Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Normális hogy ennyire ragaszko...

Normális hogy ennyire ragaszkodik hozzá?

Figyelt kérdés

Most tíz hónapos kölyökkutyám rettentően imádja a játékait. Nem féltékeny rájuk és el lehet venni tőle, osztozkodik is a többi kutyával, nyomja nekik oda hogy játszanak vele. Viszont amikor tanítom új dolgokra vagy gyakorlom vele a már megtanultakat akkor a játék felülírja a jutalomfalatot. Erre konkrét példa hogy amikor tanítottam az eldobott játék visszahozására és miután megtette jutalmazni akartam de egyszerűen nem kellett neki a jutalomfalat, csak mereven a játékot figyeli hogy dobjam már el újra. Border collie egyébként, ezzel a juhászkutya nézésével mered rá és lapul mint terelés közben. Emellett gyakran azt csinálja hogy amikor visszahozza tőlem egy méterre teszi le vagy áll meg vele és csak nagy unszolásra hozza lábhoz, ha meg nem figyelek rá akkor meg tolja a lábszáramnak hogy most miért nem dobom már el.


Tudom hogy most javában benne van a kamasz korban, néha meg is látszik hogy tudja miről beszélek és mit kérek tőle, mégis vonakodik teljesíteni (például úgy csinál mint aki nem tudja mi az az ül pedig aztán szerintem a könyökén jön ki).


Próbáltam a játékaival jutalmazni, hogy miután kérek tőle egy feladatot és elvégzi akkor kapja meg a játékát, de ha nálam van a játék egyszerűen se lát se hall, nem rám figyel hanem a játékra és nem tudom hogy mit lehetne ezzel kezdeni, pedig látnék ebben a jutalmazásmódban potenciált.

Esetleg kinövi ezt a csapongását? Nincs vele semmi baj egyébként csak tényleg úgy csinál mint a kamaszok és lázad olykor.



2017. ápr. 5. 20:11
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
52%

Elképzelhető, hogy pont az a baja, hogy a könyökén jön ki az ül. Ha unalmas dolgot kérsz egy fiatal, kihívásra vágyó kutyától, kevésbé lesz kedve megcsinálni (hát még egy munkakutyának, aki már összetettebb feladatokra is képes). Amúgy szimplán az is elképzelhető, hogy ő nem az "ülős" fajta. Itt arra gondolok, hogy mindenkinek van egy kedvenc póza. Lehet, amikor várakozni kell, vagy hasonló, ő szívesebben fekszik le, mert úgy kényelmesebb, ülni "nem szeret". "olyankor szokott lenni az hogy lenyomom a hátsóját és még egyszer megismétlem a parancsszót, hogy értse mire gondolok. " Ha a kutyának a könyökén jön ki az ül, akkor valószínűleg érti is, hogy mit akarsz, így nem látom értelmét még pluszban nyomkodni csak azért, hogy a te akaratod érvényesüljön (persze most nem ettől fog összedőlni a világ). Lehet kicsit többet kell foglalkozni az üllel, jobban jutalmazni, hogy több kedve legyen hozzá. Illetve a fenéknyomkodásnál még jelen van az opposition reflex (thigmotaxis) is. Azaz valamilyen erőbehatásra az ellenkezőjét teszi a kutya (ezért is látjuk azt a jelenséget, amikor a gazdi rángatja előre a kutyust pórázon, az pedig teljesen betámaszt az ellenkező irányba). Persze ezt nem szabad "kifogásnak" használni, meg kell érteni, miért nem akar leülni, velünk jönni, stb., és annak megfelelően tanítani tovább.

A játék jobban érdekli, az nem baj, neki az bír magasabb értékkel a falattal szemben. Falatozni ezek szerint pedig tudsz akkor, amikor nincs labda a láthatáron. Az én kutyámnak például falatokkal kellett meghoznom a kedvét a játékhoz. Minden egyed kicsit más. Ha szeretnéd elérni, hogy kézbe, vagy lábhoz tegye le a játékot, érdemes lehet beszerezni egy klikkert. Nagyon jól meg tudod vele jelölni, hogy mit akarsz, mikor tette jó helyre a játékot (vagy bármi mást).

#5. A játékkal igenis lehet nyugalmat tanítani. Vannak olyan kutyák, akiket a kaja pörget fel, nem játékfanok, de ott is megoldható a nyugalom jutalmazása. Először is érdemes megerősíteni a nyugodt állapotokat (capturing calmness): elfekszik a lábunknál, rombolás helyett napozik, kap egy falatot, rágcsajátékot. Amint lenyugszik és nem várja a következőt, megint oda lehet csúsztatni. A kötélhúzós kifejezetten jó az önkontroll és a nyugalom tanulására, hiszen egy ereszd parancsra egy felfokozott játékmódból zökkented ki a kutyát. Illetve ott van még a flirt pole, amivel szintén ugyanezen gyakorlatok végezhetőek.

Akumi, mindig olvasgatom a kommentjeidet, de egy írás alatt annyira két végletet tudsz néha megfogalmazni. Az első fele okés, de a vége... Megint kiütközik, hogy sokan nem értik a pozitív megerősítés és a jutalomfalattal való munka lényegét, a tudományos hátterét. A kutyát nem lekenyerezed. Még a "lure-t" se lehet annak venni. Pszichológiai alapokra épül az egész, amit B.F. Skinner már 1920-ban leírt. Eszerint, a jutalmazott magatartás többször megjelenik. A büntetett csökken, de idővel visszatér, ezért érdemesebb jutalmazással elérni egy magatartást, mint büntetéssel és tiltással leállítani egyről. A jutalmazás lényege sokszor az, hogy pozitív asszociációkat szül a kutyában, az agyát szinte kémiailag "átprogramozod", illetve addig csinálod, amíg kvázi egy izomreflex alakul ki a kutyában a parancsra (azaz nem gondolkozik rajta, hogy ő meg akarja-e csinálni. Az inkább a tanítás elején mérvadó, hiszen azt akarod, hogy partner legyen ebben a folyamatban.). Pl: ha füttyentesz, gondolkozás nélkül fordítja a hangra a fejét. Ha valamit 100%-ra tud a kutya, akkor se hirtelen hagyjuk el a jutifalatot. Az elején minden ülésnél kap, majd random: az elsőnél, harmadiknál, ötödiknél, majd rögtön a következőnél még egyet... Egyre kevesebbet jutalmazol, illetve átvezeted a jutalmat az életbe. Azaz, behívásnál az lesz a jutalom, ha visszajött, hogy elmehet megint szaglászni, futkározni, a dicséretnek, siminek lesz értéke. Hosszú folyamat tud lenni idáig eljutni, tartani a lépéseket a kutya tempójához, de így lesz egy igazán betonbiztos parancsszavad legyen az akármi. "A tanítási fázis persze legyen pözitív, de ha már tudja, és cseszik megcsinálni, akkor némi fegyelmet azért érdemes beletenni." Nem is tudom amúgy, hogy miért hiszik azt sokan, hogy R+-nál nincs fegyelem. Ugyanúgy mindent szabályok között csinálunk, mint bármelyik másik módszernél. Illetve ilyenkor mit jelent a fegyelem? addig mondogatod neki, amíg meg nem csinálja? "külön ilyen gyakorlást csinálni, hogy nincs játék, nincs jutifalat, csak feladatok, mindent kötelező elsőre megcsinálni, a jutalom pedig a dicséret." Igen, egy ilyen gyakorlatot akkor lehet megcsinálni, ha már felépítettük a kis várunkat és elég számára a dicséret. Ha ez nincs meg, akkor csak bukásra ítéljük magunkat és a kutyát is. Ismerek terápiás kutyásokat (az egyikük ráadásul a kiképzést/vizsgáztatást/értékelést is csinálja), és akármennyire megbízhatóan tud dolgozni a kutya, akkor is szokott egy kis virsli csurranni-cseppenni, mert senki se akar és fog a munkájáért járó kevesebb bérért, vagy akár fizetés nélkül dolgozni. A kutyák nem robotok.

2017. ápr. 6. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!