Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan érjem el a kutyámnál,...

Hogyan érjem el a kutyámnál, hogy a labda és a jutalomfalat helyett én magam legyek a legnagyobb motiváció?

Figyelt kérdés
Ezt kiegészítve a szemkontaktust hogy tanítsam? Mindig csak a kezemet nézi, hogy dobom-e a labdát vagy kapja-e a jutalomfalatot. :S
2010. máj. 28. 10:55
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

14:34 köszönöm, ez is nagyon hasznos volt! Akkor azt is meg kell tanítanom a kutyámnak, hogy a simogatás jó dolog. Mert ha simogatni akarom, mindig elrohan, hogy labdázzunk, mintha csak annak tudna örülni, a siminek nem. :S Fektetésnél egyedül a szóbeli dicséret vált be nekem is, ill. utána a labda, vagyis mint kiderült, ez mégsem. :D

De vajon ha ezek elmaradnak, akkor is szívesen akar majd dolgozni a kutya? Vagy a játéktréninggel fölkelthetek magam felé akkora motivációt, hogy kiváltja a labdát, jutalomfalatot és valóban én és a velem való játék lesz neki a legnagyobb jutalom?

2010. máj. 28. 14:38
 22/28 anonim ***** válasza:
100%

Az én kutyám 2,5 éves, és most a suliban tanulta meg a szemkontaktust, mostmár kezd olyan stabil lenni, hogy lábnál követésnél is rám néz. Nehéz feladat, és nem tudom klikker nélkül hogyan lehet megoldani, de azt le tudom írni, hogy klikkerrel hogyan.


Azt ugye tudja a kutya, hogy a falatot te adod. Tehát ha leülsz, és a kezedbe veszel valami jó kis illatos falatot, akkor el fog kezdeni dolgozni érte. Eleinte bevet mindent, ami eddig működött. Ül, fekszik, pacsit ad, idővel el fog jutni odáig, hogy rádnézzen, hogy na mi van már?! na ebben a pillanatban kattintasz, és neki adod. A legjobb, ha egy étkezést elhagysz, majd a következőt egy az egyben így adod neki. Arra kell figyelni, hogy bármilyen szituban ha rád néz a kutya, azonnal klikk! Aztán lehet nyújtani a szemkontaktus idejét, de ezt is változatosan. Először 3mp, aztán 5, megint 3, 7, 2, 5 stb... Aztán onnan a cél már a 15 mp. Aztán kiviszed külső szituációkba, és utcán is gyakorolsz, egyre öbb zavaró környezetben, és végül meg fogja tanulni. Nem könnyű, de nem lehetetlen. Amúgy itt van erről egy cikk: [link]


Ha nincs klikkered, és nem is tudsz szerezni (kb 500ft amúgy) akkor csináld azt, hogy választasz egy rövid szót, amit amúgy nem használsz dícsérésre. Mondjuk a klassznak jellegzetes a hangzása, az jó lehet. A lényeg, hogy ez az egy szó egy szerződés lesz közted és a kutya között. Ha ez a szó elhangzik, mindig kaja következik utána.


Egyébként a klikkert pont ezért találták ki, mert ha kondícionálod a kutyát klikkerre, akkor nem a kajáért, hanem a klikkért fog dolgozni, hiszen tudni fogja, hogy a "klikktől lesz kaja". Pont ez a lényeg, hogy ha mondjuk ültetsz klikker nélkül, akkor a kezed fogja nézni, és benne a kaját, de ha klikkereztek, akkor meg tudod csinálni, hogy tertod a szemkontaktust, miközben nyúlsz a kajáért. Kicsit lehet, hogy zavaros lett, de remélem azért segítettem valamennyit én is.

2010. máj. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
66%

Ha szerencsés valaki, akkor kifog egy olyan kutyát, amelyik a gazdiért magáért csinál mindent. A legtöbb kutya bizony valami motivációra működik. Viszont folyamatos tréninggel el lehet érni,hogy a kutya képes legyen hosszabb időt is jutalom nélkül, arra várva, végig dolgozni. De a jutalmazásnak végül meg kell történnie.

Egyszer láttam egy videót, ahol egy malit készített fel IPO-ra a gazdája. Nála a motiváció az volt, hogy a gazda engedte felugrani a mellkasára a kutyát.Ennek a kutyának nem volt szükség sem kajára, sem labdára.De ez bizony ritka dolog.

2010. máj. 28. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a klikkeres választ! Van klikkerem, a másik kutyám remekül reagál rá, akkor kiveszem a fiók mélyéről és kezdjük a kondicionálást! Persze ehhez idő kell, tudom, de most megadtad a kelő lökést. A labdát el is fogom tenni, mert ő inkább labdás, mint kajás, viszont ha nincs labda, akkor működik a kaja és a vacsiját akkor ma így kapja meg. :)

Egyetlen dolog van, amiben még bizonytalan vagyok. Ha pl. új dolgot tanítok, ott ugye azonnal kell jutalmazni, hogy megértse a kutya, ez az amit kívánok. De sokan mondták már nekem, hogy csak akkor jutalmazzak, ha a szemembe is néz. Nekem ez kicsit ellentmondásos. Vagy ilyenkor van valami technika, hogy mégse a kezemet nézze, hanem a szememet? Vagy ha klikkerrel kondicionálom a szemkontaktusra, akkor ez automatikussá válik? Egy megvezetéses feladatnál, mint pl. a lábhoz tanításánál, hogy megértse, meg kell kerülnie és mellettem leülnie, ugye az orra előtt kell vezetnem a falatot, nem fogom-e romba dönteni a szemkontaktusos munkát ezzel?

Bocs, ha sokat értetlenkedek, csak már annyi próbálkozás kudarcba fulladt. :S Vagy csak nem voltam elég kitartó.

2010. máj. 28. 16:07
 25/28 Akiteki ***** válasza:
100%

14:34 vagyok

Csinálj a simogatás és a Veled való játék körül hatalmas felhajtást. Ne csak simán megsimizd, hanem örömujjongásban törj ki és ugrálj Te is, ahogy ő, ha jól csinálta. Érzi majd, hogy most valami rendkívül jó dolgot művelt.

Később lehet majd lejjebb adni az ovációból, de eleinte mindenképpen ez legyen.

Suliban is úgy szoktam örülni, mikor megcsinált egy feladatot, mintha feltalálta volna a rák ellenszerét.

Múltkor pl. egy kiállításon kezdte már unni az egyik kutyám, hogy folyton ki-be mászkálunk a ringekbe. Láttam, hogy egy csomó más dolog érdekli. Nosza, kerestünk egy kis üres helyet, és mivel úgyis szólt a zene, nekiálltunk táncolni. Nem igazán hat meg, hogy hányan röhögtek körbe, de hatásos volt.

2010. máj. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2010. máj. 28. 16:29
 27/28 anonim ***** válasza:
100%
Én írtam a klikkert. A lábhoz kerülést mi úgy tanultuk, hogy először jutit húztunk az orra előtt, aztán kivettük a jutit, és csak az ujjamat, aztán már nem lehajolva követte az ujjamat, csak kézzel állva megmutattam amit akarok, és mostmár csak biccesntek a fejemmel egyet körbe, és tudja. A feladatokat szerintem nem tudod megtanítani anélkül, hogy megvezetnéd, de ez nem is gond, csak a segítséget mihamarabb vedd ki. Aztán ha már magabiztos a lábhoz a kerülés, kezdd elhagyni a klikket, és csak arra klikkelj, ha odaérvén azonnal a szemedbe nézett. Aztán tartstasd meg így a szemkontaktust, hogy melletted ül. A kutya nagyon nehezen általánosít, külön meg kell neki tanítani a szemkontaktust állva, ülve, fekve, bal lábnál ülve, lábnál követve, kint, bent, stb. Folyamatosan építsd fel! A lábnál vezetésnél úgy csinálod, hogy először csak kövessen, aztán ha az már magabiztos, akkor tarts a jutit a bal oldalad mellett, a derekad magasságában, hogy felfele nézzen. Aztán vedd ki teljesen a jutit, és érd el, hogy felfele nézzen. Nem baj, ha eleinte csak cuppogásra néz fel! Nyugodtan sziszegj, szólj, esetleg kösd a szembe nézést a figyelj! parancshoz. Először a feladatot tudja, aztán pontsítsd, hogy rád is nézzen! Sok sikert!
2010. máj. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 A kérdező kommentje:

Köszi ismét! A lábnál követés, aminél amúgy alakulgat. Ezt jutalomfalattal tanítottam. Azt vettem észre, hogy azok a dolgok, amiket labdával jutalmaztam a későbbiekben, nem olyan szépek és nem is elég stabilak. Átszokok a klikk-jutira és betartok minden tanácsot. Sajnos bármennyire is jól motiválható a labdával, annyival nehe6bb is tanítani vele, ráadásul azt hisze, ebbe a hibába (is) beleestem, hogy nem vettem ki elég hamar a jutalmazást. A lábhoz-t szó szerint így tanultuk meg, ahogy leírtad, a szemkontaktot leszámítva. Szépen is ment addig, míg már olyan jól nem ment, hogy rádicsértem labdával is. :S Azóta botrány, mert hiába jön oda lábhoz, ahogy kell, csak azt lesi, hogy dobjam már el neki, kapkod, nem ül le normálisan, hanem ilyen hülye startra kész pózban bámulja kezem, még ha amúgy olyan lábhoz féleség is lenne. :S Pedig előtte olyan szépen ment. :(

Csak annyira labdás a kis gyagyám, kajával nem motiválható annyira, én meg gondoltam, akkor ezzel tanítom, de nem volt jó ötlet, mert átment a dolog az ellenkező végletbe. :S

Köszönöm a sok hasznos tanácsot, bevetek mindent! És ha még van ötlet, jöhet! :)

2010. máj. 28. 17:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!