Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire fontos a kutyák...

Mennyire fontos a kutyák esetében a törzskönyv és az, hogy a szülők szűrtek legyenek?

Figyelt kérdés
Bármilyen fajta esetére vonatkozik a kérdésem. Ez picit talán a szaporító - tenyésztő vonalhoz tartozik, csak szeretnék "laikusoktól" véleményt hallani, akik nem érdekből mondanak "a"-t vagy "b"-t.

2019. máj. 13. 15:55
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
2019. máj. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
60%

Vannak törzskönyves szaporítók, ezért kell megnézni a kutyákat, meg hogy kitől veszed, ha tenyésztőtől veszed. Nem elég a hírnév. Elvileg a törzskönyv garantálja, hogy a kutya egészségek, a szülők betegségekre szűrtek... stb. Egy korrekt tenyésztőt bármikor el tudsz érni, garanciát vállal, segít. Gyakorlatilag meg nem mindig.

Nekem nem volt fontos a törzskönyv, menhelyről hoztam kutyát, de őt is megnéztem személyesen előtte, és mikor váratlan probléma merült fel, tudtam konzultálni a menhellyel, ez fontos, akár vissza is vették volna, ha az derül ki, hogy nem javul a probléma, szerencsére ezzel nem kellett élni, de azért voltak kétségek, hiszen csak én mentem ki a kutyához, ő csak akkor jött, mikor már eldőlt, hogy jön, szerződéssel, nem látogatóba, és akkor jött a viselkedésében a meglepi, amit az én látogatásaim alkalmával nem produkált, és ez a menhelyet is meglepte, hiszen eleve nem volt probléma vele, azért is merték első kutyának ajánlani (nem kölyök), de javult a helyzet. A lényeg, hogy egy korrekt tenyésztő ugyanígy áll hozzá, ha gond van, segít, vagy akár vissza is veszi a kutyát.

2019. máj. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
81%

Elméletileg nem lenne szükség a törzskönyvre, ha a szülők rendszeres, és megfelelő orvosi ellátásban részesülnének, jó körülmények között lennének tartva, legalább fajtajellegűek lennének és csak ismert betegségtől mentes kutyákat pároztatnának. Amiket szerződésben garantálna is az eladó. De sajnos az esetek nagy részében ebből semmi sem valósul meg egy tk nélküli kutyánál.

Ezért jobbhíjján viszont marad a tk, a kiállítás és a szűrés, amikről legalább van papír amit lehet ellenőrizni, számonkérni és így legalább nagyjából rendben vannak a tk-s kutyák.

Vagy felnőtt kutya menhelyről, aki persze szapisként kezdte az életét, de legalább már lehet tudni az egészségi állapotát és nem a felelőtlen és/vagy pénzéhes embereket támogatod.

2019. máj. 13. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
63%

A legtöbb fajtának vannak örökletes betegségei: epilepszia, vesegondok, diszplázia, gerinc probléma, szív gondok, 2-3 éves korára megvakulnak, ataxia, egyéb idegrendszeri károsodások. Jobb esetben csak sok százezret kell költeni a kezelésre, hogy ne legyenek fájdalmai a kutyának, rosszabb esetben sosem fogod megszüntetni a szenvedését. És a kutyák közt, pláne a divatos fajták közt rengeteg a beteg egyed. Német juhászban elvétve látni egészséges tk nélküli kutyát. 95%-uk dp-s vagy gerinces. A pocsék idegrendszerről nem is beszélve. De egyre inkább erre a sorsra jut a border is, a retrieverek is, a beagle is.


Na már most, ha egészséges kutyát akarsz, mert nem akarod látni a szenvedéseit és fájdalmait és nem tudsz kifizetni fél milliókat a kezelésekre, olyan vonalból kell venni, ahol nemcsak a szülők szűrtek és egészségesek, hanem a nagyszülők, dédnagyszülők, a szülők testvérei is és addigi kölykeik is.

Ha nincs tk, nem fogod tudni, hogy kik az igazi szülei a kutyádnak és ők valóban szülők szűrtek-e. Hiába mutogatja a felmenők papírjait a szaporító, semmi sem igazolja, hogy az valóban a felmenőkhöz tartozik.

2019. máj. 13. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
0%

"A pocsék idegrendszerről nem is beszélve. De egyre inkább erre a sorsra jut a border is, a retrieverek is, a beagle is."

??? Ezt mivel tudod alátámasztani?

2019. máj. 13. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat :)

A menhely azért nem játszik, mert én mindenképp fajtatiszta és kölyök kutyát szeretnék, a fajtementők pedig azt mondták, nagyon ritkán kerül hozzájuk ilyen kutyus, szinte soha.

2019. máj. 14. 10:44
 17/22 anonim ***** válasza:
33%

Igen, mentésekhez ritkán kerülnek ilyen kutyák. Viszont tenyésztőnek meg nagyon alaposan nézz utána.

Tavaly kapcsoltak le egy törzskönyves szaporítót, akit jó hírű tenyésztőnek ismertek addig, jó kis botrány volt. (egy cikk az esetről: [link] )

Amúgy a mentett kutyák között is ki lehet fogni jót, némelyik ilyen kutyában pont jó arányban tudnak öröklődni előnyös tulajdonságok. Az én mentett border keverékem is pozitív példa. Persze nem mind ilyen szerencsés.

Kölykökkel amúgy mindig sok a meló, nem tudom, erre mennyire vagy felkészülve.

2019. máj. 14. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
40%

Igen, valóban 10 évenként egyszer lekapcsolnak egy tenyésztőt, a több száz közül, aki történetesen szaporító... Van ilyen. És?


Kérdező, hogyha fajtatiszta kutyát akarsz, akkor nálad eleve csak a tenyésztő játszik, ugyanis a szporított kutya, akármennyire is fajtajellegű (amúgy felnőtt korára ritkán az) nem fajtatiszta.

2019. máj. 14. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Már volt három kölyökkutyánk, az egyik 14 évet élt velünk, a másik most lesz 12, a harmadik most is kölyök.

Kettő szaporítótól volt, a most 12 évest kidobták és bemászott hozzánk. Mivel a már meghalt kutyánk hozzánk kerülésekor 7 éves voltam, így nem sokat tudtam akkor még a dolgokról, viszont most már tudom, hogy mindenképp jól leinformálható kölyköt szeretnék (majd) tenyésztőtől. Igazából számomra a legfontosabb, hogy egészséges legyen mind fizikai, mind szellemi szempontból.

2019. máj. 14. 11:46
 20/22 anonim ***** válasza:
45%

"Igen, valóban 10 évenként egyszer lekapcsolnak egy tenyésztőt, a több száz közül, aki történetesen szaporító... Van ilyen. És?" - Nem tudnak mindenkit lekapcsolni, főleg, akinek jó kapcsolatrendszere van. Szerintem több ilyen van, mint amennyi ellen valóban tenni tudnak. Itt is olvastam már dolgokat, az egyik fajtamentés oldalán szintén írják ezt a problémát. A nyilvánvaló szaporítók ellen is szélmalomharcot vívnak, pedig az egyértelmű.


Kérdező, én értem, és kívánom, hogy találd meg a megfelelő kutyát a megfelelő tenyésztőnél, akinél a törzskönyv tényleg azt biztosítja, amit kéne. Én biztos, hogy maradok a mentett kutyáknál, amíg ilyen rossz a helyzet.

2019. máj. 14. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!