Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ez a mizéria a csak pozitív...

Mi ez a mizéria a csak pozitív megerősíteses módszerrel?

Figyelt kérdés

Igen, kutyát tanítani én is ezzel szoktam, ha trükközünk akkor én is csak jutalmazok, a nem kívánt cselekvéseket figyelmen kívül hagyom, de kutyát NEVELNI így nem lehet. Mert szarni fog a fejedre és csak akkor csinál meg mondjuk egy behívást, ha épp érdekesebbnek találja a kaját, mint valami mást. Nem azt mondom, hogy bántani, ütni kell a kutyát, de tiltani, esetleg leszidni, hogy "Fúj, nem szabad, rossz kutya" miért ne szabadna? Jó, a behívás rossz példa volt, mert ott nem szidunk, de mondjuk amikor maradnia kellene valahol, mert ezt a parancsot kapta, de ő meg elszalad vagy ilyenek.

Eleve, én engedelmességizek a kutyámmal, itt nem lehet magas szintre eljutni csak cuki-muki módszerekkel. Nyilván főként a kaja és a játék a motiváló tényező, de igenis kap az állára egy pofont, ha elkezd bámészkodni láb mellett követésnél. Mégis örömmel dolgozik és alig várja, hogy kezdjük már a munkát.

Szerintem sokkal fontosabb és hatékonyabb módszer, ha a jutalom és a helytelen viselkedésért kapott negatív visszajelzés arányban, egyensúlyban van. Érzékenyebb kutyánál minimális negatív visszajelzés és rengeteg pozitív, "normális" kutyánál 50-50.


Az sem tetszik, hogy néhány ilyen elvetemült "állatkiképző" szemében az engedelmességisek állatkínzók, aki fojtót rak a kutyájára az egy idióta, ha megrántod a pórázt valamiért akkor csak bántod a kutyát és egyebek.


Normális hangnemben szeretnék válaszokat, mindenki véleményére kíváncsi vagyok, veszekedést nem szeretnék, de ész érvekkel történő vita szerintem még jót is tenne mindenkinek.


2019. jún. 18. 12:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
51%
Nem lehet, hogy valamit keversz? A pozitív megerősítésee módszereknél is van korrekció, tiltás, sőt még fojtó is.
2019. jún. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%

Teljesen egyet értek veled Kérdező. Szintén dolgozunk a kutyámmal, el nem tudnám képzelni, hogy egy engedetlenségre ne kapjon a vétekkel arányos büntetést.


Az a baj, hogy nagyon átalakult az állattartási kultúra, és nem minden szempontból jó irányba. Sokan elképesztő mértékben antropomorfizálják a kutyákat (meg az összes állatot igazából, a haszonállatokat is), tényleg a kicsikéjüknek gondolják. Abból indulnak ki, hogy ha ő maga megsértődne egy pofontól, akkor biztos a kutyuskája is meg fog. Csak azzal nincsenek tisztában (vagy nem akarják látni?) hogy egy állat nem úgy működik, mint egy ember. Mások azok a feltételek, amik között igazán jól érzik magukat és ki tud teljesedni az alap személyiségük. És ebbe bizony a jól meghatározott határok és szabályok is bele tartoznak, ami megszegése esetén bizony jár a büntetés. Ugyanúgy, ahogy egy állatfalkában is büntetés jár a csapat vezetőjétől. Amitől nem megsértődik, hanem megtalálja a helyét a csapatban.

És mivel a kutya nem képes a mi jelzéseink, érzelemközvetítéseink olyan beható megértésére mint egy kiegyensúlyozott családban szükség lenne rá, ezért nekünk kell az általa értelmezhető jelzéseket adni. Amibe bizony a pozitív megerősítésen túl a fizikai korlátok felállításának is helye és szerepe van.


Mondom ezt úgy, hogy nekem is kanapékutyám van, de ettől függetlenül Ő egy kutya, aki megérdemli, hogy kutyaként legyen kezelve.

2019. jún. 18. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A kiképzés és a nevelés még mindig két, különálló dolog. Nem te nyitottad fél évvel korábban ugyanezt a kérdést ugyanerről?
2019. jún. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ui.: Bocs, az májusban volt. Kérlek, olvasd át a válaszokat:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__9879742-mana..

2019. jún. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
39%

Szerintem kedves kérdező és 2-es válaszoló, nem értelmezitek jól a büntetést kutyák esetében. A "büntetés" is a pozitív megerősítés része.


Egy fenékbe billentéssel, egy pórázrántással kibillented a helytelen állapotból, és ha erre újra helyesen cselekszik, AZONNAL dicsérsz.


Tehát, ha láb melletti követésnél kinéz oldalra, oldalba "rúgod" a lábaddal, és abban a pillanatban, ahogy újra rád figyel és követ, jön a pozitív megerősítés. Jutifalat, jó, kutya, okos kutya, stb. ne azért csinálja jól, mert ellenkező esetben negatív dolog következik, hanem meg kell értse, hogy az a jó, a helyes, az elvárt, a gazdinak kedvére való viselkedés, amihez pozitív élményeket csatol. Egy feladat elvégzése után MINDIG legyen pozitív visszacsatolás, a negatív élménnyel csak kizökkented és a pozitív irányba tereled a kutyát. Én így gondolom.


És igen, fojtót is használnak!

2019. jún. 18. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat és a kultúrált hangnemet mindenkinek :) !


Nem én írtam ki azt a kérdést, de átolvasgatom a válaszokat.


Igazából csak azért jött most fel, mert volt egy kérdés a fojtó használatáról és oda írta valaki, hogy ő csakis pozitív megerősítéssel képez kutyát és a fojtó ebbe nem fér bele, mert csak kényszeríted a láb melletti sétára vagy valami ilyesmiről hablatyolt.


Egyébként igaz, tényleg mindig jutalom van azután, hogy visszabillentettük a helytelen viselkedésből a helyesbe, ez eddig így fel sem tűnt, csak alkalmaztam.


Én tényleg híve vagyoj az erőszakmentes kutyakiképzésnek, nevelésnek, de szoktam olyat látni, hogy néhányan túltolják, de szerencsére nem ez a többség.

2019. jún. 18. 17:22
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
A fojtót viszont meg kell tanulni használni. Ha nem használják jól, akkor az ellenkezőjére is elsülhet a dolog.
2019. jún. 18. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
84%

Nekem munkavonalas németjuhászom és egy belgám van. Akaratos, makacs és borzasztóan önfejű mindkettő.


Én is alapvetően a pozitív megerősítés híve vagyok, de bizony vannak olyan esetek, amikor nem lehet finomkodni.

Én soha nem vertem el egyiket sem, de amikor megfeledkeznek magukról (pl.sétánál elfelejtene láb mellett menni), akkor oldalba biccentem jelzésértékűen (nem, nem rúgom).


Nekem nagyon fontos, hogy minden esetben 100%-ig behívhatóak legyenek, mert megyünk hegyet mászni, úszni, kirándulni, futtatóba stb.


Egyszer volt a belgának fél éves korában egy olyan lökete, hogy kiment a nyitott kapun. Akkor nyilván kapott érte, bár nem lett agyonverve. Azóta nem megy ki magától akkor sem, ha macska vagy postás vagy bármi jön.


Én mondjuk a fojtót nem szeretem, mert csak akkor van értelme ha használni is tudja a gazda, csak sokan nem tudják, így ugyanúgy húz a kutya, max annyit ér el vele, hogy düllednek a szemei és hörög a nyomorult.


Mint mondtam, nekem fontos, hogy 100%-ig megbízhassak a kutyáimban, mert nyaralástól elkezdve mindenhova viszem őket magammal és ezt sajnos nem mindig tudtam elérni a cuki-muki nevelési módszerrel. Ráadásul ami működik egy bischonnál pl, az nem fog egy munkavonalas juhászkutyánál is.


Mindkettő őrző-védőzik, imádnak tanulni, a trükköket jutalomfalattal tanítom, de az alapdolgokat, amik kötelezőek (marad, ereszd, lábhoz, gyere, ül), abban nem engedek, ott nem lehet figyelmetlenség és alkalmi süketség, mert az az ő védelmük miatt is van. Így ezeknek a figyelmen kívül hagyásáért bünti jár(na). Még egyszer mondom, nem lettek 1x sem elverve. :D De így értem el azt, hogy 2 csodakutyám lett, akiket bármikor bárhová merek vinni magammal.

2019. jún. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
80%

Elkezdett terjedni a kutyanevelésben is a csak pozitívan elv. Én személy szerint a gyereknevelésben sem hiszek benne. A pozitív kutyanevelés (nem kiképzés) az lenne a lényege, hogy a gátlást is pozitívan építsük fel a kutyákban, illetve mindig rádicsérni 1-1 kedvező viselkedésre. Nem vitatom létezhet olyan kutya akinél működik. De kizártnak tartom, hogy mindegyiknél hatásos legyen, akár egy kemény németjuhászról akár egy dobermannról, bulltipusuról vagy egy akaratos yorkiról és társairól beszélünk. Én is megküzdöttem a nem éppen könnyű eset németjuhászommal aki azt hiszem igen magasról szarna a fejemre, ha a nevelését kizárőlag pozitív megerősítéssel végeztem volna.

Szerintem az egyik legjobb példa erre a járda szabály . Nyilván pozitívan kezdem el felépíteni, de a kutya kíváncsi és meg fogja szegni, mert nem tudja mi van ha nem tartja be. Én azon a véleményen vagyok, hogy inkább tőlem kapjon leszidást, akár 1 kisebb sallert, minthogy a későbbiekben egy kocsi elé lépjen le és az elüsse. Így megtanulja, hogy ha megszegi a szabályt az egy negatív dolog. Ergó a későbbiekben nem lesz oka arra hogy megszegje, mert az számára kedvezőtlen.

2019. jún. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Én például a mindenféle felevéses dolognál sem tudom elképzelni ezt a "csak szeretettel, pozitívan" elvet.

Elítélendő, nem elítélendő, az én kutyám igenis kapott egy nyaklevest mikor felszedett valamit sétán a földről. Persze volt hozzá hangos "NEM" kiálltás is, de magában az nem ért semmit, egy pár hónapos kölyöknél. Tényleg ez volt a kisebb rossz, inkább egy tockos, mint egy finom gyomorrontás, bélgyulladás ne adj Isten mérgezés.

És lássunk csodát, a kutya 2 ominózus eset után nem vett semmit a szájába, nem utált meg és nem fél tőlem. A kapcsolatunk ennél jobb nem is lehetne.


Tényleg nem vagyok híve a kutyák bántásának, én harapád leszoktatásnál sem nyomtam le a földre, ha bepisilt nem nyomtam bele az orrát és egyebek. Szerintem van egy olyan határ, amit nem lépünk át a fegyelmezésnél és mindig jutalmazzuk a helyes cselekvést, de csak simivel meg kajával nem lehet eredményesen kutyát nevelni.

Még mindig lehet, hogy én látom rosszul a dolgokat, esetleg nem jött át nekem a lényeg a válaszokból, akkor ezer bocsi.

2019. jún. 19. 22:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!