Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan lehet egy olyan kutyát...

Hogyan lehet egy olyan kutyát szellemileg lefárasztani, akit nem érdekelnek a logikai játékok? Ill a behívást hogy lehet gyakorolni?

Figyelt kérdés

A szellemi fárasztás nem nagyon megy a kutyámnàl. Tud kb 5 trükköt (ül, fekszik, pacsi, ugrás, làb keresztbe tétele, meg nagyjàból a "marad"-ot is). Ezeket ha összesen 5 percig csinálom vele, már megunja.

Az olyan logikai jàtékok meg egyàltalán nem érdeklik mint pl jutitartóba jutit teszek és ki kell szedni. Vagy a "keresd" sem érdekli. Leteszek egy jutit a földre, ráteszek egy műanyag poharat, csak bambán néz ràm hogy most mi van. Semmi ilyet nem szeret/akar csinálni. Nem érdekli. Ez az egyik dolog.


A màsik a behívàs. Bent lakàsban néha gyakorlom vele, úgy csinálom hogy leültetem, marad, elsétàlok, hívom, kb meg se mozdul, mutatom neki a jutit, arra nagy ritkán megmozdul. De nagyon sokszor a jutira sem jön oda. Nem tudom hogy tudnàm ezt gyakorolni vele. Amugy ha sétàlunk úgy hogy el van engedve, és jön szembe valaki, ràszolok hogy állj akkor megáll,és hívom hogy jöjjön oda, nem jön, csak ha màr vagy 10-szer mondtam neki.


Harmadszor pedig: a jutalomfalat kb egyàltalán nem érdekli. Bent a lakásban még nagyjábol igen. De kinn egyàltalàn nem. Tehàt nem tudom megcsinàlni, hogy ha mondjuk kinn hívom magamhoz és odajön, kap jutit. Mert egyszerűen nem kell neki. Van hogy kiköpi. Van hogy el sem veszi... a szépen sétàlást is tanítom neki, de hiába jutalmaznám akkor amikor jól viselkedik, nem kell neki a kaja... pedig érdekes módon egy kis éhenkórász, aki állandóan enne. És mindent megeszik. De úgy tűnik csak odabenn.


2017. jún. 2. 14:15
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
46%

"Àltalàban délután 2-3 körül szoktam gyakorolni vele. Kb 10 percet."

Áruld már el nekem, hogy mi a pék lisztes, náthás farkáért erőlteted a 10 perc gyakorlást, ha az a szerencsétlen 5 perc alatt halálra unja magát? Gyakoroljatok 3 percig, legyen sikerélményetek, hagyjátok abba úgy, hogy a kutya élvezze és még többet akarjon! Gyakoroljatok többször, keveset, aztán amikor belejön, meg jobban benő a feje lágya, elkezdhetitek nyújtani az időtartamot.


Behívás: ingerszegény környezetben, legértékesebb (értsd legfinomabb, legkedvencebb) jutalomfalatokkal megtanítod neki. Ha már megy, akkor folyamatos átszoktatod kevésbé kedvenc falatra, játékra, buksisimire. Az egész legyen móka és kacagás, a kutya ne tudja, hogy mikor mi jön, érdekelje, hogy ha mivel lepi meg a gazdi legközelebb.

Ha ingerszegény környezetben megy a feladat (gyakorlatilag bármelyik feladat), akkor lehet fokozatosan nehezíteni a feladatot: gyakorolni az udvaron, úgy, hogy ott van mellette egy kevésbé érdekes játék, egy nagyon érdekes játék, ott van egy másik családtag, egy vendég, egy macska, aztán kint a saját utcátokon, amin napi 6x úgyis végigmentek és nem izgi, másik utcán, süni mellett, másik kutya mellett stb. A jutalomfalat értéke mindig igazodjon a feladat nehézségéhez, aztán ahogy belejön a kutya, fokozatosan el lehet hagyni.

A játékkal jutalmazás kapcsán azt jegyezd meg, hogy a játék az mindig pörgeti a kutyát, így azokban az esetekben, amikor a kutyának nyugodtnak kell maradnia (pl. reaktivitás esetén) ne használd!

Ha nem derült volna ki, jutalomfalat és jutalomfalat között hatalmas különbségek vannak: ismerek olyan kutyát, aki kiköpi a spenótost, az enyémnek meg az a kedvence. A legtöbb kutya imádja a májas dolgokat. Ha a kutya kiköpi a falatot, akkor a falat rossz. Viszont egy helyesen használt jutalomfalat nagyon jó indikátor: ha nem érdekli a kutyát, akkor valahol nagyon máshol van a figyelme és ideiglenesen csökkenteni kéne a figyelemelterelő tényezők számát.



Hallod Kérdező, nekem ebből az egész kérdésből az jön le, hogy túl sokat vársz el szerencsétlen kölyöktől, csak azért, mert munkakutya. Nem csoda, hogy könnyen elveszíti a lelkesedését.


Bármennyire is játéknak néz ki, a "keresd", a szagfelismerés (itt a piros hol a piros) az egy FELADAT. Tehát ugyanúgy kell kezelni: ha kell, apró részletekre bontva és fokozatosan növelve a nehézséget.

Én a keresést Karen Pryor módszerével tanítottam a kutyámnak: [link] Tehát, hogy láss példát, mire gondolok apró részletekben tanítás alatt:

1. Először leejtem/rakom a földre a tárgyat, a kutya természetes kíváncsiságát kihasználva megerősítem, amikor odamegy és megszaglássza mi az. Ha ezt stabilan 10-15x megcsinálja

2. Messzebbre dobom a tárgyat, majd ha ez is megbízhatóan megy

3. "véletlenül" megtaláljuk a tárgyat a szobában (ezen a ponton ha meglátja a tárgyat, magától odamegy, rámutat, de azt is megakadályozza, hogy a "dobás" legyen a jel a feladat elvégzésére)

4. Vezényszót és kézjelet kapcsolok a feladathoz

5. Igény szerint tovább nehezítem a feladatot, bővítem a keresés terét.


A jutalomfalattal töltött játék is hasonló dolog. Ha a kutya nem érti, mi a feladat vagy túl nehéz neki, akkor nagyon gyorsan el fogja veszíteni az érdeklődését. Vannak olyan tölthető játékok, amelyeket ösztönösen használnak a kutyák (pl. alap KONG), de annál is figyelni kell eleinte a nehézségi szintre. Ahol nem látni a jutalomfalatot vagy nem egyértelmű hogy lehet megszerezni (pl. a KONG Wobbler vagy a Karlie Doggy Brain Train 2-in-1 intelligencia kutyajáték) azt tanítani kell.


(Hajrá Kérdező! Ha a 10 éves korában mentett, könnyen demotiválható, abszolút nem kreatív kutyámnak mennek ezek, akkor egy kreatív, németjuci-mali-kitudjami kölyöknek is menni fog!!)

2017. jún. 3. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
És azt elárulná valaki hogy a behívást hogy kell gyakorolni???? Mert mindenki csak pofázik, hogy nem jó,de azt nem írja le hogy hogy csináljam!!
2017. jún. 3. 07:38
 13/13 anonim ***** válasza:
Hosszabb pórázon engeded kolbászolni. Majd szólsz neki---hozzám!-- Ha nem indul el, oda húzod. Ha ott van melletted, jutalom. Ami lehet akár egy labda is. Utána ismét elengeded és ismételsz. 2x-3x ismételsz, majd mész vele kicsit sétálni. Aztán egy szer csak megállsz, ha a kutya tovább megy, jöhet a hozzám az előbbi módon.
2017. jún. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!