Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan érjem el, hogy tiszteljen?

Hogyan érjem el, hogy tiszteljen?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Második kutyának hoztam menhelyről magamnak egy bullterriert. Tudtam, hogy kutyákkal nem túl kedves, ennek tudatában hoztam el.

Elég jól halad, most már látom, hogy barátkozni is mer, nem csak a támadás. Szerintem jól kezelem, mert működik. Viszont sokszor nem érdekli, ha én akarom irányítani, pl ha az utcán megy valaki, a ház előtt, nem tudom behívni, mindenáron el akarja kergetni a "betolakodót" (nem félelmében!). Emellett sétánál soha nem néz rám, nem húz, mellettem megy, illetve előttem ha azt mondom,hogy mehetsz, de soha nem húz, tudja akkor visszarántom fojtóval. Játékot, kaját bevédi, akkor is, ha utána nem adom neki oda egy jó darabig (mármint a játékot). Ja és a motorosok, biciklisek szúrják a szemét, amit a menhelyen nem tudtak tesztelni, így ki sem derült..


A lényeg az, hogy sok esetben érti és elfogadja, ha rendre utasítom, de néha meg mintha felcserélődne a falkasorrend, mintha nem akarna kötődni, vagy hogy mondjam.

Tippek, ötletek?

A negatív kommentekből nem kérek, nem akarom eldobni és újat hozni, hanem szeretném megoldani.


2017. jún. 13. 21:30
 1/4 anonim válasza:
9%
Neveld erősebben, ha kell verd meg és tudni fogja ki a falkavezér.
2017. jún. 13. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Te milyen embert tisztelnél? Tiszteletet éreznél az iránt, aki folyton parancsolgat, nem hagy választási lehetõséget, belekényszerít dolgokba, fizikailag, vag mentálisan bánt, kellemetlenséget okoz? Kicsit erõsen hangzik, de õ így éli meg a kapcsolatotokat. Még mindig benne van az emberekben, hogy falkavezérnek kell lenni, holott már ellenkezõjét bizonyították. Olyan embert fogsz te is és a kutyád is tisztelni, aki segít, terelget az úton, aki már-már a bizalmasod. Ekkor fogod megtenni azt, amit kér és azért, mert te is akarod, nem kényszerbõl. A játék elvételére is azért morog, mert te magad írtad, hogy van, hogy vissza se adod neki. Így végképp kincs lesz számára, ha nála lehet, még jobban védeni fogja. Nézz utána a pozitív megerõsítésnek, többrõl szól, mint hogy tömjük a kutyát jutalomfalattal. Ha szeretnéd adhatok néhány tippet a fent említett problémákra (azért kérdezem, mert sokan élbõl elutasítják a pozitív megerõsítést, akkor meg nem fárasztom magam feleslegesen a pötyögéssel).
2017. jún. 14. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Persze, szívesen fogadok, sőt a legjobn az lenneha ide írnád, hátha aki elből elutasít, is olvasná, és segítségére lenne.

De egyébként pont az a baj, hogy eleinte nem volt ennyi szabály,és volt, hogy mentem összeszedni a játekot (pl fűnyírás előtt), odarohant és odakapott, aztán elvitte... tehát fokozatosan lett ilyen...

És nagyon sok pozitív megerősítést kap, azért is kezd jó viszonyban lenni a kutyákkal, mert a tiltás mellett rádícsérek a semleges és pozitív reagálásra. :)

De írd le nyugodtan, minden tanácsot szívesen olvasok!

2017. jún. 15. 17:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Először is bocsi a kései válaszért. No de jöjjön a lényeg. :D

Én alapjáraton nem vagyok oda a büntetésért, korrekciókért, tiltásért (lehet tiltani, szoktam is, csak sokaknak egész mást tud jelenteni a tiltás, mint nekem). Első sorban vissza kell szorítani a büntetést. Úgy lehet jobb a kapcsolatotok, ha több pozitív élményt tud hozzád társítani, nem a kiképzőtisztje vagy, hanem a barátja/apja, stb (akármilyen nevetségesen is hangozzon).

Gondolj úgy rá, mint egy mérlegre. Egyik oldalán a jó, a másikon a rossz dolgok. A korrekciót pont azért nem igazán szeretem, mert korrigálsz, majd jutalmazod a helyes viselkdést. Ettől a mérleg még mindig egy szinten lesz (és sokan belecsúsznak abba egy idő után, hogy csak rántanak a pórázon, stb. amúgy meg nem jutalmaznak utána, így negatívba hajlik az egész). Ráadásul el tudod érni, hogy a kutya magát korrigálja. Ezért kell tanítani, lehetőséget adni neki, hogy válasszon (lehetőleg olyan opciók közül a tanulás alatt, amiből nem jöhet ki rosszul). Én megszabadulnék a fojtótól, főleg így,ha alapjáraton ügyesen sétál (meg nem is szeretem az averzív módszereket/eszközöket, több problémát tudnak szülni sokszor, mint amennyit megoldanak).

Csak a ti házatok körül reagál emberekre? Lehet, hogy a fizikai határ teszi reaktívvá, sok kutyát frusztrál a kerítés, póráz. Érdemes lehet előbb bent a házban begyakorolni a visszahívást. Akár úgy is, hogy ha megy, akkor elhelyezel 1-2 falat kaját, játékot a földön (úgy próbáld megoldani, hogy ő ne érje el, vagy legyél gyorsabb nála, esetleg kérj meg valakit, hogy segítsen). Ezzel már elkezdheted építeni azt, hogy tök mindegy mi van körülötte, nálad lesz a legjobb (ide tényleg a lehető legjobb jutalmat vedd elő). Azután ki lehet vinni a gyakorlatot a kertbe, üresebb utcába. Először akár pórázon is tarthatod, hogy ha kell enyhén magad felé tudd irányítani, ha valami elterelné a figyelmét. De ez csak a behívás különböző zavaró ingerek mellett. Érdemes lehet ráfeküdni a szemkontaktusra is. Akár parancsszóra, akár magától keresi a tekinteted, jutalmazni kell. Az csak jó, ha figyel rád. És akkor jöhet az ugatás... Szépen kiültök a kertbe/ablakba, ahol ő be szokott indulni a kinti történésekre, és nézitek az embereket, kutyákat. Ha csak figyel, akkor jutalom. Ha ugatna, akkor átirányítod a figyelmét rád (ha jön valaki ne ugass, hanem rám figyelj - ez fog rögződni benne), és utána juti. Ha elszaladna mellőled, akkor jöhet jól az előzőleg begyakorolt behívás, vagy ha a hagyd jobban megy neki, akár azt is lehet használni.

Azt jól teszed, hogy ha nem reagál kutyákra, jutalmazod, mindenképp pozitív asszociációkat fog szülni benne (mert sokszor ilyen egyszerűen működnek, de még mi is. Olyan ingert fog társítani a látottakhoz, ami éri. Így lehet az, hogy a szöges/fojtó korrekciója kialakíthat rekatív, félős kutyát). Arra azonban oda kell figyelni, hogy olyan jutalmat használj, ami a kutya számára értékes. Ha szereti a játékokat, akár kötelezni is lehet (külföldi oktatóval beszélgettem, ő egy kutyaagresszív amerikai bulldogot rehabilitált kötélhúzással. Valahányszor elment mellettük egy kutya, a bulldog kinézte, de nem reagált, jöhetett a kötélhúzás. Abban még egy kicsit ki is élhette magát.).

No de tudjuk, hogy a játékok is gyengepontjai. Hagyd, hadd játsszon, rágcsálja, majd amikor elmész mellette, ledobsz egy finom falatot. Ezt valószínűleg jó párszor meg kell csinálnod, de azt kell majd észrevenned, hogy várja az érkezésedet ahelyett, hogy a játékán kattogna. Ha már nem védelmezi annyira, csak érj hozzá, fogd meg a játékot és jutalmazd, ha nem reagál. Ha ráharap a játékra, ne játssz vele, mond neki, hogy tegye le, eressze, stb, és ha megteszi, akkor játszhattok. Éreztetni kell vele, hogy ha el is veszed, nálad van, vissza fogja kapni. Ugyanezt etetésnél meg lehet csinálni (valami jobbat kell eldobnod, mint amit éppen eszik, akkor hatásosabb lesz). Illetve ott még azt teheted, hogy megfogod a tálat, beleteszel pár falatot, leteszed, megeszi, felveszed, teszel bele pár falatot, és így tovább. Meg lesz az neki, hogy a te közelséged csak jóval jár, a kezed nem bánt, vagy elvesz, hanem ad. Akár kézből is etetheted kicsit. A lényeg, hogy a mérleg mindig inkább a pozitív felé billenjen.

A motorosok, biciklisek ügyét hasonlóan tudod megoldani, mint a kutyáknál. Ha nézi őket, akkor jutalom, ha ugat, akkor figyelj, és utána jutalom. Esetleg rákereshetsz youtube-on a look at that game-re. Valamint, ha van otthon bicikli, akkor azt lehet "nézegetni", egyre közelebb menni hozzá, folyton jutalmazni.

Az egész pozitív megerősítés lényege a megelőzés. Ha már van valamilyen baj akkor is meg tudsz előzni különböző szitukat. Ha pedig balhé van, akkor arra törekedj, hogy kijussatok abból a szituból, ne állj neki azonnal fegyelmezni. Egy olyan kutyát nem is fogsz tudni, amelyik már a tűréshatárán túl van. Sok munka lesz benne, elképzelhető, hogy nem is írtam le minden lehetőséget, ezek főként általános tanácsok, amik a legtöbb kutyánál beválnak. A pozitív megerősítésben pont az a jó, ha elég kreatív a gazdi, vagy az oktató, akkor könnyű a kutyára szabni.

2017. jún. 19. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!