Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy farásztjátok a kutyátokat?

Hogy farásztjátok a kutyátokat?

Figyelt kérdés

Van 2 kutyánk, mindketten közepes-nagy mozgásigényűek. Sokszor jártunk egy nagy, nyílt terepre sétálni, ami (ezt Apum megkérdezte a vadásztársaságnál, ahol tag) nem vadászterület. Viszont ma láttuk, hogy ki van téve, hogy csapdákat tettek ki, így nem kockáztattunk, nem mentünk arra, valószínűleg a közeljövőben nem is fogunk. Igazából az fárasztja le őket leginkább, ha szabadonálló engedve futhatnak. Bicajjal/rollerrel is szoktunk menni néha, viszont azon az úton, ahol szoktunk menni, általában mindig van 6-7 kutyás, ebből legalább egy nem tudja behívni a kutyáját, én meg nem akarom az ő agresszív kutyáját leszedni a bicaj előtt futó kutyámról... Szóval ritkán (kb.2 hetente egyszer) ha nincs sok időnk, de nem akarjuk, hogy szétszedjék a házat, akkor elvisszük őket betonon bicajjal futni. Tudom, nem tesz jót nekik.

A többi hely, ami még relatíve normális, csak kocsival tudunk menni. Illetve van még egy erdő, de ott meg gyakoriak a tanyákról kijáró nagy kutyák, nem szívesen megyünk arra...

A sima séta nem fárasztja le őket, mint írtam, nagy mozgásigényűek. Az egyikük apportos, de 3-4 dobás után általában megunja...

Szóval kíváncsi lennék arra, hogy ti hogyan fárasztjátok a nagy mozgásigényű kutyáitokat, köszönöm! :)


2019. febr. 3. 17:29
 1/5 A kérdező kommentje:
*fárasztjátok
2019. febr. 3. 17:33
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Heti 3-4szer suli, agility, regebben engedelmes.


Hetvegen mindig tura, kirándulás.


Heti 3szor elviszem futni, én futok, ő futóhámban hevederrek fut mellettem, NEM betonon.


Szoval ja, kb igy nez ki a hét:

Hetfo: futás

Kedd: suli

Szeda: futás

Csüt: suli

Péntek: futás

Szombat: suli, es talanf utas/vagy túra

Vasárnap: vagy suli/vagy futas/vagy túra


Természetesen ez csak az aktiv sport resze, ezen felül napi 4-5 séta, mert lakásom van. Bent gyakorlatilag csak döglés van. A kutya bent pihen, kint mozog, a pályán edz.

2019. febr. 3. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Dolgozol, tréningezek, sportolok velük. Agyban fáradnak le főleg.
2019. febr. 3. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A többi válaszolóhoz hasonlóan én is mentálisan is fárasztom a kutyám, egy igazi energiabomba, szerintem nem tudnék annyit futni és biciklizni vele, hogy utána aludjon egy jót, ha nem dolgoznék vele.

Manapság már rengeteg sportot ki lehet próbálni, ami agymunkát is igényel a kutyától, ott az agility, a mantrailing (nagyon egyszerűen fogalmazva nyomkövetés), frizbi, dogdancing, sőt még az engedelmes tréningek is jók (obedience), soha nem gondoltam volna hogy egy 60 perces sima ül-fekszik-marad-lábhoz tréning mennyi energiát kivesz a kutyából. Ezekben az a jó, hogy ha nincs elérhető közelségben kutyasuli, akkor sem kell élből kizárni, bár szerintem eredményesebb ezeket tapasztalt, képzett oktatókkal, otthon is meg lehet oldani a legtöbbet. Agility pályát például ha van kertetek meg egy kis kézügyességed egész jól össze lehet rakni otthon is és habár önállóan nagyon nehéz versenyekre készülni, de a kutyák fárasztására és szórakoztatására tökéletes lehet.

Dogdancinghez rengeteg oktató videót és könyvet lehet találni a neten, ezt én is önállóan tanítom a kutyámnak, Kyra Sundance 101 kutyatrükk című könyvét például jó szívvel ajánlom az alapokhoz, illetve van fent rengeteg youtube videó, olyanok is, amik kifejezetten azt mutatják meg, hogy hogyan kell egy adott trükköt megtanítani, de rengeteg olyan is, ahol már kész produkciót láthatsz, engem mindig lenyűgöz és motivál, hogy hova lehet jutni egy-két forgás meg heelwork pozíció megtanítása után (ezekre általában heelwork to music kifejezéssel tudsz rákeresni youtubeon).

Az engedelmes tréningek is bárhol végezhetőek, ahhoz is érdemes egy kis alapképzettség (ha közvetlen oktatótól ezt nem tudod megszerezni, akkor ehhez is vannak könyvek és videók), ott a legfontosabb szerintem, hogy a feladatok legpontosabb végrehajtására törekedj (hihetetlen, hogy mennyi munka van például abban, hogy a kutya pontosan igazodjon, vagy hogy úgy váltson pozíciót, hogy nem lép el)

A saját tapasztalatom a mentális fárasztással kapcsolatban az, hogy akkor a leghatékonyabb, akkor fárad el legjobban a kutya, ha formálással tanítod, tehát a kutyának magának kell rájönnie, hogy mi is a feladat, ha ez felkeltette az érdeklődésed mindenképp nézz utána klikker képzésnek. (de ez tényleg csak saját tapasztalat, nem minden kutya működik ugyanúgy).


A fizikai fárasztásban nekem a legnagyobb segítség, hogy van néhány más kutyás, akikkel összejárunk bandázni és amíg mi sétálgatunk a kutyák lefárasztják egymást, annyit kergetőznek, birkóznak, hogy 2-3 óra séta után szinte a fél napot átaludja. A másik az a túrázás, az új ingerek, szagok, környezetváltás mindig érdekesebb, mint a megszokott útvonal, jobban el is fárad tőle.


Ha lenne még kérdésed agilityvel, dogdancinggel, klikkerrel vagy engedelmes tréninggel kapcsolatban írj nyugodtan, szívesen megpróbálok válaszolni vagy segítek, hogy hol lehet utánanézni :)

2019. febr. 4. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Aggressziv kutyara szolj ra hangosan hatarozottan,h nem. A legtobb megerti. Aztan ott van egyeb: tobb labda,csipogo allat,kaviccsal telj petpalack. Onts ra vizet. Az is kizokkenti a verekedos kutyat. Vrrekedos kutyam volt es ezeket hasznaltam. Mindig el tudtam hivni es elmentunk.

Fontos,h hagyd el olyankor a teruletet. Es nem fog utanatok menni verekedni a masik kutya.

2019. febr. 8. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!