Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A border collie, el tud lenni...

A border collie, el tud lenni egy helyben/nyugton tud maradni?

Figyelt kérdés
Szóval én border collie-t szeretnék és tudom hogy az egy pörgős, játékos, mozgékony fajta. Az a kérdés hogyha foglalkozok vele és meg is van nevelve, akkor hogyha beengedem el van a saját helyén vagyok akkor is pörögne és mindennel amit talál el kezdd játszani, vagy folyton engem "piszkál"? Vagy akár kint a saját helyén hogyha megkérem hogy maradjon nyugton és én tanulok mellette akkor nyugton marad, vagy nem bír megülni a fenekénxd?

2017. dec. 27. 13:17
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%

"hogyha megkérem hogy maradjon nyugton" :D

Bocs, de nem vagy érett még egy kutyához, főleg nem egy borderhez!

NEM plüsskutyáról beszélünk!

Egy kutyának sem mondhatod azt, hogy "ma nem érek rá foglalkozni veled, mert holnap TZ-t írunk"!

"piszkál" - ilyen mentalitással egy kevésbé időigényes állatot válasz! (Pl. hörcsögöt, annak napi fél óra törődés is elég)

2017. dec. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
89%
Mivel fogalmad sincs a kutyák neveléséről ezért kizárt, hogy megbírkóznál egy munkakutyával. Jelen pillanatban neked nem való BC, de talán még kutya sem.
2017. dec. 27. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
90%
Igen, "piszkálni" fog. De megsúgom, hogy egy kutya sem fog csöndben a sarokba ülni, azért, mert megkéred rá.
2017. dec. 27. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
90%

"hogyha megkérem hogy maradjon nyugton és én tanulok mellette akkor nyugton marad, vagy nem bír megülni a fenekénxd?"


Főleg a "fenekénxd" részből látszik az éretlenséged, ami inkább arra utal hogy kutyával se bírnál el, nem egy borderrel. Mondom ezt neked úgy hogy van egy borderem három másik kutya mellett.


És igen, intenzíven van vele foglalkozva, nevelve, de a "passzív idő" amit kint töltök az udvaron, kertészkedés és hasonlók alatt is jön és hozza a játékát, mert igényli. Nem úgy van hogy megkérem hogy maradjon egy helyben és figyeljen. De megsúgom másik kutya sem olyan hogy megkéred hogy most ne igényelje a foglalkozást.


Ennek ellenére amikor bejön a házba sem ül egy helyben, általában ott van ahol én vagyok, figyel, max lefekszik és úgy figyel ha valamit sokáig egy helyben csinálok. De ez nem napi 1-2 órás foglakozás mellett van így, hanem sokkal több mellett, plusz ugye a passzív idő. Ez a kutya nem kerti dísz kategória, bocsi. Ahogy egyébként semmilyen más fajta se az.

2017. dec. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
86%

Melletted semmilyen kutya nem kapna annyi törődést, hogy attól nyugton tudjon maradni, egy border collie pláne nem. Border alapból nem való diákoknak. Meg még nagyon sok mindenki másnak sem. Nőlj fel, aztán majd lesz kutyád!


De csak, hogy valami jót is írjak: gratulálok, hogy legalább nem karácsonyra kérted! (Hacsak nem a jövő karácsonyi listádat tervezed...)

2017. dec. 27. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
94%
Nekünk egy border keverékünk van. Napi 2,5 óra intenzív mozgatás(nem sima sétálgatás!) és heti 3* 1,5óra kutyasuli mellett jól elvan. Van passziv ideje a kutyának, amikor elfekszik pihen, alszik, csöndben figyelget téged, de ez nem valami sok. Napközben is mászkál, rágja a játékait, nézi mit csinálsz, belefekszik az öledbe, hogy birizgáld. Ez egy munkakutya, még a show vonal is iszonyú mozgékony. Van az a mondás, hogy a jó kutya fáradt kutya. Ez nagyon igaz. Olyan kutyát kell választanod, amit képes vagy lefárasztani, különben pokol lesz az életed. A különleges esetekre is gondolni kell. Lenne segítséged? Mivan ha beteg vagy ha vizsgara kell készülnöd? A napi mozgatást egy ilyen fajtánál nem lehet kihagyni.
2017. dec. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
86%
Borderem még nem volt, de más fajtájú szintén pörgős munkakutyáim igen, szóval talán ér valamit a válaszom. Szerintem itt sokan félreértik a kérdezőt. Nem azt szeretné tudni (legalábbis remélem), hogy ha éppen nincs kedve foglalkozni vele, akkor be lehet-e tenni a szekrénybe két hétre, mint egy pár teniszütőt, hanem az a kérdés, hogy ha megvolt a napi foglalkozás, akkor képes-e nyugodtan ellenni magában, vagy 24/7-ben pörög. Erre azt tudom írni, hogy szoktatás kérdése. A kutyáim mind képesek voltak arra, hogy különbséget tegyenek, hogy mikor lehet pörögni és mikor van csendes pihenő. A titok: megfelelő lefárasztás akkor amikor vele foglalkozol, tehát nem csak sétálgatsz vele, hanem komoly fizikai és szellemi lefárasztásban van része, illetve amikor arra van szükséged, hogy lenyugodjon, rászólni, elküldeni magadtól, ha pörög, labdával zaklat. Egy szobakennel is hatásos lehet az elején, abban megtanul lenyugodni. Persze ez nem azonnal hat, hanem 1-2 év, amíg megérti, de igenis lehetséges elérni, hogy képes legyenek nyugodtan várni arra, hogy foglalkozz vele.
2017. dec. 27. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Ezt nem értem, most miért kell így lehúzni hogy neked nem hogy border még kutya sem való. A kérdésben is leírtam: hogyha foglalkozok vele, akkor.. Vagyis hogyha minden egyes nap sokat sétáltatom, játszok vele és trükköket tanítok neki mivel tudom hogy ennek a kutyának nem csak fizikailag hanem agyilag is ki kell fáradnia. Lehet hogy nem fogalmaztam elég érthetően. Bocsánat. De azért szerintem ennyire nem kéne lehurrogni az embert.

A piszkál szót nem véletlenül írtam így "", mivel nem szó szerint kell érteni hanem úgy hogy folyton játszani akar vagy az ölembe feküdni hogy vakargassam vagy ilyesfajta dolgok.

És igen ezt is rosszul fogalmaztam meg: "megkérem hogy maradjon nyugton". Ezt nem úgy értettem hogy szó szerint megkérem szavakkal hogy: maradj a helyeden mert tanulnom kell. Hanem úgy mint ahogy meg lehet tanítani azt a kutyának hogy leüljön, vagy hemperegjen ezt is meg lehet és így értettem hogy van egy kézmozdulat amivel megkérem amivel leüljön ezt is úgy tanítom meg neki pl. a maradj-jal vagy ilyesmi.

"Nem bír megülni a fenekénxd" arra voltam kíváncsi hogy nyugton tud-e maradni de ezeket a szavakat már sokszor leírtam így gondoltam más szavakkal fogalmazom meg és én ezt a szófordulatot viccesnek találtam ezért raktam oda egy xd-t, de bocsánat legközelebb vagy hatszor leírom ugyanúgy.

"Melletted semmilyen kutya nem kapna annyi törődést, hogy attól nyugton tudjon maradni, egy border collie pláne nem." Tényleg nem értem hogy ezt miből szűrted le, nem említettem hogy hány órát foglalkoznék vele naponta. De annál biztos többet mint amennyit te gondolsz.

2017. dec. 27. 15:34
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, border collie akkor sem való gyereknek. Szerintem bátran lehet mondani, hogy ez a fajta a világ legpörgősebb kutyája. Elsősorban az vesz ilyen kutyát, aki rendszeresen sportol és sport célra akarja venni a kutyát (agility, stb.)


Gondolom te még tizenéves vagy, tanulsz, a barátaiddal programozol, később meg majd jön a szerelem, bulik, továbbtanulás... ahova nem biztos, hogy magaddal viheted a kutyád. A szüleid meg ha dolgoznak, biztos, hogy nem fognak annyit foglalkozni a kutyával, mint kéne.


Szerintem válassz inkább egy kevésbé munkamániás/pörgős kutyát, amelyiknek elég napi 1-2 óra foglalkozás. Főleg, ha még nem volt előtte kutyád. Bármilyen kutyával lehet "játszani, trükköt tanulni és sétálni", még egy pincsivel is, ehhez nem kell rögtön border collie, ami egyébként is "komolyabb célra való".

2017. dec. 27. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
84%
7-es vagyok. Tudom, mire gondolsz és ne aggódj, ezek teljesen normális elvárások. Az a kutya nem tud megülni a fenekén, amelyiknek azt tanították, hogy bármikor hozza a játékát, valaki foglalkozni fog vele illetve az, amelyik nincs rendesen lefárasztva. A kutyám (munkavonalú német juhász) pontosan tudja, hogy az erdőben lehet tombolni, amint elengedem pórázról, követeli a játékot, hozza nekem a fenyőtobozokat, hogy dobjam el. Ilyenkor általában engedek neki és nagyokat játszunk. A tobozát haza is hozza. Az ajtó előtt kiveszem a szájából és eldobom, de nem megy utána, mert tudja, hogy ez annak a jele, hogy vége a játéknak. Igazi kertünk nincs, csak egy kis virágoskert, ott nem nagyon szoktam vele játszani, mert ugrik kettőt és már a kért végében van, ezért ha kint vagyok vele és mondjuk teregetek, elmegy botot rágni, nem zaklat. Bent a lakásban folyton alszik, ha ki kell mennie, akkor jelentőségteljes pillantásokat vet az ajtóra, így jelez, de amúgy ha sétánál lemozgatom, nem menne folyton. Én itthon tudok tanulni, dolgozni, sokat rajzolok, olvasok, vezetem a háztartást, a kutya egyáltalán nem zaklat, tudja, hogy ez nem az ő ideje.
2017. dec. 27. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!