsi bácsi egy 2 keverék kutyával csak új fajtát hoznának létre nem szimplán felelőtlenek...
2016. szept. 21. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%

"a tenyésztés a fajtatiszta kutyákra vonatkozik. a keverékeket szaporítják..."


A 2 szo ugyan azt jelenti.

2016. szept. 21. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Senki sincs az új fajták kitenyésztése ellen (bár tény, hogy már most is annyi fajta van, hogy én igazából nem tartom szükségesnek új fajták létrehozását). Itt a gyik-en többnyire nem is merül fel ez a téma, de az embereknek a szaporítással van bajuk. Ha célzottan lehoz valaki egy keverék párosítást (pl labradoodle stb), esetleg új fajtát akar kitenyészteni, mindezt rendesen dokumentálja és nem akarja x fajtaként eladni a kutyákat, akkor ez teljesen rendben van. Ami itt fel szokott merülni, az a szaporítás, ami viszont egy nem tervezett, pusztán pénz célú, nem dokumentált tevékenység. Itt is nagyrészt valójában keverékek létrehozásáról beszélünk, de a cél és a mód nem elfogadható.
2016. szept. 21. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
88%
nem tudom, én már hallottam arról, hogy pl amcsiknál egy új macskafajt tenyésztettek ki a meglévők keveréséből. jó, nem hipp-hopp, beletelt 10-15 évükbe, de bejegyeztették és reklámozzák a fajt. én olyanról még nem hallottam, hogy aki új kutyafajt akar kitenyészteni, azzal valaki szembe menne. ha neked lennének vevők a keverék kutyusaidra, akkor nincs semmi baj. aztán pár generáció múlva, amikor úgy érzed, hogy kitenyésztetted a keverékekből az általad és a vevőid által elképzelt kutyát, akkor be lehet jegyeztetni. bár nem tudom miféle kritériumok kellenek.
2016. szept. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
96%

Egy új fajta kitenyésztése nem egy emberöltő alatt megy végbe, és nem két darab kutyával, nem tudja egy ember bevállalni. Egy komplett közösség kell a megfelelő tenyészállomány tartásához, az ő kiöregedésük után pedig olyan emberek, akik később továbbviszik a dolgot, ahhoz pedig olyan koncepció kell, aminek a modern világban van értelme, olyan új fajta, aminek van célja. Manapság mindenre megtalálod a megfelelő fajtát, vagy ha nem, akkor bemész egy menhelyre, és kihozol egy keveréket, ami kiváló arra a munkára, amire neked kell (a rendőrségnél is van - vagy legalábbis volt, lehet, hogy azóta nyugdíjazták - menhelyes drogkereső kutya), és mindig fogsz találni utánpótlást, kevesebb energiabefektetéssel, mint amennyibe egy komplett fajta kitenyésztése kerül. Ráadásul a mai gyorsan változó világban lehet, hogy még a tenyészcél elérése előtt elveszíti a létjogosultságát a leendő fajta, mert megszűnik a munkaköre, vagy újra felfedeznek egy addig nem diavatos fajtát, ami tökéletesen el tudja látni a feladatot (lásd a malinois vagy a border feltörése, tíz éve még épp csak mutatóban volt belőlük pár darab).

Ráadásul régebben minden országnak megvolt a maga nemzeti vadászkutyája, terelőkutyája, satöbbi, mert nem volt ekkora a jövés-menés a világban, mint most, amikor akár a világ másik feléről is viszonylag könnyedén megszerezhetsz nagyjából bármilyen fajtát. A juhászok nem mászkáltak Európa másik felébe terelőkutyáért, hanem tenyésztettek sajátot, esetleg egy-egy külföldről hozott darabot kevertek a már meglévő állományba. Ma meg a legutolsó faluban is ott az internet, felveheted a kapcsolatot bárkivel a világban. Nem véletlen, hogy pl. az általad példának hozott bull típusú terrierek az USA-ban meg Angliában jöttek lérte, máshol pedig nem nagyon van alternatívájuk: nem kellett, mert viszonylag friss fajták, könnyedén el tudtak terjedni az egész világon, nem volt rá szükség, hogy tenyésszenek pl. corso-terrier mixet, vagy hasonlót.


Ha valaki talál egy értelmes koncepciót, talál hozzá társaságot, és nekiesik, mert van szaktudása, és benne van a kapcsolódó szakmai körökben, akkor nosza, csinálja csak. De aki gyakorira jön kérdezősködni, az ne komolytalankodjon ilyenekkel, hanem ivartalanítson minél hamarabb :)

2016. szept. 21. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
95%

És itt egy kis szakirodalom is, hogy mitől lesz egy fajta tényleg fajta (az FCI-nél legalábbis, és nálunk ők a mérvadóak), nem csak keverék: [link]


Kiemelném a lényeget, csak hogy átérezd, mit is jelent a "fajta" kifejezés:

"Az új fajtának meg kell felelnie a „fajta” definíciónak (meghatározott számú egyed, melyek stabilan örökítik sajátos jellemzőiket generációkon át). Populációjukban legalább 8 teljesen különböző vérvonalnak kell lennie, vérvonalanként pedig legalább 2 kan és 8 szuka megléte szükséges. A folyamat sikerességéhez minimum 1000 megfelelően regisztrált példány kell.

(...)

Az ideiglenes elismerést követően minimum 5 újabb generáció és 10 év szükséges ahhoz, hogy kérvényezhető legyen a fajta végleges elismerése."

2016. szept. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

én abszolút nem vagyok ellene,- de szerintem ez a kutyások többségére igaz- ha normálisan, átgondoltan csináljuk a dolgokat. pl ha nem a szomszéd józsi bácsi rakja össze buksit péter bá pulijával, és azt is úgy h tüzeléskor direkt kicsapja az utcára h had szökjön el otthonról péter bá kutyája és fedezze be a buksit.

ha viszont egy sportban jó eredményeket felmutató malit és egy bordert boronálunk össze(akik mentesek mindenféle örökletes betegségtől és erről papír is van), akkor lehet h én is elfogadnék egy olyan kiskutyát, sőt még fizetnék is érte.

a hangsúly viszont számomra azon van, h olyan szülőket tegyenek össze, amik leraktak már valamit az asztalra sport ügyileg és a kölyköknek is legyen valami célja (konkrétan a sport).

van 300 kutyafajta a világon és ne mondja nekem senki, h ebből az egyik sem elégítené ki az igényeit, ha csak arra kell kutya, h andalogjon a parkban és megsimogasd a buksiját.

2016. szept. 21. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!