Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Megfelelőek ezek a körülmények...

Megfelelőek ezek a körülmények egy komondornak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A szüleim szeretnének komondor kölyköt vásárolni.


A kert 2500 m2, azonban nap közben kölyökkorában kennelben lenne (reggel 8-tól 5-ig), utána lenne szabadon. Később nap közben a hátsó kertben lenne, ugyanúgy délutántól mehetne szabadon.


Apum szeretné első sorban, és azért ezt a fajtát, mert nagy testű, kinti kutyát szeretne, ami bír elrettentő erővel, de gyengéd is (több kisgyerek is van a közeli rokonságban). Egyedül attól tartok, hogy volt már kutyájuk (jópár évvel ezelőtt), és nagyon jól nevelt volt, de negatív megerősítést használt (grabancnál fogva lenyomás, fél-1 órára rövid láncra rakás büntetésként). Ez mondjuk felnőtt korában már nem is kellett, de nem volt tapasztalatom még komondorokkal, nem tudom, milyen irányba változtatná ez a viselkedését, nem-e lenne goromba vagy megtört ezek miatt. Lehet, hogy hülyeségeket írok, de én amolyan városi ölebes gazdi vagyok, és csak pozitív megerősítést alkalmazok a tacsimmal (pofátlan is sokszor, az tény :D).


Két felnőtt és egy tinédzser mellett élne.


Köszönöm a válaszokat!


2017. júl. 16. 11:58
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
45%

Amire gondoltál, az a pozitív büntetés, és igen, okozhat gondokat a késõbbiekben. A láncra rakás magában nem is lenne bünti, ha megfelelõen kondícionálva lenne és csak óvintézkedésbõl használnák (fenti esetben inkabb negatív büntetés). No de vissza az elejére: sok tanulmány, kutatás kimutatta, hogy az averzív módszerek elég nagy %-ban további nem kívánatos viselkedéseket szülnek (agresszió, félelem és abból adódó reaktivitás, stb, valamint a tanult tehetetlenség). Abba már bele se megyek, hogy mennyire felesleges "ledominálni" a kutyát, és hogy miért akarnak egyesek úgy viselkedni a kutyájukkal, mintha kutyák lennének õ maguk is (az megint egy másik kérdés, hogy a kutyák nem nyomják le egymást, nincs grabancrázás, stb.)

A végére még ennyit fūznék: sétáltatni kell, tök mindegy mekkora a kert.

2017. júl. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
77%

Megértem hogy nem vagytok otthon és addig megy a kennelben de ez több dologból sem jó. Az első az hogy egy kölyöknek a házban kéne laknia addig amíg nincs meg az összes fontos oltása, a második az hogy bezárni egy kölyköt a kennelben rohadni hát gratulálok inkább ne legyen kutyátok. Mert ez se egy kölyöknek se egy felnőtt kutyának nem jó. A komondor portyázik a kertben és körbe-körbe sétál és ellenőriz mivel ez a dolga. Na most ti ettől megfosztjátok a kutyát. Eleve minek kell elzárni a kutyát bárhova is. Ha féltitek a növényeket rakjatok oda kerítést és ne a kutyát szivassátok.

Naa azt a láncos módszert el kéne felejteni. De a többi mehet. A lenyomás az lótúró ez max kicsiként használ. Amúgy felejtsük már el hogy egy kutyát csak szóval kell nevelni. 3 kan komondorom van és ha őket csak szóval neveltem volna akkor elég nagy káosz lenne. A határozott nevelés 1 irányba változtatja a kutyát legyen komondor vagy tacskó. Kezes kutya lesz ami hallgat a gazdája szavára. Neveléstől nem lesz goromba max az idegenekkel. Megtört? Hát a lelki világa rendbe fog jönni miután kap egy nagy pofont ha pl morgott a kajára. Amúgy max úgy lesz megtört hogy a tudja hogy ki a vezér. Amúgy suliba és oviba vigyétek.

Amúgy ha valami még érdekel írj nyugodtan!

2017. júl. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
51%

#2 vagyok

#1



Sikeresen bemutattad hogy milyen az amikor valaki a könyvből tanul meg kutyát nevelni. Ez lehet hogy valami barátságos természetűnél beválik hogy leszidjuk de a komondor nem az a fajta. Amúgy ezen a felesleges ledominálos szövegen jót nevettem. A kutyák ugye ezt csinálják egymással és velünk emberekkel is ezt próbálják csinálni ha hagyjuk. Na ha majd az a komondor megnő és ott akarják átvenni a vezér szerepét ahhoz sok sikert kívánok. Azért viselkedik az ember nevelés terén úgy a kutyájával mint a kutyák egymással mert a kutya csak ezt érti. A kutyák egymást megtépik és lenyomják a földre legyen 3 kg vagy 80kg.

2017. júl. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

Csak 8-tól 5-ig lenne kennelben, később pedig a kert 80%-a nap közben is rendelkezésére állna. Sajnos ez bizonyos okok miatt elkerülhetetlen, nem a virágok miatt. Köszönöm a választ, második, ha esetleg tudnál arról írni bővebben, te hogyan neveled és kezeled a kutyáidat, azt megköszönném.


Első, a te válaszodra nem reagálnék.

2017. júl. 16. 12:56
 5/22 anonim ***** válasza:
67%
Inkább hiszek tudományosan igazolt, nagy elemszámmal dolgozó, mindenféle fajta, jellemū kutyákat kutató, tesztelõ tudósoknak (és nem x db, y fajtájú kutyákkal rendelkezõ gazdiknak), mint a népi hiedelmeknek.
2017. júl. 16. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
39%

"Abba már bele se megyek, hogy mennyire felesleges "ledominálni" a kutyát, és hogy miért akarnak egyesek úgy viselkedni a kutyájukkal, mintha kutyák lennének õ maguk is (az megint egy másik kérdés, hogy a kutyák nem nyomják le egymást, nincs grabancrázás, stb.)"


Talán azért, mert a kutya nem érti az emberi kántálást, így akibe szorult némi ész, az belátja, hogy a kutyához úgy kell nyúlni, hogy ő azt megértse, azaz "kutyául" kell kommunikálni a kutyával, mert azt érti... És de, lenyomják egymást. Gondolj arra amikor egy domináns kutya elkapja a másik nyakát és a földön tartja.

[link]

Vagy amikor az anyakutya kölykét a grabancánál fogva megfogja és kiviszi a veszélyes szituból.


Úgyhogy szerintem itt lehet befejezni a saját magad lejáratását és a hülyeség osztását.


Kérdező, azért nagyon nem mindegy, hogy mit szabad egy tacskónak és mit egy komondornak. Lehet hogy a tacsinál cuki, amikor "harcol" a kajáért, kunyerál és ennek érdekében lop, vagy belemászik az arcodba, na de egy 60 kilós kutyánál ez baromira nem vicces... Meg még lehetne sorolni, de biztos tisztában vagy ezzel ha tudod, hogy pofátlan a kutyád. Egy komondornál ez nem megengedhető, mert bazi veszélyes tud lenni.


A bezárással én sem értek egyet, mert ez elég hosszú idő egy kiskutyának, a szükségessége sem tiszta.


Egyébként ha a szüleidnek volt már kutyája, és azt mondod nem volt vele baj, akkor miért aggódsz? Nem vasvillával fogják verni a kutyát gondolom, a grabancrázás/leszorítás pedig egy normális nevelési forma, bár ezt is csak nagy vétség esetén lehet alkalmazni, egy gödör ásásáért hülyeség grabancozni.

2017. júl. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
60%

Na, véletlen küldtem el (átkozott telefon). Megnéznék egy olyan videót, ahol kutyák így viselkednek egymással. Olyan helyzetben, ahol nem félelembõl, agresszióból, kajaféltésbõl történik ez, és nem kóbor kutyák, hanem a "dominancia" miatt (rangsor miatt, vagy hasonló). Amúgy is kíváncsi lennék, hogy szerinted mit jelent a dominancia.

Kérdezõ, nem értelek. Arra voltál kíváncsi lehet-e valamilyen következménye annak, ha úgy bánnak egy kutyával. Adtam rá választ. Én is pozitív megerõsítéssel tanítom a kutyámat, mint te, naivan gondoltam, hogy akkor talán közös nevezōn vagyunk...

2017. júl. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
40%

#7

Tessék:

https://www.youtube.com/watch?v=zirBprjkdbg

Ha nem tudod értelmezni a dominanciát, akkor javaslom, hogy tanulj róla még...

2017. júl. 16. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
24%
A te kutyád a pofátlan, a szüleid minden eddigi kutyája jól nevelt volt, de te aggódsz, nehogy elrontsák? Tanulj még egy kicsit a kutyákról, mielőtt leszólod a szüleid módszereit. És most függetlenül attól, hogy a pozitív megerősítést vs büntetést pártoljuk, szerintem ez az a helyzet, amikor abszolút nem kéne beleszólnod, mert ők jóval többet fel tudnak mutatni.
2017. júl. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Kérdező, szerintem a kennelben töltött idő nagyon sok, főleg egy kölyökkutyánál. Sok odafigyelést és törődést igényelnek, de gondolom az időintervallumból, hogy munka miatt lenne ennyit elzárva, a biztonság kedvéért. Ha máshogy nem megoldható (valaki ránéz nap közben, kiengedi, foglalkozik picit vele, megeteti napközben (mert kölyökként 3-4-5 étkezésre van szüksége)), akkor legalább reggel munka előtt figyeljenek a lefárasztására. Bár nem támogatom, hogy a kutya be legyen zárva 9 órát, de be kell látni, sokan vállalnak kölyökkutyát munka mellett, és azok a kutyák is felnőnek valahogy... Valamint a sétákat se említetted, vagy hogy mennyit foglalkoznának vele. Az, hogy szép nagy a kert, még nem elég mozgás a kutya számára, de városi gazdiként biztos ismered a "kutyának kint a helye vs. a kert egy szép nagy kennel csupán" vitákat.


A neveléssel kapcsolatban pedig #1-vel tudok egyetérteni, na meg veled, Kérdező. Példás, hogy a szüleid mintájától eltérően a 'pozitív utat' választottad :) Annyit még megjegyeznék, hogy lehet, hogy az előző kutyájuknál működött a grabancnál lenyomás és kikötés büntetésként, de mi van, ha nem egy olyan egyedet fognak ki, aki ezt eltűri? (mert nem kötelező a kutyának eltűrnie ám mindent, amit a gazdi csinál) Ha a grabancozást és lenyomást összeköti azzal, hogy felé nyúlnak és kézfélő lesz, odakap? Főleg kisgyerekek mellett veszélyes ez, akik annyira se értik a kutya jelzéseit, mint egy átlag felnőtt... Sajnos ezekre megvan az esély, és én nem kockáztatnék a helyetekben. Minden viselkedésproblémára van egy pozitív megoldás is, de ezt te is tudod, mint pozitív megerősítéses :)


#6

Szerintem nem írta senki, hogy emberi kántálással(?) kell kutyát nevelni. De a kutya tudja nagyon jól, hogy mi nem kutyák vagyunk, ezért felesleges "kutyául kommunikálni". És hogy döntöd el, hogy meddig kell kutyául kommunikálni? Azt ugye tudod, hogy a kutyák egymást a hátsó felük szaglásával köszöntik? Te is így köszönsz a kutyádnak? Hiszen a "Szia Buksi megjöttem"-et nem érti, az emberi kántálás...

Épp ezért meg kell találni egy közös nyelvet, amiben például a klikker sokat segíthet. A képről meg csak annyit, hogy az alatta feliratban ott található az a szó, hogy "voluntarily", tehát ÖNKÉNTESEN kerül a földre a kutya. Ha te lenyomod a kutyát és ott tartod, abban mi az önkéntes? Nem magától került oda, te nyomtad le és tartod ott.


#8

Kérlek, magyarázd el nekem, hogy ezen mi a dominancia. Talán tanulok én is valami újat. (semmi szarkazmus, tényleg kíváncsi vagyok) Próbáltam rájönni a videó alatti leírásból, csak az ott bukott meg, hogy a "domináns" kutya volt a földön.

2017. júl. 16. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!