Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a helyes kifejezés a...

Mi a helyes kifejezés a Kuvasz/komondor féle és a mudi/puli félék megkülönböztetésére?

Figyelt kérdés

Felénk mindenki máshogy használja, van aki a mudi/pulit hívja juhászkutyának, vagy terelőkutyának, de van aki őket is pásztorkutyának hívja, a Kuvasz/komondort meg hallottam már juhászkutya, pásztorkutya és őrkutyaként, területörzőként emlegetve.


Nem a funkciójukra vagyok kíváncsi, azzal tisztában vagyok, hogy melyiket mire használjuk, ugyanis volt már tapasztalatom mind a 4 fajtával, a szóhasználatra lennék kiváncsi, hogy mi a helyes szóhasználat rájuk, tehát ez nyelvtani, szóhasználati kérdés, nem pedig fajtaleírásra vagyok kíváncsi.


Ahogy eddig én használtam a kifejezéseket rájuk:

mudi/puli terelőkutya

Kuvasz/komondor pásztorkutya.



2017. jún. 5. 09:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Jól használtad :) néha keverik a juhászt a pásztorkutyával, igazából én se tudom e kettő között mi a különbség, hiszen a juhász annyit tesz, hogy juhok mellett dolgozik. Ez ugyanúgy lehet egy kuvasz, mint egy terelő mudi. Szóval biztosabb a pásztor/terelőkutya, így nincs félreértés. Esetleg arra tudok gondolni, hogy juhászkutya alatt az összes háziállatok mellett dolgozó fajtát gondolják, mint pl a vadászkutya (ott is van terrier, agár, kopó, még sincs így konkrétan megnevezve) szó használatával is. Az őrkutya pedig helytálló, ha fix objektumot őriz pl telep, gyár, mondjuk attól még hivatalosan pásztoreb, de ennek a kifejezésnek is megfelel.
2017. jún. 5. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

#1 a mudi/puli terel, azaz ők tartják egyben a nyájat, ők terelik, ők mozgatják, de a kis méretük miatt nem képesek megvédeni, ezért ők inkább csak jeleznek, mint sem őriznek, míg a kuvasz/komondor kísérőkutyaként van jelen, a nyáj mozgásába nem avatkozik be, csak védi őket, ha farkas/medve vagy idegen kutya közeledik a nyáj felé akkor azt elhajtja, azaz ő őrzi a nyájat.


Azaz a funkciójuk teljesen más attól, hogy a nyáj mellett dolgoznak, és rengeteg szóhasználat van rájuk, erre vonatkozott a kérdés. Felénk mindenki össze-vissza használja, azok is akik ebbe dolgoznak vagy ezzel foglalkoznak.

2017. jún. 5. 09:48
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ezt én is tudom. Juhok mellett ugyanúgy dolgozhat ettől függetlenül kuvasz mint nyájőrző és mudi mint terelőkutya. Tehát a juhászkutyának igazából mindkettő nevezhető. Amúgy a kaukázusi nevében juhászkutya, közben pedig pásztorkutya. A tibeti terrier is egy terelőkutya, mégis terriernek hívják. Ezek hivatalos nevek, szóval van rendesen kavarodás.
2017. jún. 5. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A juhászkutya, hajtókutya, terelő kutya ami a jószágot tereli / hajtja (nem ugyanaz, és nem keverendő fogalmak). A pásztorkutyák csak őríznek. Sokszor helytelen a megnevezés, mint pl kaukázusi juhászkutya, közép-ázsiai juhászkutya. Pedig ezek is pásztorkutyák, akár a komondor vagy a kuvasz.
2017. jún. 5. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ez igen! Kevés ilyen korrekt választ láttam a gyakorin az összes válaszadótól, sőt a kérdezőtől is! Így kellene működni ennek az oldalnak!
2020. ápr. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem egyáltalán nem olyan világos, hogy melyik kutya mit csinál. Itt nincsenek medvék meg farkasok már, egy kisebb betolakodót akár egy pár mudi is vissza tud tartani.

Ugyanakkor mikor jártam a mudimmal terelni, RENDSZERESEN hoztak komondort, kuvaszt, és külföldi, óriástestű őrző fajtákat terelni! Szóval nem csak őrzésre jók.

2020. ápr. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!