Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a helyes reakció ebben a...

Mi a helyes reakció ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Van egy közel féléves keverék kutyám. Nem vagyok "szakember", de úgy gondolom elég szépen sikerül nevelgetni. Elég akaratos, nem egy egyszerű eset, de jól formálható. Szófogadó, tud egy pár trükköt is. De.


Másodjára fordult elő az, hogy benyúltam a házába, és morgott, illetve kapott a kezem felé. Én rákiabáltam, hogy NEM, illetve finoman koppintottam az orrára. A kezem továbbra is bent hagytam, ne érezze azt, hogy elérte a célját. Hátracsapta a fülét, és elkezdte nyalogatni a kezem. Jól csináltam ezt így, vagy mi a módja az ilyen viselkedés leszoktatásának?


2017. okt. 10. 19:41
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
45%
Már meg ne sértődj, de ha egy egészséges kutya bármikor, bármilyen szituációban is ennyire kiesik a kontroll alól, pláne agressziót mutat a gazda felé, akkor az minden, csak nem jól nevelt. Ilyenkor nem csak egy viselkedésről van szó, hanem az egész kutya-gazda kapcsolatot érdemes lenne átértékelni, mert ez mindent elmond és mindenre kihat. Hogy ételnél nem agresszív, sokat nem számít, ha a fekhelyénél pedig kitámad.
2017. okt. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

6-os vagy 10-es vagy t.köm tudja hányas válaszoló, nagyon nem szimpi ez a stílusod!!:)


Ne írjak ezt, ne kérjek azt, ne oktassak stb. Miről szól ez a oldal ha nem arról, hogy megtárgyaljunk dolgokat?


Akkor most én kérkedek kicsit! Nem vagyok mai gyerek, ez a negyedik kutya amit NEVELEK, és soha nem voltak problémák. A környezetem csodálta, hogy milyen higgadt és igenis JÓL NEVELT kutyák. Köztük volt puli is, akik azért elég nagy vehemenciával rendelkeznek. Jah és félig nevelek még egy kutyát aki a szüleimé.


A szóban forgó kutya igenis jól nevelt. Mint említettem összesen kétszer fordul elő ilyen eset. Mivel ilyen problémával még nem találkoztam, ezért gondoltam kérdezek. Kár volt. Ha nagyon szeretnétek videót is töltök fel a kutyáról, hogy bemutassam mennyire okos, és hogy nem akar megenni. Ezt a dolgot kell rendbe rakni, amit erőszak alkalmazása nélkül szeretnék. Köszi ha megértettek!:)

2017. okt. 10. 21:23
 13/21 anonim ***** válasza:
48%

A megtárgyalás nem ilyen.

Amúgy meg ha akkora kutyás vagy akkor elvileg meg kéne tudnod oldani. Addig nem jól nevelt amíg morog rád.

2017. okt. 10. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
57%
Bárhová is mész, amíg van egy feléd agresszív kutyád, sehol sem fogják elismerni, hogy te értesz a kutyákhoz és jól nevelt a kamasz kutyád. Ez egy ilyen világ, itt sajnos csak azt ismerik el, ami valóban igaz is. Egyébként ez egy általános fiatalkori próbálkozás, hogy a kutya bepróbálkozik agresszióval.
2017. okt. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
60%

Ha a nem érdekel mások válasza vagy nem tudod elfogadni, amit más csinál, akkor miért teszed fel a kérdést? Egyébként a tükör módszernek nézz utána...

Ha ilyet csinált volna az én kutyám én is megfogtam volna a grabancát, kihúzom a helyéről (nem kitépem) és egy ridegebb határozott hangon megkérdeztem volna, hogy ez mi volt? mit képzelsz magadról? és utána ignorálom (azaz nem veszek tudomást róla)

Csak egy halk megjegyzés a fizikai gátlás terén. Alap járaton én pozitív megerősítéssel dolgozok a kutyámmal és imád is dolgozni. Viszont pl. ha behívásnál nem jön a 3-4ik hívásra utánamegyek és igenis megfogom a grabancát és megkérdezem, hogy ez mi volt? (ztán odébb megyek és hívom, ha bejön nagy juti) Ebből nem engedek, mert ha mindig várok akár 100x is hívom mire jön (mert ugye rájön h ha hívom ráér bejönni, mert ígyis úgyis megkapja a jutit). De gondolj bele, pl. ha egy veszélyes szituból kell behívnod, akkor nem fér bele, hogy ő kénye kedve szerint eldöntse, hogy hanyadik hívásra jön, mert akkor lehet nem lesz kutyád akit hazavigyél...


Az, hogy morog rád és bevédi a házát egy 6 hónapos kutya?! azt vedd komolyan, lehet 1 hónap múlva már a kanapét fogja (ha benti) vagy bármi mást. És a morgásból előbb utóbb harapás lesz. Keress fel egy kutyasulit, ahol segítenek felállítani a határokat. Mert mint kiderült neked egyedül nem sikerült.

2017. okt. 11. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
57%

Irhattok bármit ez az ostoba kisgyerek nem ért belöle. Makd ja megkapja a neveletlen kutyája akkor meg jön vernyogni.

Mellesleg, aki blog.hurol linkelget az hiteltelen a szememben, mert egy értelmes oldalt nem hoz fel érvnek.

2017. okt. 11. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Állj!! Én senkit nem ostobáztam le, még téged sem!! Kisgyerek végképp nem vagyok(sajna) a 44 évemmel. Ha figyelmesen elolvasod az én irományaimat is, akkor ez már kiderülhetett volna. Mint ahogy az is, hogy több kutyám volt már, és nem volt velük problémám. Nem fogok vinnyogni, és nem is fog megkapni a kutyám. Miért olyan nehéz azt elhinni, hogy tudok kezelni a dolgot, max. másképpen? A kérdés feltevés óta is tesztelgetem a kutyát, vagyis NEVELEM(mert itt a szóhasználatra is ügyelnem kell), és már csak az orrával lökdöste a kezemet. Miért kell kijelenteni azt 1-2 alkalom után, hogy nekem nem sikerült megnevelni, így keressek fel egy sulit?


Én az elején leszögeztem, hogy nem vagyok ugye szakember ahogy írtam, és nem vagyok kiképző sem. Ellenben velem, itt mindenki marhára ért a kutyákhoz, mindenki nagyon magabiztos. Érdekel mások válasza, el is fogadom, de ez nem jelenti azt, hogy meg is fogadom!!


Igen bíztam benne, hogy másféle tanácsot kapok, vagy valaki mellém áll, de ezidáig nem.:) Végképp nem értem azt, hogy egyik-másik válaszoló miért kapja fel a vizet, és miért ennyire arrogáns? Talán sok verést kapott gyermekkorában?!:) Régi gyakorisak azért még mellém álltak volna: https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__2718744-egy-..


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__1123984-vere..


Linkelgethetnék itt számtalan oldalt, ami elutasítja ezt a fajta nevelést, de nem teszem, mert egyesekben ez is kiveri a biztosítékot. Megtaláljátok ha szeretnétek.


Végezetül tényleg nem értem, hogy miért írtatok le engem és a kutyám? Nekem az jött le, hogy menthetetlen a kutyám az én kezemben, aki neveletlen lesz, és előbb-utóbb még jól meg is harap. Ha időről időre bejelentkezem, és elmondom, hogy megoldottam a problémát más módszerrel, akkor elfogjátok nekem hinni? Nem. Akkor ki is a csökönyös?


Szerintem nem fogok itt többet kérdezni, úgyis öreg vagyok már én ide, ugye kisgyerek?

2017. okt. 11. 10:11
 18/21 anonim ***** válasza:
55%

Kedves Kérdező!

Ne foglalkozz azokkal, akik csak kritizálni tudnak. Egy ideje már nem írtam egy kérdés alá se, mert egyszerűen elegem lett a sok megmondó emberből, akik 40 éve kutyáznak, 30 kutyát felneveltek (persze az összes durva, kemény, "domináns" (munka)kutya volt), és mindegyiknél használt a pofon meg ő volt az alfa (haha). Viszont annyira túlsúlyban vannak ennél a kérdésnél, hogy muszáj kicsit billenteni a mérlegen :) Persze a tudományos kutatások, tények nem elfogadhatóak a kutyázásban, mert az inkább (sajnos) egy hitvallás, mint a pszichológia, tanulási elméletek stb. széleskörű használata. Érdekes módon pl. állatkertekben a vadállatoknál is klikkert, kondícionálást használnak, így simán tudnak vért venni, vizsgálatokat elvégezni, stb. Megnézném, ott mit érne a kirángatás meg helyretétel :D Sose fogom megérteni, hogy a tudományos módszerek miért csak pl. az orvoslásban elfogadottak? Vagy az ilyenek a piócásemberhez járnak és koponyalékeléseket használnak, mert "a kutatásokat bárhogy tudják alakítani a kutatók" (ilyet is hallottam már nem egyszer, peer review meg nincs persze). Arról nem is beszélek inkább, hogy milyen stílusban tudnak írni egyesek... (bocsi, de ezek már kikívánkoztak belőlem a válaszok olvasása során :D)

De hogy a kérdésre is válaszoljak: nagyon példás, hogy nem szeretnél büntetést, averziót használni a kutyádnál - mint látod ritka az ilyen, mint a fehér holló :) Azonban amit alkalmaztál, az is annak tekinthető. Minden büntetés, ami az állat (vagy személy) számára kellemetlen, fájdalmas; én személy szerint nem találnám kellemesnek az orra koppintást és a kiabálást, szerintem a kutya sem :) Főleg, ha jelzem az illető számára, hogy a helyzet számomra nem kellemes (morgás). Ne vedd bántónak, de: a kutya próbálta lekommunikálni feléd, hogy nem tetszik neki, hogy betetted a kezed a házba, te pedig ezért büntetted, majd csakazértis bent hagytad a kezed. Mit szólnál hozzá, ha valaki az utcán elkezdene taperolni az intim területeiden, majd miután megkérted rá, hogy hagyja abba, még jól arcon is vág és folytatja? Sarkosítva, de kb. ezt érezhette ő is. A nyalogatást már csak azért csinálta, mert megpróbált kiengesztelni ("nem tudom mi rosszat tettem, de bántottál, úgyhogy bocsánatot kérek"), vagy remélte, hogy így végre békén hagyod.

És ez nem arról szól, hogy te vagy a gazda, akinek mindent hagynia kell, meg ha "agresszívan lép fel" (mármint kommunikálni próbált kutya módon, amibe a morgás beletartozik) a gazda felé, akkor aztán jól észhez kell téríteni. Megértem, hogy nem esik jól az egónak (család kutyája egyszer megmorgott, amikor kapott egy finom cupákot, nekem se esett jól, azt hittem haverok vagyunk :D - utána dolgoztunk rajta, és simán odaadja mert tudja, hogy kap jobbat tőlem). De attól még, hogy mi vagyunk a gazdik, az nem jogosít fel minket arra, hogy azt csináljunk a kutyával, amit akarunk és ezt neki haladéktalanul, szó nélkül el kell tűrnie. Ő is élőlény saját akarattal, nem pedig biorobot (ez inkább a kötekedőknek szól mondjuk).

Azt tanácsolnám, hogy próbálj meg rájönni, mi okozhatta a diszkomfort érzést a kutyában. Bármi hasonló szituációban érte negatív élmény? A lényeg az lenne, hogy a közeledésedet ne valami rosszal kapcsolja össze, hanem csupa pozitív élménnyel. Én úgy csinálnám, hogy elhaladok a háza előtt (olyan távolságból, ahol még nem morog rám), és ledobnék neki egy falat finom jutalomfalatot. Ezt megismétlem többször (akár napokig, különböző napszakokban), csak elmegyek előtte/mellette és ledobom, megyek tovább. Majd egyre közelebb és közelebb. Ha nem morog, akkor tudod, hogy jól haladsz. Ha morog, akkor túl gyorsan haladtál, lépj vissza pár lépést a tanításban. A végén már leguggolnék a háza előtt és bedobálnám/tenném neki a jutit, majd elmennék onnan. Nem tudom, hogy miért akartál benyúlni a házába, de lehet egyszerűbb lenne úgy, hogy a kutya nincs benne :) Megtaníthatod neki erre az eshetőségre azt, hogy jöjjön ki a házából ("Kifelé" mondjuk) úgy, hogy eldobod a falatot és ki kell mennie érte a házból. Később csatolsz hozzá egy 'vezényszót' is, ha már nagyon megy neki, a végén pedig el is hagyhatod majd a falatot. Még akár egy játékot is lehet belőle csinálni ("Helyedre" (bedobálod a kaját) - "Kifelé"), és egyszerre két dolgot tanítasz neki :) Persze ez időigényesebb, mint kirángatni a házából és jól megmutatni ki a főnök, de legalább mindketten élvezitek a dolgot.

2017. okt. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod kedves utolsó!

Köszönöm, és nem azért mert nagyjából egyet értesz velem, vagy helyesled a reakcióm, hanem mert tartalmas választ adtál, és azt is kulturáltan. Már komolyan kezdtem elkeseredni, azt hittem minden elrontok, és egyáltalán nem való nekem kutya:)


A morgást, és odakapást sem úgy kell elképzelni, hogy közben habzott a szája, és a fogát csikorgatta. Jelzett felém, és ahogy írod nagyon nem jól esett:D Azt már nem is mertem írni, hogy esetleg a kutya pihenőhelyét is tiszteletben lehetne hagyni. Nem mertem, mert rögtön meglincselnek, máskülönben meg mégse kellene hagyni, hogy elfajuljon a dolog.

Tényleg szófogadó, és tart is tőlem. Pici kölyökként okozott némi sérülést, de arról sikeresen leszoktattam. Most ha durvábban játszik, elég egy apró figyelmeztetés, és leállítható. Soha nem morgott, max. játékból.


Az említett esetben, csak azért nyúltam be hozzá, hogy megsimogassam. Ő erre így reagált ami nem jó, de ugye nem kell elvitetnem egyből a sintérrel?:) Jó nem szeretnék cinikus lenni, mert akkor lesüllyedek szintjükre.


Azóta nagyjából úgy gyakoroltam vele ahogy írod. A házát megközelíthetem simán, meg mondom nem volt ez véresen komoly. A kezem most úgy teszem be a házba, hogy ő közben kinn van. Közben játékosan közelítettem vele, és jó bevallom volt egy kis juti falat is. Nem tetszését csupán úgy nyilvánította ki, hogy az orrával lökdöste a kezem. Ezért még csak nem kéne megrángatni ugye?:)


Megpróbálok következetes lenni vele, biztos vagyok benne, hogy nem lesz semmi gond. Igaz sokan elkönyvelték, hogy hamarosan elszabadul a pokol, és mély harapásnyomok lesznek a gazdi kezén.

2017. okt. 11. 12:52
 20/21 anonim ***** válasza:
20%
18-as, attól, hogy pl. ebben az esetben megkérdeztem volna a kutyámtól, hogy mi volt ez? Meg leszidom, viszont alapjáraton pozitív megerősítéssel dolgozok, klikkerrel is. Ne csak a végleteket lásd.... kb90%-10% ban kap jutalmat és büntetést.
2017. okt. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!