Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha kuvaszom lesz, mennyire...

Ha kuvaszom lesz, mennyire lehet utazós kutyának tekinteni?

Figyelt kérdés
2 fajta közt, a Szent Bernáthegyi meg a Kuvasz közt vacilálok. Volt már kuvaszunk, a kedvenc kutyám, és most megint szeretnék. Ám én 19 éves vagyok, aktívabb életmódot élek, jövök-megyek. Így a kérdés az lenne, mennyire lenne élhető ha autóval sokat velem lenne? Bernáthegyi vagy kuvasz? Modern kertvárosban lakunk, de a kertben gerilla módon vannak kecskék, spániel, papagájok, nyuszik. Igazából ellene-mellette érveket szeretnék.

2018. ápr. 2. 17:44
 1/7 anonim ***** válasza:
72%
A kuvasz inkább tanyasi pásztorkutya. Nem igazán kedveli a sok sövést-menést
2018. ápr. 2. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
77%

Ha nekem "utazós" kutya kéne, nem mennék 15-20 kg fölé, de lehet, hogy egy 6 kg-os táskában is elférő kutyust választanék.

A kisebb kutyákat könyebben beengedik olyan helyekre is, ahonnan amúgy a kutyák ki vannak tiltva és szép kis hazánk pedig nem dúskál a kutyabarát helyekben.

Viszont, ha neked nem okoz gondot egy 50-60 kg-os kutya elhelyezése, ott, ahova vinnéd magaddal, akkor hajrá :)


Én nem egy terület-állat örzésre kitenyésztett kutyát választanék társasági kutyának, de mivel irtad, hogy volt már kuvaszotok, gondolom ismered a fajtát.

2018. ápr. 2. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
83%
Igazából egyiket sem ajánlom, de ha mondani kell akkor inkább a Bernáthegyi. A kuvaszok még elég munkavonalas kutyák, nekik kell a terület amit őrizhetnek, és egyáltalán nem azok a gazdi nyakán lógó fajták, de ha volt kuvaszotok akkor ezt te is tudod. Inkább egy németjuhászt vegyél ők sokkal jobban viselik az utazást, és jobban is igénylik a gazdi közelségét.
2018. ápr. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, ezen én is tűnődtem, hogy lehet én inkább társat keresek a kutyában. Igazából a mérete nem lényeg, pont az bennük a vonzó, a kuvaszban kiváltképp számomra ez a kicsit hűs, méltó modora. Most spánielem van,és egy keverék erdélyből, a család nem akart kuvaszt mert az előzővel amikor kicsi voltam senki nem foglalkozott, és idős korára tényleg meghülyült, kiharapott egy darabot nagymamám karjából amikor táskával püfölte, hogy bement a virágágyásba. Én értem, hogy nem volt megtanítva rá, illetve hogy a kutyát nem így neveljük, de ezt egy laikus nem érti meg, hogy nem magával a fajtával van a baj. Csupán ha egy tacskó teszi ugyenezt, azt észre sem vesszük, nem jegyezzük meg,egy ekkora kutya meg veszélyes lépéseket tehet ilyenkor. Az utazást azt két telek közti ingázásra-kirándulásra-teljesítmény túrázásra, bóklászásra, hétvégi házban vagy kirándulós sátras nyaralásra, tiszai hétvégére értettem. Értitek. Általánosságban. Azt hiszem a jellememben már nem vagyok annyira kezdő egy kutyával. A spánielt is apukám eteti, de én vagyok neki az abszolút vezér, nekem akár mi van csinálja amit mondok neki, apunak nem.
2018. ápr. 2. 21:13
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Amiket leírtál, így még annyira sem ajánlom sem a kuvaszt, sem a bernáthegyit, és nem azért mert nem tartalak alkalmasnak a nevelésükre, hanem mert ők nem erre az életmódra születtek. A bernáthegyi nem túl mozgékony, és elég fáradékony, a hosszú túrák a nagy súlya miatt pedig tönkre tennék az ízületeit. A kuvasszal ilyen gond nem lenne, ők azért könnyebb és jobb állóképességű kutyák, őket a jellemük teszi alkalmatlanná a sport/hobbi kutya szerepre. Még az autós ingázást meg tudná szokni, ha az utazás után egyből mész vele sétálni legalább fél vagy 1 órára, így a kutya nem lenne frusztrált (ez egy kuvasznál különösen fontos, mivel jó eséllyel agresszió ként jöhet ki rajta) az utazás miatt, mivel egy falka szintű vándorlásnak éli meg. A gond csak az, hogy erősen domináns és territoriális kutyák, és hiába akármilyen szocializáció, a más kutyákkal és emberekkel való tolerancia csak a kutya szemszögéből semleges területen lesz meg, de amint lepihensz vagy le táborozol vele, egy kis idő után a kutya ki fogja jelölni a területét, amit bizony védeni is fog, és ha valaki belép a területére abból könnyen baj lehet. Nahát kb. ennyi, a pásztorkutyák már csak ilyenek.
2018. ápr. 2. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az #5-ös válaszolónak igaza van.

A bernáthegyi nem egy pörgős, túrázós kutya, ráadásul a méretei miatt elég nehézkes vele utazgatni-tele van vele az autó.

A kuvasz pedig arra van kitalálva, hogy egy nagy területet őrizzen. A pásztorkutyák őrzik a területüket, ezt tekintik feladatuknak. Ha egy túra során bevédi a területet, ahol épp letáboroztatok fél órára, abból baj is lehet.

Ha kedveled a magyar fajta kutyákat, utazni szeretnél vele, legyen alkalmas a "házőrzésre" és ne bántsa a haszonállatokat, akkor a mudit jó szívvel tudnám javasolni.

Tökéletes jelzőkutya, benne is van területvédő ösztön, sem a kecskét, sem a nyuszit nem bántaná (más kutyák is összeszoktathatók a többi állattal, de a mudit erre tanítani se nagyon kell) Egy mudi gond nélkül utaztatható. 15 kg körül vannak (enyémek 13 és 16 kg-osok) és egyetlen dolog érdekli őket, hogy a gazdival legyenek. Nincs olyan, hogy egy túrán otthagy, mert megérzett valami érdekes szagot. Póráz nélkül sem megy a gazdájától pár méternél távolabb.

Nem egy kuvasz, de a mudinak van fehér változata is :)

2018. ápr. 3. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 lugoka ***** válasza:
100%

Igaza van az előttem íróknak. Bernáthegyivel nem túráznék. Már túl nagyra tenyésztették szerencsétlent. Jó esetben csak nem megy tovább, rosszabb esetben megy veled és tönkremennek az izületei.

Kuvasszal meg fárasztó lesz a túra, mert jobban kell figyelned mint gondolnád :) Én járok túrázni Kuvasszal, de ha leülök egy fél-negyed órára, akkor már 50 méternél közelebb idegen nem fog jönni észrevétlenül. Akkor se, ha a kutya látszólag alszik. Elég ha csak egy kis zajt csap. Mi hosszú pórázzal megyünk, vagy szájkosárral szoktam elengedni. Már tudja ha előveszem a szájkosarat akkor el lesz engedve. Még így is volt, hogy (igaz én nem figyeltem) egy nem szimpatikus kutyát simán beborított a susnyába mire reagálhattam volna. Nem győztem elnézést kérni, pedig volt rajta szájkosár. Lehet számít az is, hogy még csak 1.5 éves és kan, de ez szvsz az én nevelési hibám... Utána pár héttel viszont szabadtéri koncerten semmi baj nem volt vele. Igaz kutyák nem voltak a környéken. Ja és kitölti az autó hátulját, meg akármennyire takarítasz ki a kocsiba, hetek múlva is fogsz fehér szőrt találni. Tehát ha nyugodtan akarsz kirándulni, utazgatni akkor szerintem is Mudi

2018. ápr. 3. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!