Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tobb helyen olvastam, h a...

Tobb helyen olvastam, h a dobermann makacs. Nem hasznaljak annyit munkakutyakent. Ez igaz? Mi a kulonbseg a nj es a dobermann kepzese kozott?

Figyelt kérdés
Kerem, hogy olyanok irjanak akik ezekkel a fajtakkal dolgoznak. Miert nem olyan kedvelt a dobermann? Nekem 3 het mulva lesz meg egy torzskonyvezett dobermann szuka. Nem akarom komolyabb feladatokra hasznalni csak szeretnem ha maximalisan jol nevelt lenne. Tenyleg tobb turelem kell a kepzesenel? Van valakinek realis tapasztalata, hogy miert job egy nj mint egy dobi? Imadom a dobermannt es nem ertem miert nincsenek jo munka vervonalu kutyak hasznalatban...

2016. nov. 5. 09:31
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet általánossítani, de (szerintem) nem érdemes. Mert inkább magát az egyedet kell nézni. Ha nagyon domináns egy kutya sokkal nehezebb nevelni, mivel ő akarja "megmondani", hogy mikor mi legyen és nem másoknak ugrálni. Viszont, ha egy simulékony, behódoló kutyád van, akkor ő meghunyászkodik és elfogadja, hogy te irányítosód. Persze vannak átmenetek. Egy németjuhász is lehet iszonyat domináns és akkor a gazdinak nagyon sok dolga van (de akár egy golden/labrador is lehet ilyen), de egy dobermann is lehet kezesbárány (szukával nagyobb esélyed lesz arra, hogy nem annyira akar dominálni)

nekem németjuhászom van szuka és 6 és fél hónapos törzskönyves jó felmenőkkel, most lett ivartalanítva. Velem szemben nem dominál, kutyákkal próbálkozik, meg néhány emberrel is próbálkozik (bár még kicsi egy része csak játék)

Szerintem ha lesz dobid gyúrj rá a BH vizsgákra, ill. ha komolyabb szinten akarod a kutya engedelmeségét gyakorolni, IPO vagy obidience. És ez le is fárasztja agyaban és fizikálisan is+lesz egy nagyon jól nevelt kutyád.

2016. nov. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A német juhász kevésbé pörgős, könnyebben nevelhető, ha úgy tetszik: szolgalelkűbb (a szó jó értelmében véve).

A dobi a kedvenc fajtám, volt is dobim. Imádnivaló.

Pörgősebb, önállóbb (talán ezt mondják makacsságnak...), mint a német juhász. Határozottabb gazdi kell mellé.

A német juhász azért is elterjedtebb, mert nem fázós. A dobi télen nem dolgozik szívesen annyira, pláne olyan munkát, amihez nem kell intenzív mozgás (pl. nyomkövetés).

Szerintem nem jobb egy nj, hanem más. Sokoldalúbb, könnyebben kezelhető. A dobi nekem személy szerint jellemre is szimpatikusabb. :)


Ha nem volt még dobermann-nod, egy-két tanács:

- remélem, azt tudod, hogy csak lakásban tartható, ideális esetben kertes házban, szabad kijárással.

- kutyaiskola (ill. ovi) kicsi kortól (12 hetes, ahogy az oltásai engedik). Szokja a helyzetet, a hangokat, az őrző-védőt, a többi kutyát stb. Természetesen ekkor még nem folyik komoly képzés vele, de érdemes kijárni a kiképzőpályára hetente.

- emellett ahova csak lehet, vidd magaddal kicsi korától. Ilyenkor kell szocializálni, hozzászoktatni mindenféle helyzethez, emberekhez, gyerekekhez, állatokhoz, más kutyákhoz, közlekedéshez, autóhoz, forgalomhoz stb. Így lesz felnőttként kiegyensúlyozott, normális kutya.

- gyenge pont szokott lenni a kamaszodó dobiknál a behívás, erre figyelj mindig. Illetve más kutyákkal domináns lehet, ezért is fontos, hogy szocializálva legyen hozzájuk, illetve kamaszkorára tiltható legyen a nem kívánatos viselkedés.

- durván nem szabad vele bánni, érzékenyek! Határozottan, következetesen, de higgadtan, nyugodtan kell nevelni őket.

2016. nov. 5. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Azért 'jobb' a német juhász munkakutyaként, mert:

- hosszabb a szőre, így ellenállóbb, t9öbbféle környezethez tud alkalmazkodni

- tovább él

- nem egygazdás, és egy szolgálati kutyának sokszor kell gazdát váltania, ezt egy dobermann nem bírná

Amúgy én is a dobermannt választanám, mert a német juhász nagyon unalmas, minden háznál az van, emellett magánszemélynek egy egygazdás kutya sokkal jobb. Az egyetlen ami nagyon durva, az hogy állítólag 8-9 éves kora után már csoda ha még él. :(

2016. nov. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A dobit én inkább érzékenyebbnek mondanám, kicsit másféle képzést igényel. Ettől ő nem lesz "rosszabb", csak szolgálati kutyának kevésbé alkalmas, plusz ugye nehezebben vált gazdát. De ezek a tulajdonságok előnynek számítanak inkább, ha elsősorban családi kutyaként akarod tartani :) A melót nem úszod meg vele, de ha nincsenek komolyabb céljaid, akkor nem hiszem, hogy hátrányként értékelnéd a jellemvonásait.
2016. nov. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy mi a célja a jelenlegi tenyésztésnek. A dobermannál a kiállítás, küllem a fő szempont. És ez mindig az idegrendszer, az ösztönök és az egészség rovására megy! Első sorban ezért nincs szolgálati dobi. A német juhászban még van vonal, amit kizárólag munkára tenyésztenek. Illetve a dobi önállósága, érzékenysége, rosszabb terhelhetősége miatt jelentősen tovább tart a képzése is. És elmondható, hogy még így sem lesz olyan eredményes, mint egy mali, jó nj, mind a fentebb említettek miatt, mind azért, mert önálló munkára találták ki ezt a fajtát.
2016. nov. 5. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom mindenkinek a hozzaszolasokat.Megyunk majd kutyasuliba es nagyon megnyugodtam a valaszaitok alapjan. Mindket fajtat imadom, de a dobi mindig szimpatikusabb volt. Velem fog lakni a lakasomban es viszem lutyasuliba.
2016. nov. 6. 13:08
 7/9 A kérdező kommentje:
*kutyasuliba
2016. nov. 6. 13:09
 8/9 A kérdező kommentje:
Amugy klikkerrel gondoltam tanitani. Az mennyire hatekony modszer?
2016. nov. 7. 07:47
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól használod, tanításban nagyon hatásos.
2016. nov. 7. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!