Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tervuren, Groenendael vagy...

Tervuren, Groenendael vagy Malinois?

Figyelt kérdés

Második kutyának szeretnék egy szintés sportos, aktív társat a Huskym mellé. Egyelőre a Belga Juhászkutyában gondolkoztam, azon belül is a Tervuren vagy Groenendael. Tudom, hogy az utóbbi időben ők már inkább show vonalra lettek tenyésztve, mintsem munkára ezért is mertem rájuk gondolni. Persze Malinois az álmom, de egy Malit nem merek bevállalni.

IPO-t nem szeretnék vele csinálni, inkább agility és bike/scooter-jöring lenne amit sportolnánk. Persze nem egy megszokott húzókutya, de sikerült beszélnem olyan husky gazdákkal akinek van/volt belga juhásza volt és kimondottan szeret/ett szánt húzni. Sportnak pedig szerintem ideális. Természetesen csak 1 éves kor fölött.

A jelenlegi napi kutyás rutinom úgy néz ki, hogy:


Reggel: 50p-1óra - futás/séta, ez függ többnyire az időjárástól is.

Reggali séta után: 10-20p játék/tanulás otthon

Általában ezt kis pihenés követi, addig csinálom a saját dolgom.

Dél: 1-2óra - séta a közeli erdőben - ilyenkor szabadon van, hogy szaglásszon, a séta közben természetesen labdázunk, botot dobálok neki stb.

Séta után szintén egy 10-20p 'szellemi' foglalkozás otthon, hogy ne csak fizikailag, de szellemileg is elfáradjon

Este: 1-1.5ó séta vagy 50p-1ó futás, ez szintén függ az időjárástól illetve, hogy reggel futottunk-e.

Séta után: általában hosszabb foglalkozás mint a másik két séta után, olyan 20-40p szokott lenni


Hétvégente általában túrázunk, akár a környéken, akár kocsival utazunk és keresünk túraútvonalakat.

Nyáron kicsit másabb, mivel a Husky nem éppen szereti a nagy meleget, így a déli séták sokszor kimaradnak, helyettük pedig a reggeli és esti hoszabb. Ha pedig délben megyünk akkor általában úszni megyünk, hogy ne legyen túl meleg. A késöbbi órákban pedig tudunk menni bike/scooter-jöringezni is.


Itthonról dolgozok, a munkaidőmet úgy alakítom, ahogy szeretném így sok időt tudok tölteni a kutyákkal. Amikor itthon vagyok/dolgozok akkor is álltalában bennt van a dolgozószobában, velem. Rajtam kívül még 3an lakunk itt, gyerek nincs. A lakás nagy kertesház, közel vízpart, erdő. Ingergazdad környezet.


Főként olyanok véleménye érdekelne, akiknek van tapasztalatuk a fennt említett fajtákkal. Mit gondoltok, egy ilyen rutin mellett jól érezné magát egy belga juhász? Illetve ha nem, akkor milyen másik fajtát ajánlanátok egy ilyen életvitelhez? ( Az Akita Inu ami még közel áll a szívemhez. Természetesen az összes fennt említett fajtáról hónapok óta olvasgatok, érdeklődöm irántuk, persze még ígyis keveset tudok róluk, hisz ezt tapasztalni kell. )

Köszönöm.



2017. jan. 27. 21:25
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
79%
és az rögtön azt jelenti hogy buta? logika...
2017. jan. 28. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
munkakutyához képest sem buták, csak mint írtam nem olyan engedelmesek.
2017. jan. 28. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
67%
én sem választanék akitát, lehet durva a buta jelző, akkor inkább lassabb felfogásúak
2017. jan. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
51%
biztosan sokat képeztél akitát vagy láttad őket falkában mozogni, hogy ennyire véded a fajta intelligenciáját :)
2017. jan. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%
akitám van és nem egy akitás ismerősöm. Több tenyésztővel is tartom a kapcsolatot. nekem elhiheted hogy egyáltalán nem buták, nagyon gyorsan tanulnak, nagyon okosak, az más tészta hogy nem hajtsák végre első szóra a feladatot, viszont ez nem azért van mert nem fogják fel vagy buták, hanem azért mert nincs kedvük vagy motivációjuk megcsinálni a feladatot. De nincs értelme ezen vitázni...
2017. jan. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A Malival az a legnagyobb bajom, hogy megtudnám teremteni a neki alkalmas életfeltételeket, eljárnék vele IPOra is, de akkor a Huskyt elhanyagolnám, amit nem szeretnék. Ezért is van ő valahol a "szeretnék egy ilyen kutyát, de addig nem amég 100%os életfeltételeket tudom teljesíteni neki" kategóriában.


Tisztában vagyok vele, hogy Tervurenből és Gröni is csak show vonal maradt, ezért is jöttek szóba nálam és tettem fel a kérdést, hogy egy ilyen aktívabb életmód mennyire elfogadható nekik? A nagy meleg ellen van kutyamedencénk illetve kertitó, bár annyira nem szeretem ha ott hűsöl a kutya de nyáron megengedett. Emellett a lakásba szabad bejárása van ahol légkondival egész elviselhető idő van. Ilyenkor úgy sem annyira aktív napközben. A szőr nyírásra jó, hogy felhívtad a figyelmem, mert Husky gazdaként nem nagyon foglalkozok ilyennel. Nekik nem szabad nyírni, helyette naponta fésülés/kefe.


Az Akita pedig valahogy megfogott. A fajta jellemzőivel nála is többnyire tisztában vagyok, tudom, hogy nem a legkönnyebben kezelhető. Elég makacs fajta. A tanulásra sem annyira fogékony mint pl a Mali, de a Huskym elég jól nevelt, képzett szerintem ez segítene ebben a dologban. Az hogy futás és scooter közben mennyire állna le szaglászni stb, hamar kinevelhető belőle szerintem és persze kölyök korától kezdve céltudatosan nevelném mindenre, így már tapasztaltabban egy huskyval a hátam mögött.


Persze egy második Husky is szerepel a listán, de azért még meghallgatnék pár érvet, véleményt, illetve ehez az életmódhoz való fajtákat.



A fajtamentés, menhely mindig is opció volt nálam, volt már mentett kutyám de amióta macskánk van nem merek onnan bevállalni kutyát. Kölyök korában bármennyire nagy a vadász ösztöne össze lehet szoktatni, viszont egy 1 éves vagy idősebb kutyát már nem biztos, hogy tudnék. A macskák életével pedig nem játszanék ilyen szempontból. A huskym imádja őket különben.


A pedig szerintem nem lenne alkalmas húzni, labrador pedig annyira nem az én világom.

2017. jan. 28. 22:23
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
én az akitámat kicsivel több mint fél évesen szoktattam össze a cicánkkal és 1 évesen a nyuszinkkal :D szóval nem kivitelezhetetlen. Még egyszer elmondom hogy ha érdekel a fajta, kérdezz bátran, amit tudok elmondok! sok sikert
2017. jan. 28. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a lehetőséget. A holnapi nap folyamán valamikor összeszedem a gondolataim és írok. :)
2017. jan. 28. 22:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!