Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egyes tenyésztők miért ilyen...

Egyes tenyésztők miért ilyen "hepciásak"?

Figyelt kérdés

Szerettem volna egy fajtatiszta kutyát venni (direkt nem írok fajtát), talán 2-3 kennel van az országban aki ezekkel a kutyákkal foglalkozik.

A kutya értéke olyan 100 ezer forint körül van.

Első körben a legismertebbet kerestem fel, aki rengeteg kérdéssel "bombázott". Ezzel semmi gond, ne kerüljön rossz helyre a kutya, abszolút megértő voltam.

Aztán egyre inkább az jött le,hogy nem akar nekem eladni kutyát, és nem értem miért, kicsit (nem kicsit) meg is sért.

Úgy gondolom nem volt elégedett a kérdéseire adott válaszaimmal.

Most is van 2 keverék kutyám,jól neveltek, ápoltak,egészségesek, állatorvos rendszeresen látja őket, ha beviszem név szerint köszönti őket.

Ergo úgy gondolom jó gazda vagyok, vagy ha nem is a legjobb, de egy átlagosan jó.

Egy szó mint száz, nekem egyik kutyám se egy kaktusz amit hetente megöntözök.

A második tenyésztőt fel sem kerestem, mert az már a honlapján leírta az igényeit, és abból is az jön le,hogy hepciáskodó, a harmadik meg nagyon messze van.

Viszont nem értem, mi baja lehetett velem?Egy normális,dolgozó magyar állampolgár vagyok, rendezett körülményekkel, nem akartam alkudni, nem egy rohadt szaporítót kerestem fel, mert nekem normális kutya kell, nem támogatom a szaporítókat.

A kért összeggel számoltam régóta, és úgy hiszem semmi rosszat nem írtam/mondtam neki telefonon.


2017. nov. 4. 12:19
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
76%

20: Az a baj, hogy ezt baromi nehéz belátni. Én nem egy túl ritka, ellenben nagyon sokat "hamísitott" és nem egy nagyon olcsó fajtának vagyok a szerelmese. Tenyésztő nem vagyok, és nem is szeretnék az lenni, de nagyon sok anyagot elolvasok ezzel kapcsolatban, és remélem nem sokára aktivabban is fogok tudni tenni valamit a fajtámért. Amit nagyon-nagyon nehéz elmagyarázni az átlag embernek (és én ezt most vállalom, hogy sok fórumon, kivéve facebook, mert munkahelyem miatt nem lehetek fent, ahol a fajtám szóba kerül ott megpróbálom egyenként elmagyarázni az embereknek, hogy mitől döglik a légy... sok munka), hogy hogyan működik a genetika, és hogyan működik egy fajta. Nem értik az emberek mi a különbség a szaporító-tenyésztő között, és nem értik, hogy vannak olyanok akiket simán csak TK-s szaporítónak neveznek, akik adnak TK-t de nagyjából a szaporító szintjén mozognak. Most amíg Söjtör benne van az emberek emlékezetében picit egyszerűbb a dolgunk, de 1-2 hónap és mindenki elfelejti és kezdhetjük előlről.

A ritka fajtáknál (de nem csak a ritka fajtáknál is) az egyik legnagyobb probléma a beltenyészet ezért egy idő után egyre távolabbról kell keresni párt a tenyészegyednek ez az árat felfelé tolja. A másik vonulat, hogy vannak fajta jegyek, és ahogy 20 is írta, nem megfelelő körültekintéssel a fajta nagyon gyorsan tönkre tehető, és utána jön mindenki azzal (elég itt elolvasni tetszőleges 2 hónap kérdéseit), hogy X fajta TK-s állománya mennyire sz* (már bocs). Egy alom fajtától függően 3-6 kölyök szokott lenni, egy szuka (normálisan) fajtától függően 3-5 almot hozhat le, ez összeségében kb. 10-30 egyed. A tenyésztők felelőssége, hogy ez a 10-30 egyed hova kerül.

Tegyük fel, hogy a született útódk fele szuka, fele kan (csak így egyszerűbb számolni). Hova tegye a tenyésztő a megszületett szukákat? Ritka fajta esetén oda kell kerülnie ahol (ha a szuka tényleg jól sikerült, és megvan a tenyész-szemle) van esélye megfelelő útódokat létrehozni. A megszületett szukákból legalább 1-nek olyan helyre kell kerülnie ahol tovább tud tenyészni, úgy hogy ez sikeres is legyen, különben vége a fajtának. Ha van 5-15 db. potenciális szukánk, abból nem mindegyik lesz alkalmas arra, hogy tenyész szuka legyen, vagy beteg lesz, elhullik stb. Így egy tenyésztőnek nagyon meg kell néznie hova kerül. (ezért szoktak 1-et a legígéretesebbet megtartani maguknak, mert az biztos jó kezekbe kerül). Akihez került a szuka nagyon kell vigyáznia, hogy milyen kannal párosodik, mert ha "félre lép" akkor nagy mértékben csökken a potenciális útód szám (mert az így született útódok már tovább nem tenyészthetőek).

Ugyanez a kanoknál egy ici picit "egyszerűbb" mert ahogy szokták mondani egy jó tenyész kan a legyet is reptében, de azért velük sem lehet végtelen számú fedeztetést csinálni.

Aztán ott van az, hogy egy tenyésztő látja, hogy melyik kutyája milyen, van olyan alom ahonnan egy arra alkalmas kölyök sem születik. Ezeket szokta a tenyésztő ivartalanítási kötelezettséggel eladni, de mivel a tenyésztő tudja, hogy erre egyetlen egy garancia van, hogy kinek adja el a kölyköt.

Ez a dolog egyik oldala.

A másik oldala, hogy egy jó lelkiismeretes tenyésztő a kutyusát élete végéig követi. Szereti tudni mi van a kutyáival, ami neki vissza igazolás is, mert pl. így tudja esetleg észlelni, hogy hopp van egy hiba és ki kell vonni a kutyáját a tenyésztésből, vagy pont fordítva, nagyon jók az útódok és akkor még jobban kell figyelni, vagy kanoknál fagyasztatni spermát. És még csak az elején tartunk a mesének, és utána jön amit még a 20-as tenyésztő leírt, hogy hígul az állomány. És utána jönnek olyan kérdések itt a gyakorinis, hogy "X fajtájú TK-s kutyát vettem de a jelleme nem olyan, mit csináljak?". "Miért olyan furák az Y fajtájú kutyák?" Vannak olyan fajták, ahol a hétköznapi emberek kezében lévő állomány és a magyar tenyésztők féltve őrzött állománya között nagyobb a különbség, mint egy lábbal hajtós kisautó és egy űrsikló között (ezekben az a közös, hogy közlekedni lehet velük), és ha tovább megyünk és a magyar tenyész állományt hasonlítjuk a nyugat európai állományhoz ott is van érezhető különbség, de szerencsére ez csökken. Viszont az átlag magyar az átlagemberek kezében lévő állományt látja! Ezzel rontva a fajta hírét (és most csak a saját kedvenc fajtámról beszélek, ahol ez brutálisan látszik, és hangsúlyozom nem ritka fajtáról van szó!). Na itt van a tenyésztő szerepe és felelőssége. De ezt nagyon-nagyon nehéz megérteni elmagyarázni. És mivel a tenyésztő megteheti, ezért válogat aközött, hogy kinek ad el és kinek nem kutyát. Aki meg úgy gondolja, hogy a magyar tenyésztők "hülyék" vegyen külföldről kutyát (nem mintha egy külföldi mester tenyésztő nem nézné meg ugyanezt).

2017. nov. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
100%
Semmi gondom nincs ezzel, azt leszámítva, hogy megy az állandó szaporítózás, közben meg alig lehet törzskönyves kutyát venni :) Ez így nem fog menni.
2017. nov. 6. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
100%
Értem én a ti, tenyésztők látáspontját de egy dolgot meg kell engedjetek hogy megemlítsek. Nagyon sok embert tényleg ezzel tántorítotok el amit az előző írt, megy a mocskolódás és szaporítás, ilyen olyanok a kutyák, közben meg a tenyésztők a "normális" kutyákat nem adják ki a kezük közül. Mit várnak akkor, hogy az emberek 5-10 éveket várnak hogy tarthassanak egy kutyát az álomfajtájukból mire megszületik a tökéletes kölyök akit nem akar tenyésztésbe vonni a tenyésztő, de nem beteg? Emiatt van biznisz a szaporítóknak, mert túl elit közösség részévé válik a tenyésztők egy része, és ez az átlag de igényes embernek is sok.
2017. nov. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!