Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Teljesen elkeseredtem. Mit...

Teljesen elkeseredtem. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Van egy 10 hónapos goldenem, akit "jobb" szaporítótól vettünk. Akkor még nem tudtam, hogy hogy kell kutyát venni, szóval munkavérvonal szempontjából nincs semmi.

Nemrég vettem frizbit, és azt gyakoroljuk, de úgy látom, hogy alig van benne öröme. Pedig klikkerezünk, jutizunk, stb. Sajnos a szocializálását későn kezdtem, mert itt az emberek leszarják a kutyáikat, faluban lakunk és amikor sétálni próbáltunk menni az utcabeli kutyák futottak ránk. Kutyás társaságba sem tudunk járni, és a legközelebbi kutyasuli is 150 km-re van innen. Mivel a séta nem megy szépen, ezért apumra vagyunk szorulva, hogy ő vigyen el minket ki a mezőre, hogy szaladgálhasson az ebzet. Amúgy kertes házban lakunk, itt szoktam mozgatni, és ügyeske is, de nem látom, hogy valamit teljesen örömmel csinálja. Szelektíven hall, ha kimegyünk a ház elé, akkor is elszalad tőlem és ha látja, hogy távolodok, akkor fut felém de nem áll meg hanem fut tovább és még meg sem tudom jutalmazni. Apum meg már nem akar kivinni minket. Teljesen el vagyok keseredve. Pedig nagyon sokat foglalkozok a kutyával, és nem látom semmi eredményét. Mit csináljak? Tényleg igaz, hogy az ilyen kutyák, mint pl ő, hogy nincs benne munkavérvonal nem lehet olyan jó munkakutya mint amelyikben van? Olvastam a Jan Fennel Kutyapszichológia könyvét. Mit csináljak? Nem tudom elmagyarázni, hogy hogy érzek. Biztos elfogadott vezérnek, teljesen megadja magát, de nem fogad szót... 16L


2010. máj. 8. 14:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Miért olyan fontos az hogy "jó munkakutya" legyen? Nem csak házi kedvencnek tartjátok? Mert annak teljesen tökéletes lehet attól, hogy nincsenek munkavérvonalú ősei.

Bent a kertben, vagy a ház előtt is lehet gyakorolni a láb mellett sétálást, aztán ha az megy neki és nem mozdul el mellőled, akkor viheted sétálni, a többi kutya nem mer majd közelebb menni hozzátok. Csak ehhez nagyon fegyelmezettnek kell lennie. De sétára szüksége van. Meg ehhez persze a behívást is jól meg kéne tanulnia. Akárhányszor odamegy hozzád mindig nagyon dicsérd meg. Ha ez nem elég, vegyetek egy 5-10 méteres kiképzőpórázt és azzal gyakoroljatok. Remélem segítettem, bár így látatlanba elég nehéz megmondani hol a hiba.

20/L

2010. máj. 8. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
75%
nem minden kutyából lesz versenyzős frizbizős kutya, ahhoz mázli is kell, meg adottság. De miért akarod, hogy az legyen? Ha csak a te házi kedvenced, inkább fogadd el, hogy milyen képességekkel rendelkezik, szeresd úgy, de ne várj tőle olyanokat, amire nem képes. A gyerekeknél se lesz mindenkiből atomfizikus, miért gondolnánk, hogy a kutyák midnegyikének szuper ügyesnek, okosnak kell lennie?
2010. máj. 8. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Azért, mert szeretnék vele pár sportban részt venni... :( Nyáron sok helyre el fogunk mászkálni, de iskolaidőben nincs lehetőség. Szeretnék vele dolgozni és versenyeken részt venni, csupán ezért szeretném, ha valamiben örömet kapna.

Gondolkodtam már azon, hogy szeretnék még mellé egy border colliet, akivel komolyabban foglalkoznék, versenyezhetnénk is, stb, de akkor lelkiismeretfurdalásom lenne, hogy vele nem olyan szinten foglalkoznék, mert ahogy ti mondtátok "nincsenek adottságai hozzá". De lehet, hogy csak én nem tudom kihozni belőle a maximumot. De ha lenne bc-m, attól még nem csökkene a szeretetem a goldim iránt. Mert imádom, de szeretnék vele eljárni erre-arra.

2010. máj. 8. 15:14
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj, szerintem ne add fel. Lehet, hogy későn érő fajta, és van olyan retriver, amelyiknek nincs tehetsége a frizbihez. A sétáltatásnak nem szaladgálásról kell szólni, vedd pórázra, és tanítsd. Rövidre fogd a pórázt, hogy szokja, hogyan kell menni, hogy nem legyen kényelmetlen neki. Dicsérd meg, ha jól csinálja, és határozottan add tudtára, ha nem teszik, amit tesz. Ha látod, meg akar állni szükségét végezni, álljatok meg, aztán tovább. Ne hagyd, hogy rángasson, és semmiképpen sem engedd szabadon gyakorlás előtt.

A kutya akkor örül, ha te is örülsz, ő pedig meg akar felelni. Ezt hangsúlyozza a jutalomfalat. De ha elsőre azt várod, csoda történjen, és csalódott vagy, ha nem, a kutya ráérez, és kevéssé lelkesen igyekszik.

Próbáld először az alapkifejezéseket: ül-áll-fekszik-pacsi-marad-nem szabad-gyere. Sokszor-sokszor mondd, a goldi munkakutya-vizsga nélkül is sokkal okosabb minden más kutyánál, az első 10-ben van a legértelmesebb kutyák listáján, szval biztos megérti előbb-utóbb. A kertben próbáld a gyere szót, és jutalmazz, ne a legelőn, mer ott már csak akkor jön vissza, ha odafigyel rád.

Ne gondold, hogy a kutyád butább az átlagosnál! Megvan a magához való esze, csak rosszul motivált, és zabolátan (remélem, ivartalaníttattátok). A hagyományos "jó tett-megerősítés, rossz tett-büntetés" módszer következetes használata minden kutyánál beválik. Ne csalogatásra használd a jutalomfalatot, hanem ha odajön, akkor jutalmazd meg vele, és sűrűn simogasd, dicsérd, hogy lássa, elégedett vagy vele. Akkor is, ha csak kis lépésekben haladtok, minden jót dícsérettel jutalmazz.

Egyébként nem hiszem, hogy tényleg elfogadott vezérnek, ha nem engedelmes. Ha megszidod, és hátára vágja magát, ha te mész ki először a kapun, ha nem eszik a kajából, amíg nem mondod, szabad, akkor vagy te a vezér.

Ne a munkakutya vizsgáért szeresd, hanem magáért a kutyáért. Attól akar majd megfelelni neked, és attól lesz okos kutya.

2010. máj. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszi a tartalmas választ! :)

Tudja az ül-marad-pacsi-stb dolgokat, ettől többet is tud.

Csak máshol nem csinálja meg, csak itthon...

Az ivartalanításba meg nem mennek bele a szüleim. Már mindennel próbálkoztam. Mindenben teljesen hülyébe vesznek, amit hallanak tőlem, az hülyeség. Már feladtam.:(

2010. máj. 8. 15:33
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarlak elkeseríteni, de egy golden retriever nem fog eredményeket elérni frizbiben. Nekem is ilyen kutyám van és tudom róla, hogy nem fog 2 méterre felugrani a frizbiért és nem olyan gyors, hogy utol tudná érni. Másrészt kutyasuli és kiképzői tapasztalat nélkül nem lehet versenyszerűen űzni semmilyen kutyás sportot. Teljesen felesleges még egy kutya, mert azzal sem tudnád felvenni a versenyt a profi kiképzők és a rendszeresen kutyasuliba járó kutyákkal. Csak az lenne a vége, hogy a golden teljesen el lesz hanyagolva. Nehogy azt hidd, hogy egy border collieval csodákat lehet elérni és annyival értelmesebbek a goldeneknél. Először a goldent képezd ki rendesen, mert ha vele nem megy, a másikkal sem fog. Biztos vagyok benne, hogy rangsorprobléma és van nálatok, máskülönben nem hagyná figyelmen kívül a behívást.

Kutyaválasztásnál is utánanézhettél volna a fajtának és akkor tudnád, hogy ők nyugodtabbak, lomhábbak mint a sportkutyák. Hiszen éppen ezért szeretjük őket.

2010. máj. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Merre laktok? Nekem is goldenem van. Ha gondolod megbeszélhetünk egy találkát. Személyesen jobban tudnék tanácsot adni. Hidd el, tapasztalatból mondom. :)
2010. máj. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Erdély... :( De Debrecen szóbajöhet. Vagy Nyíregyháza. Vagy ezek környéke.
2010. máj. 8. 22:07
 9/16 anonim ***** válasza:

elöször szoktasd a csipogo gumi szarokhoz majd a labdához majd a frizbi.. minden kutya imádja a csipogo vackokat amiket ö rág és idegesitő csipogo hangot ad. :)

az arany retrik naon szertik :) :Proba szerencs

2010. máj. 11. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Ne keseredj el, én például két hónappal ezelőtt egyáltalán nem gondoltam volna, hogy a kutyám bármiért képes lelkesedni, és örömét lelni benne, pedig én is elolvastam millió kutyás könyvet, meg fórumot, meg mindent, de sajnos egyedül nem ment. Olyan ez, mint a nyelvtanulás: lehet csinálni könyvből egyedül is, de csak nagyon keveseknek megy. Hihetetlenül sokat segít a kiképző segítsége, az hogy áll melletted, és minden apró mozdulatodnál lesi a hibát, és jelzi, és te korrigálsz, stb.


Elkezdtünk sulizni, és néhány olyan alapvető dolgot tanultam, hogy teljesen ledöbbentem, hogy hogyan lehet, hogy ezekre eddig nem gondoltam. Pl a juti dolog nálunk is problémás volt, ott adtam fel a klikkerezést amikor egyedül csináltam, amikor a kutyának nem tudtam a parkban vagy az utcán a szájába tenni a jutit, vagy ha igen, kiköpte és ment tovább.


Kegyetlenül fog hangzani amit mondok, de nem az, sokkal jobb kedvű a kutyám mióta ezt csináljuk.


Vonddmeg tőle az ételt! Az enyém még két nap koplalás után is kiköpte a suliban a virslit, és távozott, onnantól semmit sem tudtam vele csinálni. Na de a negyedik napra megéhezett. Az enyém különösen konok, meg a goldi amilyen kajás valószínűleg két nap is elég lenne neki.


Ha elég éhes, akkor figyelni fog rád, és visszajön a kajáért, ez tuti. Érdemes azt csinálni, hogy otthon nem jutizol egy ideig, viszont mikor kimentek, akkor valami brutál finom, és semmikor máskor nem hozzáférhető dolgot adsz neki. Ilyen pl a főtt csirkemáj, én ennek segítségével úgy vakarm le magamról a kutyákat.


Nálunk most az van, hogy 4 hete nem eszik tálból, csak nagyon ritkán, minden kaját a kezemből kap, teljesítményért. Ez ugye két szempontból iszonyú hatékony: az egyik, hogy én is tudom, hogy sokkal többet kell foglalkozni a kutyával, mert ugye éheztetni nem akarom, ezért nagyon figyelek rá, és folyamatosan klikkelek minden olyan viselkedésre, ami tetszik, és sokat produkcióztatom, tanítom. Fogyott most 3 kilót, de nem tűnik soványnak, ugyanakkor végre elértem, amit sosem gondoltam volna: a szeme sarkából folyton figyel rám, A másik az, hogy a kutyában kierősíti a kötődést, megszokja, hogy te vagy az élelem forrása, rád kell figyelnie.


Nálunk olyan a kutya 4 hét után, mintha kicserélték volna. Folyton hegyezi a fülét, ez eddig egyáltalán nem volt jellemző rá,sokat és hosszan néz a szemembe, és lelkes, aktív, mozgékony.


Emellett persze nagyon fontos, hogy minden gyakorlást egy jóval kell befejezni (bármivel amit tutira tud, pl. ül), és utána nagyon megdícsérni, megdögönyözni, hogy mindig pozitív élmény társuljon az egészhez. Játszani tudtok? Nekem pl. (tudom, ez nagyon ciki) de ezzel is gondom volt. Ha van labda, vgay segédeszköz, akkor persze egyszerű, de nekem meg kellett tanulnom úgy játszani, hogy csak én vagyok, és a kutya :) Kergetőzős, birkózós, stb. Eleinte egyáltalán nem érdekeltem, Szörnyű érzés volt, nem tudtam belelkesíteni egyáltalán. Aztán ahogy a rangsor elkezdett a helyére kerülni, meg többet próbálkoztam, ez is nagyon sokat javult. Ne add fel, ha suliba nem is tudsz menni, olvass sokat, esetleg próbálj keresni olyan kiképzőt aki segít mondjuk telefonon, vagy ilyesmi.


Elképzelhetetlen öröm, amikor azt látod, hogy a kutyád egyszer csak a totál niholből elkezd lelkesedni érted, és akarni a közös munkát, játszani veled, stb. Hajrá!

2010. máj. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!