Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a bullmaszti...

Mi a véleményetek a bullmasztiff tenyészszemlékről, kiállításokról és a tenyésztőkről?

Figyelt kérdés

Mindenkinek a véleményére kíváncsi vagyok, akinek van értelmes hozzászólása, vagy tapasztalata.

Egy dilemmával állok szemben, mint amatőr a tenyésztői és kiállítói pályán.

A kutyámat nem tenyészthetőnek nyilvánították a tenyészszemlén, mert ollós a harapása, a mostani pécsi kiállításon egy másik tenyésztő bullmasztiffjának ugyanezért a problémáért csak hibapont járt és a kutyusát így is kiválónak minősítették. Úgy tudom, hogy az ollós harapás nem kizáró ok, csak hiba. Ki mit tud erről? Ezen kívül a kutyusommal minden ok, nagyon szép.

Egy tenyésztő azt mondta nekem, hogy nem baj, hogy nem tenyészthetem a kutyám, mert tényleg csak a legkiválóbb egyedeknek lehet megadni a tenyészszemlét. Ezzel egyet kell értenem, de akkor miért van az, hogy minden kutya nyakra-főre megkapja a tenyészthető minősítést? Ki a legkiválóbb? Nálam 5-10% a 100-ból. Ez azt jelenti, hogy egy tenyészeten belül, ahol mondjuk van 8 kutya és tegyük fel, hogy ért a gazdi a kutyákhoz, akkkor se lehetne 8-ból 8 tenyészthető kutya, hanem mondjuk csak 2-3 jó esetben, ezzel szemben, minden tenyésztő majdnem minden kutyája tenyészthető, kiváló, champion stb. Minden tenyésztőnek minden kutyája a legkiválóbbak közé tartozik? Kérdem én, ha csak a legkiválóbbak kaphatnak megfelelt, vagy jó/kiváló minősítést, akkor ennek az esélye, hogy egy tenyészetben minden kutya frankó kb. annyi, mint a lottó ötösnek. Ez mégis így működik és engem hurrognak le.

Egyre több olyat hallok, hogy aki új arc az eseményeken, azt lepontozzák, nem foglalkoznak vele, de aki már ismert, vagy ismert felvezetője van, annak sokkal simábban megy minden. Olyat is hallottam, hogy lefizetik a bírókat és diszkriminálnak elég erősen, hogy a berkeken belüli mutyi megmaradjon és ne tudjon betörni egy új ember, aki új színt, új formát ad a fajtacsoportnak. Ezen ki vagyok akadva. Hisz ennek nagyon nem erről kéne szólnia.

Tenyésztőkről: nagyon sokszor előfordul a törzskönyv hamisítás, nem megfelelő szűrések, hazudozás. Sokszor, ha amatőrnek adják a kutyát, akkor többet elkérnek tőle és azt a kutyát sózzák rá, amelyikről tudják, hogy nem fog elérni sikereket. Nem engedik kutyát választani a leendő gazdit és aztán nem foglalkoznak vele többet. Akik nem értenek úgy hozzá, azokat sajnos sok esetben átverik.

Mélységesen elítélendőnek tartom azt, aki szaporító és nem tenyésztő és sajnos szaporító rengeteg van. Valahogy meg kéne oldani ezeknek a szűrését és tényleg csak az 5-10%-kal foglalkozni, így is nagyon sok kutyus vár gazdira menhelyen, sok kutyát kínoznak, vernek, elaltatnak. Ők jobb sorsot érdemelnének, nem szabadna ennyire teret hagyni a folyamatos elletéseknek, azoknak, akik ebből élnek. Ez nem etikus és büntetni kéne. Egy állat nem tárgy, hanem érző lény, szeretni kell és nem úgy bánni vele, mint egy árucikkel. A kutya az ember legjobb barátja, akkor is imád, ha rosszul bánsz vele. Hol lesz ennek a sok igazságtalanságnak a vége?


2010. jún. 18. 09:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Először is bocs, mert azt hiszem érdemben nem tudok hozzászólni a kérdésedhez, csak az én véleményem szeretném leírni.

Kutyavásárlás előtt állunk, már megvan a tenyésztő is, csak számoljuk a napokat, mikor születnek a lurkók. Alaposan utánanéztünk a fajtának, a kiválasztott tenyésztőnk kutyái is nagyon tetszenek.

Hobbi szinten szeretnénk kutyát, tehát nem akarunk se kiállításra járni vele, se tenyészteni, csupán egy családtagot szeretnénk.

Nem is járkáltunk soha kiállításra, de mivel a pécsi cacib itt volt tőlünk egy köpésre elmentünk.

Természetes, hogy az adott fajta érdekelt bennünket, mit mondjak: mérhetetlen csalódás volt.

Olyan kutya kapott kiváló minősítést, aminek szemmel láthatólag nehezére esett még menni is.

A standard ennél a fajtánál a kanoknál 45-50 kilót tart megfelelőnek, az említett kutya gazdája pedig lelkesen dicsekedett mindenkinek, hogy a kutyája volt már bizony 70 kiló is.

Azt még hozzáteszem, hogy mikor indultak hazafelé, két embernek kellett segíteni a kutyának, hogy egyáltalán fel tudjon állni.

Mivel én ehhez abszolút nem értek, így érdemben okos dolgot mondani nem tudok, de ez még egy amatőr számára is feltűnő volt, hogy azok a növendék kutyák, melyek igazán típusosak voltak, magyarán le se voltak ejtve.

2010. jún. 18. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A tenyészthetőség kritériumai meg vannak határozva. Nem csak a legkiválóbbak kaphatnak tenyészszemlét, nem is lenne jó,hiszen nagyon hamar beltenyésztés alakulna ki, ha csak 5 %-kal lehetne tenyészteni.

Hogy melyik kutyát tenyészti, az a tenyésztő felelőssége. Gyakran van, hogy egy közepes kutya nagyon jólörökíti a felmenői kiváló tulajdonságait és nagyon jó tenyészkan/szuka lesz belőle kiváló kölykökkel.

A kombináció sem mindegy,hiszen lehet, hogy 2 kiváló kutyának csak közepes kölykei lesznek és lehet, hogy 2 közepesnek kiválóak.

Ezért "szakma" a tenyésztés. Sok tapasztalatból, és gyakran próbálkozásból áll.

a hamisítás, átverés a fajtaklubok sara, némelyik fajtaklub nagyon szigorúan veszi az ilyet és azonnal kizárja az ilyen tagot, van amelyik nem. EZért kell elmenni szavazni és gondoskodni arról, hogy amegfelelő emberek hozzanak döntéseket.

2010. jún. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

Természetes hogy amatőrnek inkább a hobbi kutyákat adják el, hiszen a kiállításra jónak tűnő kutyáikat olyannak adják, aki ért hozzá és nem teszi tönkre majd etetéssel, rossz döntésekkel, handlinggel, és a kutya így elérheti azokat a címeket amikre képes jó kezekben. Amatőrnek odaadva elfecsérelt tehetség lenne rossz kezekben és sosem bontakozhatna ki.


Különben belinkelted a képet és megmondtuk hogy ténleg nagyon szar a kutyád fogazata és még mindig nem törődsz bele, csak ismételgeted a kérdésedet, ebből is látszik mennyire nem hallgatsz mások véleményére, szakértőkére sem.

Ne várd hogy vki rámondja itt hogy igazad, van ténleg tenyésztésre javasolt a kutyád, ugyan alig állnak csálén a fogai, csak kicsit durván ollósak!

2010. jún. 18. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

(Zárójelben jegyzem meg az első válaszra reagálva, hogy a mostani picsi CACIB-on minen kutyának nehezére esett még járni is, nemhogy futni! Egszerűen katasztrófa volt az egész. Estek keltek a kutyák és a gazdáik, hogy a többi szervezési hibát már ne is említsem...)


A kérdezőnek: A bírálati lapodon ezért szerepelt még jópár más hiba is, amik összességében vezethettek a nem tenyészthetőhöz. Ezzel már nem sokat tehetsz, vidd el egy év múlva ismét a kutyádat egy másik bíróhoz tenyészszemlére, és majd meglátjuk mi lesz! Amúgy kiállításokon milyen bírálatokat kaptál? Eddig egyetlen bíró sem kifogásolta azokat a hibákat amik a mostani bírálati lapon szerepeltek?


Amúgy meg szerintem kár általánosságban beszélni a tenyészszemlék tisztaságáról. Minden eset egyedi, a bírók szubjektív döntésén alapul. Csak akkor van értelme kielemezni konkrét eseteket, ha ott a kutya és ott a bírálati lap is. Tökéletes kutya pedig nincs.

2010. jún. 18. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Bassz... az előzőben picsi=pécsi, ezért=azért... Bocs!
2010. jún. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Winner of Royal Hill ***** válasza:
49%

Na már megint Te vagy az?

Már korábban elmondtuk neked,hogy a kutyád nem tenyészegyed. Sajnos tapasztalatlan vagy és túlontúl elfogult és így bírálod a küllembíró munkáját,aki évek óta tenyészt,tanult,bírál...

Hogy jössz Te ehhez?

Annyira buta vagy,és annyira nem értesz ezekhez a dolgokhoz...

Azon kívül,hogy a kutyád harapáshibás vannak egyéb hibái is(nem elég széles mellkas,szétálló könyökek,a kívánatosnál rövidebb farok,emelkedő hátvonal).

Mondd meg a tenyésztőjének,hogy nézze meg jobban a kutyát és neked ne magyarázzon marhaságokat.

Vedd tudomásul,hogy nem neked van igazad!

2010. jún. 18. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

10:15-ösnek írom (többet az ő dolgaira nem vagyok hajlandó reagálni, figyelmen kívül hagyom), hogy megnézte egy bullmasztiff tenyésztő a kutyámat, akinek a kutyái nagyon szép eredményeket értek el már a versenyen és ő azt mondja, hogy gyönyörűen tétre harap, a képek rosszul sikerülhettek azért láttad talán máshogy, de ezen én nem vitatkozom többet, olyanhoz viszem a kutyát, aki ért is hozzá és mondtam neked, hogy az előbbi kérdésemet lezártam nem tudom miért találsz meg engem itt is és miért kell elmondanom 66x ugyanazt. Nincs más dolgod, mint naphosszat a neten lógni és másokat leszólni? Nagyon szépen megkérlek az ezelőtti viselkedésed miatt is, amit az előző kérdésemnél műveltél, akkor mondjuk rendesen berágtam a beszólásaid miatt, hogy ne írogassál többet nekem, mert rád nem vagyok kíváncsi és amúgy most más a téma, nem feltétlenül az én kutyám. Én már csalódtam és nem is valószínű, hogy akarok ezzel foglalkozni ezek után, hogy így működnek a dolgok. Csak szeretnék véleményt cserélni másokkal, akik normális hozzászólásokat írnak, te sajnos nem tudsz, ezért kérlek mégegyszer, hogy találj magadnak egy másik embert, akit fikázhatsz, mert úgy érzem te ettől érzed jól magad. Menj inkább és foglalkozz a kutyáiddal, az enyém pl. most is itt van mellettem és simizem.

A többieknek köszönöm szépen a válaszokat eddig is.

Igen, az lehetséges, hogy más hibái is voltak a kutyámnak, mindenesetre a bírón kívül bárki más szakértő és nem szakértő is aki látta a kutyám mást mond és azt, hogy ne adjam fel, mert az én kutyám leverné simán a kiállításon díjakat elnyert lomha kutyusokat. Egyébként a standardeket ki határozta meg és miből, milyen alapon, hogy mi a jó és mi a rossz, mert ha az a kutya megfelel, aki fel se tud állni, akkor... (ezt csak kíváncsiságból kérdezem)? De mint mondtam nekem elment a kedvem tőle, hogy ezzel komolyabban foglalkozzak mindezek után, mert nem mindig, de sokszor hozzá nem megfelelően értő emberek szavai döntenek na meg a haveroké, ismerősöké.

Azt mondják egyébként, hogy külföldre kell kivinni a kutyát, vagy ha itthon van kiállítás, akkor olyanra kell vinni, ahol külföldi a bíró, azt kevésbé lehet lekenyerezni és sokkal reálisabb, korrekt bíráltot ad. Van egy pár ember, akikkel beszéltem és aki ezt az utat választja, mert ki van rendesen bukva a magyarországi helyzettől.

2010. jún. 18. 14:04
 8/13 A kérdező kommentje:

13:40-es is kopjon le, mert szintén minősíthetetlen a stílusa és még én vagyok leszólva! Agyi dolgokban nem vitatkozok, mert nem süllyedek le agyban hozzád. A te további beszólásaidra se reagálok többet. Keress mást, akivel szemétkedhetsz. Neki sincs jobb dolga, mint fikázni és nem mondom el 67-edszerre is ugyanazt.

Tök jó, hogy felvetettem pár kérdést és nem is arról beszélek, hanem 2 debil talál meg. Térjünk vissza az eredeti témához, mert arról szeretnék beszélgetni a többiekkel és nem veletek, kettőtökkel. Kezet foghattok nyugodtan és ne írogassatok ide, mert ezt, amit itt műveltek, erre senki nem kíváncsi. Szakadjatok végre le rólam, habár felőlem írogathattok is, ha erre élveztek, úgyse válaszolok.

2010. jún. 18. 14:11
 9/13 Winner of Royal Hill ***** válasza:

Ha valóban ennyire jó a kutyád akkor nevezd kiállításra!

Nem kell itt hinned senkinek,majd ott elkenik a szádat megint.

Nekem tenyésszemlézett,kiállítási kutyáim vannak és az első néhány "elkeserítő" bírálattól nem ment el a kedvem,ha a tiéd elment az csak egyet jelent,nem is gondoltad komolyan.

Most itt azt várod,hogy mindenki bólogasson és neked adjon igazat,elkeserítelek,nem így lesz.

Én imádok kiállításokra járni,a kutyáim is imádják,ott vannak a barátok, a kutyáink barátai. Mi jól érezzük magunkat. Ha olyan bírálatot kapunk,amit nem érzünk jogosnak,megvitatjuk egymásközt,de nem hordjuk el a küllembírót egy nyilvános oldalon mindenféle "hozzánemértő hülyének".

És képzeld,holnap is megyünk kiállításra,már alig várom. És a kutya is be lesz sózva amikor este bepakolok. Reggel pedig amikor korán kell kelnie nagyon jól tudja hogy hová megyünk és előbb bent van a kocsiban,mint én.

Ezzel nem vagyunk egyedül,az oldalon sok-sok ilyen ember van még.

Úgyhogy tanuld meg élvezni a kiállításokat vagy felejtsd el őket de azon dolgozz,hogy mást elriassz,mert neked volt egy rossz tapasztalatod!

Mert ugye a kiállítások nem rosszak attól,hogy neked nem tetszenek.

2010. jún. 18. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Igen lehet, hogy igazad van és örülök, hogy jók a tapasztalataid. Én is elfogadnám a kritikát, ha korrektnek éreztem volna. De ezt nem így éreztem és igenis elmondom a véleményem, akkor is ha épp nem nyalom vele valakinek a valagát és nem általánosan elfogadott a véleményem. Én így gondolom, ezt tapasztaltam. Nemcsak a jóról lehet beszélni, hanem az árnyoldalakról is. Nem baj, ha az, aki még kezdő, felkészül a rosszra is, mert aztán sokkal nagyobb lesz a pofáraesés, úgy, mint nekem és ezt nem kívánom senkinek, amikor 3 évig csak dicsérik a kutyámat, aztán egy szubjektív ítélet miatt elhasal. Persze mindenkinek kívánom, hogy igazságos ítéletben legyen része és csak jó érzésekkel távozzon. Ez evidens. Én nem ezt kaptam, ilyen is van. Beimserem, ha tévedek és tudok veszíteni. Megyek majd kiállításra természetesen, ha lesz olyan, amit megfelelőnek érzek, és ha mégjobban felkészültek leszünk. Tudom, hogy okozok majd meglepetést! :-)
2010. jún. 18. 18:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!